Αποστολέας Θέμα: Icon - Paradise Lost  (Αναγνώστηκε 7450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Icon - Paradise Lost
« στις: 21/09/05, 19:24 »
Πιστευω υπαρχουν πολλοι φιλοι των Paradise Lost εδω μεσα ε ?:) Τι εχετε να πειτε για αυτο το δισκο πολλοι λενε οτι ειναι ο καλυτερος τους (εγω αναμεσα σε αυτον και το Draconian Times ακομα να αποφασισω!)
Ολα τα τραγουδια τελεια με αποκορυφωση για μενα τα Ember's Fire και True Belief...

Ακουω....

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #1 στις: 21/09/05, 23:58 »
Ο δίσκος σπέρνει. Αλλά το draconian είναι το καλύτερο τους

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #2 στις: 22/09/05, 02:58 »
Εγω παλι δεν μπορω να αποφασισω με σιγουρια.... Παιρνει το Draconian μικρη διαφορα γιατι ξερω τον μισο δισκο να τον παιζω στην κιθαρα και οποτε μπορω να πω οτι τον ξερω λιγο καλυτερα σε σχεση με το Icon. Αυτο ομως δεν εχει μεγαλη σημασια γιατι και το Icon ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΚΑΡΑ τελεια και παυλα....... Το καλο με αυτη τη μπαντα ειναι οτι προοδευει....
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #3 στις: 22/09/05, 17:48 »
Εγω το βαζω στη δευτερη θεση με μικρη διαφορα (πισω απο το Draconian Times)...O δισκος ειναι απαιχτος δυσκολευομαι να ξεχωρισω κομματι, απλα θα πω οτι ξεχωριζω τα Widow, True Belief, Forging Sympathy, Christendom(αρρωστια) και φυσικα το θεικο Embers Fire....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #4 στις: 22/09/05, 17:53 »
εμενα ο αγαπημένος μου ειναι ο symbol of life.. και μετα draconian..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #5 στις: 04/10/05, 22:24 »
εμενα ο αγαπημένος μου ειναι ο symbol of life.. και μετα draconian..

να και κατι περιεργο για μενα ( αν και δε το εχω ακουσει καλα το symbol of life μου φαινεται περιεργο).
Ηθελα να ρωτησω απο το Icon και το Draconian ποια τραγουδια ξερετε να υπαρχουν σε video clip?

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #6 στις: 14/10/05, 23:45 »
Για να υπάρχει κ μια εικόνα για τι μιλάμε...



01. Embers Fire
02. Remembrance
03. Forging Sympathy
04. Joys of the Emptiness
05. Dying Freedom
06. Widow
07. Colossal Rains
08. Weeping Words
09. Poison
10. True Belief
11. Shallow Seasons
12. Christendom
13. Deus Misereatur
 ΄
Δισκάρα...
Δεν ξεχωρίζω κάποιο. Από την αρχή μέχρι το τέλος...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #7 στις: 15/10/05, 11:53 »
Αν και δεν ειμαι φαν τα εχω τα αλμπουμ των paradise lost(σε μπ3 ετσι??) και μπορω να πω οτι δεν μ αρεσει ιδαιτερα το icon προτιμω το draconian times.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #8 στις: 23/10/05, 00:08 »
Παράθεση
Ηθελα να ρωτησω απο το Icon και το Draconian ποια τραγουδια ξερετε να υπαρχουν σε video clip?
Παράθεση

Τα περισσοτερα video clips των Paradise Lost, υπαρχουν στοDVD της μπαντας που λεγεται Evolve....
Tα τραγουδια ειναι:
As I Die
Pity the Sadness
True Belief
Embers Fire
Widow
Τhe Last Time
Forever Failure
Say Just Words
One Second

Το εχω αυτο το DVD και ειναι απιστευτο.....
(πιανει την περιοδο εως και το One Second - βγηκε μετα απο αυτο...)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #9 στις: 15/02/06, 16:27 »
Ολα τα τραγουδια τελεια με αποκορυφωση για μενα τα Ember's Fire και True Belief...

