Αποστολέας Θέμα: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...  (Αναγνώστηκε 18816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HATZO BILL

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« στις: 01/04/08, 06:45 »
Γεια σας παιδες(μικροι και μεγαλοι)..Τσεκαρω αρκετα συχνα το φορουμ και εχω εντοπισει κατι καλα θεματακια.Ειδικα καποια ονοματα γραφουν καλα..Τεσπα,στο θεμα μας...Ψαχνω στιχους να τους βαλω σε τραγουδια δικα μου.Οχι ομως κατι βλακειες σε στυλ "το ανταμωμα της αυγης" και "η αιματοχυσια των κρινων"...(στην τυχη τα ειπα αυτα,για να σας βαλω στο κλιμα....).Θελω απλο στιχο,καψουρικο και πανω απ'ολα "τραγουδιστικο"..οχι ποιηματακια και απαγγελιες...Οσοι/οσες εχετε τπτ καλο και θελετε να το μοιραστειτε στειλτε μου..Ισως ειναι και μια αρχη να περασετε απο το ερασιτεχνικο στο επαγγελματικο...Γιατι εγω δεν "παιζω" και δεν περναω την ωρα μου με τη μουσικη...Αφηνω email...Οποιος/οποια θελει λεπτομερειες να στειλει....Ευχαριστω                      Βασίλης Χατζοπουλος
Mono o Parios einai kai meta to xaos...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #1 στις: 01/04/08, 07:03 »
Εσυ που δεν παιζεις και δεν περνας την ωρα σου με τη μουσικη μαθε πως οσοι γραφουν "ποιηματακια και απαγγελιες" μπορει να μην παιζουν με το στιχο και να μη περνανε την ωρα τους...πως τα χαρακτηριζεις αυτα βλακειες, ειδικα απο τη στιγμη που ψαχνεις "καψουρικο" στιχο...???

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #2 στις: 01/04/08, 07:50 »
ένας φίλος μου ενδιαφέρεται


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=62466.0
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #3 στις: 02/04/08, 08:32 »
οι περισσοτεροι απ αυτους που μπορουν να γραφουν για το "ανταμωμα της αυγης" και την "αιματοχυσια των κρινων" το θεωρουν παιχνιδακι να σου γραψουν κατι καψουρικο.

δωσε ενα δειγμα της δουλειας σου για να καταλαβουν κι οσοι ενδιαφερονται με τι παιζεις εσυ  ;)

Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #4 στις: 02/04/08, 08:37 »
Οχι ομως κατι βλακειες σε στυλ "το ανταμωμα της αυγης" και "η αιματοχυσια των κρινων"...
Γεια σου ρε φίλε έγραψες  ;D

Αποσυνδεδεμένος SPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #5 στις: 03/04/08, 00:46 »
Εχεις μέλλον, δικέ μου ! Είσαι και πολύ ψαγμένος, να ΄ούμ !!!

Αποσυνδεδεμένος ΟΛΓΑ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #6 στις: 03/04/08, 10:03 »
μαλλον τα βλεπω αναποδα... δεν ηπια ακομα καφε.. :o :o :o
..εννοεις να γραψουμε κανενα ηλιθιο καψουρικο (στιχο), και οχι να προσπαθησουμε να γραψουμε στιχους που χρειαζονται και λιγο     
σκεψη. Μην τους κουραζεις, ε? Τωρα το καταλαβαινω..
Συμβουλη <παρε ενα χαρτι και ενα μολυβι και βαλε κανενα σιριαλ στυλ χουανιτα... προσθεσε στους διαλογους αλλη λιγη σαλτσα βαζοντας καμια εικοσαρια φορες καποια απ' τις λεξεις σε θελω, μη φυγεις, σε μισω, γλυκα, σεξ και ειναι ετοιμο>
μην χαλας τα λεφτακια σου...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #7 στις: 03/04/08, 13:03 »
τρομερο υφος, μπαινεις σε ενα φορουμ με καλα "θεματακια", ζητάς καψούρικους στίχους και βασικα υποτιμάς τον κόσμο εδώ...για να είμαι ειλικρινείς, με ένα τέτοιο στυλ πολύ δύσκολα θα βρεις άτομα που θα θέλουν να συνεργαστούν μαζί σου...

