Αποστολέας Θέμα: κατι σαν ESP HORIZON  (Αναγνώστηκε 4486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NeraG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
κατι σαν ESP HORIZON
« στις: 13/03/11, 15:41 »
λοιπον αφου τελικα δε προχωρισα σε αλλαγη μαγνητες στην κιθαρα μου βγηκα προς αναζητηση νεας.
Αυτα ολα που θελω απο μια κιθαρα με μια πρωτη αναζητηση τα βρηκα σε αυτην http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-horizon-nt-ii-electric-guitar-dark-brown-sunburst--47129 ESP HORIZON. δηλαδη κιθαρα με humbuckers που σπλιταρονται, jumbo εως X Jumbo frets που με βολευουν, οχι floyd rose καθως στην κιθαρα που το ειχα
πιο πολυ με παιδευε παρα το χρησιμποποιουσα και τιμη οριακα στα 1500 που την βρηκα.
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχεται στο νου σας καποιο αλλο μοντελο με τα παραπανω χαρακτηριστηκα και μεχρι αυτη την κατηγορια τιμης.
κατι αλλο που ειχα εγω στο μυαλο μου ηταν gibson sg standard αλλα απ οτι ξερω δε κανει split τους humbuckers και κατι παρεμφερες απο ibanez μερια αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο. ο ενισχυτης μου ειναι τελικα o fender mustang I και στο αμεσο μελλον δε βλεπω να παιρνω κατι μεγαλυτερο καθως παιζω μονο στο σπιτι.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #1 στις: 13/03/11, 16:06 »
Μια διευκρίνιση, γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς ζητάς. Aπό τη στιγμή που λες ότι θέλεις κιθάρα όπως η Ηorizon, το συμπέρασμα είναι ότι ψάχνεις για κάτι παρόμοιο αλλά φτηνότερο. Aν όμως μπορείς να διαθέσεις τα 1500 Ευρώ, γιατί δεν παίρνεις την Horizon και τελείωσες;

Άσχετα από αυτό, κατά τη γνώμη μου ίσως είναι υπερβολικό να πάρεις μια κιθάρα 1500 Ευρώ για να παίζεις μόνο στο σπίτι σε έναν modelling ενισχυτή (πολύ καλό μεν, αλλά φτηνό και modelling, που σημαίνει ότι μάλλον δεν θα αναδείξει τις όποιες αρετές και τις δυνατότητες μιας τέτοιας κιθάρας). Γιατί δεν κοιτάς κάτι από την πιο οικονομική σειρά LTD της ESP, όπως για παράδειγμα την ΜΗ-100QM ή την ΜΗ-350ΝΤ, oι οποίες είναι ουσιαστικά πιο φτηνές εκδόσεις της Horizon; Είναι πολύ παρόμοιες κατασκευαστικά (εννοώ από πλευράς διαστάσεων σώματος, μπράτσου, τάστων κλπ, όχι απαραίτητα σαν ποιότητα). Αν η κιθάρα δεν σε ικανοποιεί πλήρως, μπορείς να τής αλλάξεις μαγνήτες ή να κάνεις κάποια άλλη αναβάθμιση (π.χ. να βάλεις coil split) για να τη φέρεις στα μέτρα σου. Έτσι θα έχεις ένα όργανο που σε βολεύει σαν αίσθηση και σε καλύπτει ηχητικά χωρίς να ξοδέψεις ένα υπερβολικά μεγάλο ποσό.

Μια άλλη επιλογή που πρέπει να κοιτάξεις είναι οι Schecter, που έχουν μπράτσο και τάστα ουσιαστικά ίδια με τις ESP. Είναι πολύ καλοφτιαγμένες και ποιοτικές κιθάρες, και μπορείς να βρεις κάτι πολύ καλό με τα μισά περίπου λεφτά από όσα θα σού κοστίζει η Horizon.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/11, 16:14 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #2 στις: 13/03/11, 16:12 »
Μπορείς να δείς και προς Schecter Hellraiser C-1 ή ESP LTD H-1001, κοντά στο χιλιάρικο και οι 2.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #3 στις: 13/03/11, 16:15 »
Μπορείς να δείς και προς Schecter Hellraiser C-1 ή ESP LTD H-1001, κοντά στο χιλιάρικο και οι 2.