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω...δισκάρα...η αποκορύφωση της μελαγχολίας...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #10 στις: 15/02/06, 16:32 »
Εκπληκτικό cd...μετά από αυτό άρχισαν να προσαρμόζουν και πιο hevy στοιχεία της μουσικής τους...όλο από την αρχή μέχρι το τέλος είναι δισκάρα....βέβαια βρίσκεται τρίτο στις προτιμήσεις μου κάτω από paradise lost και draconian times...

Αποσυνδεδεμένος Domino

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #11 στις: 15/02/06, 16:40 »
korufaio to icon,alla epeidi to draconian itan t prwto tous cd pou akoysa to thewrw kalitero(ligo anorthodoksos tropos epilogis alla isxyei).... :P

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #12 στις: 17/02/06, 02:13 »
Το Icon είναι το πιο ωραίο άλμπουμ μαζί με το Draconian Times. Έχει φυσικά κάποια τραγούδια ύμνους (True Belief, Embers Fire, Joys Of The Emptiness). Το πιο ωραίο κατά τη γνώμη μου σε αυτό το άλμουμ είναι το πως δένει η μουσική με το εξώφυλλο και το ίδιο το όνομα του CD.
Icon σημαίνει είδωλο... Στο εξώφυλλο, βλέπουμε μια γυναίκα να κρατάει ένα άγαλμα από το πρόσωπο και να αφήνεται στην αγκαλιά του. Το άγαλμα συμβολίζει το ίδιο το είδωλο. Το ότι η γυναίκα κρατάει το άγαλμα από το πρόσωπο, είναι σύμβολο λατρείας, και το ότι αφήνεται στην αγκαλιά του, συμβολίζει την μοιρολατρεία. Με λίγα λόγια, η γυναίκα θεωρεί πως το είδωλο αυτό θα καθορίσει την μοίρα της και δεν μπορεί να κάνει κάτι αυτή. Το μό νο που μπορεί να κάνει είναι να το αγαπάει και να πιστεύει σε αυτό. Επίσης, η γυναίκα αυτή, παρατηρήστε ότι έχει κλειστά τα μάτια της. Αυτό συμβολίζει ότι, η πίστη στο είδωλο, οφείλεται στην πλήρη άγνοια της να εξηγήσει τον κόσμο. Αυτό ακριβώς συμβολίζει την άγνοια, τα κλειστά της μάτια. Δεν είναι τυφλή όμως... Απλά φοβάται να τα ανοίξει..
Το εξώφυλλο λοιπόν, εξηγεί το μεσαιωνικό feeling που βγάζει η μουσική και η δόση αισιοδοξίας είναι η ίδια η αναγέννηση..
Κατά τη γνώμη μου, ένας πολύ ωραίος δίσκος και το καλύτερο εξώφυλλο στην ιστορία της μουσικής...
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #13 στις: 17/02/06, 02:19 »
Το Icon είναι το πιο ωραίο άλμπουμ μαζί με το Draconian Times. Έχει φυσικά κάποια τραγούδια ύμνους (True Belief, Embers Fire, Joys Of The Emptiness). Το πιο ωραίο κατά τη γνώμη μου σε αυτό το άλμουμ είναι το πως δένει η μουσική με το εξώφυλλο και το ίδιο το όνομα του CD.
Icon σημαίνει είδωλο... Στο εξώφυλλο, βλέπουμε μια γυναίκα να κρατάει ένα άγαλμα από το πρόσωπο και να αφήνεται στην αγκαλιά του. Το άγαλμα συμβολίζει το ίδιο το είδωλο. Το ότι η γυναίκα κρατάει το άγαλμα από το πρόσωπο, είναι σύμβολο λατρείας, και το ότι αφήνεται στην αγκαλιά του, συμβολίζει την μοιρολατρεία. Με λίγα λόγια, η γυναίκα θεωρεί πως το είδωλο αυτό θα καθορίσει την μοίρα της και δεν μπορεί να κάνει κάτι αυτή. Το μό νο που μπορεί να κάνει είναι να το αγαπάει και να πιστεύει σε αυτό. Επίσης, η γυναίκα αυτή, παρατηρήστε ότι έχει κλειστά τα μάτια της. Αυτό συμβολίζει ότι, η πίστη στο είδωλο, οφείλεται στην πλήρη άγνοια της να εξηγήσει τον κόσμο. Αυτό ακριβώς συμβολίζει την άγνοια, τα κλειστά της μάτια. Δεν είναι τυφλή όμως... Απλά φοβάται να τα ανοίξει..
Το εξώφυλλο λοιπόν, εξηγεί το μεσαιωνικό feeling που βγάζει η μουσική και η δόση αισιοδοξίας είναι η ίδια η αναγέννηση..
Κατά τη γνώμη μου, ένας πολύ ωραίος δίσκος και το καλύτερο εξώφυλλο στην ιστορία της μουσικής...

