Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!  (Αναγνώστηκε 7791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σας έχω ζαλίσει με τα προβλήματα που έχω συνέχεια με την κιθάρα μου αλλά ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί γνώστες των τεχνικών θεμάτων της κιθάρας (δεν έχω και χρήματα να την πάω στο μάστορα) και γι'αυτό ζητάω βοήθεια :D

Λοιπόν μετά από την κιθάρα του Isnogood καταστράφηκε και η δικιά μου (ή μπορεί και όχι απλά δεν ξέρω τι έπαθε) σήμερα που άλλαζα χορδές.
Στην κιθάρα μου έχω μπλοκάρει το τρέμολο (Edge III) με ένα κομμάτι ξύλο στην πίσω μεριά ανάμεσα στα ελατήρια και έχοντας αυτό, έβγαλα όλες τις χορδές μαζί για να καθαρίσω και την ταστιέρα. Όταν τις είχα βγάλει όλες και ενώ δεν περίμενα το ξύλο να μην αντέξει την πίεση, αυτό ράγισε και το τρέμολο γκρεμίστηκε :P
Σκέφτηκα ότι όταν βάλω τις καινούριες χορδές και κουρδίσω θα ξανασηκώσουν το τρέμολο αλλά τίποτα! Αυτό ό,τι και να κάνω τώρα δεν επανέρχεται στην αρχική του θέση.

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι έχει βγει από τις εσοχές που έχουν 2 κάθετα μαρκούτσια αριστερά και δεξιά του τρέμολο που βιδώνουν και με allen και στα οποία έχω την εντύπωση ότι εφάρμοζε αρχικά ???

Λίγη βοήθεια θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη!
Thanks ;)

Να και μια φωτογραφία (από κινητό δυστυχώς) για να δείτε και μόνοι σας:

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #1 στις: 16/11/08, 21:29 »
Δε νομιζω να επαθε τιποτα το τρεμολο σου φιλε μου! Απλα πρεπει καθ' οσο κουρδιζεις την κιθαρα να πιεζεις το τρεμολο ωστε να ειναι (οσο το δυνατον) σε οριζοντια θεση (σ αυτη που πρεπει να ισορροπησει).
Στη θεση που ειναι τωρα, ενω λογικα αρχικα σκεφτηκες οτι η ταση των χορδων στο σωστο κουρδισμα θα το επαναφερει, δεν υπολογισες οτι οπως ειναι τα μαχαιρακια στο τρεμολο (μεγαλη γωνια) το κανουν να εχει πολυ μεγαλη τριβη, και να μην επανερχεται.
Επισης, αν δεν εβαλες χορδες ιδιες (σε μεγεθος) με τις προηγουμενες, θα πρεπει να χαλαρωσεις/σφιξεις τα ελατηρια πισω.. Αλλα παντα αρχικα πρεπει με το χερι σου να το κρατας οριζοντιο οσο κουρδιζεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #2 στις: 16/11/08, 21:51 »
Δε νομιζω να επαθε τιποτα το τρεμολο σου φιλε μου! Απλα πρεπει καθ' οσο κουρδιζεις την κιθαρα να πιεζεις το τρεμολο ωστε να ειναι (οσο το δυνατον) σε οριζοντια θεση (σ αυτη που πρεπει να ισορροπησει).
Στη θεση που ειναι τωρα, ενω λογικα αρχικα σκεφτηκες οτι η ταση των χορδων στο σωστο κουρδισμα θα το επαναφερει, δεν υπολογισες οτι οπως ειναι τα μαχαιρακια στο τρεμολο (μεγαλη γωνια) το κανουν να εχει πολυ μεγαλη τριβη, και να μην επανερχεται.
Επισης, αν δεν εβαλες χορδες ιδιες (σε μεγεθος) με τις προηγουμενες, θα πρεπει να χαλαρωσεις/σφιξεις τα ελατηρια πισω.. Αλλα παντα αρχικα πρεπει με το χερι σου να το κρατας οριζοντιο οσο κουρδιζεις. ;)
Οι καινούριες χορδές είναι ίδιες ακριβώς με τις προηγούμενες.
Θα δοκιμάσω αυτό που είπες και θα επανέλθω. Ελπίζω να μην σπάσω καμιά χορδή γιατί ήδη είναι πολύ τεντωμένες!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #3 στις: 16/11/08, 21:55 »
Θα σου πρότεινα, όσο κρατάς το τρέμολο, να κουρδίσεις ένα τόνο χαμηλότερα, και αφού μείνει πάνω το τρέμολο να ξεκινήσεις κανονικά κουρδίσματα...Ναι θα είναι μπόλικα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #4 στις: 16/11/08, 22:26 »
Τελικά ο father έκανε κάτι πειράματα όταν δεν έβλεπα και το τρέμολο σηκώθηκε στο σωστό ύψος. Για να γίνει σωστή και η γωνία έβαλα ξανά το ξύλο που μπλόκαρε το τρέμολο και κούρδισα έτσι. Δοκίμασα με τους τρόπους που προτείνατε αλλά για να φτάσει στο ύψος που έπρεπε το τρέμολο έπρεπε να κουρδίσω πολύ ψηλά τις χορδές και όταν ήταν να κουρδίσω κανονικά ξαναέπεφτε :-\

