Αποστολέας Θέμα: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 11857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος navy82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • OSMOND STC-33 RULEZ
    • Προφίλ
Παιδιά έχει ταξιδέψει ποτέ κανείς με κιθάρα στο εξωτερικό(με αεροπλάνο)???
Τι παίζει?
Πρέπει να έχεις σκληρή θήκη?
Μπορείς να την πάρεις μαζί σου στο αεροπλάνο ή θεωρείται αποσκευή?
 Χρεώνεται εξτρά???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #1 στις: 03/03/08, 17:03 »
Έχω πάρει πολλές φορές κιθάρα ως χειραποσκευή στο αεροπλάνο, συνήθως ακουστική με μαλακή θήκη. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε με χρέωσαν παραπάνω. Ίσως να ήμουν τυχερός. Πάντως μερικές φορές έβαλα κομμάτια από bubble wrap γύρω από το λαιμό και το σώμα της κιθάρας, καθώς η θήκη δεν είχε επένδυση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #2 στις: 03/03/08, 17:07 »
Κι εγώ έχω ταξιδέψει αρκετές φορές, στο εξωτερικό αλλά και εντός Ελλάδας με την κιθάρα ως χειραποσκευή. Με ποια εταιρία πετάς; Στην Ολυμπιακή κατά 99,9 % δε θα έχεις πρόβλημα, όπως και με τις περισσότερες μεγάλες εταιρίες. Έχω ακούσει ότι οι λεγόμενες "φτηνές" εταιρίες γενικά θέτουν πιο αυστηρούς περιορισμούς λόγω χώρου, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στην εταιρία για να είσαι σίγουρος;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #3 στις: 03/03/08, 17:18 »
και εγω τις πςρισσοτερες φορες στο χερι τη πηρα ...
καλου κακου ομως ... σκληρη θηκουλα!

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #4 στις: 03/03/08, 18:16 »
αυτες οι εμπειριες δν ειναι για υπερατλαντικα ταξιδια ομως....ετσι???

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #5 στις: 03/03/08, 19:19 »

Υπάρχουν πολλά προβλήματα τα τελευταία 3-4 χρόνια και έχουν αναφερθεί παράπονα για πολλές εταιρείες, ότι δηλαδή δεν επιτρέπουν τη μεταφορά της κιθάρας στην καμπίνα. Θα πρέπει να ρωτάει πάντοτε κάποιος όταν πρόκειται να ταξιδέψει, διαφορετικά αντιμετωπίζει το πολύ σοβαρό ενδεχόμενο να του ζητήσουν να την πάρουν στο χώρο αποσκευών. Σ'αυτή την περίπτωση, μερικές φορές, το να κάνετε πως βγαίνετε από τα ρούχα σας, ωρυόμενοι ότι η κιθάρα κοστίζει 3000 ευρώ (κι'ας είναι Squier Affinity) και αν αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη αν πάθει κάτι, κλπ, μπορεί να πιάσει.

Βοηθάει σίγουρα αν η θήκη είναι μικρή σε μήκος, ώστε να χωράει στο ντουλάπι από πάνω. Για παράδειγμα, η SKB βγάζει τέτοιες μικρές σκληρές θήκες (οι Musicman έρχονται με τέτοιες). Ακόμα μια ιδέα είναι να διπλαρώσει κάποιος την αεροσυνοδό υποδοχής και να της ζητήσει (με το πιο γλυκό, αθώο και ακαταμάχητο χαμόγελο που διαθέτει) να τοποθετήσει την κιθάρα μπροστά, στο χώρο που υπάρχει για τις αποσκευές και τα πράγματα του πληρώματος. Αν πετύχει, μπορεί να της ζητήσει μετά και το τηλέφωνό της.  ;D ;D

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #6 στις: 03/03/08, 19:45 »
Ακόμα μια ιδέα είναι να διπλαρώσει κάποιος την αεροσυνοδό υποδοχής και να της ζητήσει (με το πιο γλυκό, αθώο και ακαταμάχητο χαμόγελο που διαθέτει) να τοποθετήσει την κιθάρα μπροστά, στο χώρο που υπάρχει για τις αποσκευές και τα πράγματα του πληρώματος. Αν πετύχει, μπορεί να της ζητήσει μετά και το τηλέφωνό της.  ;D ;D
Πάντως με εμένα δεν έχει συμβεί ποτέ να πείσω κάποια αεροσυνοδό να τοποθετήσει τη κιθάρα μου στο χώρο αποσκευών του πληρώματος.. Μάλλον δεν έχω γλυκό, αθώο και ακαταμάχητο χαμόγελο ;D.. Ίσως να φταίει που όταν πετάω, από την βιασύνη μου (συνήθως με την ψυχή στο στόμα φτάνω στα αεροδρόμια) είμαι μάλλον σαν λέτσος (αξύριστος, αχτένιστος, με ρούχα για μπάλα :D)..