Με πρόλαβε ο mits@kos την ώρα που έκανα το τελευταίο edit... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #4 στις: 13/03/11, 16:18 »
Απο την αλλη, με 1500 μπορεις να παρεις κορυφαια μεταχειρισμενη κιθαρα... Καπου ειχα δει αγγελια με μια PRS custom 22 με 1500...
Τωρα αν θες το συγκεκριμενο σχημα κτλ της horizon, αλλα ταυτοχρονα χαμηλοτερη τιμη, τοτε κοιτα προς LTD μερια στα καλα μοντελα της.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος NeraG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #5 στις: 13/03/11, 16:28 »
 Aν όμως μπορείς να διαθέσεις τα 1500 Ευρώ, γιατί δεν παίρνεις την Horizon και τελείωσες;

ναι σε αυτην εχω καταληξει απλα ελεγα μηπως παιζει και κατι αλλο που δεν εχω υποψην μου κατι αντιστοιχο κυριως απο ibanez. οσο για την helraiser c 1 την δοκιμασα και ενω εχει και πολυ καλη τιμη (660 ευρω με εκπτωση απο 1100 αρχικη) μου φανηκε σκληρη η ταστιερα ενω ακομα και η grassroots που εχω εχει πολυ πιο ξεκουραστο μπρατσο.
οντως ειναι πολλα τα λεφτα για σπιτι και μονος αλλα αν στο μελλον κατσει κανα γκρουπακι κριμα δεν ειναι να μην εχεις την κιθαρα που καψουρευτηκες?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #6 στις: 13/03/11, 16:45 »
οντως ειναι πολλα τα λεφτα για σπιτι και μονος αλλα αν στο μελλον κατσει κανα γκρουπακι κριμα δεν ειναι να μην εχεις την κιθαρα που καψουρευτηκες?

Εφόσον έχεις τα λεφτά, μπορείς να πάρεις αυτό που καψουρεύτηκες ανεξάρτητα από το αν παίζεις σε γκρουπ ή όχι. H δική μου ένσταση αφορά γενικότερα το ότι ψάχνεις για κιθάρα σε αυτή την κατηγορία τιμής παρά το γεγονός ότι, όπως είπες στην άλλη συζήτηση, δεν έχεις μεγάλη εμπειρία από ηλεκτρικές κιθάρες, και χωρίς να έχεις κάνει τη σχολαστική έρευνα αγοράς που προϋποθέτει ένα τέτοιο ποσό. Στην προκειμένη περίπτωση, θα μπορούσες να ξεχωρίσεις σε ένα τυφλό τεστ την Horizon των 1500 Ευρώ από την MH-100QM των 350 με τους μαγνήτες αλλαγμένους σε Seymour Duncan; Αν όχι (και προσωπικά δεν νομίζω ότι θα τις ξεχώριζα) ίσως να είσαι καλύτερα με τη φτηνότερη κιθάρα. Και αν στη χειρότερη περίπτωση τη βαρεθείς ή μετά από 1-2 μήνες που θα έχει περάσει ο "μήνας του μέλιτος" ανακαλύψεις ότι δεν σε βολεύει όσο περίμενες (πράγμα που συμβαίνει), δεν θα είναι καλύτερα να έχεις ξοδέψει 350 Ευρώ συν το κόστος των νέων μαγνητών αντί για 1500...;

ΥΓ: H "σκληρή" ή "μαλακή" ταστιέρα μπορεί να συνάρτηση πάχους χορδών, σωστού setup και άλλων πραγμάτων. Μην απορρίψεις κάτι καλό μόνο για αυτό το λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/11, 16:48 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #7 στις: 20/03/11, 00:42 »

Εφόσον έχεις τα λεφτά, μπορείς να πάρεις αυτό που καψουρεύτηκες ανεξάρτητα από το αν παίζεις σε γκρουπ ή όχι. H δική μου ένσταση αφορά γενικότερα το ότι ψάχνεις για κιθάρα σε αυτή την κατηγορία τιμής παρά το γεγονός ότι, όπως είπες στην άλλη συζήτηση, δεν έχεις μεγάλη εμπειρία από ηλεκτρικές κιθάρες, και χωρίς να έχεις κάνει τη σχολαστική έρευνα αγοράς που προϋποθέτει ένα τέτοιο ποσό. Στην προκειμένη περίπτωση, θα μπορούσες να ξεχωρίσεις σε ένα τυφλό τεστ την Horizon των 1500 Ευρώ από την MH-100QM των 350 με τους μαγνήτες αλλαγμένους σε Seymour Duncan; Αν όχι (και προσωπικά δεν νομίζω ότι θα τις ξεχώριζα) ίσως να είσαι καλύτερα με τη φτηνότερη κιθάρα. Και αν στη χειρότερη περίπτωση τη βαρεθείς ή μετά από 1-2 μήνες που θα έχει περάσει ο "μήνας του μέλιτος" ανακαλύψεις ότι δεν σε βολεύει όσο περίμενες (πράγμα που συμβαίνει), δεν θα είναι καλύτερα να έχεις ξοδέψει 350 Ευρώ συν το κόστος των νέων μαγνητών αντί για 1500...;