Ευχαριστώ για τη βοήθεια ;)

(καταραμένα τρέμολα >:D)

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #5 στις: 16/11/08, 23:22 »
Δοκίμασες να ξεβιδώσεις τις 2 βίδες που κρατάνε το tremolo claw και να ξανακουρδίσεις και δεν σηκώθηκε η γέφυρα;

Αν έτσι έχουν τα πράγματα,δεν αποκλείεται απλά τα ελατήρια σου να θέλουν αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #6 στις: 17/11/08, 11:19 »
Συγγνωμη, για να καταλαβω τι εγινε, απλα το τρεμολο βυθιστικε απο την ταση των ελατηριων, ή εσπασε και η κιθαρα σε καποιο σημειο?

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #7 στις: 17/11/08, 13:29 »
Θέλω να κάνω μια παρατήρηση εν μέρει άσχετη με το θέμα σου.

Όταν αλλάζουμε χορδές, δεν πρέπει τις αφαιρούμε όλες μαζί αφήνωντας την κιθάρα μας χωρίς χορδές ούτε έστω και για λίγο, επειδή η πίεση που δέχεται η ταστιέρα μεταβάλλεται απότομα από κάποια τιμή x>0 σε y=0 ( :P) και το αποτέλεσμα είναι το γνωστό σε όλους σκέβρωμα.
Οπότε αλλάζουμε χορδές με την παγκοσμίως γνωστή μέθοδο "βγάζω μία-βάζω μία"... ;)

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #8 στις: 17/11/08, 13:31 »
Ναι αλλά αν δεν βγουν όλες μαζί οι χορδές τότε πως θα μπορέσουμε να καθαρίσουμε την ταστιέρα;
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #9 στις: 17/11/08, 14:00 »
Ναι αλλά αν δεν βγουν όλες μαζί οι χορδές τότε πως θα μπορέσουμε να καθαρίσουμε την ταστιέρα;

Προφανώς αν θέλουμε να καθαρίσουμε την ταστιέρα πρέπει να αφαιρέσουμε όλες τις χορδές, έχοντας όμως υπόψη ότι ενδεχομένως να απαιτείται ρύθμιση μετά. Οπότε η επιλογή έγκειται στην κρίση του καθενός (και στη μπίχλα της ταστιέρας  :P)...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #10 στις: 17/11/08, 14:07 »
Γι αυτο η μονη κιθαρα με τρεμολο που θα παρω στην ζωη μου ειναι η Πετρουτσι...

Πως τ αντεχετε ρε παιδια αυτο το floyd....?

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #11 στις: 17/11/08, 14:20 »
παίδες εγώ είχα δει αυτό:

που είναι πολύ έξυπνο κόλπο, και από τότε σετάρω έτσι την κιθάρα..

