Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για λαμπάτο  (Αναγνώστηκε 20385 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #25 στις: 18/02/08, 01:51 »
  Ναι, αρκει να ειναι κατα σειρα. Δηλαδη στην 4αδα να βγαλεις την 3η και 4η. Ετσι ομως να ξερεις πως κατα πασα πιθανοτητα θα χασεις κατι της απο την καθαροτητα του ενισχυτη σου και πιθανοτατα να τον ακους πιο ''didrty'' σε ολα του τα καναλια και καπως ασταθμιστο. Πεφτεις ομως στα μισα watt.
   Επισης κατι σχετικο με τα watt. Ενας ενισχυτης των 100watt ειναι μολις δυο φορες πιο δυνατος απο εναν ενισχυτη των 10 watt. Ειναι σαν τους γνωστους λογαριθμους στα μαθηματικα. Ειναι λαθος να λεμε οτι ο ψ ενισχυτης των 40 watt ειναι διπλασιος απο τον χ ενισχυτη των 20 watt.
ΟΚ.. Σε ευχαριστώ, μάλλον θα το αφήσω, αν είναι να επηρεάζεται ο ήχος.. Σε καμιά βδομάδα θα έρθει και το hotplate από Αμερική οπότε θα τον δαμάσω τον JSX..  ;)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #26 στις: 18/02/08, 01:52 »
Ikare, μου επιτρέπεις μια μικρή ερώτηση;

Μπορώ να βγάλω ένα ζεύγος EL34 από τις τελικές λυχνίες του JSX μου (συνολικά έχει 4) για να υποδιπλασιάσω τα 120W που βγάζει σε ισχύ;

  Ναι, αρκει να ειναι κατα σειρα. Δηλαδη στην 4αδα να βγαλεις την 3η και 4η. Ετσι ομως να ξερεις πως κατα πασα πιθανοτητα θα χασεις κατι της απο την καθαροτητα του ενισχυτη σου και πιθανοτατα να τον ακους πιο ''didrty'' σε ολα του τα καναλια και καπως ασταθμιστο. Πεφτεις ομως στα μισα watt.
   Επισης κατι σχετικο με τα watt. Ενας ενισχυτης των 100watt ειναι μολις δυο φορες πιο δυνατος απο εναν ενισχυτη των 10 watt. Ειναι σαν τους γνωστους λογαριθμους στα μαθηματικα. Ειναι λαθος να λεμε οτι ο ψ ενισχυτης των 40 watt ειναι διπλασιος απο τον χ ενισχυτη των 20 watt.


Ωωωωπααα, δεν είναι τόσο απλό, και δε δουλεύει σε όλους τους ενισχυτές.
Ίσως χρειάζεται rebiasing στις λάμπες που μένουν, ανάλογα με τον ενισχυτή (αν είναι fixed ή cathode bias)


o Jam φτιαχνει απο οτι εχω μαθει ενα παρα πολυ καλο και μαλιστα μολις 25€


Δεν αναφέρεσαι σε αυτό, ε; http://www.jampedals.com/mastervolume.htm
Δεν είναι attenuator, ένα pot στο fx loop είναι. Το ίδιο αποτέλεσμα έχεις αν βάλεις ένα eq και χαμηλώσεις το level σου.
Σα master volume λειτουργεί, εξ'ού και το όνομα βασικά.



« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/08, 01:57 από Heatseeker »
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #27 στις: 18/02/08, 01:55 »
  Ειτε fixed ειναι ειτε cathode  ΟΛΟΙ οι ενισχυτες χρειαζονται bias για να το ρυθμισεις ποσο καυτο ή ψυχρο το θελεις  :)
      Στο ψυχρο bias παρατηνεις τη ζωη της λυχνιας χανοντας ομως κατι απο την ''ζεστασια'' της και θα ελεγα και ενα ποσοστο επι τοις εκατο(αναλογα τη λυχνια) απο τη χροια της ενω στο καυτο η λυχνια πεθαινει πιο γρηγορα αλλα ακους λυχνια ;)  Ειδικα στις EL84 που τραβουν γερες καταπονησεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/08, 01:57 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #28 στις: 18/02/08, 01:56 »
  Ειτε fixed ειναι ειτε cathode  ΟΛΟΙ οι ενισχυτες χρειαζονται bias για να το ρυθμισεις ποσο καυτο ή ψυχρο το θελεις ;)

