Αποστολέας Θέμα: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)  (Αναγνώστηκε 17864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #25 στις: 19/10/15, 16:03 »
@animapura
Συμφωνώ για tele και το σκέφτομαι καιρό τώρα. Έχω ένα σημαντικό θέμα όμως κι ακούει στη μαγική λέξη.. Tremolo (vibrato, whammy bar, πες το όπως θες) :) Γενικά δεν το αποχωρίζομαι και το χρησιμοποιώ διαρκώς. Ο μόνος λόγος που με κρατάει από non tremolo κιθάρα. Τώρα εντάξει υπάρχουν λύσεις όπως το bigsby ή les paul με τρέμολο αλλά όχι... δεν μπαίνω στην διαδικασία αυτή :) Ένας ακόμη λόγος είναι πως 'θέλω να παίζω' κι όχι να σκέφτομαι 'Να παίξω με tele ή με strat το εν λόγω άσμα??' Θέλω να παίζω και να έχω την δυνατότητα να επιλέξω εκείνη την στιγμή αν θα ακουστεί τρέμολο ή όχι. Ξέρω, είμαι κολλημένος αλλά πρέπει να το ξεπεράσω :)

@vasilisgeo72
Συμφωνώ μαζί σου. Προσωπικά (κάπου το αναφέρω και παραπάνω) δίνω μεγάλη βάση στο playability, καθώς τον ήχο θα τον φέρεις εκεί που θες (αλλαγή μαγνητών, ενισχυτής). Με αυτές που αναφέρω από την αρχή του post, δεν εντυπωσιάστηκα με καμία περισσότερο από τη δικιά μου. Ενδεχομένως να έχω όντως πέσει σε πολύ καλή κιθάρα, ενδεχομένως πάλι να μην έχω την πολυτέλεια να δοκιμάσω πολλές διαφορετικές μεταξύ τους ώστε να δω ποιο μπράτσο με βολεύει περισσότερο. Για παράδειγμα πολύ βολικό είχα θεωρήσει της Highway (όχι της one, της πρώτης του 2003-2004 αν θυμάμαι καλά), καθώς και μία american std ενός φίλου (που αναφέρω επίσης παραπάνω). Κάτι αντίστοιχο όμως δεν έχω ξανασυναντήσει στην μέχρι τώρα αναζήτησή μου. Η εταιρεία το αναφέρει modern C shape, αλλά και το δικό μου έτσι το χαρακτηρίζει και είναι διαφορετικό.

Και το ψάξιμο συνεχίζεται... :)
Αν το whammy bar σού είναι τόσο σημαντικό, τότε όντως δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κοιτάξεις για Telecaster. Από την άλλη όμως δεν βλέπω κάποιο νόημα στο να πάρεις μια ακόμα Stratocaster, δεδομένου του ότι η MIM σου είναι κομπλέ.
Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να δεις τι θα μπορούσες να κάνεις με μια Classic Vibe με αλλαγμένους μαγνήτες, είτε τους Silent της Fender είτε κάποιο SD set. Θα μπορούσες ακόμα να ασχοληθείς και με pre-wired pickguards, αλλά όπως είχαμε συζητήσει σε άλλο νήμα, εκεί φεύγεις από την χροιά της Strat.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #26 στις: 19/10/15, 16:50 »
Από την άλλη όμως δεν βλέπω κάποιο νόημα στο να πάρεις μια ακόμα Stratocaster, δεδομένου του ότι η MIM σου είναι κομπλέ.
You got that right :) Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Δεδομένου πως έχω ήδη μία 'καλή' που την έχω φέρει στα μέτρα μου, γιατί να μπω στην διαδικασία δεύτερης στρατ. Έλα μου όμως που κατά βάση είμαι fenderakias αλλά δεν το φωνάζω! :) Γενικά πάντως - και για όλους τους παραπάνω λόγους - δεν βιάζομαι για την αγορά (ούτε και με πιέζει κάτι, απλά θέλω μία δεύτερη). Οπότε είτε θα είναι μία στρατ που θα με συναρπάσει, είτε θα πρέπει να στραφώ σε άλλο τύπο, telecaster / les paul / prs (που συνδυάζει τα πάντα).