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #12 στις: 17/11/08, 14:22 »
Πες τα ρε mechmech!!! Δεν εχω floyd rose και μεχρι στιγμης εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ασε που αλλαζω χορδες σε 10 λεπτα ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #13 στις: 17/11/08, 15:12 »
Δοκίμασες να ξεβιδώσεις τις 2 βίδες που κρατάνε το tremolo claw και να ξανακουρδίσεις και δεν σηκώθηκε η γέφυρα;

Αν έτσι έχουν τα πράγματα,δεν αποκλείεται απλά τα ελατήρια σου να θέλουν αλλαγή.
Βασικά τι είναι το tremolo claw; :-\
Συγγνωμη, για να καταλαβω τι εγινε, απλα το τρεμολο βυθιστικε απο την ταση των ελατηριων, ή εσπασε και η κιθαρα σε καποιο σημειο?
Η κιθάρα δεν έσπασε! Από την τάση πρέπει να έγινε αν και όταν έκανε το κρακ και βυθίστηκε, το ξύλο που έχω σφηνώσει ήταν στη θέση του. Δεν βυθίστηκε όμως μόνο όσον αφορά στη γωνία αλλά και στο ύψος! ???
Θέλω να κάνω μια παρατήρηση εν μέρει άσχετη με το θέμα σου.

Όταν αλλάζουμε χορδές, δεν πρέπει τις αφαιρούμε όλες μαζί αφήνωντας την κιθάρα μας χωρίς χορδές ούτε έστω και για λίγο, επειδή η πίεση που δέχεται η ταστιέρα μεταβάλλεται απότομα από κάποια τιμή x>0 σε y=0 ( :P) και το αποτέλεσμα είναι το γνωστό σε όλους σκέβρωμα.
Οπότε αλλάζουμε χορδές με την παγκοσμίως γνωστή μέθοδο "βγάζω μία-βάζω μία"... ;)

Φιλικά

Συνήθως αλλάζω μια-μια τις χορδές αλλά όπως είπα ήθελα να καθαρίσω και την ταστιέρα γι'αυτό και όλος ο μπελάς! Το ξέρω ότι είναι "επώδυνο" για το λαιμό αλλά πιστεύω πως δεν του κάνει τόσο κακό ώστε να σκεβρώσει όταν γίνεται μια φορά στους 2 μήνες και αν ???

Πάντως το περίεργο με το τρέμολο ήταν ότι όταν βυθίστηκε όλο μαζί, όταν το σήκωνα με το tremolo bar φαινόταν σαν να μην ήταν εφαρμοσμένο κάπου και εκτός από κυκλική κίνηση (βλέποντας την κιθάρα οριζόντια) έκανε και μικρή οριζόντια, περισσότερο από την πλευρά που είναι απένταντι από την υποδοχή του tremolo bar. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σαφές το τελευταίο αλλά είναι δύσκολο να το εξηγήσω :-\
Μπακάλικα, σαν να ήταν πιασμένο μόνο απ'τον ένα "μεντεσέ" το τρέμολο!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #14 στις: 17/11/08, 17:41 »
Λογικο αυτο που λες καθως δεν υπηρχε ταση απο τις χορδες που να τραβαει τη γεφυρα ωστε να εφαρμοσουν τα μαχαιρια....

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #15 στις: 17/11/08, 19:56 »
Να προτεινω να βγαλεις τα ελατηρια, να αποσυναρμολογισεις και μετα να επανατοποθετησεις το τρεμολο...?

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #16 στις: 17/11/08, 20:31 »
Λογικο αυτο που λες καθως δεν υπηρχε ταση απο τις χορδες που να τραβαει τη γεφυρα ωστε να εφαρμοσουν τα μαχαιρια....
Πφφφ.. πάλι καλά! Δεν το ήξερα αυτό με τα μαχαίρια, δεν το είχα προσέξει καν!
Να προτεινω να βγαλεις τα ελατηρια, να αποσυναρμολογισεις και μετα να επανατοποθετησεις το τρεμολο...?
Άσε καλύτερα, προς το παρόν είναι καλά με τις καινούριες χορδές. Μη μου ξαναμείνει στα χέρια! ;D

