Αποστολέας Θέμα: Walking with Mr Young  (Αναγνώστηκε 5666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Walking with Mr Young
« στις: 05/08/17, 21:42 »
 Ακόμα ένα κομματάκι μου, αυτή την φορά instrumental. Γραμμένο πριν 5 μήνες με τα φτωχά (μα πολύ φτωχά...) "μέσα" που διαθέτω....Για την ιστορία, γράφω στο Reaper μέσω του modeling ενισχυτή fender mustang i (εκτελεί χρέη κάρτας ήχου), με μια Fender Am special Strat και ένα μπάσο 30ετίας Kumica (με χορδές 25ετίας...), που και που προσθέτω πλήκτρα μέσω του Yamaha PSR 200. Τύμπανα το superior drummer 2 και vst κιθάρας και μπάσου το guitar ring 5. Nothing more, nothing else.... Το κομμάτι είναι επηρεασμένο από τον Neil Young (ασχέτως εάν δεν κατάφερα να "πιάσω" το feeling του και όχι μόνο...) και ίσως μια ωδή προς τα τραγούδια του που με αυτά μεγάλωσα.....                                       https://soundcloud.com/fotistsigos/walking-with-mr-young

Αποσυνδεδεμένος Zdgatapsychs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #1 στις: 06/08/17, 16:36 »

Πολύ ωραίο τραγούδι,νομίζω πως αυτό που λες το καταφέρνεις(εμένα μου θυμίζει Neil Young)και εντυπωσιάστηκα πολύ από τον ήχο.Φτωχά ξεφτωχά τα μέσα που χρησιμοποιείς,το αποτέλεσμα σε δικαιώνει απόλυτα.Respect!!!!


Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #2 στις: 06/08/17, 19:03 »
  Σιγά βρε Zdgatapsychs με κάνεις και κοκκινίζω, μεγάλος άνθρωπος.....! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.   Δεν ξέρω, αλλά όσον αφορά τις μίξεις-παραγωγές μου έχω μια κάποια επιφύλαξη για το τελικό τους αποτέλεσμα, διότι μιξάρω με φθηνά ακουστικά (AKG K44) ελλείψει ηχείων μόνιτορς...

Αποσυνδεδεμένος Zdgatapsychs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #3 στις: 08/08/17, 01:18 »
 Κοίτα,δεν έχω κάποιο λόγο να σου χαιδέψω τα αυτιά,το τραγούδι σου μου άρεσε από όταν το πρωτοάκουσα στο soundcloud και προσπάθησα μάλιστα να σου αφήσω και εκεί κάποιο σχόλιο,αλλά για κάποιο λόγο δεν τα κατάφερα...Ένα απο τα πράγματα που μου άρεσε επίσης πολύ ήταν ο ήχος.Στα ηχεία μου ακούγεται super και εντυπωσιάστηκα τώρα που διάβασα με τι έγραψες.Τελικά άμα το'χει ο άνθρωπος,τι να λέμε...Καλή συνέχεια. :)

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #4 στις: 08/08/17, 09:52 »
 Όχι βρε κι εσύ, τι να μου χα'ι'δέψεις τ'αυτιά....! Απλώς δεν είμαι πολύ σίγουρος για την "παραγωγή-μίξη" των κομματιών μου, παρ'όλο που στο στερεοφωνικό του σαλονιού, στο αμάξι, στα ηχειάκια (2+1) του PC και στα ακουστικά μου, στ'αυτιά μου ακούγονται OK. Πάντα όμως υπάρχει το.... δεν έχω εμπιστοσύνη στα αυτιά μου να το πω...., ψιλοάγνοια σε αυτά τα μηχανήματα του Διαβόλου (compressor-limiter-EQ κ.τ.λ...) να το πω.....που ενισχύουν, σε όσον αφορά τον ήχο των πονημάτων μου, την ανασφάλεια μου!   Ξαναμανά Thanks!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #5 στις: 08/08/17, 12:43 »
και το σόλο σκέτη les paul-ιά του 70. Καλή φάση.

