Αποστολέας Θέμα: Αυτοσχεδιασμός σε backing του Guthrie (E lydian)  (Αναγνώστηκε 1680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Πειραματιζόμενος με το καταραμένο το Amplitube κατέληξα σε κάτι τέτοιο, το οποίο βελτιώνεται συνεχώς όμως και πιθανώς δε θα παραμείνει πολύ έτσι μόλις παίξω λίγο παραπάνω
με τα arpeggio. Ελπίζω να σας αρέσει.  8)

Eννοείται πως έχει και 5-6 νότες πιο πράσινες από το δάσος του Αμαζονίου αλλά τι να κάνουμε τώρα δηλαδίς...

:P

http://www.box.net/shared/o5v490memo

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμός σε backing του Guthrie (E lydian)
« Απάντηση #1 στις: 25/11/10, 18:52 »
Μου άρεσε πολύ!  ;D Ο ήχος σου είναι πολύ καλός και μου άρεσαν ιδιαίτερα οι εναλλαγές που έκανες από σχεδόν καθαρό σε high gain ήχο. Οι φράσεις σου δείχνουν έναν έμπειρο παίχτη που ξέρει τι κάνει και τι θέλει να πει. Ίσως θα προτιμούσα να είχες δώσει περισσότερα γκάζια σε κάποιο σημείο σαν κορύφωση του αυτοσχεδιασμού (άλλωστε - όπως αναφέρει και στο βιβλίο του ο Guthrie - το backing track έγινε με βάση τον ήχο του Vai ;D ).

Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι ο το volume του track μου φαίνεται πολύ χαμηλά και αυτό συνήθως έχει αρνητική επίδραση στον ακροατή (αυτό το γράφω πιο πολύ σαν αναφορά για τα μελλοντικά σου original tracks, σίγουρα εδώ ο στόχος σου δεν είναι να "πουλήσεις" κάτι και δεν έχει τόσο σημασία).

Ωραίος!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Αυτοσχεδιασμός σε backing του Guthrie (E lydian)
« Απάντηση #2 στις: 25/11/10, 19:19 »
Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τον κόπο να γράψεις δυο αράδες και μετά για τα πολύ καλά σου λόγια... ;D

Έμπειρος δεν είμαι σε καμία περίπτωση αλλά μου αρέσει που αυτό σου βγάζει. Παίζει και να ψήλωσα δυο ποντους από υπερηφάνεια! :P
Με τον ήχο δεν την παλεύω γενικά, φαντάζομαι λόγω ελλειπών γνώσεων και όπως βλέπεις το προσπαθώ.
Κιθάρα έχω μια Highway One (Strat - HSS) και η αλλαγή στο gain είναι μετάβαση από τον single coil neck στον humbucker bridge. Το παλευω για την κορύφωση καθότι τείνω προς γραμμικά παιξίματα και θα ήθελα να εξετάσω πιο arpeggio φράσεις (σε φάση chord soloing και όχι shredιλίκι)
Λογικά θα ανεβάσω σήμερα - αύριο και μια version με τρίτο track, πιο high gain και ίσως με ένα wah.

Ευχαριστώ και πάλι, μου ανέβασες το ηθικό! ;D

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμός σε backing του Guthrie (E lydian)
« Απάντηση #3 στις: 25/11/10, 19:41 »
 :o  Πολύ μεγάλο το έυρος των ήχων που βγαίνει  μόνο με μια απλή αλλαγή μαγνήτη! Φανταζόμουν ότι είχες επεξεργαστεί τον ήχο  μετά την ηχογράφηση. Εντυπωσιάστηκα!

Μιας και ψάχνεσαι στο θέμα του αυτοσχεδιασμού, δοκίμασε τις major, dominant και indian πεντατονικές από F#  (κάθε μια τους περιέχει την χαρακτηριστική #4 βαθμίδα της Ε Lydian). 
 
Υ.Γ. Επιβάλλεται να βάλεις wah!!!! ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
28591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 18:21
από groovymood
3 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 11:58
από Stelios Sovolos
15 Απαντήσεις
6959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 16:19
από Govanmaniac
8 Απαντήσεις
3795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 17:11
από thanasis93
30 Απαντήσεις
11539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 17:54
από Panos the Greek
0 Απαντήσεις
2077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 20:38
από FotisKatsanos
4 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 00:01
από GiannisGovanopoulos
9 Απαντήσεις
3649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/11, 00:22
από Ibanezos
0 Απαντήσεις
2969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 20:48
από Adno
3 Απαντήσεις
3809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/17, 03:40
από konbourvaris