Αποστολέας Θέμα: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου  (Αναγνώστηκε 60806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #100 στις: 23/09/09, 10:49 »
Θεωρούνται απέχοντες οι 50-60.000 στρατευμένοι.

Είναι επιβεβαιωμένο αυτό? Διότι δεν έτυχε να υπηρετήσω τη θητεία μου σε περίοδο εκλογών και με την αλλαγή του εκλογικού νόμου, τώρα τα εκλογικά κέντρα φυλάσσονται από την αστυνομία και όχι τις ένοπλες δυνάμεις, θα περίμενα ότι οι στρατευμένοι θα είχαν δικαίωμα ψήφου. Από την άλλη, εφόσον είναι γνωστός και καταγραμμένος ο  αριθμός τους δεν θα έπρεπε να μην προσμετρούνται ως απέχοντες?


Βλέποντας όμως τα πρόσωπα που απαρτίζουν το πολιτικό σκηνικό στην Ελλάδα, τους ηθοποιούς, τραγουδιστές, αθλητές, μοντέλα κλπ. κλπ. αναρρωτιέμαι με ποιά λογική ο κόσμος ψηφίζει την Τσιντικίδου, το Βούρο και τον Βασιλείου και μετά περιμένει προκοπή.

Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.


Ανέκαθεν ένα μεγάλο κομμάτι του Ελληνα κρίνει από αυτά τα επιδερμικά χαρακτηριστικά. Όχι μόνο στη πολιτική, αλλά παντού.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Δυστυχώς...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #101 στις: 23/09/09, 11:11 »


Χωρίς να προτείνω κάποιον από τους 2 σαν επιλογή, θεωρώ ότι το πασοκ αυτή τη στιγμή σαν κυβερνόν κόμμα μπορεί να είναι μόνο καλύτερο από τη ΝΔ. Αυτο ομως δεν εξασφαλίζει ότι ότι θα είναι αρκετά καλό.

Το κριτίριο "μη χειρον βέλτιστον" λοιπόν, νομίζω ότι γέρνει προς τον Παπανδρέου ο οποίος δεν είχε την ευκαιρία να αποτύχει.

Βλέποντας όμως τα πρόσωπα που απαρτίζουν το πολιτικό σκηνικό στην Ελλάδα, τους ηθοποιούς, τραγουδιστές, αθλητές, μοντέλα κλπ. κλπ. αναρρωτιέμαι με ποιά λογική ο κόσμος ψηφίζει την Τσιντικίδου, το Βούρο και τον Βασιλείου και μετά περιμένει προκοπή.

Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.

