Αποστολέας Θέμα: θα ηθελα την βοηθεια σας......  (Αναγνώστηκε 5486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
θα ηθελα την βοηθεια σας......
« στις: 19/11/08, 23:32 »
παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας........θελω να παρω μια πεταλιερα την BOSS GT-8...την εχετε ακουστα ολοι σας.......και το ατομο αυτο την πουλαει 300ευρω....απο την αλλη εγω εχω μια πεταλιερα BOSS ME-50 ΑΞΙΑΣ 360 ΕΥΡΩ την ειχα παρει πριν ενα χρονο ακριβως....και ενα πεταλι wah-wah(crybabe-zakk wylde)ΑΞΙΑΣ 160ΕΥΡΩ....και μου εκανε την εξης προταση.....μου δινεις το πεταλι+250ευρω και σου δινω την GT-8....αλλα εγω θα πρεπει να πουλησω την ME-50 περιπου στα 250 για να μπορω να δωσω τα λεφτα για την αλλη........θελω να μου πειτε αν αξιζει αυτο που παω να κανω;.....εγω θα ελεγα πως πρεπει να δωσω 200+ το πεταλι.....δεν ξερω τι να κανω.....εσεις τι λετε;αλλα πως να βρω και αγοραστη για να παρει την ME-50 η οποια ειναι σε αριστη κατασταση.....περιμενω τις γνωμες σας......

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #1 στις: 19/11/08, 23:43 »
Δλδ θέλει να του δώσεις εξοπλισμό αξίας 520Ε για να σου δώσει την πεταλιέρα των 300Ε?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #2 στις: 20/11/08, 01:15 »
Δλδ θέλει να του δώσεις εξοπλισμό αξίας 520Ε για να σου δώσει την πεταλιέρα των 300Ε?

Κάνεις ένα μικρό λάθος: Τιμολογείς τα πράγματα του Philip βάσει της αρχικής τους τιμής, ενω αποδίδεις στη πεταλιέρα τη τιμή του μεταχειρισμένου.

Η ερώτηση είναι αν το παιδί ζητάει εξοπλισμό 520€ για μια πεταλιέρα "όσο την αγόρασε", δλδ στη καλύτερη 450.

Και δεν είναι 520, είναι 250+τη μέση τιμή του wah, δλδ ξέρω γω, 120?
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/08, 01:20 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #3 στις: 20/11/08, 01:30 »
Έχεις δίκιο...δν κοίταξα τις τιμές για καινούρια...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #4 στις: 20/11/08, 12:17 »
Η ME-50 κατα τη γνωμη εχει παρα πολυ καλα εφφε...συγκρινονται ΑΝΕΤΑ με της GT8(μπορει να ειναι και καλυτερα...)
Εγω θα τη κρατουσα για τα εφφε και θ'αγοραζα ενα γουα και ενα καλο ντιστορσιον...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #5 στις: 20/11/08, 15:24 »
Η ME-50 κατα τη γνωμη εχει παρα πολυ καλα εφφε...συγκρινονται ΑΝΕΤΑ με της GT8(μπορει να ειναι και καλυτερα...)
Εγω θα τη κρατουσα για τα εφφε και θ'αγοραζα ενα γουα και ενα καλο ντιστορσιον...
η gt-8 ειναι ποιο καλη.....γι'αυτο και εκανε 500 ευρω πριν εναν χρονο τωρα δεν ξερω αν εχει πεσει η τιμη της......εχει διπλασιους ηχους απο την ME-50....δεν θυμαμαι ποσους.....παντως θυμαμαι οτι ειχε ακομα ηχο για βιολι,πιανο κ.α παρα πολλα που δεν θα εχει η ΜΕ-50.... :-\ :-\....εγω ηθελα να την παρω αλλα μου φαινονταν δυσκολη η χρηση της....την δοκιμασα και ειπα οτι ειναι καλυτερα να παρω την ΜΕ-50.....γιατι ηταν ποιο ευκολη στην χρηση της.....αλλα ειχε ενα μεγαλο μειονεκτημα...τις οδηγιες τις ειχε στα αγγλικα και δεν εκατσα ποτε να ασχοληθω.....οποτε καταλαβαινετε.....δεν μπορουσα να αποθηκευω ηχους κ.τ.λ μια φορα αποθηκευσα στην τυχη και μετα απο εκει τπτ αλλο.......ενω η gt-8 τις εχει στα ελληνικα 8) 8).....αν πουλησω την δικια μου πεταλιερα 250 που δεν το βλεπω δηλαδη.....θα παει γυρω στα 200 και ποιο κατω..... :'( :'(..και πουλησω και το wah το οποιο ειναι παρα πολυ καλο δεν θα επερνα κατι αλλο.....θα πηγαινα να αγορασω μια καινουργια πεταλιερα.....ειτε αυτη λεγετε gt-8 ειτε κατι αλλο......δεν πιστευω οτι αξιζει να δωσω 250 + το wah......αλλα θα εδινα 200 + το wah ετσι ναι μπορει.......γιατι και το wah το εχω λιγο καιρο και το πηρα 160 απο τον νακα......ενταξει θα μου πειτε ειναι μεταχειρισμενο αλλα δεν κανει μονο 50 ευρω....με το σκεφτηκο οτι θα παμε στα 300......250 (που θα δωσω)+50 (που και καλα θα κανει το wah)για να παμε στα 300 που ειναι η αρχικη τιμη του.....