Προφανώς. Αλλά κάποιοι ενισχυτές (βλ. rectifier) τους βγάζεις 2 λαμπίτσες και προσαρμόζονται μόνοι τους.
Άλλοι πάλι όχι.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #29 στις: 18/02/08, 02:00 »
  Παιζει παντα ρολο το κυκλωμα. Θυμαμαι βρεθηκε καποια στιγμη μπροστα μου ενας orange 50αρης(κεφαλι) που οταν αφαιρεθηκαν οι 2 τελευταιες τελικες, πραγματι επεσαν τα βατ του αλλα εχασε και κατι απο τη γλυκαδα του :(
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #30 στις: 18/02/08, 02:01 »
Ευχαριστώ και πάλι! Μήπως έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση με βάση όσα ειπώθηκαν παραπάνω;

Heatseeker έχεις δίκιο για το όριο στα χρήματα. Βλέποντας και τις τιμές στον thomann (http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=tube_guitar_combos&oa=pra), νομίζω στα 400-500 Ευρώ θα βρω κάτι καλό στα μεταχειρισμένα. Τι λέτε;

Επίσης το 10άρι ηχείο (π.χ. του Laney LC-15) είναι πολύ μικρό για live; Αναφέρατε ότι το 12άρι είναι απαραίτητο...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #31 στις: 18/02/08, 02:04 »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #32 στις: 18/02/08, 02:07 »
  Παιζει παντα ρολο το κυκλωμα. Θυμαμαι βρεθηκε καποια στιγμη μπροστα μου ενας orange 50αρης(κεφαλι) που οταν αφαιρεθηκαν οι 2 τελευταιες τελικες, πραγματι επεσαν τα βατ του αλλα εχασε και κατι απο τη γλυκαδα του :(


Ααα γειά σου...
Κι επειδή το να χάσει τη γλυκάδα του είναι το λιγότερο (υπάρχουν και χειρότερα, ψήσιμο λάμπας, τηγάνισμα μετασχηματιστή εξόδου), καλύτερα να μας βοηθάει ένας τεχνικός σε αυτά.
Κοίταγα πχ για τον dsl μπας και του βγάλω 2 el84 και τον αφήσω με τις άλλες 2, αλλά διάβασα στο net ένα μεγάλο ΝΟ-ΝΟ αν δεν κάνω rebiasing.
Αντίθετα, η mesa boogie, στο manual της για τον dual rectifier, γράφει ότι αν θες να κάνεις τον ενισχυτή από 100 σε 50 watt, βγάλε την τάδε και τάδε λάμπα και είσαι έτοιμος.
Με τους fixed bias είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα... Δε μπορείς ΚΑΝ να αλλάξεις όλες τις τελικές λάμπες χωρίς να κάνεις rebiasing... Η μικρή διαφορά στο plate current μπορεί να κάνει ζημιά.
Οι cathode bias δεν έχουν αυτό το πρόβλημα.

Όπως και να'χει, είναι από τα πράγματα που θέλουν προσοχή...

  Διαβασε εδω: http://www.noiz.gr/index.php?topic=9716.0

Προπαγάνδες.... ;D
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #33 στις: 18/02/08, 02:09 »
  Ειτε fixed ειναι ειτε cathode  ΟΛΟΙ οι ενισχυτες χρειαζονται bias για να το ρυθμισεις ποσο καυτο ή ψυχρο το θελεις  :)
      Στο ψυχρο bias παρατηνεις τη ζωη της λυχνιας χανοντας ομως κατι απο την ''ζεστασια'' της και θα ελεγα και ενα ποσοστο επι τοις εκατο(αναλογα τη λυχνια) απο τη χροια της ενω στο καυτο η λυχνια πεθαινει πιο γρηγορα αλλα ακους λυχνια ;)  Ειδικα στις EL84 που τραβουν γερες καταπονησεις!