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #17 στις: 17/11/08, 20:54 »
Λογικο αυτο που λες καθως δεν υπηρχε ταση απο τις χορδες που να τραβαει τη γεφυρα ωστε να εφαρμοσουν τα μαχαιρια....
Πφφφ.. πάλι καλά! Δεν το ήξερα αυτό με τα μαχαίρια, δεν το είχα προσέξει καν!
Βασικα αν προσεξεις η γεφυρα δεν ειναι πουθενα βιδωμενη και αν δεν υπαρχει η ταση χορδων και ελατηριων μπορει πολυ ευκολα να βγει...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/08, 02:16 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #18 στις: 18/11/08, 02:15 »
Πολύ φασαρία για το τίποτα. Τα έχω γράψει ξανά και σε άλλα θέματα, τα ξαναλέω. Δεν παθαίνει τίποτα η κιθάρα αν βγουν
όλες οι χορδές μαζί για να την καθαρίσουμε! Εφόσον βάλουμε ίδιες χορδές και κουρδίσουμε πολεεεεεεεεεεεεεεεεεες φορές θα έρθουν
όλα στα ίσα τους δηλ και το FR θα ξανακαθίσει εκεί ακριβός που ήταν (προσοχή να πατάνε σωστά τα μαχαίρια)και η καμπύλη της ταστιερας θα επανέλθει. Εαν βαριέστε  όλα αυτά βάλτε κάτι (μπαταρία, κουτάλι, ξύλο κτλ γνωστά) κάτω από το FR.   ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #19 στις: 21/11/08, 14:52 »
Τώρα προέκυψε άλλο θέμα :P

Μάλλον το τρέμολο μετά τα πειράματα είναι λίγο πιο χαμηλά απ' ό,τι πρέπει και σε συνδυασμό με τα τάστα που σε ορισμένα σημεία τείνουν να γίνουν επίπεδα, στην πρώτη χορδή, στα τάστα 15-21 άμα παίξω κάποια από αυτές τις νότες ή κάνω bend (ακόμα χειρότερα), κάπου ακουμπάει η χορδή και κόβεται η νότα :'(

Αν σηκώσω λίγο το action με τις 2 βίδες αριστερά και δεξιά και δεξιά του τρέμολο μπορεί να πειραχτεί το intonation ή τίποτα άλλο;

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #20 στις: 21/11/08, 15:02 »
Τώρα προέκυψε άλλο θέμα :P

Μάλλον το τρέμολο μετά τα πειράματα είναι λίγο πιο χαμηλά απ' ό,τι πρέπει και σε συνδυασμό με τα τάστα που σε ορισμένα σημεία τείνουν να γίνουν επίπεδα, στην πρώτη χορδή, στα τάστα 15-21 άμα παίξω κάποια από αυτές τις νότες ή κάνω bend (ακόμα χειρότερα), κάπου ακουμπάει η χορδή και κόβεται η νότα :'(

Αν σηκώσω λίγο το action με τις 2 βίδες αριστερά και δεξιά και δεξιά του τρέμολο μπορεί να πειραχτεί το intonation ή τίποτα άλλο;

 Λογικά θα διορθωθεί αν σηκώσεις λίγο τις βίδες που λες. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως!!! Ποτέ δεν πειράζουμε τις βίδες αυτές όταν υπάρχει τάση από τις χορδές. Να τις χαλαρώσεις πριν κάνεις οτιδήποτε!!!
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #21 στις: 21/11/08, 15:03 »
Θέλω να κάνω μια παρατήρηση εν μέρει άσχετη με το θέμα σου.