Δεν συμφωνώ καθόλου. Έχω ζήσει το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ από το 1985 που μπορώ να θυμηθώ το πολιτικό σκηνικό και πάντοτε και τα 2 κόμματα φτάνανε στη κάλπη ζητώντας συγχωροχάρτι και υποσχόμενα ότι αλλάξανε μιά για πάντα...Και μέσα σε τρεις μήνες το πολύ (οι περίφημες 100 μέρες) δείχνανε τα ίδια σημάδια αλλαζονείας και ξεκινάγανε το ίδιο ακριβώς ξέσκισμα κατά του λαού. Και ξέρεις γιατί; Όχι γιατί φταίνε τόσο οι αρχηγοί, αλλά γιατί ο κομματικός στρατός και των δύο κομμάτων αναλαμβάνει δράση και προσπαθεί να προλάβει να κονομήσει και να βολευτεί όπως όπως μέχρι τις επόμενες εκλογές. Γιατί; Γιατί έτσι τους έμαθαν. Έτσι τους έμαθαν από την εποχή του Τρικούπη...!!! Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι ΟΧΙ στην αυτοδυναμία. Δεν έχουμε άλλη λύση. Όχι ότι είναι και αυτή πανάκεια, αλλά θα είναι επιτέλους ένα κανονικό μήνυμα εκ μέρους του λαού.Τι να το κάνω να μου'ρθει σε τρία χρόνια πάλι ο Γιωργάκης και να προσπαθεί να μου δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα και απέναντι να έχει τη Ντόρα που θα υπόσχεται πάλι "καθαρά χέρια" και "αξιοκρατία". Ως πότε ρε παιδιά; Ήμουνα νιός και γέρασα. Επί Καραμανλή είχαμε το Βατοπέδι, τα ομόλογα, το Παυλίδη κ.ο.κ . Επί Σημίτη είχαμε το Χρηματιστήριο, τις αναθέσεις των Δημοσίων Έργων στους μεγαλοεκδότες, το Πόρτο Καρράς και τη "δημιουργική λογιστική". Επί Μητσοτάκη είχαμε την ΑΓΕΤ-ΗΡΑΚΛΗΣ και τις Off shore. Επί Ανδρέα Παπανδρέου είχαμε το Κοσκωτά, τον Τόμπρα, τη "ροζ βίλα" με τα οπλοδάνεια, τις κλαδικές των πρασινοφρουρών να αλωνίζουν και να χτίζουν το "τέρας" του Δημοσίου με 500.000 προσλήψεις κομματικού στρατού που κατέστρεψαν την Ελληνική οικονομία.
ΩΣ ΠΟΤΕ; ΩΣ ΠΟΤΕ θα τρώμε το παραμύθι του "μη χείρον βέλτιστον";;; Gabriel δεν τα'χω μαζί σου. Έτσι σκέφτονται πολλοί. Αλλά δεν ισχύει πρέπει να το καταλάβουμε. Τα ίδια ακριβώς σκατά είναι και το πιο φυσιολογικό πράγμα πολιτικά θα ήταν μιά μέρα να συγχωνευθούν...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/09, 11:31 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #102 στις: 23/09/09, 11:11 »
Μήπως εγώ ζω σε μια διαφορετική πραγματικότητα ? Μήπως είμαι κάτοικος του Διαστημόπλοιου Εντερπράιζ ?
Δηλαδή για το αν θα βγούνε τα 2 κλασσικά κυβερνόντα κόμματα παίζουνε ρόλο οι λεγόμενοι απολίτικοι-απέχοντες? ή η σκασίλα μας είναι αν θα βγουν αλλά θα φανούν από τους ψήφους αποδυναμωμένα ?  
Τι θεωρούμε με τον όρο απολίτικοι ? όσους δεν ψηφίζουν μόνο?

Και αυτό πάλι το καινούριο, για τους νεολαίους, πως δεν ψηφίζουνε κόμματα και είναι επαναστάτες από που έχει σκάσει ? Γιατί η δική μου πραγματικότητα είναι ότι τρέχουνε πίσω από τα κόμματα, από το να περάσουνε τα μαθήματα τους στο ΤΕΙ, στο Πανεπιστήμιο, μέχρι να βρούνε μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, στο Δημόσιο, μέχρι και για ΕΠΟΠ στο στρατό. Χώρια τις πολλές άλλες διευκολύνσεις των ανθρώπων που είναι χωμένοι σε κόμματα.

Χώρια ότι οι γονείς τους, τους βομβαρδίζουνε στις εκλογές, να πάνε να ψηφίσουν ένα από τα 2 μεγάλα κόμματα για να μπορέσουνε να πάνε μπροστά, αλλιώς στη ζωή τους δεν θα έχουνε καμμία βοήθεια. Χώρια ότι εγώ βλέπω απελπισμένους 45φεύγα, 50φεύγα, που ενώ ήτανε "επαναστάτες" και με τον σταυρό στο χέρι, αποφασίζουνε σε αυτή την ηλικία και λόγω της δυσκολίας της εποχής, ότι πρέπει να πάνε να ψηφίσουνε ένα από τα 2 κόμματα, διότι έαν δεν πάνε, πολλά θα λείψουνε και από τους ίδιους και από τα παιδιά τους.