Βρε παιδιά, έλεος!! Είναι ανάγκη να κάνετε αυτές τις άκρως ενδιαφέρουσες συζητήσεις στις 2:00 το βράδυ Κυριακής;; Πως θα πάμε δουλειά αύριο; :D
Πάντως χωρίς πλάκα, όποιος προλαβαίνει ας γράψει κανα 2 κουβέντες για το bias, γιατί μου φαίνεται ότι μπορεί να γίνει και από μη ηλεκτρονικό, ειδικά στον JSX που έχει και τις υποδοχές πίσω..

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #34 στις: 18/02/08, 02:09 »
  Καλο ειναι να εχεις 12αρη ηχειο για πιο ανοιχτο και στρωτο ηχο και σιγουρα πιο καθαρο.Στον ιδιο ενισχυτη το 10αρι θα βρωμιζε πιο γρηγορα και θα ''εσπαγε'' πιο γρηγορα καθως θα ανεβαζες την ενταση του ενισχυτη απο ενα 12αρη :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #35 στις: 18/02/08, 02:15 »
Επί του θέματος:   ;D
Καλή λύση είναι και ο orange Tiny Terror που είναι κεφάλι 15/7 watt και το βρίσκεις ελλάδα ίδια τιμή με thomann..Ακου τον...μπορεις να του βάλεις και μια 1χ12 καμπίνα με ~200 ευρώ,ή να την βρείς έτοιμη στο μαγαζί/στούντιο που θα παίξεις

Επίσης νομίζω ο jam πουλάει έναν carvin vintage 16 watt...Φοβερός

Και οι άλλες combo λύσεις στα λεφτά σου είναι
fender pro junior(αλλάζεις και το ηχείο και είσαι κομπλέ,αλλά είναι 10'' το ηχείο),
Laney vc15(επίσης 10'')
Peavey Classic 30 (πολύ ωραίο ηχόχρωμα αλλά πολύ δυνατός)

Προσωπικά δεν θα με ένοιαζε να είναι το ηχείο σώνει και καλά 12ιντσο μιας και θα βγαινα από μικρόφωνο)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #36 στις: 18/02/08, 02:17 »
  Αγαπητε Heatseeker κανεις λογο για διαφορετικα κυκλωματα...αλλιως οι τελικες EL84 σε ταξη Α και αλλο πραγμα οι τελικες 6L6 σε ταξη Α/Β ;)  Στο καθοδικο επιτρεπεται να κανεις κατι τετοιο...
  Σχετικα με το bias ενος ενισχυτη στα πολυ πολυ γενικα.
  Bias ειναι πρεπον να κανουμε οταν αλλαζουμε τις τελικες μας.Το bias ειναι οι ασφαλης περιοχη που λειτουργει ο ενισχυτης μας ετσι ωστε να μην καιει τις λυχνιες αλλα και να μην υπολειτουργει.Για τις τελικες EL84 η ασφαλης περιοχη ειναι 75-90% περιπου(γι'αυτο πεθαινουν πιο γρηγορα λογο του μεγαλου ρευματος που διαπερνα)  ενω για τις τελικες τυπου 6L6 η ασφαλη περιοχη ειναι κοντα στο 50-60%. Σε αυτην την περιοχη λοιπον εχοντας αναμμενο τον ενισχυτη και σε υψηλη ενταση, ο ηλεκτρονικος μας κανει το λεγομενο bias ψυχρο ή καυτο οπως περιγραφηκε πιο πανω :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #37 στις: 18/02/08, 02:19 »
για τους φίλους που παίζουν metal να πω ότι με τον attenuator δεν θα έχουν τον ήχο
που έχουν στο μυαλό τους γιατί σε χαμηλές εντάσεις και όχι σε 4x12 ή 2χ12 δεν θα έχουν
αυτό που ψάχνουν δηλαδή έναν ενισχυτή που ρίχνεις μια πενία και πέφτουν τοίχοι
σε μικρές εντάσεις τα μεγάφωνα ίσα που θα πάλλονται

