Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης  (Αναγνώστηκε 9322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #25 στις: 14/08/10, 11:26 »
tech21man, ενδιαφέρον το post σου. Έχω όμως κάποιες ενστάσεις σε αυτά που αναφέρεις.

Κατ' αρχήν κάνεις λόγο για συνθήκες live, χειρισμό midi, relay switching και γενικά πράγματα και καταστάσεις που μάλλον δεν έχουν καμία σημασία για έναν αρχάριο όπως ο Giannis1995. Για κάποιον που ξεκινάει τώρα, δεν ξέρει καν τι ενισχυτή να πάρει και θέλει να αποκτήσει το πρώτο του πολυεφφέ, η "πετσοκομμένη" όπως τη χαρακτηρίζεις ευκολία της Τonelab ίσως να είναι ό,τι χρειάζεται. Το όλο μήνυμά σου επομένως φαίνεται λίγο (αν μού επιτρέπεις την έκφραση) εκτός επαφής με αυτά που έχουν συζητηθεί μέχρι τώρα.

Πέρα από αυτό, ηχητικά δεν την ανέλυσες ιδιαίτερα την Boss. Αναλώθηκες μάλλον στις πραγματικά εκπληκτικές δυνατότητες που έχει, και ενώ παραδέχεσαι ότι είναι δύσκολη στο σετάρισμα, δεν εξηγείς σε ποιές παραμέτρους είναι ο ήχος της καλύτερος από οποιοδήποτε άλλο πολυεφφέ και επομένως αποζημιώνει για αυτή τη δυσκολία.

Δεν θα επιχειρήσω σύγκριση Boss GT-10 και Roland VG99. Θα αρκεστώ να πω ότι παρά τα κοινά τους σημεία, μιλάμε για πολύ διαφορετικά μηχανήματα. Και μόνο η διαφορά στην τιμή τους (το πρώτο κοστίζει 450 Ευρώ ενώ το δεύτερο πάνω από 1000) κατά τη γνώμη μου αντικατοπτρίζει σε αρκετά μεγάλο βαθμό τις διαφορές στις δυνατότητές τους. Επομένως το ότι το VG99 είναι κατά γενική ομολογία ένα τρομερό εργαλείο (και πάλι όμως κυρίως για live χρήση) δεν νομίζω ότι στοιχειοθετεί αυτόματα απόδειξη ποιότητας για την σειρά GT.

Προσωπικά θα έλεγα ότι γενικότερα η Τonelab ST είναι μια εξαιρετική επιλογή για κάποιον που θέλει πολύ καλή ισορροπία ανάμεσα στην ευελιξία και την ευκολία χρήσης. Έχει 33 διαφορετικές προσομοιώσεις, όλες πολύ καλής ποιότητας χωρίς την έντονη ψηφιακή χροιά που χαρακτηρίζει παρόμοιες πεταλιέρες σε αυτή την κατηγορία (και όχι μόνο). Βάζεις την tonelab σε ένα καθαρό/ουδέτερο ενισχυτή και ακούς ήχο ζεστό και αυθεντικό, όχι τζιτζίκια. Επίσης έχει και κάποια (μάλλον λίγα ομολογουμένως) βασικά εφφέ με στοιχειώδεις δυνατότητες παραμετροποίησης. Aυτό όμως σημαίνει ότι η πεταλιέρα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και από κάποιον εντελώς άσχετο με ελάχιστη εξοικείωση. Μια πεταλιέρα όπως η GT-8 και ακόμα περισσότερο η GT-10 απαιτεί πολύ χρόνο και ψάξιμο για να ανακαλύψεις και να εξοικειωθείς με ένα μικρό μέρος των πραγματικά τεράστιων δυνατοτήτων της, τις οποίες όμως τελικά μάλλον δεν θα φτάσεις να κατέχεις ούτε να χρησιμοποιήσεις ποτέ, ειδικά αν δεν κάνεις live.