Μερικοί άνθρωποι, ξέρουνε το σωστό και το λάθος. Επιλέγουν μόνο το σωστό και όχι το """"""""λιγότερο""""""" λάθος που κυκλοφορεί, επιεδή αυτό τους ευνοεί.
Το πρόβλημα είναι με αυτούς που επιλέγουνε αυτό ακριβώς το τελευταίο. Να ξέρω ότι κάτι είναι σκατά και να το επιλέγω επειδή το ανακατέψανε με ρόφημα σοκολάτας.

Σε γενικότερη φάση, το πράγμα είναι απλό, πάντα θα βγαίνει ένα από τα 2 μεγάλα κόμματα. Απλά λοιπόν ή τους ψηφίζεις για να σου κάνουνε τις χάρες, ή δεν τους ψηφίζεις και πας στη ζωή σου με το σταυρό στο χέρι. Σε όσους δεν αρέσει αυτό που λέω, να ΄ρθουνε να μου κάνουν τα παράπονά τους, όταν τα πράγματα ανατραπούν.

Δεν φταίνε οι πολιτικές ιδεολογίες, ούτε τα μαθηματικά. Φταίει η σαπίλα αυτών που κυβερνάνε και αυτών που κυβερνιόνται.
Όλα αυτά τα ανθρωπάκια, που ελίσονται "πανέξυπνα" με κάθε Γ.....μενο τρόπο για να την περάσουν καλά, αυτοί και τα παιδιά τους.
Δαρβίνος ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #103 στις: 23/09/09, 12:44 »
XoLiDoXoS, συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που γράφεις, αλλά αυτό:

Σε γενικότερη φάση, το πράγμα είναι απλό, πάντα θα βγαίνει ένα από τα 2 μεγάλα κόμματα.

είναι λίγο μοιρολατρικό. Για πρώτη φορά  εδώ και πάρα πολύ καιρό σε αυτές τις εκλογές ισχύει ένας εκλογικός νόμος που δυσκολεύει αρκετά την αυτοδυναμία του πρώτου κόμματος. Γι' αυτό συμφωνώ με τον Μάκη: είναι μία ευκαιρία να δοκιμάσουμε μία μη μονοκομματική αυτοδύναμη κυβέρνηση.
Αυτοδυναμία στην Ελλάδα σημαίνει ότι μετά από κάθε εκλογές εναλλάσσεται ένας ολόκληρος κομματικός στρατός ψηφοφόρων ("γαλάζιος" ή "πράσινος") σε δημόσιες θέσεις, και τώρα τελευταία σε θέσεις συμβασιούχων και stage (μπρρρ...)- "ψήφισέ με και θα έχεις δουλειά", η κλασική πελατειακή σχέση.
Σημαίνει επίσης ότι σκάνδαλα που αφορούν το εκάστοτε κυβερνητικό κόμμα δεν παραπέμπονται για εξέταση/προανάκριση από τη Βουλή εκτός αν συμφωνεί το ίδιο το κυβερνητικό κόμμα (τα κατορθώματα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ αναφέρθηκαν εκτενώς πιο πάνω...).

Νομίζω ότι 35 χρόνια αυτοδύναμων κυβερνήσεων είναι αρκετά. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να μη βρεθεί κοινός τόπος για συνεργασία και να επαναληφθούν οι εκλογές. Τα περί ακυβερνησίας τα αφήνω ασχολίαστα. Λες και τόσα χρόνια κυβερνάει πραγματικά κανείς... :) 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #104 στις: 23/09/09, 13:33 »
Σε ένα μεγάλο μέρος συμφωνούμε, πάντως αυτοί που θα βρούν όντως δουλειά μέσω κόμματος, θα τη βρούν ανεξάρτητα αν αυτό είναι στην κυβέρνηση ή στην αντιπολίτευση. Τα ίδια ισχύουν για στρατό, οικοδομικές άδειες και χίλια δύο.

