Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451428 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1150 στις: 21/03/11, 00:29 »
πτωχος ουκ υφισταται απειλη,


Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1151 στις: 21/03/11, 00:39 »
Garvin δεν επιασες το νοημα του μηνυματος μου (ο Kiratzoharris που ειναι γατονι μαλλον καταλαβε τι ηθελα να πω).

Φυσικα υπαρχουν ανθρωποι που παντα ελεγαν (για οποιοδηποτε λογο) οτι τα υλικα αγαθα δεν φερνουν την ευτυχια κ.τ.λ. και ασκουσαν κριτικη στον υπερκαταναλωτισμο και στο υπαρχων οικονομικο συστημα. Επισης δεν ασκω κριτικη, με το μηνυμα, μου στους νεοπλουτους που εχασαν η αρχιζουν να χανουν σιγα-σιγα αυτα που εχουν (ουτε βεβαια ασχολουμαι πως τα απεκτησαν αυτα).

Απλα εκανα και εγω, μετα τον monoxeira, μια παρατηρηση, προσπαθωντας να μεινω ουδετερος ιδεολογικα, για καποια ατομα που φροντιζαν να διατηρουν μια κατασταση, νοοτροπια, συστημα κ.τ.λ. (οπως θες πες το), οι οποιοι εκαναν στροφη 180ο σε αυτα που ελεγαν οταν τα πραγματα δυσκολεψαν (λεγε με κριση).
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1152 στις: 21/03/11, 01:35 »
Draned έγραψες ;D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1153 στις: 21/03/11, 01:47 »
Aπο ποτε χω διπλο λογαριασμο :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1154 στις: 21/03/11, 01:48 »
Aπο ποτε χω διπλο λογαριασμο :P
Αφού γράφω ότι γράφεις είναι γνωστό :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1155 στις: 21/03/11, 05:21 »
Garvin δεν επιασες το νοημα του μηνυματος μου (ο Kiratzoharris που ειναι γατονι μαλλον καταλαβε τι ηθελα να πω).

Φυσικα υπαρχουν ανθρωποι που παντα ελεγαν (για οποιοδηποτε λογο) οτι τα υλικα αγαθα δεν φερνουν την ευτυχια κ.τ.λ. και ασκουσαν κριτικη στον υπερκαταναλωτισμο και στο υπαρχων οικονομικο συστημα. Επισης δεν ασκω κριτικη, με το μηνυμα, μου στους νεοπλουτους που εχασαν η αρχιζουν να χανουν σιγα-σιγα αυτα που εχουν (ουτε βεβαια ασχολουμαι πως τα απεκτησαν αυτα).

Απλα εκανα και εγω, μετα τον monoxeira, μια παρατηρηση, προσπαθωντας να μεινω ουδετερος ιδεολογικα, για καποια ατομα που φροντιζαν να διατηρουν μια κατασταση, νοοτροπια, συστημα κ.τ.λ. (οπως θες πες το), οι οποιοι εκαναν στροφη 180ο σε αυτα που ελεγαν οταν τα πραγματα δυσκολεψαν (λεγε με κριση).

Κι εγώ σου ξαναλέω πως δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι διότι αυτοί που είχαν έχουν, συνεπώς δεν έλεγαν άλλα πριν και άλλα τώρα. Αυτός που έβγαζε και αγόραζε αυτοκίνητα βγάζει ακόμα και μαγκιά του, εφόσον είμαστε στον καπιταλισμό. Από την άλλη, αυτός που τώρα κάνει κριτική στο νεοπλουτισμό και τον θεωρεί βασικό παράγοντα της εγχώριας τουλάχιστον κρίσης, θεωρώ πως τη διέβλεπε χρόνια (οπως η μεγάλη Αλέκα και ο Χάρυ Κλυνν  :P )