Στα πολυεφφέ μέχρι 200 Ευρώ θεωρώ ότι η Τοnelab ST (δεν ξέρω τι ισχύει με παλιότερα μοντέλα όπως SE, LE κλπ) έχει τους καλύτερους ποιοτικά και λιγότερο ψηφιακούς ήχους, και σε αυτό περιλαμβάνω και την Boss ME-25, μια αντικειμενικά πολύ καλή πεταλιέρα και πολύ πιο ευέλικτη από την Tonelab. Σίγουρα η Tonelab δεν έχει τα διάφορα άλλα πλεονεκτήματα τα οποία προσφέρουν άλλα φτηνά πολυεφφέ σήμερα, όπως drums, looper, κλπ, τα οποία μπορεί να είναι εξαιρετικά χρήσιμα για εξάσκηση στο σπίτι. Από πλευράς καθαρά ποιότητας των προσομοιώσεων όμως δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο χωρίς να ανέβεις σε διαφορετικά επίπεδα τιμής. Εν κατακλείδι, και αν ληφθεί υπόψη και η διαφορά τιμής, μια Tonelab είναι για μένα (έναν ερασιτέχνη κιθαρίστα χωρίς καμία άμεση προοπτική για live) σαφώς προτιμότερη από μια Boss GT.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/10, 14:38 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #26 στις: 14/08/10, 14:09 »
Nα ξαναπω πως την Boss GT-8 την ειχα για 1 χρονο οπως και την Korg ΑΧ3000G και την Τοnelab LE (oι οποιες 2 εχουν διαφορα τιμης κοντα στα 100 ευρω αλλα ειναι σχεδον ιδιες) την εχω απλα δοκιμασει απο ενα φιλο. Τωρα εχω το Pod X3 Live ενω εχει περασει και απο τα χερια μου για κανα 6μηνο ενα Zoom G2.1U. Να πω επισης πως ειμαι τυπος που καθεται πανω απο μια πεταλιερα και την "ξεκοκκαλιζει", οχι μονο για να βγαλει καλο ηχο (χωρις να ειναι απαραιτητο να χρειαστει να κατσω ωρες για να βγαλω καλο ηχο ή ηχο τουλαχιστον που να αρεσει σε 'μενα), αλλα πρωτα απ'ολα για να μαθει τις λειτουργιες της. Συμφωνω με το φιλο tech21man μονο στην ποιοτητα κατασκευης της Boss GT-8. Επισης εχει πολυ καλα εφε οπως ειπα. Αλλα και να με πληρωνανε αυτη την πεταλιερα δεν την ξαναεπαιρνα ποτε. Ειναι τοσο δυσχρηστη που καταντας αντι να σολαρεις στην κιθαρα να σολαρεις στην πεταλιερα και στις ρυθμισεις της. Φτιαχνεις εναν ηχο, σου αρεσει καπως, βλεπεις το sub eq, λες ωπ κατσε να το πειραξω κι αυτο, το πειραζεις, βρισκεις κατι αλλο, το πειραζεις και το αλλο και εχεις φτιαξει εναν ηχο μετα απο τρελο πονοκεφαλο που δεν εισαι σιγουρος αν σου αρεσει ή οχι...την επομενη μερα ξυπνας, τον ξανακους με "καθαρο" κεφαλι και απορεις πως ειναι δυνατον να εφτιαξες εναν τοσο μετριο ηχο μετα απο τοσο κοπο και ωρα που αφιερωσες. Ναι μεν απιστευτα παραμετροποιησιμη αλλα παραλληλα αχρειαστα παραμετροποιησιμη. Οσο για τα distortion της συγκριτικα με αλλες πεταλιερεσ της ιδιας κατηγοριας ειναι μετριοτατα και πολυ τζιτζικε. Επισης δεν μπορω να καταλαβω αυτο το θεμα με την Korg ΑΧ3000G και την Tonelab LE που ολοι λενε πως δεν μπορουν να βγαλουν αξιοπρεπη ηχο για heavy και γενικα ακραιο ηχο...η Τοnelab SE ναι, δε μπορει να βγαλει τετοιο ηχο αλλα οι αλλες δυο ανετοτατα...προφανως εδω εχουμε να κανουμε με το φαινομενο του παπαγαλισμου που απο τοτε που ειπε ενας που δεν τις εχει δοκιμασει οτι δεν μπορουν να βγαλουν metal ηχο αρχισαν να το λενε ολοι σαν πληροφορια. H Korg, που την ειχα και αρκετο καιρο, οχι μονο βγαζει ηχο metal αλλα ειναι μαλιστα ενας απο τους πιο ωραιους και πιο ζεστους, χωρις τζιτζικια κλπ, που εχω ακουσει απο πεταλιερα. Αν και δεν εχω ακουσει απο κοντα την Digitech RP500 και την RP1000 (για τις οποιες εχω ακουσει τα καλυτερα λογια απο θεμα ηχου), οπως και τη Zoom G9.2tt για 'μενα οσον αφορα τα distortions το Pod X3 Live δεν πιανεται και απ'οτι εχω δει σε βιντεακια παρομοιο ηχο εχουν πλεον και οι Digitech που ανεφερα.