Πάντως, ακόμα και στα cityhoppers, τα μικρότερα αεροπλάνα που έχω ταξιδέψει, οι καμπίνες των αποσκευών χωράνε μια κιθάρα.. Απλά να μπεις από τους πρώτους για να έχεις χώρο να την τοποθετήσεις..

Πάντως παίζει τεράστιο ρόλο και η εταιρία με την οποία πετάς (KLM, Alitalia, Swiss, Lufthansa, Ολυμπιακή, Ryanair είναι ΟΚ).. Κάτι έχω ακούσει για την British (με την οποία δεν έχω ταξιδέψει γιατί είναι απλά πανάκριβη), αλλά τι να πεις.. Άγγλοι, μονίμως προβληματικοί!!

Αποσυνδεδεμένος kabamaru-x-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • to ksupolito straggali sthn asfalto
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #7 στις: 03/03/08, 20:21 »
με την british ειχα ταξιδεψει κ την κιθαρα μου ειπαν να την περασουν στις αποσκευες...ειχε σκληρη θηκη κ ισως φταιει οτι ηταν κ μεσα στο κουτι της για αυτο μαλλον μου το ειχαν ζητησει
thelw na rixnei xioni otan ksanartheis

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #8 στις: 03/03/08, 22:27 »
Χμμ... Εγω εχω μια παλια κλασικη στην Σουηδια και θελω καπια στιγμη να την φερω... Δεν εχω ιδεα σε τι κατασταση ειναι, οταν εφυγα (πριν απο 4 χρονια) το μπρατσο ειχε σηκωθει κατα 30μοιρες περιπου, σημερα δεν θελω να φανταστω.... Αλλα θελω να την φερω γιατι εχει ιστορια πανω της, και ακομα και αν δεν εχει ελπιδες να φτιαχτεις θελω να κρατισω τα κομματια της. Ωστωσω το πως να την φερω ειναι το προβλημα μου...  Δεν υπαρχει ουτε σκληρη ουτε μαλακι θηκη, οποτε να πω στην αδερφη μου να μου την στειλει δεν παιζει. Επισης ερχετε το καλοκαιρι η αδερφη μου, αλλα παλι χωρις σκληρη θηκη το να μπει στης αποσκευες ειναι χοιροτερο απο το να την αφησω εκει, το να την κουβαλισει η αδερφη μου μαζι της στο αεροπλανο λιγο δυσκολο... Εγω τωρα δεν ξερω αν και ποτε θα παω, αλλα και παλι πως να την φερω μετα; Να παω να παρω θηκη απο εκει περα να την βαλω μεσα και να την εχω μαζι μου στο αεροπλανο; (γιατι για σκληρη δεν το συζηταμε, δεν παιζει...)
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #9 στις: 03/03/08, 22:39 »
Ακόμα μια ιδέα είναι να διπλαρώσει κάποιος την αεροσυνοδό υποδοχής και να της ζητήσει (με το πιο γλυκό, αθώο και ακαταμάχητο χαμόγελο που διαθέτει) να τοποθετήσει την κιθάρα μπροστά, στο χώρο που υπάρχει για τις αποσκευές και τα πράγματα του πληρώματος. Αν πετύχει, μπορεί να της ζητήσει μετά και το τηλέφωνό της. ;D ;D