Δε θέλω να σε κουράσω, αλλά επειδή πάλι μπορεί να μην καταλάβα περιεγραψε μου το προφιλ ενός τέτοιου άνθρωπου που αναφέρεις...Εκτός αν αναφέρεσαι στο προφίλ του νεόπλουτου, που με 2000 μισθό έκανε ζωή για 10000 και τώρα λέει ''μας γονάτισε η κρίση'' που όπως προείπα δεν με απασχολεί.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1156 στις: 21/03/11, 07:39 »
Εγω λεω για διαφορους οικονομικους αναλυτες (επαγγελματιες η χομπιστες), μεγαλοκαθηγηταδες Οικονομικων, δημοσιογραφους, τραπεζιτες, πολιτικους, "πολιτιστικες" περσονες και λοιπους συγγενεις οι οποιοι τοσα χρονια φροντιζαν να μεγαλοποιουν τον υπερκαταναλωτισμο και να προωθουν ενα γενικοτερο "lifestyle" μεσα στα πλαισια του καπιταλισμου (η γνωστη λαικιστικη γραμμη "ο καπιταλισμος σου προσφερει ενα σκασμο πραγματα" σε αντιθεση με την φτωχεια που επικρατουσε στην σοβιετικη ενωση η αλλες "σοσιαλιστικες" χωρες) οι οποιοι τωρα πλεον αναιρουνται λεγοντας στα ιδια ατομα στα οποια απευθυνονταν ολα αυτα τα χρονια οτι επρεπε να ζουνε πιο λιτα και η ζωη που εκαναν οδηγησε στο να γ**ηθουν τα παντα τωρα. Οπως στην Αμερικη π.χ. οπου μετα απο τοσα χρονια θεοποιησης του "American Dream" οταν ξεσπασε για τα καλα η κριση ολες οι εκπομπες (συντηρητικες η πιο προοδευτικες) ξεπατωθηκαν κυριολεκτικα να φιλοξενουν αναλυτες οι οποιοι το μονο που ελεγαν ηταν οτι ο μεσος Αμερικανος ζουσε μεσα στην πολυτελεια και ξοδευε περισσοτερα απ' οσα πραγματικα μπορουσε να διαθεσει.
Α, και για να μην ξεχνιομαστε: "Εννοειται οτι εκφρασεις οπως "γενικευεις", "υπαρχουν μερικοι που..." ειναι δεκτες, οι παροντες εξαιρουνται κλπ."

Αυτο που ηθελα να πω ηταν κατι σχετικο με αυτο που ειχε πει ο Βασιλης
Οι πολιτικοί είχαν και έχουν την διαχείριση της "πίτας". Για δεκαετίες έχουν διαφθείρει τον λαό, τον έχουν "εκπαιδεύσει" έτσι ώστε να του δίνουν ένα κομματάκι της πίτας κι αυτός να κάνει τούμπες για να διασκεδάζουν οι πολιτικοί. Αλλά δεν γίνεται η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος. Για την ακρίβεια, εδώ η πίτα φαγώθηκε και ο σκύλος δεν είναι χορτάτος.
Αλλά το πιο άθλιο από όλα είναι ότι οι πολιικοί ζητούν από τον σκύλο να ξεράσει αυτά που τον τάιζαν και επιπλέον να βγάλει και τα σωθικά του, κατηγορώντας τον πλαγίως (ή και ευθέως) ότι αυτός φταίει που η πίτα εξαφανίστηκε.

Με τους νεοπλουτος η τους μικρομεσαιους που νομιζαν οτι εγιναν νεοπλουτοι (οι οποιοι εφαγαν την παραμυθα) δεν ασχοληθηκα καν. Θα μπορουσα να τους προσαψω πολλα (απο κινηματικης αποψης) αλλα το οτι αυτοι ειναι η κυρια, μοναδικη και αδιαιρετη αιτια της κρισης δεν μου καθεται να το πω (ετσι κι αλλιως ολοι τους υπηρετησαν τελεια τον καπιταλισμο οπως τους εδειξαν καποιοι μερικα χρονια πιο πριν). Για μενα ειναι το ιδιο με το να βγαινει ο Αλαφουζος να μου λεει οτι για την καταστροφη του περιβαλλοντος φταιω μονο εγω που τοσα χρονια ειχα λαμπτηρες πυρακτωσεως, παλιου τυπου ψυγειο και δεν ειχα τουλαχιστον αγορασει ενα καδο κομποστοποιησης ρε αδερφε. Συν οτι φτυνω στο δρομο.