Φιλε tech21man ριξε μια ματια στα παρακατω link για να δεις αν εχει τη δυνατοτητα ή οχι το Pod X3 Live by default για midi switching και relay switching ;)

http://www.rig-talk.com/forum/viewtopic.php?f=26&t=60825&start=0

http://forum.grailtone.com/viewtopic.php?f=6&t=43754

Παντως εφοσον μιλαμε για πεταλιερα και για πληρη αξιοποιηση της θα συμφωνησω σε αυτο:

"Χωρις πλακα δε θα κοιτουσα καν ενισχυτη κιθαρας αλλα κατι αχρωματιστο που θα αφηνε ολον τον ηχο της GT-8 να βγει.

Ενισχυτη πλητρων η κατι σε tech21 power engine για πιο κιθαριστικη αισθηση. Η ενα ενεργο monitor για να το παιρνεις και προβα η live."

Τελος +1 σε οτι λεει ο Απολλωνας.



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #27 στις: 14/08/10, 14:55 »
Επισης δεν μπορω να καταλαβω αυτο το θεμα με την Korg ΑΧ3000G και την Tonelab LE που ολοι λενε πως δεν μπορουν να βγαλουν αξιοπρεπη ηχο για heavy και γενικα ακραιο ηχο...η Τοnelab SE ναι, δε μπορει να βγαλει τετοιο ηχο αλλα οι αλλες δυο ανετοτατα...προφανως εδω εχουμε να κανουμε με το φαινομενο του παπαγαλισμου που απο τοτε που ειπε ενας που δεν τις εχει δοκιμασει οτι δεν μπορουν να βγαλουν metal ηχο αρχισαν να το λενε ολοι σαν πληροφορια.

Πράγματι, αυτό είναι παραπληροφόρηση χωρίς καμία αμφιβολία. Εγώ απέκτησα την Tonelab ST πριν λίγες μέρες, μετά από αρκετές δοκιμές σε διάφορα καταστήματα, και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να βγάλω πολύ καλούς high gain ήχους. Ίσως αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι το ηχητικό της φάσμα είναι μετατοπισμένο κύρίως προς τους καθαρούς και crunchy ήχους σε σχέση με άλλες πεταλιέρες που έχουν πιο πολλούς heavy ήχους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με την Tonelab δεν μπορεί κανείς να πετύχει κάτι πιο βαρύ...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/10, 15:00 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #28 στις: 14/08/10, 15:01 »
Επισης δεν μπορω να καταλαβω αυτο το θεμα με την Korg ΑΧ3000G και την Tonelab LE που ολοι λενε πως δεν μπορουν να βγαλουν αξιοπρεπη ηχο για heavy και γενικα ακραιο ηχο...η Τοnelab SE ναι, δε μπορει να βγαλει τετοιο ηχο αλλα οι αλλες δυο ανετοτατα...προφανως εδω εχουμε να κανουμε με το φαινομενο του παπαγαλισμου που απο τοτε που ειπε ενας που δεν τις εχει δοκιμασει οτι δεν μπορουν να βγαλουν metal ηχο αρχισαν να το λενε ολοι σαν πληροφορια.

