Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για engl screamer  (Αναγνώστηκε 3713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος novafromcasanova

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Βοήθεια για engl screamer
« στις: 07/03/11, 22:14 »
Γειαα σας παιδες! Ολοκαινουριος στο Φορουμ και θα ηθελαα την γνωμη σας για καποια ζητηματακια πανω στον Engl.
Εχω κατα νου τν αγορα του αρκετο καιρο αλλα συνεχως δυσταζω τελευταια στιγμη.. :P (By the way μενω Κερκυρα ..με αποτελεσμα οι δυνατοτητες για δοκιμη να ναι πάαααρα πολύυ περιορισμενες)
Καταρχας να οικειοποιηθω με καποια ζητηματακια...

1. Χαρακτηριστικα Head - Combo
Απο οτι καταλαβα δεν παιζουν διαφορες στα τεχνικα χαρακτηριστικα... ομως με παραξενεψε πρωτιστως η μικρη διαφορα τιμης (50 ευρά..) η οποια δεν νομιζω να "χωραει" μεσα ενα celestion vintage...το οποιο ειναι και η διαφορα τους αν εχ καταλαβει σωστα...συνιπολογιζοντας οτι ο screamer σε combo καταλαμβανει μεγαλυτερη επιφανεια απο τον head αρα και περισσοτερα εργοστασιακα υλικα και μεγαλυτερο κοστος παραγωγης....Δηλαδη πληρωνεις το celestion ΚΑΙ τα επιπλεον εργοστασιακα με 50 ευραα..?! (ενω το ηχειο απο μονο του εξω χτυπαει τα 80 και..)

2. Διαφορα στον ηχο μεταξυ τους
Εαν τελικως πραγματι τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια.. το μονο που συντελει στην διαφορα αυτη ειναι η διαδωση του ηχου στο χωρο με καμπινα και χωρις...Αλλα ποσο μεγαλη μπορει να ειναι αυτη η διαφορα ..καιι κατα ποσο μπορει να αλλαξει τον ηχο σου και πως

Οπως προανεφερα δεν τον εχω ακουσει απο κοντα..επομενως παω λιγο στα τυφλα...και θα θελα επισης να ρωτησω την γνωμη σας για τον ενισχυτη και κατα ποσο με καλυπτει για Live ,προβες , αλλα και πολυυ χρηση στο σπιτι..!Ο ηχος που εχω κατα νου να βγαλω ειναι κατι σε thrash metal (megadeth,anthrax,metallica (πριν το ξεπουλημα).. αλλα και καποια death)...αυτο σημαινει ηχος με σφιχτα μπασα αλλα και καθαρα πριμα και οσο το δυνατον λιγοτερη βαβουρα... Πιστευετε ειναι ιδανικος για αυτα?! Υποψειν δεν εχω σκοπο να του πατησω πεταλια...straight to the amp καταστα

Thanks προκαταβολικα
Στεφανος

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #1 στις: 07/03/11, 23:56 »
Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος αλλά θα σε απογοητεύσω.Για αυτό που το θες το μηχάνημα δεν κάνει.

Καταρχάς έχει πάρα πολύ Gain αλλά δεν έχει σφιχτά μπάσα.Δηλαδή εμένα μέχρι για Black Sabbath με έχει βγάλει αλλά όταν θες τα σφιχτά μπάσα για περισσότερο μέταλ δεν κάνει δυστυχώς.Ίσως αυτό φτιάχνει με πετάλι equalizer.Αλλά για Hard Rock φάσεις τον γουστάρω υπερβολικά πολύ.

Δηλαδή εγώ που παίζω Prog Metal αυτόν τον καιρό και γενικότερα και Metal παίζω με ένα Fat Foot Telegun στα ρυθμικά μου.Αν και στα σόλο ο Screamer είναι εξαιρετικός.

Άμα παίζεις μόνο μέταλ έχω να σου προτείνω στα ίδια λεφτά περίπου τον ENGL Fireball που είναι πραγματικό Metal Monster με πολύ καλά καθαρά αλλά όχι κάτι ενδιάμεσα.Δηλαδή για classic rock θα χρειαστείς ένα overdrive πετάλι.Από την άλλη ο Screamer από Καθαρά μέχρι mid gain είναι φοβερός.Για τα γούστα μου πάντα.