Οποτε μου φαινεται τουλαχιστον ηλιθιο να βαζει καποιος να σκεφτει ενα π.χ. νεαρο ζευγαρι οπου η γυναικα δουλευει στο ταμειο super-market και ο συντροφος της βοηθος στο συνεργειο τι "εξηγαγαν" για να αξιζουν ενα σπιτι και ενα αυτοκινητο η ακομα και ενα ταξιδι το καλοκαιρι (και μιλαμε συντροφοι για τρελες πολυτελειες ιδιως τωρα που η παραγωγη των κολχοζ φαινεται να εχει πεσει).
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1157 στις: 21/03/11, 08:38 »

πτωχος ουκ υφισταται απειλη,


 Υπάρχουν αρκετοί οι οποίοι έχουν εκπαιδευτεί σαν τα σκυλάκια του Pavlov όταν ακούν ή διαβάζουν την λέξη "συνδικαλιστής", "μαφία" ή την φράση "βαθύ κράτος" να μπλοκάρουν οι λογικές τους διαδικασίες, να μπαίνει μαύρο παραβάν στην σκέψη.

Υπάρχουν και άλλοι όμως που γνωρίζουν επακριβώς τι συμβαίνει. Γνωρίζουν επακριβώς τον μηχανισμό.

Οπότε σ' όλη αυτή τη διαδικασία "ο πτωχός τω πνεύματι και τη τσέπη ουκ υφίσταται απειλή"!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/11, 19:17 από freemind »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1158 στις: 21/03/11, 22:36 »
Draned δε νομιζω πως ειναι τα ΙΔΙΑ ατομα... Πάντοτε υπήρχαν αυτοί που έλεγαν οτι τα υλικά αγαθά διαφθείρουν το πνεύμα, πάντοτε διέβλεπαν μία κρίση (οικονομική, ιδεών) και πάντοτε υπήρχαν αυτοί που ήταν αδιάφοροι προς την υπάρχουσα κατάσταση, είτε επειδή τους "βόλευε" είτε επειδή ήταν αδαής. Ακόμα οι έχοντες ξοδεύουν για φρενοτσίνο, νύχια, μπουζούκια, ακριβά αμάξια κλπ. Οι συγκεκριμένοι δε θα φτωχύνουν και δε θα αγανακτήσουν ποτέ. Τώρα αν μία μερίδα αυτών άρχισε να διαμαρτύρεται ότι δεν έχει, επειδή συνήθισε σε νεοπλουτίστικες συνήθειες κάποτε, δε με αφορά. Μακάρι αυτό που λέμε "κρίση" να ήταν μόνο αυτό...

+1
Δεν ειναι (αναγκαστικα) τα ιδια ατομα που τοτε τα εκαναν και τωρα τα επικρινουν/γελανε.
Απλα επειδη αλλαζουν οι εποχες, καποιες φωνες που απο τοτε γελαγαν (ενδεικτικη βιβλιογραφια οτι η επικριτικη ματια στο νεολληνικο αγαρμπο καταναλωτικο μοντελο υπηρχε απο τα late 80's: Διαφημιση ο Εισαγωμενος: "Μπουφανακι, αμερικεν, Τσιγαρο παφ και ταληρο", Μηλιωκας: "Κολωνια ζιβανσι και στα ποδαρια μου", Μπουλας: "Αλλαξανε τα γουστα σου και μπερδεψες τα μπουτια σου"...., Κηλαηδονης: "Τι θα πει δε φταιμε, εμεις, τι θα πει μας φταινε οι αλλοι, φταει ο Χατζηπετρης", "Γιατι τα πεντοχιλιαρα δεν ειναι πετσετακια") και περασαν στο ψιλο-αδιαφορο,  σημερα εχουν χωρο να ακουστουν και αυτια να τους ακουσουν. Τοτε δεν ακουγονταν απο τα ρουφηγματα των καλαμακιων των φραπεδων και τα θορυβο απο τις σαμπανιερες των σκυλαδικων και των κουταλοπηρουνων στα βλαχικα στη Βαρη με τους τσολιαδες.

