Αποστολέας Θέμα: Β.Β. Κing  (Αναγνώστηκε 1948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Β.Β. Κing
« στις: 30/09/08, 10:26 »
O B. B. King (Riley B. King) γεννήθηκε 16 Σεπτεμβρίου 1925 και είναι Αμερικάνος. Είδος: μπλούζ Κιθαρίστας και τραγουδοποιός. Σήμα κατατεθέν ε΄΄ιναι η κιθάρα του με το παρατσούκλι Lucille (ειδικής κατασκεύης Gibson που ξεκίνησε να χρησιμοποιήτε στη δεκαετία '50). Σήμερα είναι 83 ετών. Έχει άδεια πιλότου, τζογαδόρος, χορτοφάγος, δεν πίνει αλκοόλ και δεν καπνίζει. Πάσχει απο διαβήτη πάνω απο μια δεκαετία και έχει δώσει πολλές ομιλίες περί αυτής της ασθενείας.
Το 1949 ξεκίνησε να ηχογραφεί την πρώτη προσωπική του δουλειά. Ο King ήταν επίσης disc jockey στο Μέμφις, όπου και του δόθηκε το παρατσούκλι Beale Street Blues Boy, αργότερα γνωστό σαν B.B. Η πρώτη του επιτυχία πέρα από την καθαρή μπλουζ μουσική ήρθε με το κομμάτι The Thrill Is Gone το οποίο ήταν επανεκτέλεση, με πρώτο εκτελεστή τον Roy Hawkins. Το τραγούδι έγινε επιτυχία στα charts της R&B αλλά και τις ποπ, κάτι πρωτόγνωρο για έναν R&B καλλιτέχνη. Τα βλέμματα όλων κέρδισε όταν έκανε το άνοιγμα στις συναυλίες της περιοδείας των Rolling Stones το 1969. Η επιτυχία του King συνεχίστηκε τη δεκαετία του '70 με τραγούδια όπως τα To Know You Is to Love You και I Like to Live the Love. Από το 1951 έως και το 1985 εμφανίστηκε στον πίνακα των charts του Billboard για την R&B 74 φορές. Τις δεκαετίες που ακολούθησαν, δηλαδή αυτές του '80, του '90 και του '00, ο B. B. King ηχογραφούσε ολοένα και λιγότερα νέα τραγούδια. Αντ' αυτού, αφιερώθηκε σε εμφανίσεις σε τηλεοπτικές εκπομπές, κινηματογραφικές ταινίες αλλά και ζωντανές εμφανίσεις, οι οποίες μετρούσαν 300 νύχτες κάθε χρόνο. Το 1988 δημιούργησε μια νέα γενιά θαυμαστών με την κυκλοφορία του single When Love Comes To Town, με τη συνεργασία του με το Ιρλανδικό συγκρότημα U2, στο άλμπουμ Rattle and Hum. Το 2000, ο B. B. King συνεργάστηκε με τον κιθαρίστα Eric Clapton για την ηχογράφηση του Riding With the King. Εν έτη 2003 μοιράστηκε τη σκηνή για 30 ολόκληρα λεπτά με το ροκ συγκρότημα Phish στο Νοιου Τζέρσεϊ ενώ τον Ιούνιο του 2006 ο King ήταν παρόν στο Three Deuces Building στο Greenwood του Mississippi για την γιορτή που έγινε προς τιμή της πρώτης του ραδιοφωνικής μετάδοσης. Έως και σήμερα, πάνω από 100 συναυλίες του έχουν μεταδοθεί από το ραδιόφωνο ή την τηλεόραση (τουλάχιστον ένα μέρος από αυτές) σε πολλές χώρες.

Mindnight Believer - B.B. King



Υ.Γ. Αγάπη στην καλή μουσική και με σεβασμό σε τέτοιους καλλιτέχνες.

Ο θρύλος της blues μουσικής B.B. King ανοίγει μουσείο, στο οποίο θα εκτίθενται τα ενθύμια από την πολύχρονη καριέρα του!

Τα εγκαίνια του μουσείου έγιναν 13 Σεπτεμβρίου και βρίσκεται στην Indianola του Mississippi, την πόλη στην οποία ο King εργαζόταν μαζεύοντας βαμβάκι όταν ήταν παιδί. Ο κιθαρίστας γιόρτασε με αυτόν τον τρόπο τα 83α γενέθλιά του, που σχεδόν συμπίπταν με τα εγκαίνια του μουσείου, ενώ ο ίδιος πιστεύει ότι θα είναι πολύ μεγάλη τιμή να μπορέσει να δει το μουσείο να λειτουργεί όσο είναι ακόμα εν ζωή.

"Αγόρασα κάποια έκταση με σκοπό να χτίσω ένα σπίτι που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως μουσείο μετά τον θάνατό μου. Αλλά κάποιοι άνθρωποι μου έβαλαν την ιδέα να δημιουργήσω ένα μουσείο όσο είμαι ακόμα ζωντανός. Η ιδέα αυτή μου άρεσε", δήλωσε ο King.

Ο μουσικός αποκάλυψε ότι τα περισσότερα από τα ενθύμια που θα εκτίθενται στο μουσείο προέρχονται από την προσωπική του συλλογή: "Σαν χαζός, τους άφησα να έρθουν σπίτι μου και τους είπα να πάρουν ό,τι θέλουν", αναφέρει ο King. "Και αυτοί οι αθεόφοβοι, τα πήραν σχεδόν όλα! Αλλά είμαι χαρούμενος που μοιράζομαι όλα αυτά τα ενθύμια της ζωής μου και ελπίζω το μουσείο να βοηθήσει στην ανάπτυξη της περιοχής", ολοκλήρωσε ο θρύλος της blues.

Πραγματικά πολύ καλή η ιδέα να δημιουργηθεί το μουσείο όσο ακόμα είναι εν ζωή ο King. Θα είναι από τους ελάχιστους διάσημους που πρόλαβαν να δουν εν λειτουργία ένα μουσείο προς τιμήν τους.

Μήπως θα πρέπει αυτή η ιδέα να υλοποιηθεί και για άλλους μεγάλους της μουσικής;
(Πηγή:musiccorner)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/08, 10:36 από Aganippi »
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Β.Β. Κing
« Απάντηση #1 στις: 01/10/08, 18:19 »
 :)Λατρεια
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Β.Β. Κing
« Απάντηση #2 στις: 02/10/08, 09:03 »
Ναι!!!

Αυτός κι ο Albert Collins είναι μεγάλες αγάπες...... απίστευτο feel...

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Β.Β. Κing
« Απάντηση #3 στις: 02/10/08, 15:15 »
Συμφωνώ και για τον Collins. Κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται για να είναι αστέρια!!!!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)