Πράγματι, αυτό είναι παραπληροφόρηση χωρίς καμία αμφιβολία. Εγώ απέκτησα την Tonelab ST πριν λίγες μέρες, μετά από αρκετές δοκιμές σε διάφορα καταστήματα, και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να βγάλω πολύ καλούς high gain ήχους. Ίσως αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι το ηχητικό της φάσμα είναι μετατοπισμένο κύρίως προς τους καθαρούς και crunchy ήχους σε σχέση με άλλες πεταλιέρες που έχουν πιο πολλούς heavy ήχους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με την Tonelab δεν μπορεί κανείς να πετύχει κάτι πιο βαρύ...

Ακριβως...τις ειχα κ τις δυο στο συγκροτημα που παιζω τωρα, μια ο καθε κιθαριστας και μπορω να πω πως κανουν για σχεδον τα παντα...ειδικα η KORG κανει παπαδες για τα λεφτα της!

Αποσυνδεδεμένος The-Metallica

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #29 στις: 14/08/10, 15:03 »
pare ibanez 30v   ton X TONE....    g**aEI AYTON EXW K EGO..! ;)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #30 στις: 14/08/10, 15:42 »
Ξερω οτι ειναι υπερβολη εφοσον εχω το Pod X3 Live αλλα περναει πολλες φορες απο το μυαλο μου να παρω τη συγκεκριμενη Korg (αυτη που χρησιμοποιουσα για 1 χρονο ηταν του κολλητου μου που ειχε παει στρατο >:D) εστω και σαν backup γιατι μου αρεσει παρα πολυ και η τιμη της πλεον ειναι εξεφτελιστικη, ειναι και πανευκολη στο χειρισμο, με 2-3 κινησεις εχεις φτιαξει πολυ καλο ηχο ανετοτατα :) Συνηθως στα threads για πεταλιερες πιο πολυ γι'αυτη μιλαω παρα για το Pod μου :P

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #31 στις: 14/08/10, 19:16 »
Το πετσοκομμενη ευκολια, ειναι και θετικο και αρνητικο ταυτοχρονα...

Ωστοσο καποιες φορες οι αναγκες ξεπερνανε την ευκολη ρυθμιση. Οσα πιο πολλα εχεις να ρυθμισεις ισως και λεω ισως πιο πολλες λυσεις να εχεις σε καποιες περιπτωσεις.

metalmike το σεναριο αλλαγης relay μεσω midi πεταλιερων το εχει οποιαδηποτε πεταλιερα εχει midi.

Η tonelab SE/LE εχει. Η ST δεν εχει. Παρολα αυτα εχει τα περισσοτερα μοντελλα ενισχυτων και βλεπω οτι τα περισσοτερα καινουρια ειναι προς heavy ηχο. Ομως ενω για το σπιτι ειναι καλη τι γινεται για live? Τα παιδια που ζαχαρωνουν την boss θα κανουν προβες live η μονο για το σπιτι? Αλλιως υπαρχει και το pc...(περιμενω να δω ποσο καλο θα ειναι το VST player της SM pro audio και τερμα οι ενισχυτες θα βγαινω με amplitube live).

H RP1000 που ειναι και καλα, "incredible switching system" δεν εχει relay switching π.χ.

To g-major κανει 2 relay switching με ενα tap. Αυτο π.χ. μου επιτρεπει να αλλαξω καναλι στον ενισχυτη και να κλεισω ανοιξω το boost του το reverb του και τα λοιπα. Με ενα ταπ!