Θυμάμαι ότι κάποτε μια αεροσυνοδός μού είπε η ίδια να βάλω την κιθάρα μου στο χώρο αποσκευών του πληρώματος, πράγμα το οποίο και έκανα. Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να ζητήσω το τηλέφωνό της μετά. Ας πρόσεχα... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #10 στις: 04/03/08, 01:54 »
Τις πρωτες φορες που ειχα ταξιδεψει επερνα την κιθαρα/μπασο στο χερι, και μολις πηγαινα να μπω μου την επερναν και την εβαζαν σε αλλο σημειο απο τις αποσκευες, και μου την εδειναν πριν κατεβω! (και με ιζι-τζετ που πετουσα συχνα).
Τις τελευταιες 2-3 φορες που πεταξα με κιθαρα (πανε καποια χρονια), μου την πηραν πριν μπω, αλλα οι κιθαρα βγηκε με τις αποσκευες στον κυλιομενο διαδρομο!!! Την τελευταια φορα μια κιθαρα που ειχα μαζι μου ειχε βγει ψιλοραγισμενη και με σπασμενα διαφορα hardware εξαρτηματα!  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(
Δυστυχως δεν το ειδα αμεσως, αλλα στο σπιτι, το τι ακριβως ειχε συμβει, αλλιως θα εκανα φασαρια, και μενω και μακρυα απο το αεροδρομιο  >:(
Συνυστω προσοχη! Προτεινω σκληρη βαλιτσα, γιατι οπως εχουν γινει τα πραγματα, οσο να προσεχεις και να κανεις φασαρια, στο τελος μπορει να καταληξει αλλιως η κιθαρα  :(
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #11 στις: 04/03/08, 12:56 »
Δεν ήξερα ότι έχουν γίνει τόσο αυστηρά τα πράγματα! Και στις 22/3 πετάμε για Κρήτη 7 άτομα με 3 κιθάρες, μπάσο και πλήκτρα... :-X Μου φαίνεται ότι τουλάχιστον ένα τηλέφωνο πριν την πτήση είναι απαραίτητο...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος navy82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • OSMOND STC-33 RULEZ
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #12 στις: 04/03/08, 13:19 »
Ναι πάρε στην αεροπορική και ρώτα...Εγω προχθές εστειλα εμαιλ στην aegean και δεν εχει απαντήσει ακομα ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #13 στις: 05/03/08, 15:24 »
Δεν ήξερα ότι έχουν γίνει τόσο αυστηρά τα πράγματα! Και στις 22/3 πετάμε για Κρήτη 7 άτομα με 3 κιθάρες, μπάσο και πλήκτρα... :-X Μου φαίνεται ότι τουλάχιστον ένα τηλέφωνο πριν την πτήση είναι απαραίτητο...

Ναι εχουν γινει αρκετα αυστηρα, αλλα στις πτησεις εσωτερικου ειναι πιο οκ. Το καλυτερο που εχεις να κανεις οπως ειπες ειναι να παρεις τηλ να ρωτησεις, και μετα αν θες ενημερωσε και εμας τι προτεινουν οι αεροπορικες  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #14 στις: 05/03/08, 16:00 »
Λοιπόν...πακέτο!
Μίλησα με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Aegean- εξυπηρετικότατοι, δεν μπορώ να πω, αλλά τα νέα δεν είναι καθόλου καλά. Δεν μπορούμε να πάρουμε μαζί μας στο αεροσκάφος τα όργανα (κιθάρες, μπάσο, πλήκτρα), και οι "λύσεις" είναι οι εξής: είτε τα δίνουμε κανονικά και μπάινουν κάτω ως αποσκευές, είτε μιλάμε με το τμήμα Cargo για να φύγουν ως εμπορεύματα με ειδική συσκευασία. Για μένα ακούγεται μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα (γιατί να εμπιστευτώ περισσότερο το Cargo, που πιθανόν να φύγει και με διαφορετική πτήση; ).
Η τρίτη λύση είναι να επιχειρήσουμε απλώς να μπούμε στο αεροπλάνο με τα όργανα κάνοντας τη γνωστή φασαρία "και-ποιος-εγγυάται-ότι-η-ανεκτίμητη-κιθάρα-μου-θα-φτάσει-σώα"  :((ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσουμε εκεί).

