Ειδικά θέματα > Χορδές, πένες, αξεσουάρ

3η χορδη -- G (σολ) plain vs G (σολ) wound

(1/4) > >>

Guitar Fan:
η plain είναι πιο σκληρή, θέλει πιο πολύ δύναμη στα δάκτυλα, έτσι δεν είναι;;

mouz:
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει διαφορά. Η διαφορά όμως που είναι εμφανής είναι αν κάνεις πολλά bends (και η σολ προσφέρεται για bends) είναι ότι η wound χορδή πετάει ένα εξόγκωμα στο ύψος του τάστου που κάνεις το συχνό bend (για μένα το 5ο και το 7ο κυρίως που παίζω συχνά σολάκια σε λα και σι μινόρε) το οποίο ενοχλεί μετά το δάχτυλο όταν κάνεις slide στη χορδή. Αυτό για μένα είναι πολύ ενοχλητικό και πλέον και στις ακουστικές μου βάζω plain σολ.

panixgr:
παιδες οι wound είναι σε heavy sets συνήθως. Δεν ξέρω ούτε έναν shredder που παίζει με wound G. Ιδίως για χρήση με floyd όπου τα dives και τα pull ups πάνε σύνεφο.

mouz:
... εγώ το είχα πάθει αυτό με 11άρες ακουστικής που είχα στις ακουστικές μου. Τώρα το γύρισα σε 10άρες ηλεκτρικής που βέβαια θεωρητικά δεν είναι οι πλέον καλές για ακουστικές αλλά δεν με πειράζει στο ήχο. Πρόσφατα πήρα από το strings and beyond (που έμαθα από εδώ χεχε) κάτι plain g ακουστικής που είδα αλλά δεν τις έχω βάλει ακόμα να έχω άποψη.

panixgr:

--- Παράθεση από: Guitar Fan στις 25/07/17, 09:07 ---η plain είναι πιο σκληρή, θέλει πιο πολύ δύναμη στα δάκτυλα, έτσι δεν είναι;;

--- Τέλος παράθεσης ---


το ανάποδο, προφανώς

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View