Ωστόσο η σαπίλα αυτών που κυβερνάνε είναι κληροδότημα του Ελληνικού λαού. Όποιος μπορεί να κρύψει 1 δεκάρα θα την κρύψει. Όποιος μπορεί να κλέψει και να μην το καταλάβει κανένας θα το κάνει. Οπότε αυτοί που μας εκπροσωπούν, είναι άριστοι αντιπρόσωποι όλων των κακών μας σηνηθειών. Διώξαμε το βασιλιά, ρίξαμε τη χούντα και στον 20ο αιώνα είχαμε την ευκαιρία να φτιάξουμε ένα πολιτικό σύστημα χωρίς εξαρτήσεις και δεσμούς. Το πλάσανε κατ εικόνα και καθ' ομοιωσή τους οι μεγαλύτεροι.

Όπως λέει κι ο Χάρρυ Κλύν, το γ**ήσαμε και ψόφισε.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #105 στις: 23/09/09, 13:35 »
Είναι επιβεβαιωμένο αυτό? Διότι δεν έτυχε να υπηρετήσω τη θητεία μου σε περίοδο εκλογών και με την αλλαγή του εκλογικού νόμου, τώρα τα εκλογικά κέντρα φυλάσσονται από την αστυνομία και όχι τις ένοπλες δυνάμεις, θα περίμενα ότι οι στρατευμένοι θα είχαν δικαίωμα ψήφου. Από την άλλη, εφόσον είναι γνωστός και καταγραμμένος ο  αριθμός τους δεν θα έπρεπε να μην προσμετρούνται ως απέχοντες?

Για να ψηφίσουν θα έπρεπε όλοι να πάρουν άδειες ή να στηθούν εκλογικά τμήματα "ετεροδημοτών" στα στρατόπεδα. Τίποτα από τα δύο δεν γίνεται και η πλειοψηφία των στρατευμένουν δεν έχουν τη δυνατότητα να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #106 στις: 23/09/09, 13:43 »
Για πρώτη φορά  εδώ και πάρα πολύ καιρό σε αυτές τις εκλογές ισχύει ένας εκλογικός νόμος που δυσκολεύει αρκετά την αυτοδυναμία του πρώτου κόμματος. Γι' αυτό συμφωνώ με τον Μάκη: είναι μία ευκαιρία να δοκιμάσουμε μία μη μονοκομματική αυτοδύναμη κυβέρνηση.

Έχουμε δοκιμάσει ήδη κάτι τέτοιο πριν καμιά 20αριά χρόνια: Κυβέρνηση συνεργασίας ΝΔ-Συνασπισμού και μετά Οικουμενική κυβέρνηση. Αλλά δεν άφησαν κάτι συνταρακτικό για να θυμόμαστε, ήταν μεταβατικές λύσεις "ανάγκης", και περιορισμένου χρόνου (μέχρι να καταφέρουν να στρογγυλοκαθήσουν οι πολιτικοί μόνο από ένα κόμμα, ως μοναδικοί άρχοντες του τόπου)

Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με μια φίλη από την Βοσνία-Ερζεγοβίνη που μου είπε ότι η κυβέρνηση εκεί υποχρεωτικά πρέπει να αποτελείται και από στελέχη των υπόλοιπων κομμάτων (αναλογικά φαντάζομαι), και κανένας νόμος δεν μπορεί να ψηφιστεί αν δεν τον ψηφίσουν και από τα άλλα κόμματα. Δεν μπορεί κανένα κόμμα να έχει αυτοδυναμία και να ψηφίζει ότι νόμους θέλει, όποτε θέλει.
Μόλις πήγα να ταιριάξω στο μυαλό μου ένα τέτοιο πολιτικό σύστημα στην ελληνική πραγματικότητα, μου φάνηκε σαν επιστημονική φαντασία και μου'ρθε να γελάσω... και ακολούθως να κλάψω...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #107 στις: 23/09/09, 13:46 »
Σε ένα μεγάλο μέρος συμφωνούμε, πάντως αυτοί που θα βρούν όντως δουλειά μέσω κόμματος, θα τη βρούν ανεξάρτητα αν αυτό είναι στην κυβέρνηση ή στην αντιπολίτευση. Τα ίδια ισχύουν για στρατό, οικοδομικές άδειες και χίλια δύο.