Όταν αλλάζουμε χορδές, δεν πρέπει τις αφαιρούμε όλες μαζί αφήνωντας την κιθάρα μας χωρίς χορδές ούτε έστω και για λίγο, επειδή η πίεση που δέχεται η ταστιέρα μεταβάλλεται απότομα από κάποια τιμή x>0 σε y=0 ( :P) και το αποτέλεσμα είναι το γνωστό σε όλους σκέβρωμα.
Οπότε αλλάζουμε χορδές με την παγκοσμίως γνωστή μέθοδο "βγάζω μία-βάζω μία"... ;)

Φιλικά


Τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #22 στις: 21/11/08, 16:17 »
Τώρα προέκυψε άλλο θέμα :P

Μάλλον το τρέμολο μετά τα πειράματα είναι λίγο πιο χαμηλά απ' ό,τι πρέπει και σε συνδυασμό με τα τάστα που σε ορισμένα σημεία τείνουν να γίνουν επίπεδα, στην πρώτη χορδή, στα τάστα 15-21 άμα παίξω κάποια από αυτές τις νότες ή κάνω bend (ακόμα χειρότερα), κάπου ακουμπάει η χορδή και κόβεται η νότα :'(

Αν σηκώσω λίγο το action με τις 2 βίδες αριστερά και δεξιά και δεξιά του τρέμολο μπορεί να πειραχτεί το intonation ή τίποτα άλλο;

 Λογικά θα διορθωθεί αν σηκώσεις λίγο τις βίδες που λες. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως!!! Ποτέ δεν πειράζουμε τις βίδες αυτές όταν υπάρχει τάση από τις χορδές. Να τις χαλαρώσεις πριν κάνεις οτιδήποτε!!!
Όταν λες να τις χαλαρώσω εννοείς να τις ξεκουρδίσω τελειως ή κανά C Standard; Αν τις χαλαρώσω τελείως δε θα αχρηστευτούν μετά (έτσι έχω ακούσει);

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #23 στις: 21/11/08, 19:50 »
Κοίτα καλό θα ήταν να ξεκουρδίσεις την κιθάρα,να μην υπάρχει δηλαδή τάση απο τις χορδές (δεν αχρηστεύονται) πριν πειράξεις τις βίδες που κρατάνε το τρέμολο,αν και με μία φορά αν βιδώσεις/ξεβιδώσεις λίγο με την κιθάρα κουρδισμένη δεν πρόκειται να πάθει κάτι,αυτό βέβαια σε συνάρτηση με την ποιότητα του υλικού.
Για να είσαι σίγουρος όμως κάντο όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

Πέρα απο όλα αυτά όμως,η κιθάρα αυτή τη στιγμή χρειάζεται set up,και όπως γνωρίζεις σωστό-στα μέτρα μας set up με φαγωμένα τάστα, δύσκολα θα πετύχεις,αν βέβαια δεν φαλτσάρει η κιθάρα,αλλάζει λίγο το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, καταστράφηκε η κιθάρα μου!!
« Απάντηση #24 στις: 22/11/08, 12:35 »
Κοίτα καλό θα ήταν να ξεκουρδίσεις την κιθάρα,να μην υπάρχει δηλαδή τάση απο τις χορδές (δεν αχρηστεύονται) πριν πειράξεις τις βίδες που κρατάνε το τρέμολο,αν και με μία φορά αν βιδώσεις/ξεβιδώσεις λίγο με την κιθάρα κουρδισμένη δεν πρόκειται να πάθει κάτι,αυτό βέβαια σε συνάρτηση με την ποιότητα του υλικού.
Για να είσαι σίγουρος όμως κάντο όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

Πέρα απο όλα αυτά όμως,η κιθάρα αυτή τη στιγμή χρειάζεται set up,και όπως γνωρίζεις σωστό-στα μέτρα μας set up με φαγωμένα τάστα, δύσκολα θα πετύχεις,αν βέβαια δεν φαλτσάρει η κιθάρα,αλλάζει λίγο το πράγμα.

 Αυτό ακριβώς :metal:
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
13761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/06, 13:45
από TASOSGR
12 Απαντήσεις
5694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 13:18
από profsokin
3 Απαντήσεις
3793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 16:06
από zagortsnos
4 Απαντήσεις
6654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 10:06
από armagedon
6 Απαντήσεις
3723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
12 Απαντήσεις
4542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 22:35
από markos_geo
2 Απαντήσεις
2784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/11, 19:17
από rodrigo
10 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/11, 14:54
από Kosthrash
3 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/12, 02:42
από noe13
5 Απαντήσεις
7873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/12, 18:08
από Nikos_th