Περισσότερο πάντως το thread αυτό ξεκίνησε σαν συγκρίσεις στρατ γιατί πολύ κουτόχορτο τρώμε όλα αυτά τα χρόνια, παρά σαν επίλυση των προσωπικών μου αναγκών, ασχέτως αν συνδυάζω τις γνώσεις για δικό μου όφελος :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #27 στις: 20/10/15, 00:01 »
...γιατί πολύ κουτόχορτο τρώμε όλα αυτά τα χρόνια...

Ίσως το πιο σωστό και ουσιαστικό που έχει γραφτεί μέχρι τώρα σε όλη αυτή τη συζήτηση ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #28 στις: 20/10/15, 00:36 »
Ισχύει όσον αφορά τις MIA Fenders. Δεν νομίζω ότι αξίζουν τόσα λεφτά, ειδικά μετά τα παραδείγματα που αναφέραμε.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #29 στις: 20/10/15, 22:04 »
Να σας πω κι εγώ τις εμπειρίες μου σχετικά με CV, MIM, MIA κλπ
Για πάρα πολλά χρόνια ήμουν πρακτικά με μια κιθάρα (κιθαράκλα για την ακρίβεια): Blade R1 του 1991. Strat type από τον Gary Levinson όταν πρωτοπλασαριζόταν στην αγορά των Tom Anderson, PRS κλπ


Κάποια στιγμή με τσίμπησε το μικρόβιο των Tele και μετά από πολύ διάβασμα ήμουν μεταξύ Classic Vibe Custom και Baja. Δεν βρήκα να δοκιμάσω CVC και οι Baja που βρήκα είτε δε μου άρεσαν στο χρώμα (ναι, ΟΚ, ξέρω), είτε είχαν προβλήματα σε ηλεκτρικά, ποτενσιόμετρα κλπ. Δοκίμασα και μια Highway 1 USA ενός φίλου. Καταπληκτικός ήχος αλλά πάλι προβλήματα με hum (απαράδεκτης έντασης, δε μιλάω για το κλασικό single coil hum). Πραγματικά δεν το πίστευα ότι κιθάρες αυτής της τιμής είχαν φύγει από το εργοστάσιο με τέτοια προβλήματα. Τον ίδιο καιρό έτυχε και δοκίμασα CV 60s Strat. Η μία ήταν μια καλή strat η άλλη ήταν μια εκπληκτική strat. Με αυτές τις εμπειρίες στην  τοπική αγορά και έχοντας διαβάσει 100δες post από ικανοποιημένους αγοραστές CV 50s Tele και CV Custom Tele αποφάσισα να το ρισκάρω.


Thomann, παραλαβή σε χαρτόκουτο, κούρδισμα και ... η κιθάρα έπαιζε. Φινίρισμα, δέσιμο, nut, neck pocket όλα τέλεια. Οι μαgνήτες πολύ πειστικοί vintage αλλά ίσως παραήταν vintage. Με τον καιρό μπήκαν απάνω nocaster pickups για πιο rock-γεμάτο ήχο κι ενα 4-way switch. Η κιθάρα ήταν πια σε άλλο επίπεδο μέχρι που φαγώθηκαν τα τάστα (εν ολίγοις την έσκισα την κιθάρα, άλλο ένα δείγμα του πόσο μου άρεσε) ... και σαν τυπικός κιθαρίστας λέω τι να ασχολούμαι με τα τάστα κι έβαλα ένα μπράτσο από Baja ;D . Τελευταία έβαλα και saddles από Marc Rutters (γιατί την είχα αφήσει πολύ καιρό ήσυχη).


Η γενικότερη εικόνα που αποκόμισα ήταν ότι όλες οι CV είναι από αξιοπρεπέστατες έως πολύ καλές (ανεξαρτήτως τιμής). Στις mexican που έχουν πέσει στα χέρια μου (και Tele και Strat) υπάρχουν διαμαντάκια αλλά η παραγωγή δεν είναι τόσο σταθερή με αποτέλεσμα να βγαίνουν και αρκετά ... λεμονάκια στην αγορά. Στις american είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα, αλλά οι standard δε με ενθουσιάζουν από specs και είναι και πολλά τα λεφτά. Τώρα αν πάμε σε american vintage / pure vintage σειρά μιλάμε για κορυφαία όργανα με κορυφαίες τιμές που δεν προτίθεμαι να πληρώσω.


Γενικά πιστεύω ή παίρνεις κάτι φτηνό και τίμιο και το φέρνεις στα μέτρα σου ή δίνεις κάμποσα λεφτά αλλά με δοκιμή στο συγκεκριμένο όργανο.


Και για το mistral που ψάχνει προτείνω Jazzmaster. Το πιο smooth tremolo και πολύ προσωπικότητα στον ήχο (και τιμές για όλα τα βαλάντια από vintage modified σε Squier μέχρι Custom shop).

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #30 στις: 21/10/15, 15:45 »
και σαν τυπικός κιθαρίστας λέω τι να ασχολούμαι με τα τάστα κι έβαλα ένα μπράτσο από Baja ;D . Τελευταία έβαλα και saddles από Marc Rutters (γιατί την είχα αφήσει πολύ καιρό ήσυχη).


Η γενικότερη εικόνα που αποκόμισα ήταν ότι όλες οι CV είναι από αξιοπρεπέστατες έως πολύ καλές (ανεξαρτήτως τιμής). Στις mexican που έχουν πέσει στα χέρια μου (και Tele και Strat) υπάρχουν διαμαντάκια αλλά η παραγωγή δεν είναι τόσο σταθερή με αποτέλεσμα να βγαίνουν και αρκετά ... λεμονάκια στην αγορά. Στις american είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα, αλλά οι standard δε με ενθουσιάζουν από specs και είναι και πολλά τα λεφτά. Τώρα αν πάμε σε american vintage / pure vintage σειρά μιλάμε για κορυφαία όργανα με κορυφαίες τιμές που δεν προτίθεμαι να πληρώσω.

Γενικά συμφωνώ μαζί σου. Την cv που περιγράφεις με το baja μπράτσο την είδα και στις photos (αν δεν κάνω λάθος η δικιά σου ήταν, μ'εντυπωσίασε :) )

Και για το mistral που ψάχνει προτείνω Jazzmaster. Το πιο smooth tremolo και πολύ προσωπικότητα στον ήχο (και τιμές για όλα τα βαλάντια από vintage modified σε Squier μέχρι Custom shop).
Λες ε? Μου βάζεις ιδέες τώρα. Το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά ποτέ δεν το έχω δει σοβαρά. Ίσως είναι μία πολύ καλή εναλλακτική, ειδικά αν την συνδυάσω και με τπτ p90s.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #31 στις: 21/10/15, 17:32 »
για τις classic vibe (θα πω για τις tele μόνο) δεν είδα κανείς να αναφέρεται στα κλειδιά τους τα οποια επιεικώς είναι για τα σκουπίδια.
με gear ratio σχεδόν 1:1 (με λίγη υπερβολη) για να πετύχεις κούρδισμα πρέπει να 'σαι χειρούργος στην ακρίβεια
μεταχειρισμένη την αγόρασα αλλά πρέπει να'ναι τα στοκ κλειδιά της.
η sx μου που στοιχίζει 4 φορές λιγότερο έχει κλάσεις ανώτερα.

πάντως ,αν και λίγο βαριά , είναι αρκετά άνετη στο παίξιμο. τα ηλεκτρικά της είναι μια χαρά
γενικά όμως δε μ'εχει ενθουσιάσει ακόμα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #32 στις: 21/10/15, 19:26 »

για τις classic vibe (θα πω για τις tele μόνο) δεν είδα κανείς να αναφέρεται στα κλειδιά τους τα οποια επιεικώς είναι για τα σκουπίδια.
με gear ratio σχεδόν 1:1 (με λίγη υπερβολη) για να πετύχεις κούρδισμα πρέπει να 'σαι χειρούργος στην ακρίβεια
μεταχειρισμένη την αγόρασα αλλά πρέπει να'ναι τα στοκ κλειδιά της.
η sx μου που στοιχίζει 4 φορές λιγότερο έχει κλάσεις ανώτερα.

πάντως ,αν και λίγο βαριά , είναι αρκετά άνετη στο παίξιμο. τα ηλεκτρικά της είναι μια χαρά
γενικά όμως δε μ'εχει ενθουσιάσει ακόμα.

Δεν πρέπει να είναι stock αλλιώς πρόκειται για δολιοφθορά ;D . Η ποιότητα στη δικιά μου ήταν ίδια ακριβώς με αυτά της Baja που έβαλα μετά (ήταν πακέτο με το μπράτσο). Η κιθάρα ήταν (με τα μαμά) και είναι (με της Baja) ανετότατη στο κούρδισμα και το κρατάει μάλιστα ίσως λίγο καλύτερα από τις άλλες κιθάρες μου (πολλαπλάσιας τιμής και με locking tuners). Κάτι περίεργο παίζει.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #33 στις: 21/10/15, 20:17 »

για τις classic vibe (θα πω για τις tele μόνο) δεν είδα κανείς να αναφέρεται στα κλειδιά τους τα οποια επιεικώς είναι για τα σκουπίδια.
με gear ratio σχεδόν 1:1 (με λίγη υπερβολη) για να πετύχεις κούρδισμα πρέπει να 'σαι χειρούργος στην ακρίβεια
μεταχειρισμένη την αγόρασα αλλά πρέπει να'ναι τα στοκ κλειδιά της.
η sx μου που στοιχίζει 4 φορές λιγότερο έχει κλάσεις ανώτερα.

πάντως ,αν και λίγο βαριά , είναι αρκετά άνετη στο παίξιμο. τα ηλεκτρικά της είναι μια χαρά
γενικά όμως δε μ'εχει ενθουσιάσει ακόμα.


Δεν πρέπει να είναι stock αλλιώς πρόκειται για δολιοφθορά ;D . Η ποιότητα στη δικιά μου ήταν ίδια ακριβώς με αυτά της Baja που έβαλα μετά (ήταν πακέτο με το μπράτσο). Η κιθάρα ήταν (με τα μαμά) και είναι (με της Baja) ανετότατη στο κούρδισμα και το κρατάει μάλιστα ίσως λίγο καλύτερα από τις άλλες κιθάρες μου (πολλαπλάσιας τιμής και με locking tuners). Κάτι περίεργο παίζει.


λες να με πιάσανε κότσο? ;D

ίδια μου φαίνονται πάντως :eee



Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #34 στις: 21/10/15, 20:52 »
Πάντως μακάρι το μόνο πρόβλημα αυτής της σειράς να είναι τα κλειδιά, αυτά αλλάζουν! :D
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #35 στις: 21/10/15, 20:54 »
Τείνω να συμφωνήσω με τον zeoy (πρωτοφανές... ;D) ως προς τα κλειδιά της Classic Vibe. Ίσως να μην είναι ό,τι καλύτερο έχω δει, ακόμα και σε budget κιθάρες, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα με το κούρδισμα. Σε καμία περίπτωση δεν τα βρήκα τόσο ανεπαρκή και αναξιόπιστα όσο περιγράφει ο modfori.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #36 στις: 21/10/15, 22:01 »
Προσωπικά δεν έχω εμπειρία με τέτοιες λεπτομέρεις καθώς μόνο σε κατάστημα έχω παίξει. Μπορώ να πω όμως πως αυτά τα kluson type tuners μου αρέσουν τρελά, σε σημείο που θέλω να τα βάλω στη δικιά μου, για την ομορφιά και μόνο. :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #37 στις: 21/10/15, 23:34 »
Η κιθάρα ήταν (με τα μαμά) και είναι (με της Baja) ανετότατη στο κούρδισμα και το κρατάει μάλιστα ίσως λίγο καλύτερα από τις άλλες κιθάρες μου (πολλαπλάσιας τιμής και με locking tuners). Κάτι περίεργο παίζει.

βασικά δε μίλησα για το αν κρατάνε το κούρδισμα (το οποίο όντως κρατάνε καλά) μίλησα για το gear ratio , το οποίο όντας αρκετά μικρό δυσκολεύει πολύ στο ακριβές κούρδισμα. δηλαδή με μία μικρή κίνηση ανεβαίνει σχεδόν ένα ολόκληρο τόνο .τα λάδωσα λιγάκι εντωμεταξύ και είναι κάπως καλύτερα
πάντως δεν έχουν ούτε κενά , ούτε κολλάνε .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #38 στις: 22/10/15, 00:11 »
Το gear ratio σε όλα τα τυπικά Kluson νομίζω ότι είναι 14:1 ή 15:1. Μου κάνει πάρα πολύ εντύπωση με "μια μικρή κίνηση" να ανεβαίνει "σχεδόν ένα τόνο". Δε μοιάζει φυσιολογικό. Είσαι σίγουρος ότι δε σκαλώνουν οι χορδές στο nut ή στο string tree;

Αποσυνδεδεμένος vasilisgeo72

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #39 στις: 22/10/15, 01:20 »
Παντος εγώ είμαι φαν και τις les Paul. ... πρώτη καλή κιθάρα ή Gibson studio 2012 που την λατρεύω και δεύτερη fender am standard. ...που και αυτή την λατρεύω Μάλιστα σε αυτήν έκανα. ..τόλμησα να τις αφαιρέσω  το απαίσιο χρώμα και να φανούν τα ξύλα και να τα τονίσω. ...Μετά την πέρασα με ένα παλιό βερνίκι dru oil και έγινε πραγματικό κόσμημα vitage ..... Μια les Paul και μια stratocaster νομίζω ότι θα σε καλύψουν απόλυτα. . Μην πάρεις δύο παρόμοιες κιθάρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/15, 13:45 από vasilisgeo72 »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #40 στις: 22/10/15, 13:11 »

Παράθεση
Παράθεση

Και για το mistral που ψάχνει προτείνω Jazzmaster. Το πιο smooth tremolo και πολύ προσωπικότητα στον ήχο (και τιμές για όλα τα βαλάντια από vintage modified σε Squier μέχρι Custom shop).

Λες ε? Μου βάζεις ιδέες τώρα. Το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά ποτέ δεν το έχω δει σοβαρά. Ίσως είναι μία πολύ καλή εναλλακτική, ειδικά αν την συνδυάσω και με τπτ p90s.


Ξέχασα να απαντήσω σε αυτό. Προσωπικά μ'εχει πιάσει έντονο GAS για jazzmaster. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει χώρος στον οπλοβαστό (  ;D ) και δεν περισσεύουν και λεφτά (λεπτομέρεια το τελευταίο, ξέρω).
Αν πήγαινα τώρα θα πήγαινα ή για vintage modified ή για J Mascis (και οι δύο Squier). H VM είναι πιο αυτθεντική και σε specs και σε ήχο ενώ η Mascis έχει πιο καλό μπράτσο απ'ο,τι λένε και πιο προσεγμένη γενικά αλλά δεν είναι και απολύτως αυθεντική (η απόσταση τρέμολο γέφυρας είναι μικρότερη, η γέφυρα είναι tunomatic και οι μαγνήτες είναι στην ουσία P90s σε περίβλημα Jazzmaster). Αν σκέφτεσαι για P90s και δεν θες τα αυθεντικά specs σε γέφυρα/τρέμολο (που για άλλους είναι η χάρη της κιθάρας για άλλους είναι κατάρα) πας για J Mascis καρφωτός.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #41 στις: 22/10/15, 15:04 »
Ξέχασα να απαντήσω σε αυτό. Προσωπικά μ'εχει πιάσει έντονο GAS για jazzmaster. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει χώρος στον οπλοβαστό (  ;D ) και δεν περισσεύουν και λεφτά (λεπτομέρεια το τελευταίο, ξέρω).
Αν πήγαινα τώρα θα πήγαινα ή για vintage modified ή για J Mascis (και οι δύο Squier). H VM είναι πιο αυτθεντική και σε specs και σε ήχο ενώ η Mascis έχει πιο καλό μπράτσο απ'ο,τι λένε και πιο προσεγμένη γενικά αλλά δεν είναι και απολύτως αυθεντική (η απόσταση τρέμολο γέφυρας είναι μικρότερη, η γέφυρα είναι tunomatic και οι μαγνήτες είναι στην ουσία P90s σε περίβλημα Jazzmaster). Αν σκέφτεσαι για P90s και δεν θες τα αυθεντικά specs σε γέφυρα/τρέμολο (που για άλλους είναι η χάρη της κιθάρας για άλλους είναι κατάρα) πας για J Mascis καρφωτός.

Ωχ, πάλι θα ξημερoβραδιάζομαι στο ίντερνετ μέχρι να δω τί παίζει με αυτές, διαφορές στα specs κλπ. Οι P90s με εξιτάρουν λίγο παραπάνω. Θα είναι μία κιθάρα με τελείως διαφορετικό ήχο από την strat. Όχι ότι μία les paul δεν θα είναι, αλλά άλλη φάση. Δεν το έχω ψάξει καθόλου. Πρέπει να το δω. Thanks for the info :)

Μια les Paul και μια stratocaster νομίζω ότι θα σε καλύψουν απόλυτα. . Μην πάρεις δύο παρόμοιες κιθάρες.
Ναι έχεις δίκιο στο να μην έχω δύο ίδιες κιθάρες. Προφανώς η strat μου κάνει 'κάτι' που μία δεν αρκεί. Δύσκολες εποχές όμως για τέτοια πολυτέλεια :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #42 στις: 22/10/15, 15:48 »
Φίλε Mistral, πιστεύω αξίζει να δοκιμασεις (αν την πετυχεις μεταχειρισμενη - discontinued μοντελο) και την PRS DC3 με τους 3 single coils...


http://www.prsguitars.com/dc3/


...αν και για PRS θα σου προτεινα την all-time classic custom 24 (για να μην εχεις και ιδιου τυπου κιθαρες οπως αναφερθηκε)


http://www.prsguitars.com/custom24/


...το ξερω, παμε σε επιπεδα τιμης custom shop fender  ::) , ομως ποτε δεν ξερεις τι θα πετυχεις στις αγγελιες / ebay  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #43 στις: 22/10/15, 16:41 »
Φίλε kosthrash ξύνεις πληγές τώρα! :)
Η Custom 24 με την οποία κι έχω παίξει παλαιότερα είναι διακαής πόθος. Βασικά δεν έχω παίξει με καλύτερο όργανο από άποψη κατασκευής, playability, ήχου, εμφάνισης. Δύο πράγματα με κρατάνε από την αγορά της.
1. Η τιμή προφανώς. Δύσκολοι καιροί και είμαι και σε διαδικασία που φτιάχνω τον ήχο μου με πετάλια κλπ, οπότε πάω με προσεκτικά βήματα αν αναλογιστείς και τα υπόλοιπα έξοδα που τρέχουν.
2. Αν εξαιρέσουμε το 1, αυτό που με κρατάει με τις PRS είναι το γεγονός πως δεν μπορείς να τις τοποθετήσεις κάπου. Είναι κάτι μεταξύ σε fender και gibson. Τα κάνουν όλα καλά. Σίγουρα αυτό δεν είναι αρνητικό, αλλά δεν έχεις ούτε strat ούτε και gibson. A/B tests μόνο στο youtube έχω δει αρκετά (π.χ les paul vs prs singlecut) και η διαφορά είναι αισθητή. Έχω φάει όμως ένα κολληματάκι και με τη σειρά mira, έτσι για την διαφορά. Οπότε το σκεπτικό είναι, αν πάω σε prs, δεν παίρνω μία les paul?

Άλλο κεφάλαιο οι PRS πάντως :)


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #44 στις: 23/10/15, 08:51 »
Προσωπικα το βλέπω οτι οι PRS εχουν τον δικό τους ηχο, ξεχωριστό σε σχεση με Fender / Gibson (αλλοι μαγνητες, αλλο scale κτλ).
Πάντως το κόστος της αμερικανικης μη σε αποθαρρυνει, υπάρχουν και οι κορεάτισσες PRS SE custom 24, οι οποιες ειναι κορυφαια οργανα για την τιμή τους (και για τη διπλάσια τιμη τους μη σου πω  ;D ) και μερικες εχουν και ομορφα καπάκια Quilt/flame maple top (οκ, δεν ειναι και 10top αλλα για τα λεφτα τους ειναι απιστευτες), εχουν και wide thin neck. Αλλωστε, αν δεν εισαι ικανοποιημενος απο τον μαμα ηχο τους, αλλάζεις αργοτερα τους μαγνητες με τους αμερικανικους PRS και εχεις  *σχεδον* τον ηχο της αμερικανας  ;)


https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Paul-Reed-Smith-SE-Custom-24-TG-Limited-Trampas-Green/art-GIT0032520-000
http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_30th_anniv_at.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_30th_anniv_vs.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_30th_anniv_ct.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_30th_flame_top_cs.htm


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #45 στις: 24/02/16, 12:52 »
Δεν σας είπα τα νέα με το εν λόγω θέμα...

Ήθελε ένας καλός φίλος (από αυτούς τους προβληματικούς που αλλάζουν συνεχώς κιθάρες, αγοράζουν - πωλούν ασύστολα κλπ :) ) να πουλήσει μία les paul studio faded. Από αυτές τις πιο φθηνές gibson usa τις chambered. Είχε αλλάξει όλα τα ηλεκτρικά γιατί αυτά που φορούσε ήταν ψιλο-άθλια, καθώς και τον ένα μαγνήτη (bridge).
Φυσικά την πήρα εγώ γιατί ήταν κρίμα να πάει σε τρίτο (ναι δεν ήθελα les paul γιατί δεν είχαν τρέμολο :P ).

Εν ολίγοις. Η κιθάρα είναι καταπληκτική. Παρά το πιο χοντρό μπράτσο με βάση τις δικές μου προτιμήσεις, το μικρότερο scale βοηθάει απίστευτα και για κάποιο ανεξήγητο λόγο μου αρέσει κιόλας. Ελπίζω σε λίγο καιρό να μην ζητάω baseball bats... Από εκεί κ πέρα ό,τι και να πω είναι λίγο. Ο ήχος τελείως διαφορετικός, είναι αλήθεια πως οι διπλοί είναι μία όαση ( ο bridge splitάρεται). Μ'έχει εντυπωσιάσει το πώς 'ακούει' στα γκάζια. Ενώ με την strat 'αγκομαχούσα' όταν ήθελα να παίξω πιο 'hard rock' (ssl-1, λογικό) η les paul νομίζω ότι παίζει μόνη της. Το επίσης εντυπωσιακό είναι το πώς συμπεριφέρεται ο ενισχυτής στα δύο διαφορετικά όργανα και πόσο λογική είναι η ύπαρξη των δύο inputs (normal / bright clean, the latter για τους διπλούς).

Αυτά εν ολίγοις. Μιας και το είχαμε συζητήσει εδώ είπα να επαναφέρω το θέμα να ενημερώσω. Εκκρεμεί το bigsby το οποίο ΘΑ το βάλω. Έχω έρωτα με το τρέμολο και δεν μπορώ να το αποχωριστώ τελικά. Ψάχνω λίγο την αγορά μόνο καθώς είναι λίγο ακριβό.

Η κιθάρα με το bigsby θα γίνει έτσι...
http://www.guitarsandeffects.com/2013a06a06studiobigsby/gibsonlespaulstudiobigsby01.jpg

Χαιρετώ!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender Stratocaster (Mexico, Classic Player, Squier classic vibe)
« Απάντηση #46 στις: 24/02/16, 17:19 »
Το αστείο είναι ότι η Fender έβγαλε τις Elite Stratocasters, με noiseless μαγνήτες, locking tuners και βελτιωμένο joint στον λαιμό. Τους πήρε 10 χρόνια αλλά το κατάφεραν. Η τιμή βέβαια ($1800) είναι άλλο θέμα και θα ήταν καλή φάση να μπορούσαμε να τις συγκρίνουμε με τις παραδοσιακές Stratocasters που κυκλοφορούν τόσα χρόνια.
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 13:39
από Stergios Kourou
3 Απαντήσεις
3197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 20:11
από groovymood
12 Απαντήσεις
6185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 14:25
από red hot
18 Απαντήσεις
5634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 09:55
από tech21man
0 Απαντήσεις
1796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 08:55
από wolfgr
11 Απαντήσεις
5156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 20:21
από master of puppets
17 Απαντήσεις
6055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
3 Απαντήσεις
11561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis
0 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
2 Απαντήσεις
4919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/20, 20:28
από Uriah