Ετσι ειναι ο επαγγελματικός κόσμος της μουσικής ?? ε, καλή τύχη τότε...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #8 στις: 03/04/08, 13:13 »
Δεν προσέβαλε κανέναν. Που το είδατε αυτό? Απλά είπε οτι δε θέλει ψευτοκουλουριάρικους στίχους. Που είναι το πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #9 στις: 03/04/08, 13:23 »
εγω 2 αποριες εχω:

α)ποσο θα πληρωνες για μερικους καψουρικους στιχους

β)το ολο προτζεκτ ποβλεπει και στενη συνεργασια με καμια "ταλαντουχα",νεα και  ξεκ..λη τραγουδιστρια?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #10 στις: 03/04/08, 14:11 »
Δεν λέει κάτι κακο....ζητάει συγκεκριμένα πράγματα και καλά κάνει

Ο τρόπος του είναι λίγο κάπως ::)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #11 στις: 03/04/08, 15:27 »
μπα εγω παλι ουτε στον τροπο του βρισκω κατι που να με χαλαει.

το γουστο του καθενος ειναι δικη του υποθεση.

και μαλιστα μ αρεσει και η ωμη ειλικρινεια που τον διακρινει.
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #12 στις: 03/04/08, 15:28 »
Πεστα holliday

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #13 στις: 03/04/08, 15:48 »
τον όρο "θεματάκια" έτσι όπως χρησιμοποιήθηκε τον θεωρώ υποτιμιτικό...ισως είναι θέμα ερμηνείας...όπως και το πως αποκαλέστηκανε ορισμένα θέματα "βλακειες"...και αυτο είναι βεβαια θεμα ερμηνειας...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #14 στις: 03/04/08, 19:01 »
εμενα μου μυριζει προβοκατσια....αν συνεχιζει να διαβαζει το θεματακι που ο ιδιος ανοιξε του εχω προσφορα ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ΟΛΓΑ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #15 στις: 04/04/08, 00:53 »
προσθετω στην προηγουμενη απαντηση μου

αυτη ηταν η αντιδραση μου..
 οταν καποιος προσπαθει να πει την γνωμη του(επικληση στην λογικη) καλο ειναι να σεβεται ταυτοχρονως
(επικληση στο συναισθημα) τον αλλον. 
επειδη δεν αντικρυσα κανεναν σεβασμο, θεωρησα και θεωρω προσβλητικο τον τροπο σου
οπως καθε λεκτικη επιθεση, η αντιδραση εσωτερικα ειναι ειτε πονος ειτε θυμος
την δικη μου αντιδραση νομιζω την βλεπεις
κατι με ενοχλησε για να το γραψω
αν ελεγες την γνωμη σου, συμπονωντας τα αισθηματα των αλλων, θα ειχες την κατανοηση και αποδοχη.
αραγε δεν μπορουσες να πεις οτι ενδιαφερεσαι για στιχους με καψουρικο περιεχομενο για επαγγελματικη χρηση, εμπορικους,
με ανταμοιβη. και να τονισεις οτι τον θελεις απλο, χωρις εντεχνη χροια, και χωρις ποιητικη διασταση, αλλα ευκολοδιαβαστο
και μελωδικο? δεν μπορουσες να πεις απλα οτι δεν εισαι λατρης της ποιησης, και θελεις στιχους για μελλοντικα σουξε, χωρις κρυφα νοηματα? αλλο να πεις την γνωμη σου, οπως οτι δεν σου αρεσουν στιχοι του στυλ ανταμωμα της αυγης, και αιματοχυμενοι   
κρινοι, και αλλο οτι ειναι βλακειες.μπορουμε αραγε βαση του προσωπικου μας γουστου να θεωρουμε ολα τα αλλα βλακειες?
αμα γνωρισεις τον ερωτα του φιλου σου, που τον κανει ευτυχισμενο, και δεν σου αρεσει, θα του πεις οτι ειναι βλακας?

