Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ  (Αναγνώστηκε 6593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SIFIS14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« στις: 19/05/08, 21:18 »
ΠΑΙΖΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ(1 ΧΡΟΝΟ) ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ OLP ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #1 στις: 19/05/08, 21:53 »
θα ηθελες να μας πεις ποσα θα ηθελες να διαθεσεις, τι ηχο ψαχνεις και τι σε βολευει στο χερι? (αν και απο οσα εχεις δοκιμασει)
Παντως το μπασο που εχεις ειναι καλο για αρχη, και για να δεις σημαντικη διαφορα πρεπει να ανεβεις αρκετα σε τιμη
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος SIFIS14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #2 στις: 19/05/08, 22:05 »
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΑΡΚΕΤΑ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1000ΕΥΡΩ).ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΠΡΙΜΟ.ΠΑΙΖΩ ΣΕ ΔΥΟ ΜΠΑΝΤΕΣ ΜΙΑ HARD ROCK-HEAVY METAL ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΕ ΣΤΥΛ PEPPERS, NIRVANA.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΥΛ :)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #3 στις: 20/05/08, 03:11 »
Βάλε ένα bartolini και ένα active EQ στο OLP και θα'σαι μια χαρά. Το μπάσσο αν σε βολεύει δεν έχει νόημα να τ'αλλάξεις πιστεύω. Δεν χρειάζεται να κοστίζει κάτι δυο χιλλιάρικα για να'ναι καλό.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #4 στις: 20/05/08, 12:42 »
Στην περιπτωση που θελεις οπωςδηποτε να παρεις αλλο μπασο αντι να πειραξεις το υπαρχον μπασο(το οποιο το βρισκω καλη ιδεα κ σιγουρα πιο οικονομικη)..δοκιμασε κανα Fender Precision...εμενα μου αρεσε ο ηχος και τον βρηκα πριμο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος SIFIS14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #6 στις: 20/05/08, 13:00 »
Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν εχω παιξει με κανενα απο τα  2 μπασα.Για τα warwick γενικα βλεπω αρκετη ζητηση..και απο ηχο που εχω ακουσει μια χαρα μου φανηκαν.Για τα gibson δεν θα εκφερω αποψη γιατι δεν γνωριζω.Οτι και να κανεις παντως..φροντισε να δοκιμασεις αρκετα μπασα πριν καταληξεις.Στην συνεχεια..κανε την παραγγελια απο το εξωτερικο ;D κ αστον Ελληναρα να κουρευεται που πουλαει ακριβα και δεν ειναι εξυπηρετικος.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #7 στις: 20/05/08, 15:00 »
Fender Precision?!?! Αυτο εχει τον ακριβως αντιθετο ηχο απο αυτο που περιεγραψε, και δεν εχει και πριμα, μηπως ενοεις το τζαζ?
Το γουοργουικ το εχω παιξει, αλλα το 5-χορδο, και αλλες εκδοσεις του. Με τους συγκεκριμενους μαγνητες που διαλεηες ειναι και αθορυβο, αντιθετα με το στανταρ. Πολυ καλο απο ηχο και στο χερι ανετο, αλλα λιγο βαρυ, παιξτο πριν το παρεις.
Το γκιμπσον δεν ξερω τι λεει, ειχα παιξει ενα του '70 που ειχε αγορασει ενας γνωστος για λιγο καιρο. ΟΚ ηταν, αλλα οχι το στυλ μου.
Αν εισαι Αθηνα κτλ, κατεβα μια βολτα στα μαγαζια και δοκιμασε τα.
Επισης, υπαρχουν και μαγαζια ελλαδα που εχουν ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ απο τομαν, π.χ. το φουοργουικ το τομαν το εχει 1090 και ο λογοθετης 955!
http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=797