Σωστό, απλώς η ασυδοσία των "κυβερνητικών" μιας μονοκομματικής κυβέρνησης ίσως να μην παρατηρείται στον ίδιο βαθμό σε μία κυβερνητική συνεργασία, αφού πλέον θα υπάρχει έλεγχος και "από μέσα".

Όποιος μπορεί να κρύψει 1 δεκάρα θα την κρύψει. Όποιος μπορεί να κλέψει και να μην το καταλάβει κανένας θα το κάνει. Οπότε αυτοί που μας εκπροσωπούν, είναι άριστοι αντιπρόσωποι όλων των κακών μας σηνηθειών.

+436.568  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #108 στις: 23/09/09, 13:55 »
Έχουμε δοκιμάσει ήδη κάτι τέτοιο πριν καμιά 20αριά χρόνια: Κυβέρνηση συνεργασίας ΝΔ-Συνασπισμού και μετά Οικουμενική κυβέρνηση. Αλλά δεν άφησαν κάτι συνταρακτικό για να θυμόμαστε, ήταν μεταβατικές λύσεις "ανάγκης", και περιορισμένου χρόνου (μέχρι να καταφέρουν να στρογγυλοκαθήσουν οι πολιτικοί μόνο από ένα κόμμα, ως μοναδικοί άρχοντες του τόπου)

Ακριβώς όπως είπες, ήταν λύση ανάγκης, ουσιαστικά με μόνο σκοπό για να φύγει το ΠΑΣΟΚ από την εξουσία. Δεν τη θεωρώ γνήσια προσπάθεια κυβερνητικής συνεργασίας, αλλά συνεργασία σκοπιμότητας και μόνο.

Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με μια φίλη από την Βοσνία-Ερζεγοβίνη που μου είπε ότι η κυβέρνηση εκεί υποχρεωτικά πρέπει να αποτελείται και από στελέχη των υπόλοιπων κομμάτων (αναλογικά φαντάζομαι), και κανένας νόμος δεν μπορεί να ψηφιστεί αν δεν τον ψηφίσουν και από τα άλλα κόμματα. Δεν μπορεί κανένα κόμμα να έχει αυτοδυναμία και να ψηφίζει ότι νόμους θέλει, όποτε θέλει.
Μόλις πήγα να ταιριάξω στο μυαλό μου ένα τέτοιο πολιτικό σύστημα στην ελληνική πραγματικότητα, μου φάνηκε σαν επιστημονική φαντασία και μου'ρθε να γελάσω... και ακολούθως να κλάψω...

Δεν είναι και τόσο σουρεάλ αυτό...αν εφαρμοζόταν η απλή αναλογική, ή εστω αν το σύστημα μεταρρυθμιζόταν ακόμη περισσότερο προς το αναλογικότερο, η Βουλή επιτέλους θα αποκτούσε νόημα. Τώρα απλώς επικυρώνει έτοιμες αποφάσεις της εκτελεστικής εξουσίας. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #109 στις: 25/09/09, 17:27 »
Όποιος μπορεί να κρύψει 1 δεκάρα θα την κρύψει. Όποιος μπορεί να κλέψει και να μην το καταλάβει κανένας θα το κάνει. Οπότε αυτοί που μας εκπροσωπούν, είναι άριστοι αντιπρόσωποι όλων των κακών μας σηνηθειών.

+436.568  :)

Όχι φιλαράκια, δεν είναι έτσι τα πράγματα!!! Δεν κλέβουμε όλοι, ούτε λέμε ψέματα όλοι, ούτε σκοτώνουμε όλοι, ούτε γλύφουμε κατουρημένες ποδιές όλοι.

