Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!  (Αναγνώστηκε 6956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Χαιρεται!Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το Boss NS-2 (Noise Suppressor).Οταν το ενεργοποιω και παιζω στο καθαρο καναλι μου κανει αρκετο feedback,δηλαδη σαν να μου κομπρεσαρει τον ηχο εστω και οταν χτυπησω μια χορδη!Μου κανει ενα hiss το οποιο ειναι λιγο εκνευριστικο οταν παιζω καθαρα.Στις συνχορδιες, στα αρπισματα κτλ. ακουγεται ΑΝΤΕ-ΓΕΙΑ!!!Μετα απο αρκετη μελετη παιζωντας με την σειρα τον πεταλιων μου εχω φτασει στο ΑΜΗΝ (το εβαλα πρωτο,τελευταιο,στο effects loop,οπου να'ναι)!!!Παρακαλω λιγη βοηθεια για να καταλαβω αμα φταιει οντως το πεταλακι (ή μηπως κατι αλλο;;;) A, επισης τα level του πεταλιου ειναι τερμα χαμηλα (Threshold-9:00, Decay-Στο μηδεν) για να μην εχω απωλειες ως προς την ποιοτητα του ηχου μου!Ευχαριστω!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #1 στις: 01/11/08, 13:43 »
με τι το τροφοδοτείς? δοκιμασε μπαταρία...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #2 στις: 01/11/08, 14:28 »
Εχω βαλει και μπαταρια!Δεν κανει τιποτα!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #3 στις: 01/11/08, 14:32 »
Τροφοδοσια με ανταπτορα γινεται! Χρησιμοποιω το POWER-ALL PA-9E της Godlyke (Ιμιτασιον της Isp).Mμμμμ,δεν εχω προβλημα με τα αλλα πεταλακια!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #4 στις: 01/11/08, 14:45 »
Χαιρεται!Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το Boss NS-2 (Noise Suppressor).Οταν το ενεργοποιω και παιζω στο καθαρο καναλι μου κανει αρκετο feedback,δηλαδη σαν να μου κομπρεσαρει τον ηχο εστω και οταν χτυπησω μια χορδη!Μου κανει ενα hiss το οποιο ειναι λιγο εκνευριστικο οταν παιζω καθαρα.Στις συνχορδιες, στα αρπισματα κτλ. ακουγεται ΑΝΤΕ-ΓΕΙΑ!!!Μετα απο αρκετη μελετη παιζωντας με την σειρα τον πεταλιων μου εχω φτασει στο ΑΜΗΝ (το εβαλα πρωτο,τελευταιο,στο effects loop,οπου να'ναι)!!!Παρακαλω λιγη βοηθεια για να καταλαβω αμα φταιει οντως το πεταλακι (ή μηπως κατι αλλο;;;) A, επισης τα level του πεταλιου ειναι τερμα χαμηλα (Threshold-9:00, Decay-Στο μηδεν) για να μην εχω απωλειες ως προς την ποιοτητα του ηχου μου!Ευχαριστω!
Γενικά το να καταπολεμήσεις το feedback είναι ένας πολύ δύσκολος και πολλές φορές άνισος αγώνας.. Εδώ ο Petrucci, σε ένα video όπου έδειχνε το rig του έχει ένα patch το οποίο όπως λέει και ο ίδιος έχει τόσο feedback που αναγκάζεται να μην κάνει παύσεις όταν το χρησιμοποιεί για να μην μικροφωνίζει..

Τα πεταλάκια δεν κάνουν και την καλύτερη δουλειά όσον αφορά το noise suppression αλλά παρατήρησα ότι στη προσπάθεια σου να μην "χαλάσεις" τον ήχο σου χαμηλώνεις το threshold με αποτέλεσμα να αχρηστεύεται το πετάλι.. Υποτίθεται ότι το threshold είναι το επίπεδο του ήχου όπου αρχίζει να κόβει τον ήχο το πετάλι.. Αν το threshold είναι χαμηλά, τότε αργεί πολύ να "επέμβει".. Δοκίμασε να υψώσεις το threshold.. Μπορεί να σου mutάρει κάποια sustain αλλά φαντάζομαι ότι το πήρες για noise suppression οπότε θα πρέπει να το βάλεις να δουλέψει γι' αυτό το σκοπό :D..

Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά ως κάτοχος του ISP Decimator Pro Rack G (υποτίθεται το καλύτερο στο είδος του) σε rack unit, με λύπη μου παρατηρώ ότι πολλές φορές ο τρόπος που επεμβαίνει στον ήχο είναι άσχημος..

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #5 στις: 02/11/08, 16:57 »
Ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου,ή θα μεινω ετσι ή θα δοκιμασω να μονταρω το πεταλακι (μαλλον  ??? )....
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #6 στις: 23/11/08, 22:50 »
παιδια δεν ηθελα να ανοιξω νεο topic και ποσταρω εδω σχετικα με πεταλακια τετοιας φασης...ψαχνω και γω gia noise gate...ξερω τα εξης: boss ns-2   isp decimator pedal    mxr smart gate...εχετε καποιο να μου προτινετε ως καλυτερο?   

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #7 στις: 24/11/08, 13:36 »
Εχω ακουσει το Isp Decimator και εχω να πω οτι μαλλον ειναι το καλυτερο!Εχεις πολυ καλο sustain και δεν σου κοβει τοσο τον ηχο σε συγκριση με τα αλλα πεταλακια!Επισης μπες στο Harmony Central για να δεις κριτικες.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #8 στις: 24/11/08, 13:42 »
Εγω εχω το Μπος και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...ολα τα ποντεσιομετρα ειναι στο 0...απλως βγαζει τη βαβουρα που κανει το εκουαλαιζερ και ο κομπρεσσορας...Δοκιμασες να τα βαλεις τα πεταλια σου "μεσα" στο noise supressor οπως λεει στο βιβλιο οδηγιων...?Στο τονιζω γιατι κι εγω δ το εκανα στην αρχη και δ εκοβε το παραμικρο...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #9 στις: 24/11/08, 15:12 »
Παιδιά δείτε το Electro Harmonix Hum Debugger και δεν θα πιστεύετε στα αυτιά σας...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #10 στις: 24/11/08, 22:03 »
και γω εχω ακοyσει τα καλυτερα για το isp decimator επεισης εχω διαβασει αρκετες καλες και κακες κριτικες για ολα τα προιοντα...οποτε ειναι μπερδεμα...αυτο που με νοιαζει ομως ιδιαιτερα ειναι οτι καπου διαβασα οτι το isp λειτουργει απλα ως noise gate και δεν εξαλειφει το hum η αλλους τετοιους μυστηριους ηχους...ξερει κανεις με σιγουρια να απαντησει??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #11 στις: 24/11/08, 22:28 »
και γω εχω ακοyσει τα καλυτερα για το isp decimator επεισης εχω διαβασει αρκετες καλες και κακες κριτικες για ολα τα προιοντα...οποτε ειναι μπερδεμα...αυτο που με νοιαζει ομως ιδιαιτερα ειναι οτι καπου διαβασα οτι το isp λειτουργει απλα ως noise gate και δεν εξαλειφει το hum η αλλους τετοιους μυστηριους ηχους...ξερει κανεις με σιγουρια να απαντησει??
To πεταλάκι ISP Decimator λειτουργεί σαν noise reduction.. Δηλαδή είναι προγραμματισμένο να "κόβει" τις συχνότητες του hum που προέρχεται από high gain ρυθμίσεις.. Ενδεχομένως κάποιες άλλες ενοχλητικές συχνότητες όπως το fizz να μην τις κόβει αποτελεσματικά.. Από την άλλη η ρακ μορφή του ISP Decimator λειτουργεί σαν noise gate.. Δηλαδή όταν ο ήχος πέσει κάτω από ένα συγκεκριμένο επίπεδο (κοινώς όταν σταματάς να παίζεις) κόβει τον ήχο μαχαίρι.. Πρακτικά είναι σαν κάποιος να σου ανοίγει το volume όταν παίζεις (το παίξιμο σου καλύπτει το hum και όλους τους ενοχλητικούς θορύβους και έτσι δεν έχεις πρόβλημα) και να σου το κλείνει εντελώς όταν δεν παίζεις (στο σημείο δηλαδή που ακούγονται οι ενοχλητικοί ήχοι).. Γι' αυτό λέγετε και noise gate.. Γιατί κόβει τον ήχο (μαζί και το hum) 100%.. Σαν κάτοχος του ISP Decimator rack proG πιστοποιώ ότι όταν δεν παίζω και γίνεται engaged το noise gate, δεν ακούγεται απολύτως τίποτα.. Νεκρική σιγή.. Το πρόβλημα είναι στο sustain.. Επείδη στο noise gate πρέπει να του βάλεις ένα threshold (κοινώς να του πεις πότε να καταλαβαίνει ότι δεν παίζεις) μερικές φορές στη μέση ενός sustain, γίνεται engaged το noise gate και δεν αφήνει την νότα να σβήσει αργά αλλά την κόβει απότομα.. Υποτίθεται ότι υπάρχει μια πατέντα στο Decimator που το πρόβλημα αυτό λύνεται (με ένα extra ρυθμιστικό για το threshold) αλλά είτε δεν ξέρω να το ρυθμίζω είτε δεν λειτουργεί, γιατί προσωπικά δεν έχω δει αποτέλεσμα.. Για να λύσω το πρόβλημα του sustain χαμηλώνω λίγο το threshold.. Ακούγεται και λίγο hum όταν παίζεις χαμηλά, αλλά από το να σου κόψει τον ήχο πρόωρα ένα υψηλό threshold το προτιμώ..