http://www.thomann.de/gr/dunlop_zakk_wylde_signature_wah.htm

αυτη ειναι η αξια του wah  σημερα και απο τον thomann.....αν καποιος το παρει απο καποιο μαγαζι στην ελλαδα πιστευω οτι η τιμη θα ειμαι γυρω στα 130 ευρω....

http://www.thomann.de/gr/boss_gt10.htm

και αυτη ειναι η gt-10 δεν μπορουσα να βρω την 8 η οποια θα ειναι περιπου στην τιμη των 430ευρω....

περιμενω τις γνωμες σας......ευχαριστω.......

« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/08, 21:34 από philip the great »

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #6 στις: 21/11/08, 13:46 »
KAMIA ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ?

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #7 στις: 21/11/08, 13:59 »
Να στρωθεις να διαβασεις τις οδηγειες,να δουλεψεις τη πεταλιερα σου και μετα ν'αποφασισεις τι θελεις(γιατι ουτε εσυ ξερεις μεχρι στιγμης)

Το ειναι πιο "καλη" ειναι γενικο και μη μου πεις για τη τιμη...δε σημαινει απολυτως τιποτα...
Εγω δ σου μιλησα για "ηχους"...μιλησα για εφφε...

Στρωσου και ψαξου με τη πεταλιερα σου...μπορει να εκπλαγεις θετικοτατα...

Πολυ φιλικα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #8 στις: 21/11/08, 14:01 »
Μια ερώτηση..Τους ήχους για βιολί-πιάνο κλπ, τα έχεις ακούσει, ή απλά ξέρεις οτι υπάρχουν?Μη περιμένεις να ακούσεις ούτε καν ψεύτικο βιολι-πιάνο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #9 στις: 21/11/08, 17:47 »
Μια ερώτηση..Τους ήχους για βιολί-πιάνο κλπ, τα έχεις ακούσει, ή απλά ξέρεις οτι υπάρχουν?Μη περιμένεις να ακούσεις ούτε καν ψεύτικο βιολι-πιάνο...
ειχα παει σε ενα μαγαζι τοτε που ηθελα να παρω μια πεταλιερα και πρωτα ειδα αυτην δεν ημουν μονος μου....καθησα ασχοληθηκα και ειχε τοσα πολλα πραγματα που εκανα περιπου 1 ωρα να τα δω ολα.....φυσικα και εχω ακουσει τους ηχους αυτους δεν τους ειπα ετσι.....επισης εχει παραμορφωσεις απο διαφορους ενισχυτες,πεταλια και κιθαρες.....συνδεση με pc που μπορεις να κατεβασεις ηχους και να φτιαξεις δικους σου...ηχογραφιση και αλλα παρα πολλα... αν θυμαμαι καλα......παντος δεν μπορει να συγκριθει με την ΜΕ-50.....ουτε σε ηχους,εφφε,δυνατοτητες σε τπτ....γι'αυτο και εκανε περιπου 150 ευρω πανω οταν πηγα να την παρω.......(πριν ενα χρονο).....
Να στρωθεις να διαβασεις τις οδηγειες,να δουλεψεις τη πεταλιερα σου και μετα ν'αποφασισεις τι θελεις(γιατι ουτε εσυ ξερεις μεχρι στιγμης)