Για μενα ειναι πολυ απλο. Το γλεντι που καναμε ηταν διαρκειας και εγινε για τους γονεις μας και εμας. Οι προηγουμενοι και οι επομενοι ειναι αυτοι που το χρηματοδοτησαν να γινει και που θα πρεπει να συμμαζεψουν το σπιτι απο το μπαχαλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/11, 22:48 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1159 στις: 21/03/11, 23:28 »
πτωχος ουκ υφισταται απειλη,
Πες μας όμως και τι θες να πεις με την σολομώντια βλακειούλα που quotares.


ο θεος να σε λυπηθει, αυτο θελω να σου πω,

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1160 στις: 22/03/11, 00:36 »
πτωχος ουκ υφισταται απειλη,

Πες μας όμως και τι θες να πεις με την σολομώντια βλακειούλα που quotares.



ο θεος να σε λυπηθει, αυτο θελω να σου πω,


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1161 στις: 22/03/11, 01:03 »
Ηρεμηστε και παραμεινετε στη συζητηση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1162 στις: 22/03/11, 10:57 »
Για μενα ειναι πολυ απλο. Το γλεντι που καναμε ηταν διαρκειας και εγινε για τους γονεις μας και εμας. Οι προηγουμενοι και οι επομενοι ειναι αυτοι που το χρηματοδοτησαν να γινει και που θα πρεπει να συμμαζεψουν το σπιτι απο το μπαχαλο.

Το γελοίο της υπόθεσης ξέρεις ποιό είναι? Έχεις καταστήσει ένα σπίτι μπάχαλο, με αιμομικτικές σχέσεις μεταξύ των μελών της οικογένειας, με βιασμούς των αδυνάτων μελών, με εξορίες όσων αντιδρούσαν στην κατάπτωση, και αφού υποθήκευσες το σπίτι και τα κτήματα για να μπορείς να γλεντάς με τις πουτάνες τώρα περιμένεις να έρθει ο δανειστής για να σωθεί το βρέφος της οικογένειας που δεν φταίει σε τίποτα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1163 στις: 22/03/11, 14:54 »
Για μενα ειναι πολυ απλο. Το γλεντι που καναμε ηταν διαρκειας και εγινε για τους γονεις μας και εμας. Οι προηγουμενοι και οι επομενοι ειναι αυτοι που το χρηματοδοτησαν να γινει και που θα πρεπει να συμμαζεψουν το σπιτι απο το μπαχαλο.

Το γελοίο της υπόθεσης ξέρεις ποιό είναι? Έχεις καταστήσει ένα σπίτι μπάχαλο, με αιμομικτικές σχέσεις μεταξύ των μελών της οικογένειας, με βιασμούς των αδυνάτων μελών, με εξορίες όσων αντιδρούσαν στην κατάπτωση, και αφού υποθήκευσες το σπίτι και τα κτήματα για να μπορείς να γλεντάς με τις πουτάνες τώρα περιμένεις να έρθει ο δανειστής για να σωθεί το βρέφος της οικογένειας που δεν φταίει σε τίποτα...

Πιστευω οτι ειναι χειροτερα. Σα να εφαγε κανεις με τον πατερα του, το κομποδεμα του παπου, τα οικοπεδα της γιαγιας, να εξατμισε το μαγαζακι της πεθερας, να εξαυλωσε τα προβατα του πεθερου σε μοναδες καρτοκινητης, μανω, φρεντο, περμαναντ, τζελ ξυρισματος, Τζονι-παγο, Ουκρανεζες, αθλητικες και κυριακατικες εφημεριδες και να υποθηκευσε τα νεφρα και τα ματια του 5χρονου παιδιου του για να πληρωσει και επιχρωμιωμενα ζαντολαστιχα και βενζινη 100 οκτανιων και τωρα να θεωρει εαυτον αντιστασιακο μη πληρωνοντας 1.5 ευρω στα διοδια οταν πηγαινει για Σουκου στην Αραχωβα με το τριετιας (το πολυ) αυτοκινητο του και λεγοντας εκφρασεις με αλλους αντιστοιχους στο καφενειο οπως "να παρουν φορα απο το ΔΝΤ να μου μπιπ τα μπιπ, αντε γεια μας ρε, ασπρο πατο, ρε δε μασαμε ρε, μια ζωη ναουμ στην τρελα ρε, δε θα μας κανουν εμας Γερμανια !"
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/11, 14:57 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1164 στις: 22/03/11, 15:17 »
έχεις ένα θέμα με το φρέντο και τα νύχια όμως!! ;D