Οφφ τοπικ...Φιλε αυτη ειναι η πιο γαματη κριτικη-αναλυση που χω διαβασει για δισκο ever....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #14 στις: 17/02/06, 02:46 »
Thanks!!!

Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Domino

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #15 στις: 18/02/06, 16:08 »
Το Icon είναι το πιο ωραίο άλμπουμ μαζί με το Draconian Times. Έχει φυσικά κάποια τραγούδια ύμνους (True Belief, Embers Fire, Joys Of The Emptiness). Το πιο ωραίο κατά τη γνώμη μου σε αυτό το άλμουμ είναι το πως δένει η μουσική με το εξώφυλλο και το ίδιο το όνομα του CD.
Icon σημαίνει είδωλο... Στο εξώφυλλο, βλέπουμε μια γυναίκα να κρατάει ένα άγαλμα από το πρόσωπο και να αφήνεται στην αγκαλιά του. Το άγαλμα συμβολίζει το ίδιο το είδωλο. Το ότι η γυναίκα κρατάει το άγαλμα από το πρόσωπο, είναι σύμβολο λατρείας, και το ότι αφήνεται στην αγκαλιά του, συμβολίζει την μοιρολατρεία. Με λίγα λόγια, η γυναίκα θεωρεί πως το είδωλο αυτό θα καθορίσει την μοίρα της και δεν μπορεί να κάνει κάτι αυτή. Το μό νο που μπορεί να κάνει είναι να το αγαπάει και να πιστεύει σε αυτό. Επίσης, η γυναίκα αυτή, παρατηρήστε ότι έχει κλειστά τα μάτια της. Αυτό συμβολίζει ότι, η πίστη στο είδωλο, οφείλεται στην πλήρη άγνοια της να εξηγήσει τον κόσμο. Αυτό ακριβώς συμβολίζει την άγνοια, τα κλειστά της μάτια. Δεν είναι τυφλή όμως... Απλά φοβάται να τα ανοίξει..
Το εξώφυλλο λοιπόν, εξηγεί το μεσαιωνικό feeling που βγάζει η μουσική και η δόση αισιοδοξίας είναι η ίδια η αναγέννηση..
Κατά τη γνώμη μου, ένας πολύ ωραίος δίσκος και το καλύτερο εξώφυλλο στην ιστορία της μουσικής...
τι αναλυση ηταν αυτη ρε φιλε?? πολυ ψαγμενη+πρωτοτυπη.... εισαι τπτ ψυχολογοσ?(lol)