Καλές αγορές. ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #2 στις: 08/03/11, 13:55 »
Για το είδος που παίζεις τσέκαρε και τον Peavey 6505+ combo.

Αποσυνδεδεμένος novafromcasanova

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #3 στις: 08/03/11, 14:07 »
Rosstrobon thank youu για τν γρηγορη απαντηση καταρχας!
Πρεπει να ξαναειδα τα λογια σου αυτα σε αλλο θρεντ  :P ...και εκει που τον ειχα αποκλεισειι απο την shoping list, μου σκαει ενα βιντεακιι και μου προσελκυει ξανα το ενδιαφερον...
Καταρχας να σου δειξω για πιο βιντεακι μιλαω... αλλα και οτι ο τυπας το λειτουργει straight to the amp...


Χωρις να πολυλογω...σε αυτο βγαινει Just ο ηχος που μου αρεσει ...Δεν ξερω εαν και η χρηση καλης καμπινας , σπρωχνει λιγο.
Ομως εαν καποιος κατοχος απο εσας ,μπορουσε να μου πει εαν πραγματι αυτος ειναι ο ηχος που εχει ο screamer θα επαιρνα το εργαλειο καρφι χωρις δευτερες σκεψεις!

ps.Rosstrobon το μηχανημα το χρειαζομαι ΜΟΝΟ γ αυτον τν ηχο που αναφερω δεν παιζω καθαρα... αντε λιγο μονο Heavy

Αποσυνδεδεμένος novafromcasanova

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #4 στις: 08/03/11, 15:23 »
Για το είδος που παίζεις τσέκαρε και τον Peavey 6505+ combo.

Ευχαριστω γ την προταση...θα τον τσεκαρω ,αν και απο 2 - 3 samples που ακουσα φανηκε λιγο βαβουρέ φαση
Εσυ τον εχεις δοκιμασει..?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #5 στις: 08/03/11, 17:33 »
Αυτός ο ήχος είναι του ενισχυτή,με αυτό το γρέζι.Που σε άλλους αρέσει και άλλοι το μισούν. :)

Δεν νομίζω να λέει ψέματα ο τύπος που παίζει.Μπορεί βέβαια να έχει αλλάξει λάμπες στον ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος novafromcasanova

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #6 στις: 08/03/11, 18:09 »
Ο δικος σου δηλαδη ετσι ακουγεται..?(μιλαω περισσοτερο για τα μετα το 5.00 λεπτα στο βιντεο xD)
Το head αυτο με τι θα μπορουσα να το συνδιασω απο κατω  ???
Υποψειν εχω ενα περιορισμενο budget στα 1.100 κατι συνολο ,καμπινα-κεφαλι....

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #7 στις: 08/03/11, 19:01 »
Η καμπινα παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο ηχο! Ειδικα οταν λεμε για ογκο, σφηχτο μπασο κτλ.
Αφου τον θελεις μονο για μεταλ ο screamer ειναι πολυ καλος.Παρε ομως 1 eq kai 1 booster θα απογειωσουν τον ηχο σου.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #8 στις: 08/03/11, 22:02 »
...Για αυτό που το θες το μηχάνημα δεν κάνει.
Καταρχάς έχει πάρα πολύ Gain αλλά δεν έχει σφιχτά μπάσα...στα σόλο ο Screamer είναι εξαιρετικός..
Άμα παίζεις μόνο μέταλ έχω να σου προτείνω στα ίδια λεφτά περίπου τον ENGL Fireball ..
Συμφωνώ απόλυτα με τις ανωτέρω τοποθετήσεις, είχα προσωπικά τον screamer και οι περιγραφές του Rosstrobon είναι πολύ ακριβείς, όπως πολύ καλή είναι και η πρόταση για τον Fireball.

Επίσης, σαφώς προτίμησε καμπίνα κλειστή για την εφαρμογή που περιέγραψες, οι ανοιχτοί combo δεν θα σου κάνουν εξίσου καλή δουλειά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για engl screamer
« Απάντηση #9 στις: 08/03/11, 22:38 »
Λοιπόν.Λόγω χρόνου μισή απάντηση έδωσα.