καλύτερα να δώσετε τα χρήματα σας για κανένα pod xt pro ή κανένα boss gt-pro
εκτός αν καταφύγετε στη λύση palmer που σημαίνει direct recording από την κεφαλή
και προσομοιώνει καμπίνα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω

αυτά τα ολίγα από εμένα

δεν πολυ καταλαβα τι εννοεις..γινεσαι λιγο πιο συγκεκριμενος αν μπορεισ? .. δηλαδη το σκηνικο να εχω σπιτι πολλων watt λαμπατη κεφαλη και καμπινα,και να βγαλω σε χαμηλες εντασεις μεταλ ηχο που να ισοπεδώνει ;D είτε για σόλο ειτε για ρυθμικα δεν προκειται να το καταφερω?  :-[

επειδή κατάλαβα ότι είσαι "δικός μας"   ;D 
αυτό που θες γίνετε όταν ανοίξεις τον ενισχυτή και
νιώσεις να σε παίρνει ο αέρας (που λέει και ο λόγος)
από την ένταση  αυτό είναι που ψάχνεις πιο πολύ
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #38 στις: 18/02/08, 02:22 »
  Ωραιος ο jmone....οσο ειχα τον mesa boogie αυτο ενιωθα καθημερινα! ;)  Απλετο gain, sustain ,αρμονικες παντου και ενιωθες βαριες σφαλιαρες να σε χτυπουν λυσαλαια...ηδη μου εχει λειψει αυτο το μηχανημα!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/08, 02:25 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #39 στις: 18/02/08, 10:17 »
  Αγαπητε Heatseeker κανεις λογο για διαφορετικα κυκλωματα...αλλιως οι τελικες EL84 σε ταξη Α και αλλο πραγμα οι τελικες 6L6 σε ταξη Α/Β ;)  Στο καθοδικο επιτρεπεται να κανεις κατι τετοιο...

Μα αυτό δε λέω βρε παιδί; Το αν μπορείς να βγάλεις τις μισές τελικές σου λάμπες εξαρτάται από τη διάταξη του εκάστοτε ενισχυτή. Δεν είναι απλά ένα Ναι/Όχι για όλους.

(Ο dsl είναι επίσης ΑΒ)
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #40 στις: 18/02/08, 10:39 »
Μετράς την τάση των αρνητικών και χώνεις μιά ζένερ να έχεις σταθερά αρνητικά κι ούτε Bias ούτε μλκ. Μετά αν δεν είναι σε Push pull διάταξη *ΑΒ τάξη, βγάλε όσες θές, αλλιώς βγάζεις δυάδες.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #41 στις: 18/02/08, 12:19 »
παιδια εγω πιστευω κι ας φανει υπερβολικο οτι για 20 βαττ και πανω σε λαμπα για χωρο δωματιου αρχιζεις κια χρειαζεσαι attenuator...εδω εχω τρανζιστορ 15αρη και πανω απ την μεση δεν παει ποτε το master volume...απο λαμπα εχω εναν πλεξι 50αρη και εχω βαλει επανω hotplate...ειναι αναγκαιο κακο οπως και να χει αλλα κανει τρελη δουλεια...και παλι μα και παλι ουτε το volume του hotplate δεν μπορω να ανεβασς κι ας κοβει τρελες εντασεις...φανταζομαι στον 100αρη...οπωε και να χει ειναι απαραιτητο και απορω γιατι πολλοι πανε και δινουν ενα κατο λεφτα σε πεταλια και παραπεταλια και κιθαρες και μαγνητες εχοντας εναν λαμπατο σπιτι τους που στην ουσια δεν εχουν ακουσει ποτε πραγματικα...ξερω τα 400 του hotplate ειναι αρκετα αλλα φανταστειτε οτι ειναι σαν να παιρνεις καινουριο ενισχυτη αφου για πρωτη φορα τον ακους οπως πρεπει...και του αλλαζεις και λαμπιτσες αναλογα με τα γουστα σου και ειναι χαρα θεου...