Οσα εχουν midi (pod x3 π.χ.) το ανεφερα οτι φυσικα γινεται με ενα midi to relay ανταπτορακι να αλλαξουν και καναλια στον ενισχυτη. Ομως ειναι ενα παραπανω εξαρτημα για να στησεις και να χαλασει...Δεν ειναι θεμα πολυπλοκοτητας οσο μεχρι και σκασιλας...Δεν εχω ορεξη για rack ψυγεια και με τον ιδιο τροπο δεν θα ειχα ορεξη να συνδεω εξτρα ανταπτορακια κτλ.


Ειμαι τυχερος ως προς το οτι ο ενισχυτης μου εχει midi to relay ενσωματωμενο απο την ιδια την εταιρεια. Δηλαδη επιτρεπει να ελεγχθει απο οποιαδηποτε multieffects εχουν midi. Ακομη και το footswitch του midi ειναι...


Απολλωνα κανενας δεν "εθιξε" καμια απο τις δυο πεταλιερες...Απλα σκεψου οτι σε καποια μαλλον πλεονεκτει η μια και σε καποια αλλα η αλλη...Χωρις περιστροφες οχι οτι δεν παιζει "metal" η tonelab αλλα σιγουρα δε πιστευω οτι θα ηταν η πρωτη επιλογη κανενος στο θεμα αυτο. Αντιθετα καποια απο τα models της GT-10 απο τα marshall της μεχρι το mark IIC+ της μεχρι το soldano της το 5150 ΙΙΙ της κτλ, φωναζουν metal...Καποια συγκροτηματα metal τυχαινει να εχουν ερθει για club gigs με GT-8 και pod XT μαλιστα.

Αντιθετα το πρωτο πραγμα που μου εκανε εντυπωση στην οικογενεια tonelab ειναι το κατα ποσο καλα δουλευει το valve reactor circuit για να αποδωσει αυτο το σκασιμο της λαμπας (σε γενικες γραμμες). Μαλιστα το θεμα ψηφιακη ειναι ακομη υπο συζητηση. Γιατι εχω συνομιλησει με καποιον που εχει σχηματικο του κυκλωματος της tonelab και λεει οτι ειναι αναλογικη ως προενισχυτης στις προσομειωσεις που ερχεται σε απευθειας αντιπαραθεση με το οτι η VOX ειχε ανακοινωσει οτι η tonelab βασιζεται στο υπαρχον R.E.M.S. modelling της Korg (αλλωστε οι δυο εταιρειες συνδεονται).

Καμια δεν ειναι τοσο πληρης σε ποικιλλια και δυνατοτητες οσο το pod x3. Πραγματικα εχω ιδρωσει με τα line 6 για να βγαλω ηχο αλλα οταν βγαζουν βγαζουν. Αν σκεφτεις και το γεγονος οτι το x3 δινει 78 μοντελλα (λεμε τωρα) ενισχυτων ολο το bass pod προενισχυτες φωνης αλλα και μικροφωνου αλλα και μια φουλ πεταλιερα στα ποδια σου ε δε μου κανει εντυπωση που φιλος τραμπαρε το JMP-1 του για to X3 (και μετρητα). Αλλωστε ο φιλος παιζει μπασσο κιθαρα και τραγουδαει και χρειαζεται καλο pitch shifting στο ιδιο σετ και μονο η βαλιτσα του με τα εφφε κτλ ειχε φτασει στο βαρος του mesa boogie μου.


Αυτο που ηθελα απλως να προσθεσω ειναι οτι η GT-8/10 εχουν καποια αναμφιβητητα χαρακτηριστικα που περα απο το γεγονος οτι μπορει να ειναι πρωταρχικη πηγη ηχου με τα γνωστα αποτελεσματα ειτε αρεσουν ειτε οχι οι ηχοι της, της επιτρεπουν να ενσωματωθει, μια χαρα σε επομενες αγορες των παιδιων. Για μενα απλα τα πιο σημαντικα ειναι πληρες footswitch με relay switching, midi in-through, ποιοτητα κατασκευης, ποιοτητα εφε, λειτουργια 4 cable method που ειναι αποδεδειγμενα λειτουργικη απο πολλους χρηστες. Και πανω κατω καμια πεταλιερα δεν τα συγκεντρωνει στα 200 ευρω μεταχειρισμενη!!!