αναρωτιεμαι για το κινητρο σου? βλεπω καποια κακια, ξερω ομως οτι δεν την επελεξες, τα βιωματα την προκαλουν, σε αυτο το   
κομματι σε συμπονω, εχεις και εσυ τους λογους σου, και μετανιωνω που απαντησα με επιθεση.αναρωτηθηκες ομως τι ειναι αυτο που την προκαλει?
μακαρι να μπορεσουμε να παντρεψουμε την λογικη με το συναισθημα... 

Αποσυνδεδεμένος HATZO BILL

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #16 στις: 04/04/08, 06:11 »
Καλα μιλαμε με φαγανε ζωντανο καποιοι!Θα τα παρουμε ενα ενα για να ξεκαθαρισουμε λιγο το τοπιο γιατι καποιοι απο δω μεσα κομπλεξαριζεστε μονοι σας και τα ριχνετε σε μενα και στα λογια μου..λοιπον...Κατ'αρχας η λεξη "θεματακια"..θα μπορουσα να ειχα πει κομματακια,στιχακια,τραγουδακια κτλ κτλ αντι γι'αυτο!Τωρα γιατι το ειπα ετσι?Δε ξερω!Δε το εψαξα ιδιαιτερα!Νομιζα οτι θα ηταν κατανοητος ο τροπος που το ειπα!Δευτερον...προσβαλα καποιον που ανεφερα αυτα για τους "κρινους" και τις "αυγες"?Οχι ρε παιδες και κοπελες!Ισα ισα που απο τετοια ατομα περιμενω να δω καλους στιχους!Απλα το περιορισα και ζητησα λιγοτερη κουλτουρα και περισοτερο τραγουδιστικο υφος.Και εννοειται παντα σοβαρο!Τωρα να βαλω στιχους που να λενε "Ανοιξα εχτες το κουτι της Πανδωρας και μπηκε μεσα ο ανεμος με τα ματια της Δωρας και μου γνεψε τρυφερα να παω στη αγκαλια του,και το αιματοκυλισμα των αετων που τρωνε ξερω γω σαπιο κρεας..."...δεν εχει νοημα!δε λεω για καποιους μπορει να θεωρηθει αποψη..αλλα δε ζηταω αυτο!Και επισης πρεπει να καταλαβετε κατι..Εμπορικο ενα τραγουδι γινεται με 2 τροπους...1ος)Αν ειναι πραγματικα καλο,μουσικα κ στιχουργικα,με βαθυ αλλα ταυτοχρονα προσβασιμο νοημα για ολους... και 2ος)Αν ειναι τοσο μεγαλη μαλακια που ολοι να το σχολιαζουν σε στυλ "ακου ρε μια π**αρια που ακουμε!!"..Ναι αλλα το ακους ρε φιλε!!και μια και δυο και τρεις..ελπιζω να καταλαβατε πως το εννοω...Θελετε και παραδειγματα?Βγαινει τωρα ο Παριος και σου λεει "Θα γυρισεις..οταν  η τρέλα σου θα γινει λογικη,και η βδομαδα σου δε θα χει Κυριακη...θα γυρισεις..." και βγαινει μετα και ο Δαντης και λεει "θα σε καταπιω σαν εναν εσπρεσο..."...Και οι 2 στιχοι εχουν βαθυ νοημα!Ειδικα του Δαντη σε προβληματιζει αν προκειται για εσπρεσο γλυκο,φρεντο,μετριο...Φυσικα αστειευομαι...Εγω ενα πραμα ξερω..οτι στο τελος της ημερας εκει που ξαπλωνω στο κρεβατακι μου σκεφτομαι πως θα ηταν η βδομαδα μου αν δεν ειχε Κυριακη...Καταλαβατε κυριοι και αγαπες μου κυριες?Τετοια θελω!Κ πιστευω οτι ειναι μια προκληση για ολους αυτους που γραφουν στιχους`να γραψουν κατι που ευκολα το ακους και το δεχεσαι αλλα δυσκολα το αντιλαμβανεσαι αν δεν το ψαξεις λιγο...Εγω οτι αισθημα εχω το βγαζω στη μουσικη μου.στιχους δε μπορω να γραψω!!ειλικρινα ειναι μεσ την κλαψα!Γι'αυτο ζητησα (και)απο σας!Τωρα το Ολγακι απο πανω με εκανε χωμα τελειως!αλοιφη!Αλλα τα λεει τοσο ωραια με τοσο ωραια συνταξη που ειναι σα να βλεπω τη φατσουλα της να μου τα λεει και εγω να κοιταω το πατωμα κατω απο την ντροπη και να παρατηρω την μυτη απο τα ολ-σταρ μου που εχουν μια βρωμιτσα πανω απο χτες που κλωτσησα μια πετρα.."Φευγει με λιγο νερακι..."σκεφτομαι απο μεσα μου...Ειλικρινα δε ξερω τι να πω,σαιμπεροσυγνωμες δε γουσταρω να λεω..Ελπιζω να ΜΗΝ λυθηκε η παρεξηγηση..μου αρεσουν οι ιντριγκες...ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ,ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....       ειπε ο Βασιλης....
Mono o Parios einai kai meta to xaos...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #17 στις: 04/04/08, 06:58 »
Περιμενεις, δηλαδη, απο ατομα που γραφουν "βλακειες" για "κρινους και αυγες" να σου γραψουν "καλους" στιχους??? Εγω γιατι νομιζω οτι το ενα αναιρει το αλλο???