Και όσοι δεν τα κάνουμε αυτά - και είμαστε πάρα πολλοί, πολλοί περισσότεροι απ' όσους φαντάζεται το εξαρτημένο μυαλουδάκι σας - δεν είναι διότι πάμε με τον σταυρό στο χέρι, όπως είπε ο Χοληδόχος (διότι πολλοί είμαστε και Μωαμεθανοί), αλλά γιατί μας γιγαντώνει το να ζούμε με αξιοπρέπεια, με το κούτελό μας καθαρό, και αηδιάζουμε με τα κάτουρα, ιδίως των άλλων.

Σ' όποιους αρέσουν ας τα κάνουν κοκτέηλ να τα πιούν, μην τα σερβίρουν όμως σ΄εμένα, και χάρισμά τους και μια ροχάλα απ' τα βάθη του λαιμού μου. (Κοκταίηλ ούρων χωρίς ροχάλα είναι σαν μαρτίνι χωρίς ελιά.)

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #110 στις: 25/09/09, 19:05 »
Υστερα απο 3 συνεχομενους μηνες εκτος Ελλαδας, σε ενα χωρο που μονο με προσωπικη πρωτοβουλια μπορουσες να μαθεις τι γινεται στην Ψωροκωσταινα, διαπιστωνω πως ολα τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα αφησα!
Και ιδιαιτερα αναφερομαι στους ψηφοφορους που πιστευουν πως ασκωντας ενα "δανεικο" δικαιωμα εκλογης μπορουν να αλλαξουν την Ελλαδα!

Οσο ψηφιζονται τα 2 μεγαλα κομματα και ο Ελληνας δεν βαζει το μυαλουδακι του να θυμηθει τι πληγες εχουν ανοιξει ( και θα ανοιγουν ) οι κυριοι εκπροσωποι τους, ασπρη μερα εδω δε θα δουμε.

Και στις προηγουμενες εκλογες στηριξα την αποχη διοτι δεν αισθανομαι να με αντιπροσωπευει κανεις ( δεν πιστευω στο "απο το ολοτελα καλυτερα και η Παναγιωταινα" ) και η γλωσσα μου μαλλιασε να το λεει στο αντιστοιχο thread. Τωρα δεν θα επεκταθω, απλως θα βαλω το μαμουνι της αμφισβητησης ολων αυτων που θελουν να κατσει ο κωλος τους στο εδρανο της Βουλης.

Απο εκει και περα, εξυπνοι ανθρωποι θεωρουμαστε οι ΕΛληνες ( αν μη τι αλλο ακομα και εκει που ειμαι ακουω το "Οταν γραφαμε ιστορια, οι αλλοι μαζευαν συκα" ) και εχουμε πληρη επιγνωση της βλακειας μας!
Για αλλη μια φορα θα το αποδειξουμε αυτο ;D

Happy elections to everybody! Happy new karagiozis at the Bouli! ( ...και mousaka και souvlaki.. )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #111 στις: 25/09/09, 20:06 »
Παραδέξου το Φρι, "η Δημοκρατία είναι το χειρότερο πολίτευμα, λόγω του ότι δεν υπάρχουν σ' αυτό δραστικές αλλαγές μέσα σε 3 μήνες", όπως για παράδειγμα υπήρχαν στην Γάζα: μέσα σε 3 μήνες όλο το πολιτικό σκηνικό άλλαξε!!!

Θέλω όμως, άσχετα απ' αυτό, να σας κάνω μια ερώτηση: Δεδομένου ότι κοκορομαλώναμε για το που θα βρούμε 2,5 δισ ευρώ (σύμφωνα με την εκτίμηση της μιας πλευράς - όσο δηλ είναι το 1/3 του κόστους της Εγνατίας οδού) ή 10 δισ ευρώ (σύμφωνα με την εκτίμηση της άλλης πλευράς - όσο δηλ το 1/2 του κόστους των Ολυμπιακών αγώνων) για το ξελάσπωμα της οικονομίας, πόσο deep νομίζετε ότι θα είναι τα pay που προκύπτουν απ' το debate?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #112 στις: 25/09/09, 20:08 »
Μακαρι να ηταν μονο οι 3 μηνες...εδω και 20+ χρονια δε νομιζω να υπηρξαν τραγικες αλλαγες. Ακομα και τα ονοματα ιδια ειναι ;D