Το ειναι πιο "καλη" ειναι γενικο και μη μου πεις για τη τιμη...δε σημαινει απολυτως τιποτα...
Εγω δ σου μιλησα για "ηχους"...μιλησα για εφφε...

Στρωσου και ψαξου με τη πεταλιερα σου...μπορει να εκπλαγεις θετικοτατα...

Πολυ φιλικα...
μπορει να γινει και αυτο που λες αλλα δεν υπαρχει καθολου χρονος για να κατσω να διαβασω με ενα λεξικο διπλα για πιθανες  αγνωστες λεξεις και μετα να καθομαι να ψαχνω αν γινετε αυτο που λεει στην πεταλιερα........φετος ειμαστε 3η λυκειου και κατι τετοιο θα γινονταν πιθανων μεσα στις γιορτες και αν......οπως ειπα μια φορα καθησα διαβασα λιγο τις οδηγιες και καταφερα να αποθηκευσω μερικους ηχους......τι να λεμε τωρα....σε μισο χρονο με ενα εγχειριδιο στα ελληνικα καταλαβαινεις και πρατεις αναλογα........

Αποσυνδεδεμένος DREAM AWAY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #10 στις: 21/11/08, 18:39 »
εγω ειμαι σου προτεινω να παρεις την πεταλιερα.Τωρα δεν ξερω τι ειδους συμφωνια θα κανετε αλλα πρεπει να την δοκιμασεις πρωτα ετσι ωστε να μην υπαρξει κανενα προβλημα.Δεν συγκρινετε η ΜΕ-50 ΜΕ ΤΗΝ GT-8.Οπως και δεν συγκρινετε η gt-8 με την gt-10 ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #11 στις: 21/11/08, 19:24 »
Η gt 8 τελευταια φορα εκανε 350 απο music store...Δεν θα εδινα με τιποτα 250 για την μεταχεισισμενη gt 8,ειδικα και το εφε μαζι...Πουλαω 180 την ΜΕ-50,εχω τα 250,εχω και το wah και αγοραζω πεταλακια και φτιαχνω πιο γνησιο και καλυτερο ηχο απο την gt-8...
......................................

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #12 στις: 21/11/08, 21:23 »
ρε παιδια δεν μπορω να βρω την gt-8 σε κανεναν μουσικο οικο.......(ελληνικο-ξενο)....μηπως ξερετε γιατι?την εχουν αποσυρει;μονο την gt-10 βρισκω συνεχεια........
Η gt 8 τελευταια φορα εκανε 350 απο music store...Δεν θα εδινα με τιποτα 250 για την μεταχεισισμενη gt 8,ειδικα και το εφε μαζι...Πουλαω 180 την ΜΕ-50,εχω τα 250,εχω και το wah και αγοραζω πεταλακια και φτιαχνω πιο γνησιο και καλυτερο ηχο απο την gt-8...
ουτε στο music store την βρηκα............φιλε απο οτι φαινετε θα δωσω 200 ευρω+το πεταλι wah......ποιο κατω δεν πιστευω οτι παει.....εσεις τι λετε;αξιζει;

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #13 στις: 21/11/08, 21:34 »
ναι αυτο συμβαινει επειδη η gt10 εςιναι το επομενο μοντελο απο την gt8

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #14 στις: 22/11/08, 15:47 »
ναι αλλα θα επρεπε να εχουν και την 8.....σαν μετρο συγκρισεις πιο πολυ............παιδια περιμενω και αλλες γνωμες.......οπως ειπα το ατομο αυτο μου εκανε την εξης προσφορα 200 ευρω+το πεταλι wah-wah(cry baby zakk wylde).......τι μου προτεινετε;