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #42 στις: 18/02/08, 13:10 »
Παιδια καλα ολα αυτα που λεγατε χτεσ το βραδυ..ασχετα αν δεν καταλαβα τιποτα απο τεχνικα θεματα ;D ..δεν μας απαντησατε ομως σαυτα που ρωταγαμε χτες.. δηλαδη αν παρω αναγκαστηκα 50αρη θα πρεπει να του βαλω hot plate kai attenuator για να τον χρησιμοποιησω μεσα στο σπιτι? δηλαδη να βγαλω απτο μυαλο μου το να σκασω λεφτα για κεφαλη-καμπινα ?παμε για λαμπατο combo αποτι φαινεται..  :'(

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #43 στις: 18/02/08, 13:17 »
Παιδια καλα ολα αυτα που λεγατε χτεσ το βραδυ..ασχετα αν δεν καταλαβα τιποτα απο τεχνικα θεματα ;D ..δεν μας απαντησατε ομως σαυτα που ρωταγαμε χτες.. δηλαδη αν παρω αναγκαστηκα 50αρη θα πρεπει να του βαλω hot plate kai attenuator για να τον χρησιμοποιησω μεσα στο σπιτι? δηλαδη να βγαλω απτο μυαλο μου το να σκασω λεφτα για κεφαλη-καμπινα ?παμε για λαμπατο combo αποτι φαινεται..  :'(

Δεν αποδίδουν όλοι οι ενισχυτές το ίδιο σε χαμηλές εντάσεις, μπορεί δηλαδή εκεί που ο ένας 50watt ακούγεται σε εντάσεις δωματίου σαν αυτό
μπορεί ο άλλος να ακούγεται πολύ καλός, σαν να παίζει σε υψηλή ένταση.. Απο ότι κατάλαβα..
Πρέπει λοιπόν να δοκιμάσουμε όλους τους ενισχυτές ΚΑΙ σε χαμηλή ένταση...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #44 στις: 18/02/08, 13:19 »
@Jizm
Το αν θα πάρεις κεφαλή-καμπίνα ή combo δεν έχει να κάνει... τα βατ είναι ίδια (αν φυσικά μιλάμε για ίδιους ενισχυτές)... επίσης, όπως αναφέρεται και πιο πάνω, υπάρχουν πολλoί λαμπάτοι που αποδίδουν πολύ καλά και σε χαμηλές εντάσεις!! Μπορείς φυσικά να παίξεις και με τα volume των καναλιών και το master volume για να πετύχεις διαφορετικούς ήχους σε ίδια ένταση!! Το attenuator θα σου δώσει τον καλύτερο δυνατό ήχο, αυτό δε σημαίνει πως χωρίς αυτό ο ενισχυτής σου θα είναι άχρηστος!! ;)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #45 στις: 18/02/08, 13:31 »
Το αν θα πάρεις κεφαλή-καμπίνα ή combo δεν έχει να κάνει...