Αν παρουν εναν ενισχυτη τον οποιο μετα θα πουλησουν/παρατησουν απλα για να "ακουν" την GT-8 στο σπιτι τοτε ας κοιταξουν τις λυσεις μονιτορ κτλ. Ασε που συνηθως δεν πανε χαμενα...Π.χ. monitor για μιξη στο σπιτι αντι για active stage monitors.


Παντως για καποιο λογο και ισως απο το πως καθε εταιρεια αντιλαμβανεται καποια πραγματα και δινει εκδοχες ειναι περιεργο το γεγονος οτι πανω κατω ολα τα μοντελα του pod διακατεχονται απο ζεστο ηχο μεν με fizz δε, της tonelab λιγο...λεπτα και της boss στα ορια του ψυχρου και συμπιεσμενου. Οχι οτι ειναι τοσο χαρακτηριστικο αλλα σαν ενιαιο eq που χαρακτηριζει το καθενα και συγκεκριμενα λες και ολα τα εξαρτηματα (ad/da μετατροπεις, αναλογικα σταδια κτλ) του καθε μηχανηματος να του δινουν μια ιδιαιτερη χροια.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #32 στις: 14/08/10, 19:53 »
Απολλωνα κανενας δεν "εθιξε" καμια απο τις δυο πεταλιερες...Απλα σκεψου οτι σε καποια μαλλον πλεονεκτει η μια και σε καποια αλλα η αλλη...

Εννοείται ότι αυτό ισχύει και φυσικά δεν τίθεται θέμα. Απλά, για να είμαστε και μέσα στο πνεύμα της συζήτησης, θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη ποιός ξεκίνησε το εκάστοτε thread και τι ακριβώς ζητάει. Επομένως το ερώτημα είναι ποιά από τα πλεονεκτήματα της καθε πεταλιέρας είναι σημαντικά για έναν αρχάριο. Το relay switching και midi control μιας πεταλιέρας ή η ευκολία χρήσης μιας άλλης; Και θέλησα να το επισημάνω γιατί θεώρησα ότι ένα τέτοιο post ίσως να ταίριαζε καλύτερα σε μια διαφορετική συζήτηση.

Παράθεση
Αυτο που ηθελα απλως να προσθεσω ειναι οτι η GT-8/10 εχουν καποια αναμφιβητητα χαρακτηριστικα που περα απο το γεγονος οτι μπορει να ειναι πρωταρχικη πηγη ηχου με τα γνωστα αποτελεσματα ειτε αρεσουν ειτε οχι οι ηχοι της, της επιτρεπουν να ενσωματωθει, μια χαρα σε επομενες αγορες των παιδιων. Για μενα απλα τα πιο σημαντικα ειναι πληρες footswitch με relay switching, midi in-through, ποιοτητα κατασκευης, ποιοτητα εφε, λειτουργια 4 cable method που ειναι αποδεδειγμενα λειτουργικη απο πολλους χρηστες. Και πανω κατω καμια πεταλιερα δεν τα συγκεντρωνει στα 200 ευρω μεταχειρισμενη!!!

Και σε αυτό δίκιο έχεις μεν, απλά εγώ πιστεύω ότι η κύρια λειτουργία και χρησιμότητα μιας πρώτης πεταλιέρας είναι να βοηθήσει έναν αρχάριο να γνωρίσει τα διάφορα εφφέ και να εξοικοιωθεί με τη χρήση, τη συμπεριφορά και την παραμετροποίησή τους. Όχι (κατά τη γνώμη μου πάντα) να αποκτηθεί ως ένα εξάρτημα το οποίο πιθανόν θα αποτελέσει τον ακρογωνιαίο λίθο του εξοπλισμού του και θα χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με οτιδήποτε άλλο προστεθεί σε αυτόν στο μέλλον. Αν μη τι άλλο, οι απόψεις όπως πάντα διίστανται και κυμαίνονται από τη δική σου που πρεσβεύει ότι η συγκεκριμένη πεταλιέρα είναι κάτι που δεν θα αποχωριστείς ποτέ, μέχρι αυτή του metalmike που λέει ότι δεν θα την χρησιμοποιούσε ξανά ακόμα και επί πληρωμή. Και για ποιό λόγο; Γιατί ακριβώς οι ατέλειωτες δυνατότητες ρύθμισης και παραμετροποίησης μπορεί να είναι χρήσιμες και επιθυμητές για κάποιους χρήστες, ενώ άλλους σίγουρα θα τους είναι άχρηστες και θα τους απωθήσουν.

