Αποστολέας Θέμα: Active Monitor ή Active Cabinet για Pod X3 Live?  (Αναγνώστηκε 3224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Χαιρετώ σας φίλτατοι!Το καλοκαιράκι ήρθε και κάποια στιγμή θα πάρω και εγώ άδεια να πάω στο νησί...
Θέλω λοιπόν να πάρω και την κιθάρα μαζί να χαζοχαίρομαι συχνά πυκνά.Έχω ένα Pod X3 Live και έναν Valveking.
Το θέμα είναι πως δεν θέλω να μετακινήσω τον λαμπάτο για πολλούς λόγους.Έτσι σκεφτόμουν να πάρω ένα ενισχύτή
να μένει μόνιμα στο εξοχικό.Στο ψάξιμο όμως βρήκα και την λύση των active monitors και active cabinets.

1)TECH 21 POWER ENGINE 60/112
http://www.thomann.de/gr/tech_21_power_engine_60.htm

2)TAPCO BY MACKIE THUMP TH-15A
http://www.thomann.de/gr/tapco_by_mackie_thump_th15a.htm

Αξίζει τίποτα από τα παραπάνω ή να πάρω κανέναν ενισχυτή στις τιμές αυτές έχοντας πάντα το Pod στις αποσκευές?
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Active Monitor ή Active Cabinet για Pod X3 Live?
« Απάντηση #1 στις: 24/06/09, 09:25 »
Καλημερα,

εχοντας τα mackie θα σου ελεγα με κλειστα ματια γιατι ειναι απλα μαματα...τα εχω στο σπιτι και παιζω με το gear pro μεσα απο αυτα. 
τωρα για την μεταφορα στο νησι και γενικοτερα για διακοπες γιατι δεν σκευτεσαι την λυση fender champion 600 ή καποιου παρομοιου μικρου λαμπατου ?????
ειναι πιο ελαφρης απο τα μονιτορ στην ιδια τιμη πανω κατω και ειναι πολυ καλο ενισχυτακι εχει την εντασουλα του και πιστευω ειναι καλος συνδιασμος με το ποντ. !!!

το δικο μου σετακι διακοπων εχει pocket pod+champion (εναλλακτικα mini stack marshal)+ guitar.

Φιλικα

Βαγγελης
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Active Monitor ή Active Cabinet για Pod X3 Live?
« Απάντηση #2 στις: 24/06/09, 09:53 »
Εαν πας σε λυση monitor ηχειων, αν ειναι μια ποιοτικη λυση και φροντισεις να παρεις linear monitors  (FRFR) τοτε θα μπορεις να εκμεταλλευτεις τις δυνατοτητες modelling καμπινων του pod και ετσι να εχεις πιο "κοντινους" ηχους σε αυτους που προσπαθει το pod να αναπαραστησει ψηφιακα. Με non linear monitor (οχι flat response full range δλδ), θα αλλοιωνεται παντα ο "χαρακτηρας" του modelling τμηματος του pod και θα παιρνει χρωμα απο τα ηχεια (το ιδιο συμβαινει βεβαια οταν βαζεις το pod πανω σε οποιονδηποτε ενισχυτη/ηχειο που δεν ειναι frfr) με αποτελεσμα οι διαφορες απο μοντελο σε μοντελο ενισχυτη που εξομοιωνει το pod να γινονται μικροτερες, μιας και "κανονικα" οταν χρησιμοποιεις τετοια ηχεια/ενισχυτη (που δεν ειναι frfr) ειναι καλυτερο να βγαζεις εκτος λειτουργιας την εξομοιωση καμπινων, μιας και αν τις χρησιμοποιεις, θα σου δινουν ενα επιπλεον layer EQ (σαν να παιρνεις τον ηχο απο μια καμπινα με μικροφωνο και να τον ξαναστελνεις σε αλλη καμπινα, αυτη την φορα την δικια σου, του δικου σου ενισχυτη, που δεν ειναι frfr) που θα "λασπωνει" καπως τον ηχο, θα τον "κουκουλωνει". Kατα καποιον τροπο αν μπορουσα να στο περιγραψω, θα ειναι σαν να εχεις αρκετα μπασσα ή πριμα (αναλογα την καμπινα που προσπαθει να εξομοιωσει το pod) και μια γενικοτερη ελλειψη punch και δεν θα κανεις ευκολα cut στο mix μιας μπαντας σε live... Βεβαια εσυ το θες σαν φαση practice απο οτι λες, οποτε ισως θα ηταν καλυτερη λυση ειτε καποια σχετικα φτηνα active monitors (κατα την γνωμη μου καλυτερα με flat και full range αποδοση αν ειναι δυνατον), ή ακομα και ενα πολυ καλο ζευγαρι ακουστικων.
Αν επιλεξεις την λυση ενισχυτη/ηχειου (ειτε κεφαλη ειτε combo) για κιθαρα, απλα νε ξερεις οτι δεν θα παιρνεις αυτο που το pod πραγματικα προσπαθει να εξομοιωσει, αλλα μια "εκδοχη" αυτου, φιλτραρισμενη μεσα απο τον προενισχυτη/τελικο ενισχυτη και ηχειο του εκαστοτε μηχανηματος που θα χρησιμοποιεις.
Απο κει και περα ειναι δικη σου επιλογη... Αν θες να εχεις πιο "πιστους" ηχους κοντα σε αυτο που προσπαθει να εξoμοιωσει το pod (και αρα κατα την γνωμη μου περισσοτερους διαφορετικους/χαρακτηριστικους ηχους ενισχυτων) πηγαινε για active FRFR monitors. Αν δεν σε ενδιαφερει κατι τετοιο, παρε ενα φτηνο ενισχυτακο και εχε τον για practice χωρις να ασχολεισαι με ηχους κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/09, 09:58 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Active Monitor ή Active Cabinet για Pod X3 Live?
« Απάντηση #3 στις: 25/06/09, 13:19 »
Πέραν των πολύ χρήσιμων σχολίων που παρετέθησαν, θα βρείς πολύ χρήσιμες σχετικές πληροφορίες και συζήτηση στο θέμα FRFR (Flat Response, Full Rate)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 00:16
από taxfreesax
3 Απαντήσεις
4608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/03, 07:58
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
6998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/04, 21:07
από Johnie Darko
57 Απαντήσεις
38726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:53
από Sakis28
6 Απαντήσεις
9675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/05, 14:13
από Μοντίφας
1 Απαντήσεις
3266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/06, 03:11
από Τσάκι
21 Απαντήσεις
9712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 14:07
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 10:02
από death
4 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 12:35
από bassbill
1 Απαντήσεις
4452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/13, 11:12
από adr1anos