Γενικότερα όπως σου είπα είναι ένα φοβερό κατά την γνώμη μου πάντα μηχάνημα και αρκετά all round.Άλλωστε και η γνώμη του πολύπειρου Ανδριανού ήταν και ο λόγος της αγοράς μου.Έδωσα στο σύνολο για καμπίνα και κεφαλή 1200 και μέχρι στιγμής δεν είπα ούτε στιγμής ότι τα έδωσα τσάμπα.Τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.Έχω την ENGL 2x12 με το vintage ηχείο.

Με την μπάντα που έπαιζα όταν πήρα τον ενισχυτή (και πρώτη μου μπάντα btw :P ),τα Gain μου έφταναν έως Hard Rock.Δηλαδή στο live που παίξαμε και έπαιξα με τον ενισχυτή μου ήμουν απόλυτα καλυμμένος χωρίς πετάλι.Και σου μιλάω πως παίξαμε από Gallagher μέχρι και Black Sabbath.Στο στούντιο εκείνη την περίοδο έπαιζα με έναν Engl Fireball.

Έπειτα,όταν έφυγα από εκεί και άρχισα μια αρκετά πιο metal φάση και έπαιξα πάλι με τον Fireball στο στούντιο με αρκετά πιο μπάσο ήχο και ανεβασμένο το gain,το αποτέλεσμα του Screamer όπως ήταν κάπως με απογοήτευσε για αυτό που τον ήθελα.Αρκετά πιο γρεζαριστός και πλαδαρός στα μπάσα.Μου ξένισε κάπως το αποτέλεσμα και έτσι πήρα το Telegun Fat Foot(εξαιρετικό πετάλι btw).Πλέον είμαι καλυμμένος και στο metal gain.Λόγω μπάσων ξεκάθαρα.Μπορούσα να χρησιμοποιήσω και ένα eq αλλά ήθελα πετάλι για να έχω και τον ήχο μου παντού.
Αλλά όταν παίζω Hard Rock ασυζητητί θα χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή για να έχω αυτόν τον γρεζαριστό ήχο.

Πλέον σπίτι όσο παίζω,στα ρυθμικά παίζω με το πετάλι και στα σόλο με τον ενισχυτή αλλά και με το πετάλι κάποιες φορές.

Από την άλλη,άλλοι κάτοχοι ισχυρίζονται πως μπορούν και βγαίνουν άνετα και σε μέταλ με τον screamer.Μπορεί να βγάζεις και εσύ και να σου αρέσει το αποτέλεσμα.Εμένα δεν με ικανοποίησε σε αυτό το κομμάτι.
Αλλά όλο αυτό αποτελεί μια δική μου άποψη και ένα αποτέλεσμα που μου αρέσει και επειδή δεν θεωρώ καλό να διαλέγεις από μερικές κριτικές και μερικά βίντεο ένα τόσο ακριβό μηχάνημα,προσπάθησε να το βρεις κάπου να το ακούσεις.

Επειδή έχω και αρκετή εμπειρία με τον Fireball.Είναι ένα μεταλοθηρίο.Το gain στο 6 και παίζεις Death Metal.Πολύ σφιχτά μπάσα και γενικά είναι μέταλ ενισχυτής αλλά έχει πολύ καλά καθαρά ΑΛΛΑ τίποτα ενδιάμεσα.Δηλαδή για low-mid gain δεν τραβάει ο ενισχυτής.

Τώρα εμείς σου είπαμε και η επιλογή δική σου.Εσύ ξέρεις τι παίζεις.
Επίσης πολύ ωραία η πρόταση του vaig3 με τα 2 πετάλια.Νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα με κάτι τέτοιο.

Επίσης στις αγγελίες παίζει ένας Engl Powerball που αν και δεν έχω προσωπική άποψη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και πρέπει να είναι πολύ καλός ενισχυτής.Νομίζω με samples στο utube μπορείς να μπεις στο κλίμα του.

Για όποια άλλη απορία εδώ είμαστε. :) :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
1 Απαντήσεις
3014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
4 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
2 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 14:13
από tech21man
8 Απαντήσεις
3241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:08
από Ibanezos
9 Απαντήσεις
3240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 00:54
από Jezus
4 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/12, 22:42
από Rosstrobon