Και αν ψαξεις σε αλλα καταστηματα εξωτερικου καπου στην τιμη του λογοθετη ειναι, το τομαν ειναι πολυ πιο ακριβο
Επισης ελλαδα λεει πως ειναι διαθεσιμο, ενω τομαν εχει αναμονη
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/08, 15:06 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #8 στις: 20/05/08, 17:36 »
Παιδια ενα θα πω. Μακρια απο τα gibson. Παλιοτερα καπως παλευονταν τα μπασσα τους. Τωρα ειναι το ενα χειροτερο απο το αλλο. Εχω παιξει με διαφορα μοντελα και "καπως" ικανοποιητικο αν και οχι αρκετα γι ατ αλεφτα του ηταν το thunderbird που γενικα προτιμιεται και απο μεγαλα ονοματα. Τωρα το sg και les paul στυλ μπασσα της gibson  ηταν μονο για σομπα τις κρυες νυχτες του χειμωνα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #9 στις: 20/05/08, 18:32 »
Παιδια ενα θα πω. Μακρια απο τα gibson. Παλιοτερα καπως παλευονταν τα μπασσα τους. Τωρα ειναι το ενα χειροτερο απο το αλλο. Εχω παιξει με διαφορα μοντελα και "καπως" ικανοποιητικο αν και οχι αρκετα γι ατ αλεφτα του ηταν το thunderbird που γενικα προτιμιεται και απο μεγαλα ονοματα. Τωρα το sg και les paul στυλ μπασσα της gibson  ηταν μονο για σομπα τις κρυες νυχτες του χειμωνα.

Πέστα χρυσόστομε!!!  :o


Λοιπόν, τώρα όσον αφορά τα μπάσσα. Απ'το thunderbird όπως θα κατάλαβες και με την παραπάνω δήλωσή μου, μακριά. Δεν μου αρέσει καθόλου. Το doublebuck το έχω παίξει, είναι αρκετά καλό μπάσσο κι απ'τα φθηνά της warwick, και είναι και αρκετά ευέλικτο ηχητικά, οπότε είναι απ'τις καλύτερες επιλογές που έχεις, μια και κατασκευαστικά είναι άψογο. Απλά τα warwick, εκτός του ότι είναι συνήθως βαριά (όπως προείπε ο Jezus) έχουν κι εντελώς διαφορετικά μανίκια απ'τα OLP, και είναι σχετικά "ροπαλέ" - όχι πως αυτό είναι απαραίτητα κακό, απλά ίσως να μη σε βολέψει. Γι'αυτό, όπως πάντα, αν μπορείς πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και δοκίμασέ τα όλα!


Αποσυνδεδεμένος SIFIS14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #10 στις: 20/05/08, 21:34 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ JESUS ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ Ο ΤΟΜΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟΣ...
ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #11 στις: 23/05/08, 21:17 »
Σε πολλα πραγματα ειναι πολυ φθηνος, απλα σε καποια πραγματα ειναι ακριβος και σε αλλα υπαρχουν προσφορες σε αλλα καταστηματα που τον εκμηδενιζουν  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Audiocostus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #12 στις: 13/06/08, 11:11 »

Απλά τα warwick, εκτός του ότι είναι συνήθως βαριά (όπως προείπε ο Jezus) έχουν κι εντελώς διαφορετικά μανίκια απ'τα OLP, και είναι σχετικά "ροπαλέ" - όχι πως αυτό είναι απαραίτητα κακό, απλά ίσως να μη σε βολέψει. Γι'αυτό, όπως πάντα, αν μπορείς πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και δοκίμασέ τα όλα!

Σωστόν
Ναί είναι όμορφα, βαριά και ροπαλέ (βέβαια και ένα Ibanez Musician που είχα ήταν ο σταυρός μου αλλά είχε πολύ ωραίο ήχο και αν βρω ποιός το κλεψε.....).
ΝΑΙ, πάρε σβάρνα τα μαγαζιά.