ΥΓ: H "σκληρή" ή "μαλακή" ταστιέρα μπορεί να συνάρτηση πάχους χορδών, σωστού setup και άλλων πραγμάτων. Μην απορρίψεις κάτι καλό μόνο για αυτό το λόγο.

Συμφωνω απολυτα με τον απολλωνα.Η Horizon ειναι φοβερη κιθαρα και δεν θα βγεις χαμενος αμα την παρεις αλλα με πολυ λιγοτερα λεφτα και αλλαγη στους μαγνητες πετυχαινεις πιστευω αυτο που θες και δεν ανοιγεσαι και πολυ.Προσφατα θελησα μια παρομοια κιθαρα με αυτα που ζητας εσυ...αλλα με λιγα φραγκα και ετσι χτυπησα την cort kx5 και επαθα πλακα για την κιθαρα που πηρα σε σχεση με αυτα που ξοδεψα.Μαμα μαγνητες πολυ ζορικους που δεν τους συναντας ουτε σε πολυ ακριβοτερα μοντελα(στην πολυ ακριβοτερη ibanez μου ηθελα να αλλαξω τους μαμα σχεδον αμεσα...σε αυτη ουτε που το σκεφτομαι), ταστιερα εξαιρετικα βολικη, σταθερη γεφυρα,μαγνητες που σπλιταρονται εμφανιση και μαμω.....και ολα αυτα για λιγοτερο απο 300 ευρωπουλα.
Δεν σου λεω βεβαια πως ειναι καλυτερη απο την horizon η κατι παρομοιο...απλα στο φερνω σαν παραδειγμα για να δεις οτι με μια τιμια και καλοφτιαγμενη κιθαρα σαν και αυτη μπορεις να κανεις οτι και με μια παρα πολυ ακριβοτερη αλλα και χωρις να γονατισεις οικονομικα.Αυτο που σου ειπε ο απολλωνας ειναι πολυ σωστο...αν σε ενα τυφλο τεστ ξεχωριζεις με ανεση την horizon τοτε μαλλον την χρειαζεσαι....διαφορετικα....με μια παρομοια φτηνοτερη ισως και με καποια μοντα  θα εισαι αρχηγος.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος NeraG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #8 στις: 20/03/11, 09:34 »
σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας μου δινετε τροφη για σκεψη. τωρα για το τυφλο τεστ θεωρω δεδομενο οτι δε θα ξεχωριζα ποια ειναι η horizon.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #9 στις: 20/03/11, 11:09 »
Με 1500 χτυπας Usa Jackson Soloist CS Snakeskin απο τις αγγελιες! ;D

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #10 στις: 20/03/11, 15:13 »
Ναι,ειναι κ floydless
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: κατι σαν ESP HORIZON
« Απάντηση #11 στις: 20/03/11, 15:28 »
Eπισης καπου ειχε παρει το ματι μου στις αγγελιες μια Kramer Stagemaster του 1989 για 1400 γιουργια.
Ακριβως αυτο που θες με μια διαφορα. η Horizon ειναι κατι σαν Stagemaster. Για την ακριβεια 95% ξεπατικωμενη   ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:42
από Ommadawn
3 Απαντήσεις
4223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
25 Απαντήσεις
11304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)
147 Απαντήσεις
42780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 21:25
από argyris ultimate
14 Απαντήσεις
6308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 15:10
από Stinky
10 Απαντήσεις
4987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 18:05
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 14:22
από MetalHeart
0 Απαντήσεις
1919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 11:00
από KOSTARAS75
8 Απαντήσεις
4018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 22:22
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 17:21
από KOSTARAS75