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #18 στις: 04/04/08, 08:18 »
Ελπίζω μετα την απαντηση του HATZO BILL να σταματησει η οποια αντιπαραθεση, γιατι και οι πιο αρνητικοι θα ειδατε οτι δεν υπαρχει καμια προσβολη στα λογια του.
Τωρα οποιος νομιζει οτι καταφερνει να γραψει κατι απλο και κατανοητο και θελει να το  κανει, οριστε η ευκαιρια του.
(Αν και αναρωτιεμαι, τι πρεπει να εισαι για να πιστευεις πως οτι γραφεις εχει οπωσδηποτε ενα βαθυ νοημα? γιατι εγω δε μπορω να βρω και πολλα βαθια νοηματα στα δικα μου γραπτα)

Λοιπον...μη χαλιεστε αδικως.

Αλλωστε δεν ειναι λιγοι οι κουλτουριαριδες ποιητες που εχουν γραψει εμπορικα τραγουδια.
Καποια απ αυτα ειναι αριστουργηματα.
Κι αν το δεις διαφορετικα, ειναι μια προκληση. Αρκει ΗΑΤΖΟ να μαθουμε σε τι μουσικο ειδος ειδικευεσαι.
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #19 στις: 04/04/08, 17:19 »
Είμαι μέσα holliday! Για έναν διαγωνισμό καψουροστίχων πάνω στην καψουρομουσική που θα παραθέσει ο HAZO BILL! Διότι και η κουτσή Μαρία η άσχημη το γνωρίζει ότι στα εμπορικά τραγουδάκια οι στίχοι φτιάχνονται πάνω στην μουσική, και όχι η μουσική πάνω στους στίχους. Εκτός αν μιλάμε για Θεοδωράκη, Χατζηδάκι, Ζαμπέτα και άλλα τέτοια τέρατα.

Βέβαια δεν συμβιβάζομαι με επίπεδο κατώτερο του Σούμπερτ, όλα κι όλα.....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #20 στις: 05/04/08, 22:29 »
Είμαι μέσα holliday! Για έναν διαγωνισμό καψουροστίχων πάνω στην καψουρομουσική που θα παραθέσει ο HAZO BILL! Διότι και η κουτσή Μαρία η άσχημη το γνωρίζει ότι στα εμπορικά τραγουδάκια οι στίχοι φτιάχνονται πάνω στην μουσική, και όχι η μουσική πάνω στους στίχους. Εκτός αν μιλάμε για Θεοδωράκη, Χατζηδάκι, Ζαμπέτα και άλλα τέτοια τέρατα.