Συμπερασματικά, το noise gate είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από ένα noise reduction, εξού και η διαφορά στη τιμή..

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #12 στις: 24/11/08, 22:58 »
ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις...το isp decimator λογικα μου φαινεται πιο χρησιμο καθως παιζω hardcore metalcore και death  μεταλ φασεις....τωρα σε κανενα τρελο σολο ισως λυνεις το προβλημα απενεργοποιωντας το...λεω τωρα εγω...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #13 στις: 23/01/09, 20:25 »
επεσε στα χερια μου το ns-2 και δουλευοντας το στα send return οπως λενε οι οδηγιες με min settings ξεφορτοθηκα μια και καλη το hum...απλα παρατηρω μια διαφοροποιηση στο volume οταν επεμβαινει το πεταλι και αντιστροφα...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #14 στις: 23/01/09, 20:36 »
Xρησιμοποιούσα το NS-2 για αρκετά χρόνια στη λούπα του ενισχυτή και ποτέ δεν παρατήρησα την παραμικρή διαφοροποίηση στην ένταση,είτε στον δικό μου είτε σε διάφορους άλλους ενισχυτές που έβρισκα στα προβάδικα.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #15 στις: 23/01/09, 22:18 »
δυστηχως ο ενισχυτης μου δεν εχει λουπα...η κιθαρα μπαινει στο input του ns-2 το output παει στην εισοδο του ενισχυτη...και με τα send/return συνδεω τα υπολοιπα εφφε...ισως φταιει και το παιξιμο μου που ωθει το πεταλακι στις αδυναμιες του....high gain με πολλες μικρες παυσεις....

Αποσυνδεδεμένος Σατάνης

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με το Boss NS-2 Noise Supressor!
« Απάντηση #16 στις: 29/08/11, 23:01 »
Εγω εχω το Μπος και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...ολα τα ποντεσιομετρα ειναι στο 0...απλως βγαζει τη βαβουρα που κανει το εκουαλαιζερ και ο κομπρεσσορας...Δοκιμασες να τα βαλεις τα πεταλια σου "μεσα" στο noise supressor οπως λεει στο βιβλιο οδηγιων...?Στο τονιζω γιατι κι εγω δ το εκανα στην αρχη και δ εκοβε το παραμικρο...


απο οσα ξερω,,κανονικα ο κομπρεσορας παει μετα το NS-2 διοτι χανετε το sustain διοτι το φιλτραρει το ns-2???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 17:23
από Jezus
18 Απαντήσεις
6121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 16:44
από mace
Noise gate/reduction?????

Ξεκίνησε από MakisSRV Εφέ

12 Απαντήσεις
5420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 18:24
από Evangelos 123
1 Απαντήσεις
3941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 11:25
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/08, 09:17
από arionas
6 Απαντήσεις
3019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 21:51
από metalmike
2 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 11:43
από zeromancer
12 Απαντήσεις
13183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/19, 11:07
από adr1anos
35 Απαντήσεις
10238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/18, 21:24
από vegos
9 Απαντήσεις
4424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/21, 15:26
από BitCollector