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1165 στις: 22/03/11, 15:57 »
έχεις ένα θέμα με το φρέντο και τα νύχια όμως!! ;D

Αληθεια! Πιο πολυ απο ολα εχω θεμα με τις αποδοσεις στο "Στοιχημα" και τα προγραμματα/μοναδες/επιχορηγησεις καρτοκινητου. Αν καποιος ξερει να μιλαει με over, under, γκανιαν, bet2you, me2goal, comeasyouRtoBETTOTO, τζοκερ, 6μηνο, bfree, chat2all, familyforBusiness, AllforOneofU2me με τελειωνει ακαριαια! Η ορολογια αυτη προδιδει μεγαλη ενασχοληση...Ειναι το αντιστοιχο των βαρεων ενσημων, αλλα απο την αναποδη.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1166 στις: 22/03/11, 16:08 »
ρε δε μασαμε ρε, μια ζωη ναουμ στην τρελα ρε, δε θα μας κανουν εμας Γερμανια !"


Καλά, το να γίνουμε Γερμανία είναι ένα μακρυνό τρελό όνειρο... Αλλά προς στιγμήν και Λιβύη... χμ... δεν θα μου καθόταν άσχημα...

"Πώς άξαφνα μου ήρθε δεν ξέρω
  ν' αλλάξω το φως της ημέρας
  να γίνω μια φρίκη, μια μπόρα, ένα τέρας
  το χάος στη χώρα να φέρω
 
  Αόρατος να μπαίνω τα βράδια
  σε τράπεζες και υπουργεία
  να κάνω βουτιά στα ταμεία
  να φεύγω και αυτά να 'ναι άδεια
 
  Να βγαίνω τις νύχτες στο δρόμο
  γεμάτες με κόσμο οι πλατείες
  κι αφού θα οργανώνω πορείες
  μετά να επιβάλω το νόμο
 
  Εγώ είμαι το όνειρο που όλοι ζητάτε
  μιας χώρας μεγάλης κι ωραίας
  με θέση ακλόνητη και μην το γελάτε
  είμαι ένας δημόσιος φορέας
 
  Να μπαίνω κρυφά σε συσκέψεις
  και 'κει που θα βρίσκουν τη λύση
  με λόγια γαλίφη θα σπέρνω τα μίση
  αλλάζοντας όλων τις σκέψεις
 
  Το κράτος να κάνω σμπαράλια
  τον Νέρωνα του δασούς προστάτη
  κι ενώ θα τους κλείνω το μάτι
  να βάζω κοριούς στα κανάλια
 
  Ασύλληπτος θα μένω για χρόνια
  του νόμου έχω την προστασία
  μ' ανθρώπους και θέσεις ψηλές κι εξουσία
  και μια ιστορία αιώνια
 
  Εγώ είμαι το όνειρο που όλοι ζητάτε
  μιας χώρας μεγάλης κι ωραίας
  με θέση ακλόνητη και μην το γελάτε
  είμαι ένας δημόσιος φορέας"

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1167 στις: 22/03/11, 21:44 »
προς το παροιμιακον "πτωχος ουκ υφισταται απειλη" συναδει και το θυμοσοφικον "ποιος ειχε τα πολλα εκλαιγε, ποιος ειχε και τα λιγα, και ποιος δεν ειχε τιποτες καθονταν κι ετραγουδα"
(θα παρακαλεσω εστερημενοι λογου κι απενενοημενοι αγλωσσοι να απευθυνονται σε ομοιους και να μην ανακατευονται στα γραπτα μου,)



Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1168 στις: 23/03/11, 00:48 »
Πάντως ναούμε, εγώ σας απολαμβάνω κάθε βραδάκι πριν ψοφήσω! Ωραίο το τραγουδάκι παππού, τα σπάει λέμε! Μονόχειρα, θα ήθελα φίλε μου, να κάνουμε βόλτα μαζί στο δρόμο και κάθε φορά να σταματάμε ένα περαστικό και να του αρχίζεις αυτά τα ΜαλβινοΚαραλίστικα να λιώνω στα γέλια. Από φτωχόνια στην Αθήνα - Πειραιά, πάει σύννεφο λέμε! Μιλάω καθημερινά με προμηθευτές περιπτέρων και έχει πέσει επίθεση μεγάλης μαύρης ακρίδας. Σε κάποια φάση νομίζεις, ότι είναι Αύγουστος και έχουν φύγει όλοι διακοπές. Προσεχώς θα προμοτάρω την πατέντα της ανθρωποπαγίδας. Αναλογιότατε, λίγα χρόνια πριν να σε ήξερα, να πετούσα στους φιλόλογους κάνα δικό σου, να με βάζανε κάνα κοσάρι στον έλεγχο! Xot Sauce, θα λήξει με Combo Freddality. Είμ΄ενάς ζημιώσιος χωρέας!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1169 στις: 23/03/11, 10:22 »
Έλα βρε Χόλι να πάρει λίγο πρόσχαρο τόνο η συζήτηση. Μου λείπεις διότι είσαι ο καταλύτης μου στην εύρεση λύσεων. Κι άσε τους φορείς "να σπέρνουν τα μίση".

Το φτωχόνιο έχει την ιδιότητα να μεταλλάσει κακοήθως την συμπεριφορά, γι αυτό και πολλοί συντοπίτες σου έχουν αποδημήσει στα πατρώα εδάφη ίνα αποφύγουν την επίδραση.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1170 στις: 24/03/11, 00:45 »
Χαχαχα παππούκα, μη μου λες τέτοια και ανάβει πράσινο οικολογικό ο καταλυτικός έρωτάς μας. Άμα σου παρέχω και κάτιτίς στις λύσεις, να κάνω για πάρτυ σου υπερωρία, μετά το συνεχές δεκαεξάωρο, μπας και πάει ο τόπος μπροστά. Ε-σε-να θε-λου-μέ κτλπ!
Μέχρι στιγμής πάντως στην ΠοντιοΣμυρναιοΝικαιώτικη γειτονιά που κρατάω το ψιλικατζίδικο, οι συμπεριφορές είναι κυριλέ, αλλά ο κόσμος είναι στεναχωρημένος και οι ηλικιωμένοι προετοιμασμένοι. Όσο γι αυτούς που όπως λες εσύ αποδημήσανε στα πατρώα εδάφη, δεν θα γλυτώσουν μόνο την επίδραση, αλλά θα κάνουν και μερικούς τόνους αποτοξίνωση, από ότι ήδη έχουνε ζήσει.
Τα μίση πάντως, δεν βλέπω να προσφέρουν καμμιά νέα θέση εργασίας, για να μην πω ότι καταργούν ακόμη και ότι έχει απομείνει.
Ο αναλόγιος είναι ο Χέρμαν Έσσε και ο SS κορυφαίος αναλυτής προσωπικοτήτων της Ιντερπόλ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1171 στις: 24/03/11, 09:25 »
Τι να πω Χόλι... ένα ευχαριστώ φτάνει? Η διαφορά μας είναι ότι δεν ενδιαφερόμαστε για τον τόπο αλλά για τους ανθρώπους του. Όσον αφορά τον τόπο ως οντότητα θα πήγαινε μια χαρά αν τον αφήναμε στην ησυχία του.

Και στα δικά μας μέρη οι ηλικιωμένοι αναμένουν πόλεμο. Έχουν δε αρχίσει να ανοίγουν τις σπηλιές και να λαδώνουν τα όπλα.



Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1172 στις: 24/03/11, 10:19 »
Τι να πω Χόλι... ένα ευχαριστώ φτάνει? Η διαφορά μας είναι ότι δεν ενδιαφερόμαστε για τον τόπο αλλά για τους ανθρώπους του. Όσον αφορά τον τόπο ως οντότητα θα πήγαινε μια χαρά αν τον αφήναμε στην ησυχία του.

Και στα δικά μας μέρη οι ηλικιωμένοι αναμένουν πόλεμο. Έχουν δε αρχίσει να ανοίγουν τις σπηλιές και να λαδώνουν τα όπλα.

Μη κοροιδευετε τους Ελληνες.