Νομιζεις...Βαλε 50βατ λαμπα σε 1χ10 και τ ιδιο σε 4χ12 στην ιδια ενταση...Τεραστια διαφορα στον ογκο...σε πεταει πισω...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #46 στις: 18/02/08, 13:42 »
παιδια εγω πιστευω κι ας φανει υπερβολικο οτι για 20 βαττ και πανω σε λαμπα για χωρο δωματιου αρχιζεις κια χρειαζεσαι attenuator...εδω εχω τρανζιστορ 15αρη και πανω απ την μεση δεν παει ποτε το master volume...απο λαμπα εχω εναν πλεξι 50αρη και εχω βαλει επανω hotplate...ειναι αναγκαιο κακο οπως και να χει αλλα κανει τρελη δουλεια...και παλι μα και παλι ουτε το volume του hotplate δεν μπορω να ανεβασς κι ας κοβει τρελες εντασεις...φανταζομαι στον 100αρη...οπωε και να χει ειναι απαραιτητο και απορω γιατι πολλοι πανε και δινουν ενα κατο λεφτα σε πεταλια και παραπεταλια και κιθαρες και μαγνητες εχοντας εναν λαμπατο σπιτι τους που στην ουσια δεν εχουν ακουσει ποτε πραγματικα...ξερω τα 400 του hotplate ειναι αρκετα αλλα φανταστειτε οτι ειναι σαν να παιρνεις καινουριο ενισχυτη αφου για πρωτη φορα τον ακους οπως πρεπει...και του αλλαζεις και λαμπιτσες αναλογα με τα γουστα σου και ειναι χαρα θεου...

Δεν είναι καθόλου υπερβολικό αυτό που λες. Ακόμη και 5W, ανάλογα τον ενισχυτή, μπορεί να είναι πολλά για ένα δωμάτιο.
Που είναι αυτό το weber γ**ώτο...
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #47 στις: 18/02/08, 14:02 »
  O DSL φοραει αν θυμαμαι καλα EL84 σωστα? Παρεπιπτοντως το δευτερο απο τρια καναλια του, ειναι απλα υπεροχο!
 
   Στην αγορα πλεον εχουν αρχισει και βγαινουν ενισχυτες με ενσωματωμενο attunator. Αλλωστε και να μην υπαρχει πανω στο μηχανημα μας, με αυτο : http://www.jampedals.com/mastervolume.htm  το οποιο λειτουργει και σαν attunator καθως συνδεεται στην fx Loop, μπορει κανεις να παρει ικανοποιητικο ηχο σε χαμηλη σχετικα ενταση. Το εχει ο κατοχος του ενισχυτη που ειχα πριν και ειναι πολυ ικανοποιημενος!  ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #48 στις: 18/02/08, 14:08 »
Mην γινομαστε υπερβολικοι... Ολα ειναι σχετικα... Για ποιον ενισχυτη ενδιαφερεσαι; Αν ενδιαφερεσαι για καποιο μοντελο που εχει ηδη master volume θα μπορεις να παιξεις σε εντασεις δωματιου. Σιγουρα αν τσιτωσεις τον ενισχυτη θα παρεις καλυτερο ηχο και με περισσοτερο ογκο κτλ αλλα επισης σιγουρα θα μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και σε δωματιο με χαμηλες εντασεις... Αν τωρα θες ενισχυτη χωρις master volume και ειδικα αν θες παραμορφωση, θα πρεπει να τσιτωνεις τον ενισχυτη τερμα για να βγαλει την παραμορφωση του (παραδειγμα ο plexi του 73 100w που εχω). Οποτε γνωμη μου, καλυτερα παρε εναν ενισχυτη που να εχει master volume για να μπορεις να τον τσιτωνεις σε καμια προβα/live και να μπορεις να τον χρησιμοποιεις και στο σπιτι... Το ποσα watt παλι ειναι σχετικο... Μη νομιζεις οτι 20w ειναι πολυ πιο "ησυχα" απο 50 watt... Δεν πανε ετσι τα πραγματα... Στην πραγματικοτητα αν τσιτωσεις και τους 2 ο 50αρης θα ειναι +3db (λιγο παραπανω) δυνατοτερος απο τον 20αρη, αλλα επισης θα εχει πολυ μεγαλυτερο headroom (δλδ θα μπορεις να τον δυναμωσεις σε μεγαλυτερες εντασεις πριν να αρχισει να παραμορφωνει). Με βαση την μουσικη που θες να παιξεις, θες καλα καθαρα οποτε εγω θα ελεγα να μην φοβηθεις την λυση 50αρη, αρκει να εχει master volume... Τωρα για κεφαλη ή combo, μαλλον θα σε βολεψει combo, αν και φυσικα μπορεις να χτυπησεις 50αρα κεφαλη και μια καμπινα 1x12" και σε live/προβες κτλ να παιρνεις μονο το κεφαλι και να το συνδεεις σε καποια καμπινα εκει που θα παιζεις...
Συνολικα προτεινω: 50αρη ενισχυτη λαμπατο με καλα καθαρα και master volume κι ενα πεταλακι κλασσικο o/d (πχ tube screamer) για να γκαζωνεις λιγο τον ενισχυτη χωρις να χρειαζεται να τον δυναμωσεις. Καλο θα ηταν ο ενισχυτης σου αφου προοριζεται για δωματιο να εχει και εξοδο για ακουστικα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jizzzm