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #15 στις: 22/11/08, 15:54 »
Φιλε μου απο τη στιγμη που μια εταιρια (Boss στην περιπτωση μας) βγαζει ενα καινουριο μοντελο(gt10) κανει και Discontinue το προηγουμενο...
Αρα η μοναδικη περιπτωση να εβρισκες και τις 2 πεταλιερες σε καποιο online καταστημα(και μιλαω για online γιατι εχουν πολυ περρισοτερες πωλησεις απο τα καταστηματα της Ελλαδας...)θα ηταν αν κοιτουσες την περιοδο που η gt10 ειχε μολις βγει και η gt 8 υπηρχε ακομη σε στοκ...


Παρ' ολα αυτα, το πρωτο και καλυτερο που εχεις να κανεις, και δεν ειναι μονο δικη μου αποψη, ειναι να πας στον φιλο σου και να ακουσεις τη πεταλιερα....
Αν σε ικανοποιει εσενα ο ηχος της, αυτο αρκει...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: θα ηθελα την βοηθεια σας......
« Απάντηση #16 στις: 25/11/08, 02:06 »
Κατ'αρχήν η ME-50 κάνει αυτή τη στιγή 215 καινούρια:
http://www.thomann.de/gr/boss_me50_multieffektgeraet.htm

Ήδη πριν πέσει τόσο η τιμή της στον thomann, την είχα δει να πουλιέται μεταχειρισμένη στα 150 και πιο κάτω.
Μ'αυτό θέλω να πω ότι πας να "σκοτώσεις" την πεταλιέρα σου, μάλλον χωρίς να έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητές της.

Το χρόνο που θα φας να μεταφράσεις το manual της ME-50, θα τον φας επίσης για να φτιάξεις τους ήχους σου στην GT-8, με τις 1.567.698 επιλογές και κουμπάκια (παρεμπιπτόντως, αν είναι κάποιο απόσπασμα του manual που δεν καταλαβαίνεις/δεν μπορείς να μεταφράσεις και θες βοήθεια, πόσταρέ το...υπάρχουν πολλοί αγγλομαθείς πρόθυμοι να βοηθήσουν εδώ:) ).

Γενικώς βλέπω συχνά κατόχους της σειράς GT να ασχολούνται περισσότερο με το πείραγμα των knobs παρά με το καθ'αυτό σπορ (διάλεξε επιτέλους έναν ήχο και παίξε λίγο rock 'n' roll ρε γ@μώτο!).

Η ΜΕ-50 από την άλλη μου φαίνεται ότι προσπαθεί να εξομοιώσει, όσο μπορεί, την ύπαρξη διαφορετικών πεταλιών στη σειρά. Κοινώς είναι άλλη η λογική της, και προσωπικά (που είμαι λίγο πιο "plug 'n' play", ας πούμε, τύπος) μου φαίνεται πιο ευκολόχρηστη.

Τέλος, το zakk wylde cry baby πονάω ακόμη που το πούλησα. Θα το ξανάπαιρνα άνετα, δεν το συγκρίνω ούτε για πλάκα με τα wah των Boss GT-X (τουλάχιστον των 6 και 8 που έχω ακούσει).

Εν συντομία: όχι, μην το κάνεις. Σε κάθε περίπτωση κράτα το wah. Λύση 1: κράτα και την πεταλιέρα σου, και μάθε την με λίγο διάβασμα και υπομονή. Λύση 2: πούλησε την ΜΕ-50 σε αξιοπρεπή τιμή και ξεκίνα να αγοράζεις κι άλλα πετάλια, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/05, 15:14
από Μαίρη
0 Απαντήσεις
1758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/05, 10:52
από Χρήστοςφλ
5 Απαντήσεις
3202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/05, 23:56
από Malezyanni
9 Απαντήσεις
4309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:33
από Ommadawn
58 Απαντήσεις
15275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 18:32
από Mean
2 Απαντήσεις
1728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 19:42
από kxkn48
8 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/11, 15:24
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/12, 20:00
από myrtovas
1 Απαντήσεις
37354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 00:55
από ixolipsia.gr
1 Απαντήσεις
4471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/16, 15:18
από panixgr