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #16 στις: 18/02/06, 16:45 »
τι αναλυση ηταν αυτη ρε φιλε?? πολυ ψαγμενη+πρωτοτυπη.... εισαι τπτ ψυχολογοσ?(lol)
Παράθεση
Μάλλον για φαν της ζωγραφικής τον κόβω.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #17 στις: 18/02/06, 18:05 »
Χαχαχα!!! Απλά, προσέχω τα εξώφυλλα περισσότερο από ότι οι περισσότεροι!! Το συγκεκριμένο εξώφυλλο τυχαίνει να είναι το αγαπημένο μου... Βέβαια, αυτός που έφτιαξε το εξώφυλλο μπορεί να μην τα σκεφτόταν όλα αυτά και εγώ να λέω μαλα...ες!! Εμένα, αυτό μου βγάζει πάντως!!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #18 στις: 19/02/06, 22:18 »
Αυτό είναι πολύ σωστό, το εξώφυλλο ενός δίσκου πρέπει να προσέχεται περισσότερο...ο καθένας δίνει τη δική του ερμηνεία η οποία άσχετα αν είναι σωστή ή λάθος είναι απόλυτα σεβαστή...μη ξεχνάμε άλλωστε πως η έννοια των albums δεν είναι μόνο η μουσική αλλά ένα ενιαίο σύνολο (μουσική-στίχοι-εξώφυλλο)...γι' αυτό και προσωπικά οι αντιγραφές δε μου λένε τίποτα...μπράβο Fys για την ωραία κριτική σου!!

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #19 στις: 20/02/06, 03:25 »
Ευχαριστώ Ax_Wield!!! Λοιπόν, όσοι έχετε το Individual Thought Patterns των Death, κοιτάξτε άλλη μια φορά το εξώφυλλο και θα βγάλετε διάφορα συμπεράσματα.. Μην τα περνάτε έτσι τα εξώφυλλα!!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #20 στις: 20/02/06, 22:46 »
Λοιπόν με αφορμή τη κριτική του Fys πάνω στο εξώφυλλο το παρατήρησα ξανά προσεκτικά μετά από αρκετά χρόνια και ανακάλυψα το εξής: Το εξώφυλλο ουσιαστικά αποτελείται από δύο εικόνες, η μία τοποθετημένη επάνω στην άλλη (αν το παρατηρήσετε προσεκτικά θα το δείτε κι εσείς – είναι μία τεχνική που χρησιμοποιείται στη φωτογραφία και δημιουργεί μια αίσθηση οφθαλμαπάτης)...αν τοποθετήσετε το εξώφυλλο σε ένα σημείο αρκετά μακριά από σας (περίπου 1 μέτρο ή και περισσότερο) και μισοκλείσετε τα μάτια σας θα παρατηρήσετε ότι οι δύο εικόνες γίνονται μια κατά κάποιο τρόπο (δηλαδή σαν οφθαλμαπάτη) και το εικόνισμα αλλάζει έκφραση και φαίνεται σα να κοιτάζει κάπου με το στόμα ανοιχτό σα να είναι τρομοκρατημένο ή έκπληκτο…ενώ η πρώτη εντύπωση που δίνει το εξώφυλλο είναι ότι το εικόνισμα κοιτάει με ένα απαθή τρόπο ανέκφραστο προς την ίδια κατεύθυνση…δε ξέρω αν αυτό είναι σωστό, μπορεί να είναι και εντελώς λάθος πάντως επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση το αναφέρω...

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #21 στις: 21/02/06, 21:33 »
Εκπληκτικό cd...μετά από αυτό άρχισαν να προσαρμόζουν και πιο hevy στοιχεία της μουσικής τους...όλο από την αρχή μέχρι το τέλος είναι δισκάρα....βέβαια βρίσκεται τρίτο στις προτιμήσεις μου κάτω από paradise lost και draconian times...

Πως με ξερεις βρε αδερφακι.Πρεπει να χωσω κ το Symbol of life καπου ομως
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: Icon - Paradise Lost
« Απάντηση #22 στις: 21/04/06, 04:01 »
Απλά σπέρνει.
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/05, 21:23
από ερεβος
1 Απαντήσεις
2344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 13:12
από Neikos
6 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/07, 03:16
από Apollon18
8 Απαντήσεις
3848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 02:24
από Garvin
7 Απαντήσεις
3901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 00:18
από Holyshock
5 Απαντήσεις
3187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 10:35
από ερεβος
3 Απαντήσεις
2823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 22:00
από zeromancer
10 Απαντήσεις
3942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 16:07
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
4155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/11, 02:29
από panicX
2 Απαντήσεις
19734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/13, 19:09
από alexchem79