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για λαμπάτο
« Απάντηση #49 στις: 18/02/08, 14:16 »
Mην γινομαστε υπερβολικοι... Ολα ειναι σχετικα... Για ποιον ενισχυτη ενδιαφερεσαι; Αν ενδιαφερεσαι για καποιο μοντελο που εχει ηδη master volume θα μπορεις να παιξεις σε εντασεις δωματιου. Σιγουρα αν τσιτωσεις τον ενισχυτη θα παρεις καλυτερο ηχο και με περισσοτερο ογκο κτλ αλλα επισης σιγουρα θα μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και σε δωματιο με χαμηλες εντασεις... Αν τωρα θες ενισχυτη χωρις master volume και ειδικα αν θες παραμορφωση, θα πρεπει να τσιτωνεις τον ενισχυτη τερμα για να βγαλει την παραμορφωση του (παραδειγμα ο plexi του 73 100w που εχω). Οποτε γνωμη μου, καλυτερα παρε εναν ενισχυτη που να εχει master volume για να μπορεις να τον τσιτωνεις σε καμια προβα/live και να μπορεις να τον χρησιμοποιεις και στο σπιτι... Το ποσα watt παλι ειναι σχετικο... Μη νομιζεις οτι 20w ειναι πολυ πιο "ησυχα" απο 50 watt... Δεν πανε ετσι τα πραγματα... Στην πραγματικοτητα αν τσιτωσεις και τους 2 ο 50αρης θα ειναι +3db (λιγο παραπανω) δυνατοτερος απο τον 20αρη, αλλα επισης θα εχει πολυ μεγαλυτερο headroom (δλδ θα μπορεις να τον δυναμωσεις σε μεγαλυτερες εντασεις πριν να αρχισει να παραμορφωνει). Με βαση την μουσικη που θες να παιξεις, θες καλα καθαρα οποτε εγω θα ελεγα να μην φοβηθεις την λυση 50αρη, αρκει να εχει master volume... Τωρα για κεφαλη ή combo, μαλλον θα σε βολεψει combo, αν και φυσικα μπορεις να χτυπησεις 50αρα κεφαλη και μια καμπινα 1x12" και σε live/προβες κτλ να παιρνεις μονο το κεφαλι και να το συνδεεις σε καποια καμπινα εκει που θα παιζεις...
Συνολικα προτεινω: 50αρη ενισχυτη λαμπατο με καλα καθαρα και master volume κι ενα πεταλακι κλασσικο o/d (πχ tube screamer) για να γκαζωνεις λιγο τον ενισχυτη χωρις να χρειαζεται να τον δυναμωσεις. Καλο θα ηταν ο ενισχυτης σου αφου προοριζεται για δωματιο να εχει και εξοδο για ακουστικα...


ο engl fireball με ενδιαφέρει αρκετά εμένα ή ο randall RH-50 T head...τον combo αν θέλω, μπορώ να τον συνδέσω σε καμπίνα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
9 Απαντήσεις
11411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/06, 15:14
από slashas
31 Απαντήσεις
11558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
6202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
38 Απαντήσεις
12223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 15:05
από Jezus
9 Απαντήσεις
5831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
3 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 10:20
από zebric
5 Απαντήσεις
5842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 00:00
από Απόλλων