Όλα αυτά για πτήση εσωτερικού (Αθήνα-Χανιά) με Aegean.
Και για να μην ψάχνετε τηλέφωνα όσοι βρεθείτε σε παρόμοια κατάσταση:
Τηλεφωνική εξυπηρέτηση Aegean Airlines: 801 11 20000
Aegean Airlines Τμήμα Cargo: 210 - 3543896-7
Η σελίδα με την πολιτική μεταφοράς αποσκευών: http://www.aegeanair.com/aegeangr/services/baggage.asp 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #15 στις: 05/03/08, 16:28 »
Οντως πακετο!
Αν αποφασισετε να στειλετε τα πραγματα πακετο παντως (καργκο), σκεψου ποσα λευτα θα κοστισει να παει ΚΑΙ να γυρισει το καθε οργανο. Αν ειναι αυτη η επιλογη σας, καλυτερα να παρετε σκληρες βαλιτσες που θα σας μεινουν και για το επωμενο ταξιδι. Αναλογα με τον τυπο κιθαρας βρισκεις απο 60-100 ευρω αξιοπρεπεις λυσεις πιστευω...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #16 στις: 05/03/08, 17:18 »
Οντως πακετο!
Αν αποφασισετε να στειλετε τα πραγματα πακετο παντως (καργκο), σκεψου ποσα λευτα θα κοστισει να παει ΚΑΙ να γυρισει το καθε οργανο. Αν ειναι αυτη η επιλογη σας, καλυτερα να παρετε σκληρες βαλιτσες που θα σας μεινουν και για το επωμενο ταξιδι. Αναλογα με τον τυπο κιθαρας βρισκεις απο 60-100 ευρω αξιοπρεπεις λυσεις πιστευω...

Ε, ναι, καλύτερα να δώσουμε κάποια χρήματα (που θα βγουν με τα live έτσι κι αλλιώς) για σκληρές βαλίτσες  και να κάνουμε ένα καλό πακετάρισμα. Προσωπικά, για τη fender ίσως δανειστώ τη σκληρή θήκη ενός φίλου που δεν τη χρησιμοποιεί καθόλου. Για τα πλήκτρα να δούμε που θα βρούμε σκληρή θήκη...

Υ.Γ. Αν βρω βέβαια κανένα σπασμένο μπράτσο κατεβαίνοντας, το αεροπλάνο της επιστροφής μπορεί και να προσγειωθεί στον Πύργο των Αθηνών α λα 9/11...  :P

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #17 στις: 09/03/08, 02:12 »
Flight case χωρίς σκέψη πάντως, όπου και να βάλουνε το όργανο, τουλάχιστον ξέρεις ότι είναι μέσα σε σκληρή θήκη, και η κιθάρα είναι μέσα σε ένα "γάντι" φτιαγμένο για τα μέτρα της.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό
« Απάντηση #18 στις: 13/03/08, 22:26 »
και μη ξεχνάμε να ξεκουρδίζουμε τις κιθάρες μας στο αεροπλάνο ...εκτος αν έχουμε φίλο να μας φτιάξει τα σκευρομένα μπράτσα....ακόμα και τις κλασσικές, και αυτό γιατί στο χώρο των αποσκευών κάνει ψοφόκρυο. Και ακόμα καλό θα ήταν μέσα απο την βαλίτσα να έχουμε ένα κομμάτι νάιλον να σκεπάζει το όργανο, για τι οι καθ'ολα συμπαθητικές κυρίες, βάζουν στις αποσκευές απο ελαιόλαδο για τους φοιτητές, μανό για τα νύχια γαλάκτωμα σώματος για το δέρμα και οτι μπορεί να φανταστεί κανείς με απότελεσμα πολύ συχνά λόγο της πίεσης (δεν γίνετε αποσυμπίεση στο χώρο των αποσκευών) να σπάνε τα δοχεία και τα υγρά αυτά να πάνε ΠΑΝΤΟΥ....... ???
Ακόμα τα όργανα, και γενικά μεγάλου όγκου αντικείμενα αξιάς, γίνετε να τοποθετηθούν στην καμπίνα επιβατών βέβαια αν η καμπίνα δεν είναι γεμάτη η σχετικά πλήρης καθόσον οι σχετικές οδηγίες ασφαλείας προβλέπουν οσο το δυνατόν αδειους διαδρόμους για περίπτωση εκκένωσης.....μπρρρρρρρ. Πάντως το επιχείρημα του οτι η κιθάρα μου κάνει 25.000.000 πιάνει  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/04, 13:38
από DimitrisT
22 Απαντήσεις
9715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 01:21
από kurdt kobain :-)
0 Απαντήσεις
1876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 17:18
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
1 Απαντήσεις
4077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 22:24
από Αύγουστος
1 Απαντήσεις
2638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 19:58
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
4892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 19:23
από Dr Bluz (G.K.)
9 Απαντήσεις
3750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 17:48
από GusA.
5 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 15:37
από JP.M
2 Απαντήσεις
2757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 22:12
από geopaok
4 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/15, 13:19
από Pavl0s