Πάντως το καλύτερο μπάσο που είχα δοκιμάσει ever (και αυτό δε λέει πολλά γιατι μπορεί να ήταν η μέρα, η διάθεση, το setup, η περιορισμένη γκάμα ακουσμάτων, η ασχετοσύνη μου....) ήταν ένα Status πάνω σε ένα κτήνος Trace Elliot.
Και αυτό το αναφέρω γιατί το ίδιο μπάσσο το είδα στον Κώστα τον Κοράκη (Vibrato.gr). Απλώς το χιλιάρικο που ζητάει δεν περισσεύει......

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #13 στις: 13/06/08, 16:42 »
Χεχε, φανατικος των τρεις-ελιοτ και εδω, εχω και εναν πιο παλιο  ;)
Τα στατους ειναι οντως φοβερα, αλλα και πανακριβα, μονο ενα μοντελο που ειχε βγαλει σε συνεργασια με την Γουοσμπερν ηταν στα χρηματα του φιλου. Αλλα για να λες 1 χιλιαρικο μαλλον θα εχεις καποιο μεταχειρισμενο εχει  ;)
Μπασα ειναι αναλογα με το μοντελο, οχι τη μαρκα. Ιμπανεζ π.χ. ειχα παιξει ενα ανω των 2000 ευρω και ηταν απλα απιστευτο, ταιριαζε σαν γαντι στο χερι μου! Τα πιο φθηνα οχι... Επισης το Γιαμαχα μου εχει απιστευτο ηχο και ειναι και ευελικτο, αλλα δεν ειναι και το πιο ανετο στο χερι. Πηγαινε μια βολτα στα μαγαζια και δες πρωτα απ'ολα τι σε βολευει στο χερι. ΚΑι μετα βαλτο και σε εναν ενισχυτη και ακου αν σε ικανοποιει. Και τα γουοργουικ καλα ειναι, αλλα σχεδον ολα πολυ βαρια! Ειδικα σε ΕΒΣ ενισχυτες βγαζουν εναν ηχο... μοντελα υπαρχουν ατελειωτα, βγες μια βολτα  :)
Επισης σκεψου ρι ηχο θα βγαζει στον ενισχυτη που χρησιμοποιεις, οχι στο τερας ή στον μικρο κομπο που θα σε συνδεσουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/08, 16:46 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ
« Απάντηση #14 στις: 26/06/08, 03:09 »
Το doublebuck το έχω παίξει, είναι αρκετά καλό μπάσσο κι απ'τα φθηνά της warwick, και είναι και αρκετά ευέλικτο ηχητικά, οπότε είναι απ'τις καλύτερες επιλογές που έχεις, μια και κατασκευαστικά είναι άψογο.

Συμφωνώ για το $$. Έπαιξα με ένα και εντυπωσιάστηκα από το playbility και το επίπεδο της κατασκευής (κάτι για το οποίο βέβαια η Warwick φημίζεται!). Είχα κάποτε ένα thumb, και ήταν πολύ ωραίο όργανο, αλλά το φθηνότερο $$ μου φάνηκε τουλάχιστον εξ'ίσου καλό- ιδίως σε playability μπορεί να με βολεύει περισσότερο!

Αν τα W είχαν καλύτερο ήχο στο slap (μεγαλύτερη ευκρίνεια για mutαρίσματα και double thumb), θα ήταν η πρώτη μου επιλογή! Οκ, ξέρω πως και αυτό φτιάχνει με EQ και προσαρμογή της τεχνικής (α, και bright νέες χορδές), αλλά τελικά με κέρδισε κάποια πιο "εύκολη" λύση- lol!

Εδώ τα rockbass "παίζουν", τι παραπάνω να πεις!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
22163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/05, 14:51
από YmiRLinG
14 Απαντήσεις
13355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/08, 21:05
από ogyon21
11 Απαντήσεις
6703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 21:14
από ogyon21
4 Απαντήσεις
4620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 09:52
από Aenima
4 Απαντήσεις
2901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 16:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
6086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 18:28
από Player
14 Απαντήσεις
5733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 20:23
από bassakos
13 Απαντήσεις
4996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 21:12
από Jezus
13 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 13:02
από j.k.
3 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 22:10
από bassman(4 String Suicide!)