Παράθεση
Αντιθετα το πρωτο πραγμα που μου εκανε εντυπωση στην οικογενεια tonelab ειναι το κατα ποσο καλα δουλευει το valve reactor circuit για να αποδωσει αυτο το σκασιμο της λαμπας (σε γενικες γραμμες). Μαλιστα το θεμα ψηφιακη ειναι ακομη υπο συζητηση. Γιατι εχω συνομιλησει με καποιον που εχει σχηματικο του κυκλωματος της tonelab και λεει οτι ειναι αναλογικη ως προενισχυτης στις προσομειωσεις που ερχεται σε απευθειας αντιπαραθεση με το οτι η VOX ειχε ανακοινωσει οτι η tonelab βασιζεται στο υπαρχον R.E.M.S. modelling της Korg (αλλωστε οι δυο εταιρειες συνδεονται).

Σε αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ, εξάλλου είχα αναφερθεί σε αυτό το θέμα σε συζητήσεις που είχαν γίνει σχετικά με τους Valvetronix ενισχυτές της Vox. Kαι σε αυτό που αναφέρεις ίσως οφείλεται το γεγονός ότι οι ήχοι της Tonelab μού φαίνονται καλύτεροι από τους αντίστοιχους της Korg.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #33 στις: 17/08/10, 16:11 »
παιδια επειδη για ενισχυτη ξεκινησαμε και καταληξαμε σε πεταλιερες τι λετε για τον Randall
RX25RM height=514
http://www.randallamplifiers.com/Amplifiers/RX-Series-Amps/#rx25rm
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/10, 16:14 από Giannis1995 »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #34 στις: 17/08/10, 18:46 »
Μια χαρα ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #35 στις: 17/08/10, 18:57 »
λες να τον πάρω???

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #36 στις: 17/08/10, 20:56 »
Toν ειχα για ενα διαστημα, μια χαρα κανει τη δουλεια του, ειναι ενας κλασσικος combo transistor ενισχυτης, τιποτε λιγοτερο, τιποτε περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #37 στις: 20/08/10, 17:49 »
Μου ειπε ένα παιδι οτι πουλάει τον ενισχυτί του
έναν Laney 12LX 40€

α) είναι καλος ενισχύτης
β)μου είπε οτι τον έχει 7 μήνες αξίζει να τον παρω απο αυτόν ή να πάρω καινούργιο

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #38 στις: 20/08/10, 18:29 »
δεν ξερω αν ειναι καλος η κακος αλλα επιβαλλεται δοκιμη αν σκεφτεσαι οτι μπορει και να το παρεις
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Giannis1995

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης
« Απάντηση #39 στις: 20/08/10, 18:41 »
θα το κανω αφου μου το πρότεινε κιολας

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ενισχυτης

Ξεκίνησε από Und3ad Εφέ

7 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 13:39
από Evangelos 123
3 Απαντήσεις
2805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 21:56
από moutoulos
13 Απαντήσεις
5472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 18:46
από Baroness
Ενισχυτής?

Ξεκίνησε από loo Μπάσο

0 Απαντήσεις
2034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:30
από loo
4 Απαντήσεις
2930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:14
από DarkHorse
2 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 19:27
από scarface5323
9 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 02:54
από jim.ni
6 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 18:26
από sporosvogas
9 Απαντήσεις
4356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
6 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 16:14
από sotto