Βέβαια δεν συμβιβάζομαι με επίπεδο κατώτερο του Σούμπερτ, όλα κι όλα.....
Αν γίνει διαγωνισμός Kithara-καψούρα 2008 θέλω να πάρω μέρος και εγώ!
θα σκισω....
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος NIKARXOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #21 στις: 06/04/08, 01:15 »
μου αρέσει ο τσαμπουκά σου σέ αυτό που πιστεύεις άν καί η μουσική σου πατάει στά ίδια χνάρια προχώρα.ίσως κάτι ξέρω από επαγελματικό στίχο καί γενικά από επαγελματικό τραγούδι
τώρα όσο γιά μερικούς φίλους καί φίλες πού γράφουν ποιήματα ποιοτικά κουλτουριάρικα καί γίνονται πέλεκις τού εμπορικού στίχου,τούς λέω ότι άς κάνουν μία δοκιμή χωρίς εγωισμό καί θά καταλάβουν ότι δέν είναι τόσο εύκολο,ευκολότερα γράφεις το ελεύθερο ποιήμα,πάντος υπάρχει καί καλή γραφή  παντρεμένη μέ τό εμπορικό εδώ μέσα,όχι ότι τά άλλα δέν είναι καλά κάθε στίχος η ποιήμα έχει τό δικό του δρόμο,μερικά συναντιόνται άλλα όχι, τραβάνε από τό μονοπάτι,συντροφιά μέ τή μοναξιά,γιατί είναι επιλογή τους.     

Αποσυνδεδεμένος HATZO BILL

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #22 στις: 06/04/08, 04:42 »
O NIKARXOS ξηγηθηκε φυστικι νομιζω...Ακριβως οπως τα ειπε ειναι..
Mono o Parios einai kai meta to xaos...

Αποσυνδεδεμένος toursakos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #23 στις: 06/04/08, 10:19 »
ελατε ελατε ικανοποιηστε το εγω σας, πω ρε ελεος, τι ανασφαλεια ειναι αυτο, το φαγατε το παλικαρι, λες και εβρισε μανες, σιγα ρε....για χαλαρωστε λιγακι να 'ουμ  8)

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: ΨΑΧΝΩ ΣΤΙΧΟΥΣ...
« Απάντηση #24 στις: 07/04/08, 08:44 »
Είμαι μέσα holliday! Για έναν διαγωνισμό καψουροστίχων πάνω στην καψουρομουσική που θα παραθέσει ο HAZO BILL! Διότι και η κουτσή Μαρία η άσχημη το γνωρίζει ότι στα εμπορικά τραγουδάκια οι στίχοι φτιάχνονται πάνω στην μουσική, και όχι η μουσική πάνω στους στίχους. Εκτός αν μιλάμε για Θεοδωράκη, Χατζηδάκι, Ζαμπέτα και άλλα τέτοια τέρατα.

Βέβαια δεν συμβιβάζομαι με επίπεδο κατώτερο του Σούμπερτ, όλα κι όλα.....

ααααα ολα κι ολα papous, απο σενα περιμενω μαντιναδες!!!
κι ας ειναι και καψουρομαντιναδες.
γιατι, μηπως ολα τα τραγουδια που μιλανε για ερωτα και καψα γενικως και ειδικως, καψουροτραγουδα δεν ειναι?
οπως και τα "μεθυσμενα" τραγουδια, που εγω δε τα ηξερα, αλλα μου επεσημαναν οι φιλοι του φορουμ οτι αυτο ακριβως ειχα γραψει καποτε οταν ανεβασα καποιο δικο μου.
το θεμα για το αν ειναι ποιοτικο ή οχι κρινεται σε πολυ λεπτα σημεια.
(νομιζω! μπορει να κανω και λαθος ομως)
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
13182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 10:03
από .:°:. Apollon .:°:.
0 Απαντήσεις
2897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 20:39
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 00:21
από yannis_r
0 Απαντήσεις
3066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 17:48
από diji grampsas
4 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/13, 13:04
από Πέτροc
0 Απαντήσεις
1772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 13:16
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
31723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/14, 08:41
από logikale
0 Απαντήσεις
1867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 13:21
από sakis.
1 Απαντήσεις
21099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/16, 22:34
από grgdrep1411
3 Απαντήσεις
5874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/22, 11:03
από postscl