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #6 στις: 08/08/17, 12:55 »
 Και να σκεφτείς, panixgr, καμιά σχέση το παίξιμο και ο ήχος της σόλο κιθάρας του συγκεκριμένου κομματιού με τον ήχο μου και αυτά που παίζω συνήθως....Απλώς εδώ ήθελα να "μοιάσω" με τον Neil... Πάντως μέχρι να κάνω την Strat με τους 3 μονούς να ακουστεί ωσάν Les Paul ή έστω Guild, μου βγήκε η πίστη με το Guitar Ring..... Thanks for the comment....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #7 στις: 11/08/17, 13:06 »
Πολύ ωραία μου ακούγεται. Δεν παρατηρώ προβλήματα στον ήχο ως κοινός ακροατής (=μη ηχολήπτης/παραγωγός). Η σύνθεση, ενορχήστρωση και εκτέλεση είναι σε καλά επίπεδα. Πέρασα 5+ λεπτά με ωραίους ήχους στα αυτιά μου.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #8 στις: 11/08/17, 16:56 »
Ότι είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι. Πολύ ωραία και προσεγμένη σύνθεση.  :clap

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #9 στις: 11/08/17, 19:13 »
 Ευχαριστώ πολύ, Boss και Fourier, για τα καλά σας λόγια! Υποχρεωμένος που το ακούσατε και καθίσατε να γράψετε.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #10 στις: 14/08/17, 17:54 »
πολύ ωραίο σαν σύνθεση αν και απο τη μέση και μετά σε κάποια σημεία έχανα το ριφφ και δεν ήξερα τι ακολουθεί.
όντως μοιάζει πάρα πολυ σε ύφος αλλά και σε ήχο με neil young (με το cortez the killer) , ίσως παραμοιάζει.
η ηχογράφηση πάρα πολύ καλή και η μίξη επίσης.

φιλικά πάντα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #11 στις: 14/08/17, 18:45 »
 Mr Modfori, όντως το κομμάτι μοιάζει με το Cortez the Killer, σε μερικά σημεία με το Hey Hey My My, με το Huricane κ.τ.λ κ.τ.λ....... Γι αυτό δεν το θεωρώ "καθαρά" δικιά μου σύνθεση όπως άλλα κομμάτια μου!  Όπως έγραψα στο αρχικό μου ποστ  το θεωρώ ""μια ωδή προς τα τραγούδια του που με αυτά μεγάλωσα"".  Εντάξει ίσως το παράκανα με τον "δανεισμό" στοιχείων του Neil, αλλά δεν έγινε on purpose.....Όσο για το """" απο τη μέση και μετά σε κάποια σημεία έχανα το ριφφ και δεν ήξερα τι ακολουθεί""  δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Αλήθεια!  Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #12 στις: 14/08/17, 19:20 »
   δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Αλήθεια! 

εννοώ οτι δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το βασικό ριφφ και μου ακούγεται υπερβολικά πολύπλοκο ως προς την ποσότητα των ακόρντων.
ακούς ένα κομμάτι και μέχρι τη μέση του έχεις καταλάβει πως πάει και περίπου πως θα ακολουθήσει. στο δικό σου απο τη μέση και μετά χάνω τη μπάλα. ίσως φταέι βέβαια η δικιά μου αντίληψη .

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Walking with Mr Young
« Απάντηση #13 στις: 14/08/17, 19:37 »
 Πρώτα πρώτα μια χαρά είναι η αντίληψη σου... ;D   Μάλλον το παράκανα λίγο με τα ακόρντα εκεί.... Dmaj7 χ1...Amaj7 χ1...Bm x1/2...E7 x1/2....C#m7 x1/2....F#m x1/2. Πάντως δεν θα τό'λεγα ριφφ αυτήν την εναλλαγή ακόρντων, πιο πολύ "χαλί" για τις σόλο κιθάρες. Που ν'ακούσεις όμως άλλα μου κομμάτια! :-X   

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
1880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/06, 09:22
από King Lui
0 Απαντήσεις
1696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/06, 16:16
από kain
21 Απαντήσεις
16896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/12, 17:35
από bassman(4 String Suicide!)
4 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/07, 11:52
από Arg0
0 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 21:20
από mehiko
0 Απαντήσεις
1417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:53
από ε?
9 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/10, 13:02
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
5562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/17, 16:56
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
9813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 20:31
από Στόκας
3 Απαντήσεις
1811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/20, 21:15
από panixgr