Οι Γερμανοι η οι Σουηδοι που ειναι ψυχροαιμοι, αν (λεμε, αν, υποθετικα) ηταν πιο κοντοι, πιο τριχωτοι, πιο λιγδωμενοι, πιο αγυμναστοι, πιο φτωχοι, πιο υπερβαροι, πιο μαυριδεροι, με χνωτα τσιγαριλας, πιο περιγελοι των εθνων, πιο χρεωκοπημενοι, πιο μικροκομπιναδοροι,  με πιο πληγωμενο και αδικαιολογητα υπερτροφικο εγω, και αυτοι ανησυχοι θα ενιωθαν και θα θελαν να τουφεκισουν προς τα καπου (οπου ναναι) με το ξενης κατασκευης εισαγωμενο πιστολι τους αγορασμενο με τα ξενα δανεικα (σιγουροι μαλιστα οτι ειναι και οι καλυτεροι πιο θαραλλεοι σκοπευτες απο ολους, ever, απο καταβολης κοσμου) *


* υποθετω οτι αυτη η δηλωση διαβαζεται ισοδυναμα και σαν "προσοχη! κλειδωστε μεσα τα κοριτσια σας, κυκλοφορει  προβοκατορας-τρολ στο χωριο μας και λεει ανυποστατα πραγματα για το υψος και τη σκοπευτικη μας δεινοτητα".

Θετω εαυτον τουλαχιστον υπο παρακολουθηση και κατ' οικον περιορισμο επ' αοριστου, ζητω δε την αυστηροτεραν των ποινων.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/11, 10:36 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1173 στις: 24/03/11, 10:40 »

Μη κοροιδευετε τους Ελληνες.

Οι Γερμανοι η οι Σουηδοι που ειναι ψυχροαιμοι, αν (λεμε, αν, υποθετικα) ηταν πιο κοντοι, πιο τριχωτοι, πιο λιγδωμενοι, πιο αγυμναστοι, πιο φτωχοι, πιο υπερβαροι, πιο μαυριδεροι, με χνωτα τσιγαριλας, πιο περιγελοι των εθνων, πιο χρεωκοπημενοι, πιο μικροκομπιναδοροι,  με πιο πληγωμενο και αδικαιολογητα υπερτροφικο εγω, και αυτοι ανησυχοι θα ενιωθαν και θα θελαν να τουφεκισουν προς τα καπου (οπου ναναι) με το ξενης κατασκευης εισαγωμενο πιστολι τους αγορασμενο με τα ξενα δανεικα (σιγουροι μαλιστα οτι ειναι και οι καλυτεροι πιο θαραλλεοι σκοπευτες απο ολους, ever, απο καταβολης κοσμου) *


* υποθετω οτι αυτη η δηλωση διαβαζεται ισοδυναμα και σαν "προσοχη! κλειδωστε μεσα τα κοριτσια σας, κυκλοφορει  προβοκατορας-τρολ στο χωριο μας και λεει ανυποστατα πραγματα για το υψος και τη σκοπευτικη μας δεινοτητα".

Θετω εαυτον τουλαχιστον υπο παρακολουθηση και κατ' οικον περιορισμο επ' αοριστου, ζητω δε την αυστηροτεραν των ποινων.

Τι να σου πω Μονόχειρα, τα ίδια λέω κι εγώ στον παππού μου: "είμαστε ήδη σε πόλεμο, ο πόλεμος δεν γίνεται πια με τα ίδια μέσα που γινόταν κάποτε" αλλά αυτός ρίχνει μια ματιά προς την Λιβύη και μου λέει: "Τι λες ρε χαϊβάνι!!! Δεν άκουσες τι είπε ο Πάγκαλος? Ότι έχουμε δημοκρατία της Βαϊμάρης και μετά θα έρθει ο Ναζισμός? Όλα πια νομίζετε ότι τα ξέρετε εσείς οι νέοι..."
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/11, 10:50 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1174 στις: 24/03/11, 13:35 »


Οποιος ενδιαφερεται πραγματικα ας κανει τον κοπο να το δει ολο. Ισως λυθουν καποιες αποριες και επιστρεψουμε στην συζητηση.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas