Αποστολέας Θέμα: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση  (Αναγνώστηκε 37179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #50 στις: 06/08/15, 19:51 »
1) να ανάβω τον ενισχυτή όποτε θέλω, όσες φορές θέλω στη διάρκεια της μέρας, ακόμα και για πέντε λεπτά δοκιμών χωρίς να το σκέπτομαι όπως τώρα που λυπάμαι τη φθορά στις λάμπες με το άνοιξε-κλείσε (μπορεί και να το σκέπτομαι λάθος, όμως έτσι το βλέπω).

Το σκέφτεσαι λάθος :)
Εγώ κάνω αμάν μπας και χαλάσει καμιά λάμπα, να δοκιμάσω καμιά άλλη γιατί βαρέθηκα το άνοιξε κλείσε...

Δεν ψοφάνε τόσο εύκολα οι λάμπες, συν το ότι είναι αναλώσιμες, συν το ότι παίζουν ρόλο στον ήχο, οπότε είναι και swappable μέχρι να βρεις αυτές που εσένα σου αρέσουν.

Σκίστον. Μην τον λυπάσαι. Ευχαριστήσου τον! Μην πάρεις άλλον για να μην τον χαλάσεις, γιατί στο τέλος δεν θα τον έχεις ευχαριστηθεί...  :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #51 στις: 06/08/15, 19:58 »
κατά τη γνώμη μου , με τη μικρή εμπειρία που έχω από 3 λαμπάτους ενισχυτές που πέρασαν απο τα χέρια μου ,  ο ήχος που χαρακτηρίζει τη λάμπα δεν είναι αυτή η "ζεστασιά" όπως πολλοί την περιγράφουν αλλά η απόκριση του ενισχυτή στο παίξιμό σου.
δεν ξέρω αν ένας modelling ή τρανζιστορ ενισχυτής μπορεί να το πετύχει αυτό.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #52 στις: 06/08/15, 20:07 »
Δεκτές όλες οι απόψεις, όμως καλό είναι να ξέρει ο φίλος ότι με λαμπάτους ενισχυτές στα χρήματα του ID15 με λίγες λαμπίτσες δεν πρόκειται να πάρει το γκάζι που θα πάρει από το modelling, και γιαυτό θα χρειαστεί επιπλέον πετάλια, χωρίς καν να ξεκινήσουμε να μιλήσουμε για effects.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #53 στις: 06/08/15, 20:21 »
@cbk τι ενισχυτή έχεις τώρα?
και τι είναι αυτό που του λείπει και ψάχνεις να βρεις σε άλλον?  εκτός απο τη φορητότητα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #54 στις: 06/08/15, 20:25 »
Η φθορά των λαμπών έχει όντως δυο όψεις, αλλά όντως σε τέτοια λεφτά και για χρήση σε χαμηλές εντάσεις (σπίτι) οι modelling ειναι πολύ καλή φάση. Επίσης στα λεφτά αυτά πολύ καλός λαμπάτος δεν νομίζω ότι παίζει. Θα αγόραζα δηλαδή έναν H&K MK.III ή έναν 2555X και όχι πχ κάποιον χαμηλότερου επιπέδου ποιότητας. Δεν ξέρω, απλά έτσι το σκέφτομαι.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #55 στις: 07/08/15, 00:18 »
@cbk τι ενισχυτή έχεις τώρα?
και τι είναι αυτό που του λείπει και ψάχνεις να βρεις σε άλλον?  εκτός απο τη φορητότητα
Έχω τον blues junior sta 15W, μου αρέσει ο ήχος και η απόκρισή του -απ'όσο  είμαι σε θέση ως αρχάριος να καταλάβω - και λυπάμαι να τον ανοιγοκλείνω για ψύλλου πήδημα και να τον κλείνω ενίοτε πριν ακόμα ζεσταθούν οι λάμπες, όπως λυπάμαι να τον καίω για ζέσταμα και σκάλες και τελικά λόγω μεγάλης ισχύος να μην παίρνω και αυτό που θα έπρεπε μέσα στο σπίτι παίζοντας ένα σόλο σε λογική ένταση. Ακόμη και για μένα (άσε τους γείτονες, έχω καλή ηχομόνωση), δεν θέλω να ξεκουφαίνομαι για να ακούσω τη σωστή χροιά...

Επίσης: 3) Να έχω κάποιες ευκολιες που δεν έχει ο λαμπάτος π.χ. δυνατότητα ηχογράφησης, προσoμοίωση άλλων ενισχυτών (με τον blackstar του Ανδριανού πιθανόν δεν θα αγοράσω ποτέ πετάλι - λέμε τώρα...) ή ακουστικά, ή εφαρμογές μέσω i-phone, AUX IN, κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/15, 20:48 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #56 στις: 07/08/15, 00:51 »

Σκίστον. Μην τον λυπάσαι. Ευχαριστήσου τον! Μην πάρεις άλλον για να μην τον χαλάσεις, γιατί στο τέλος δεν θα τον έχεις ευχαριστηθεί...  :)
Σε ευχαριστώ φίλε!
Έχεις πολύ δίκιο, το ξέρω, έλα που δυσκολεύομαι όμως...  :-\

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #57 στις: 07/08/15, 01:02 »
Λοιπόν, η άσχετη διαπίστωση της ημέρας, που είναι λίγο-πάνω-κάτω σχετική με το θέμα.

Βρίσκομαι σε διακοπές (και καλά), κι είμαι αραχτός στας εξοχάς με μια Hofner Shorty.
Έχω φέρει μαζί (με σκοπό να παρατήσω εδώ) μια homemade καμπίνα με ένα Jensen Mod 6 15" (6"), και δυο ενισχυτάκια, ένα Noisy Cricket MkII (βλ. νήμα Αδριανού σχετικά) και έναν Marshall MS-2.

Στον Marshall MS-2 έχω κάνει ένα υποτυπώδες mod για να οδηγεί εξωτερικό μεγάφωνο (βύσμα που κόβει το εσωτερικό/ενσωματωμένο μεγαφωνάκι).

Ο ενισχυτής, σε συνδυασμό με την κιθάρα (humbucker) με έχει εξεπλήξει ευχάριστα.
Ωραιότατο γκάζι, που θυμίζει λάμπα (καθαρίζει άνετα με το volume της κιθάρας) και η ένταση του ικανοποιητική για να ενοχλώ τους δίπλα :)

Τον MS2 τον έχω χρησιμοποιήσει και στο σπίτι κατά καιρούς, αλλά δε μου άρεσε ο ήχος του. Δεν ξέρω, μπορεί να βελτιώθηκα ως κιθαρίστας, να φταίει ο καθαρός αέρας, η εξοχή, να κουφάθηκα, αλλά τον ευχαριστήθηκα!

Κι όχι τίποτα άλλο, αλλά πριν τις διακοπές ήμουν στο στάδιο που βρίσκεσαι εσύ, σκεφτόμενος την αγορά ενός μικρού φορητού ενισχυτή (ή να φέρω και να παρατήσω εδώ τον εν-Αθήναις-υπάρχοντα)...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #58 στις: 07/08/15, 14:50 »
Προσωπικά από Blackstar θα προτιμούσα (για εξασκηση και ηχογραφησεις μεσα στο σπίτι - και όχι μόνο  ;) ) τον HT1R combo στα 229 ευρω -μιας και... ανέβηκε το budget από τα 100 ευρω  ;D - (που είναι και λαμπάτος που μπορεις να τον "σκασεις" μεσα στο σπιτι, βγάζει πολύ καλή παραμόρφωση από μόνος του αλλά και φοβερά καθαρά, έχει και το ISF που μπορείς να πετυχεις πολλές διαφορετικές χροιες και είναι και... φορητότερος από τον ID15TVP):


http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=10371







Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #59 στις: 22/08/15, 12:00 »
Προσωπικά από Blackstar θα προτιμούσα (για εξασκηση και ηχογραφησεις μεσα στο σπίτι - και όχι μόνο  ;) ) τον HT1R combo στα 229 ευρω -μιας και... ανέβηκε το budget από τα 100 ευρω  ;D - (που είναι και λαμπάτος που μπορεις να τον "σκασεις" μεσα στο σπιτι, βγάζει πολύ καλή παραμόρφωση από μόνος του αλλά και φοβερά καθαρά, έχει και το ISF που μπορείς να πετυχεις πολλές διαφορετικές χροιες και είναι και... φορητότερος από τον ID15TVP):


http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=10371


Τον Blackstar ID15 δεν τον πρόλαβα σε καλή τιμή οπότε τον ξεχνάω.
Για τον HT1R combo που λες, ασχέτως budget  ;D , θάθελα  πολύ να ήξερα πως είναι το 1W στην πράξη... Μήπως παραείναι λίγο σε ...εξάρσεις μελέτης;

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #60 στις: 24/08/15, 09:53 »
Γιατι δεν τον δοκιμαζεις στο μαγαζί να δεις αν ειναι "αρκετος" σε μεγάλες εντάσεις?


Όσο για τα Watts, δες και εδώ τη συζήτηση:


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81807.0
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #61 στις: 24/08/15, 17:06 »
Ούτε εγώ τον πρόλαβα σε καλή τιμή. Σκέψη και περισυλλογή και άμα είναι ξαναβλέπω από τέλη Σεπτεμβρίου.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #62 στις: 25/08/15, 16:01 »
εγω σκεφτομαι να πάρω έναν να τον έχω όταν πηγαίνω camping, που εννοείται ότι θα το ακούω με ακουστικά γιατί θα με πλακώσουν στις φάπες,
εκτός από gain έχει chorus και reverb και bass, mid treble

το πρόβλημα είναι ότι δεν τον πουλανε στην ελλάδα και πρέπει να τον αγοράσω όταν επιτρέψουν τα capital controls από γερμανία,

αλλά σαν μηχανημα πως σας φαίνεται δεν είναι σούπερ; στα κάτω από 70 ευρώ;;

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_cg10x_street.htm






« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/15, 20:54 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #63 στις: 26/08/15, 09:50 »
Αν θες κάτι για εξάσκηση με ακουστικα, εγώ θα σου πρότεινα να πας σε πεταλιέρα/πολυεφέ, τα οποία έχουν πολύ καλύτερο ήχο (και περισσότερα εφε και έτοιμους ρυθμούς για εξάσκηση) από οποιοδηποτε ενισχυτή κάτω των 100 ευρω. Πχ δες αυτή την πεταλιέρα της Zoom στα λεφτά που θες (θα σου πρότεινα την G3 αλλα πάει παραπάνω ακόμα και μεταχειρισμένη...):


https://www.zoom.co.jp/products/guitar/zoom-g1on-guitar-multi-effects-processor


https://www.skroutz.gr/s/4529783/Zoom-G1on.html


Χωράει και στη θήκη της κιθάρας σου!  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #64 στις: 26/08/15, 12:48 »
φίλε μου,
μου έβαλες τρελές ιδέες τωρα,

δηλ. αγοράζω μια βαρβάτη πετελιέρα και παίζω με ακουστικά (στο camping) ή την συνδέω στο λαπτοπ (στο σπίτι)
και αργότερα αγοράζω έναν καλό λαμπάτο (για το σπίτι)

το θέμα είναι αν όλες αυτές οι πεταλιέρες μέχρι 60-70 έχουν όλα τα εφφε ενός καλού modelling ή μήπως είναι καλύτερες;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #65 στις: 26/08/15, 12:54 »
Εφφέ θα έχει μάλλον περισσότερα. Για practice με ακουστικά μία πεταλιέρα είναι ότι πρέπει. Κοίτα και  μεταχειρισμένη.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #66 στις: 26/08/15, 13:06 »
φίλε μου,
μου έβαλες τρελές ιδέες τωρα,

δηλ. αγοράζω μια βαρβάτη πετελιέρα και παίζω με ακουστικά (στο camping) ή την συνδέω στο λαπτοπ (στο σπίτι)
και αργότερα αγοράζω έναν καλό λαμπάτο (για το σπίτι)

το θέμα είναι αν όλες αυτές οι πεταλιέρες μέχρι 60-70 έχουν όλα τα εφφε ενός καλού modelling ή μήπως είναι καλύτερες;


"Βαρβάτη" πεταλιερα δυστυχως δεν βρίσκεις κατω απο 100 ευρω... θα πρεπει να πας πανω απο 150 ευρω (Zoom G3X, Zoom G5 ή σε μεταχειρισμενες τις Line6 Pod X3, Digitech RP-500 μερικες απο τις πιο προσιτες). Παρολα αυτα και με την G1on που σου ποσταρα πιστευω θα κανεις μια χαρα τη δουλεια που θες (προσοχη μονο δεν ειμαι σιγουρος αν το USB δουλευει σαν audio interface,οπως στην G3, δηλ για εγγραφες στο PC με daw ή ειναι μονο για firmware update)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #67 στις: 26/08/15, 21:24 »
ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

το καλό με αυτά τα μούλτι-εφφέ είναι ότι παίζουν και με 4 μπαταρίες ΑΑ,

υπάρχει και μια έκδοση του G1on που έχει Expression Petal, τι ειναι αυτό;
https://www.zoom.co.jp/products/guitar/zoom-g1xon-guitar-multi-effects-processor-expression-pedal


το USB είναι μόνο για firmwear upgrade, το διάβασα.

αρα recording θα γίνεται από την έξοδο των ακουστικών με κάποια sound card, λογικά . ..


σχετικά με τα εφφέ κλπ έχει περισσότερα από τον Vox-vt40 ή τους άλλους modelling της roland, blackstar κλπ για τους οποίους γίνονται συνήθως συζητήσεις εδώ στο φόρουμ;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/15, 21:30 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #68 στις: 27/08/15, 09:48 »
H G3Χ που έχω, εκτός του ότι παίζει και μεσω καλωδιου USB -οταν ειναι πανω σε PC ή laptop- (δηλαδη χωρις καθολου μπαταριες ή τροφοδοτικό), έχει σαφως περισσοτερα εφφε και amp models από οποιοδηποτε ενισχυτη modeling. Επίσης έχει ενσωματωμενη κάρτα ήχου (δεν έχει το G1on) και looper (αυτο το έχει το μικρο), οπότε αν μπορεις και δεν σε ενδιαφερει το expression pedal, δες την G3 (εστω και μεταχειρ.), πιστευω σε συμφερει και θα σου αρεσει πολυ  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #69 στις: 27/08/15, 18:03 »
πάλι με βάζεις σε σκέψεις,
αν πάρω το G3X, ναι μεν δίνω 200 ευρουλάκια αλλά από ήχους και εφφέ είμαι καλυμένος για αρκετά χρόνια, και πάνω από δεκαετία και βάλε θα έλεγα, και το συνδέω στο λαπτοπ στο σπίτι ή με μόνιτορ ηχεία
παράλληλα θα έχω και την καβάτζα να παίζω με ακουστικά όταν ταξιδεύω και να έχω πάλι "απειρους" ήχους

δηλ. από ήχους και εφφέ δεν το ξανασκέφτομαι και μετά μετά από κάποια χρόνια ψάχνω καλό λαμπάτο 

το θέμα είναι ότι όσο προοδεύεις στο παίξιμο αρχίζεις να έχεις απαιτήσεις
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #70 στις: 28/08/15, 09:17 »
Εκτος από τα Zoom G3 που είπαμε, υπάρχουν και τα line6 pod HD300 στα 180 ευρω περιπου:


http://www.arco.gr/line-6-pod-hd-300


Διαβασε τα manuals, ακουσε τες απο κοντα με τη δικη σου κιθαρα ψαχνοντας λιγο τα presets (φερ'τα στα δικα σου γουστα), και ζυγισε τις αναγκες σου. Προσωπικα αν εψαχνα για καινουρια πεταλιερα στα λεφτα αυτα, μια απο αυτες τις 2 θα επαιρνα αυτη τη στιγμη (εκτος και αν πετυχαινα μεταχειρ. καμια Zoom G5 ή Pod HD400).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #71 στις: 28/08/15, 14:48 »
Έχουν καμία σχέση οι zoom που συζητάμε εδώ με την tonelab EX που έπεσα τυχαία επάνω της;  http://www.skroutz.gr/s/1949136/Vox-ToneLab-EX.html

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #72 στις: 28/08/15, 15:15 »
Έχουν καμία σχέση οι zoom που συζητάμε εδώ με την tonelab EX που έπεσα τυχαία επάνω της;  http://www.skroutz.gr/s/1949136/Vox-ToneLab-EX.html



Προσωπικα οταν ηταν να παρω πεταλιερα ειχα ακουσει και την Tonelab, και τελικα προτιμησα τη Zoom G3X, την οποια IMHO την βρηκα καλυτερη σχεδον σε όλα (ποικιλια & ποιοτητα ηχων/εφε, ευκολια χρησης, specs κτλ). Τωρα, τι να σου πω, γουστα ειναι αυτα (πχ καποιος μπορει να βρισκει τον αγαπημενο του ηχο/ηχους στην Tonelab που να μην τους βγαζει η Zoom)... ασε που κοστιζει σχεδον τα διπλασια λεφτα  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #73 στις: 28/08/15, 15:27 »
το tοnelab στο musicstore έχει 195 ευρώ, βλέπω ότι έχει και λάμπα δεν είναι μόνο τρανζιστορς

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Multi-effects/VOX-ToneLab-EX-Guitar-Multi-Effect-s-Pedal-/art-GIT0021308-000#FullDetails

αντε να ξεμπερδεύουμε με τα καπιταλ κοντρόλς να δούμε άσπρη μέρα
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/15, 15:35 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #74 στις: 30/08/15, 19:59 »
κατ' αρχήν να πω ότι μάλλον θα πάρω πολυεφφέ με μπαταρία για να παίζω με ακουστικά όταν είμαι εκτός έδρας,,,
Οταν όμως είμαι εντός έδρας, στο σπίτι μου εννοώ, λέω να χρησιμοποιώ Μόνιτορ ηχεία, αλλά επειδή δεν έχω λεφτά να πάρω ακριβά έχω απορία κατά πόσο θα έχω καλό ήχο με κάποια ηχεία των ας πούμε 130 ευρώ

για πείτε γνώμες
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 21:30
από ε?
16 Απαντήσεις
5843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 06:38
από mace
3 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:07
από groovymood
4 Απαντήσεις
3890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
10024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
2 Απαντήσεις
2568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 19:27
από Alexisonfire
14 Απαντήσεις
12186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 13:00
από freemind
18 Απαντήσεις
5383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/13, 04:05
από zeromancer
1 Απαντήσεις
5137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/17, 18:28
από noe13
48 Απαντήσεις
26573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/20, 09:15
από theycallmepacos