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #113 στις: 25/09/09, 20:32 »
Και οι μωαμεθανοί στα ψηφοδέλτια σταυρό βάζουνε. Παντού υπάρχει ένας σταυρός.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #114 στις: 25/09/09, 22:51 »
Παραδέξου το Φρι, "η Δημοκρατία είναι το χειρότερο πολίτευμα, λόγω του ότι δεν υπάρχουν σ' αυτό δραστικές αλλαγές μέσα σε 3 μήνες", όπως για παράδειγμα υπήρχαν στην Γάζα: μέσα σε 3 μήνες όλο το πολιτικό σκηνικό άλλαξε!!!

Θέλω όμως, άσχετα απ' αυτό, να σας κάνω μια ερώτηση: Δεδομένου ότι κοκορομαλώναμε για το που θα βρούμε 2,5 δισ ευρώ (σύμφωνα με την εκτίμηση της μιας πλευράς - όσο δηλ είναι το 1/3 του κόστους της Εγνατίας οδού) ή 10 δισ ευρώ (σύμφωνα με την εκτίμηση της άλλης πλευράς - όσο δηλ το 1/2 του κόστους των Ολυμπιακών αγώνων) για το ξελάσπωμα της οικονομίας, πόσο deep νομίζετε ότι θα είναι τα pay που προκύπτουν απ' το debate?

O Προϋπολογισμός του 2007 ξεκίνησε στα 88 δις ευρώ και κατέληξε στα 117. Δις ευρώ. Διογκώθηκε δηλαδή κατα 30 δις.

Τα Media ασχολούνται κάθε χρόνο 1 μήνα με τον προϋπολογισμό. Μαγικά, κανένας δεν ασχολείται με τον απολογισμό, που κατα τη γνώμη μου είναι λίγο πιο ουσιαστικός...

Το Δημόσιο χρέος αυτή τη στιγμή είναι κανα 250άρι δις.

Η δικιά μου οπτική είναι, άν είναι να χρωστάμε 260 δις και να μη δουλεύει τίποτα, και με 270 τα πράγματα να είναι "ΟΚ", ε δε γ**ιέται. Και μου κάνει εντύπωση ότι αντί η ΝΔ να πεί στο ΠΑΣΟΚ "το σχέδιό σας δε δουλεύει" λέει μόνο ότι είναι πανάκριβο. Λες και τα 28 δις οικονομικής ενίσχυσης στις τράπεζες πέρυσι τα χαμε ψωμοτύρι.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #115 στις: 26/09/09, 16:47 »
Ούτε με 270 θα είναι Ο.Κ ούτε με 370...Το πρόβλημα παραμένει γιατί ανατοκίζεται...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #116 στις: 26/09/09, 17:19 »
Όποιος μπορεί να κρύψει 1 δεκάρα θα την κρύψει. Όποιος μπορεί να κλέψει και να μην το καταλάβει κανένας θα το κάνει. Οπότε αυτοί που μας εκπροσωπούν, είναι άριστοι αντιπρόσωποι όλων των κακών μας σηνηθειών.

+436.568  :)

Όχι φιλαράκια, δεν είναι έτσι τα πράγματα!!! Δεν κλέβουμε όλοι, ούτε λέμε ψέματα όλοι, ούτε σκοτώνουμε όλοι, ούτε γλύφουμε κατουρημένες ποδιές όλοι.

Και όσοι δεν τα κάνουμε αυτά - και είμαστε πάρα πολλοί, πολλοί περισσότεροι απ' όσους φαντάζεται το εξαρτημένο μυαλουδάκι σας - δεν είναι διότι πάμε με τον σταυρό στο χέρι, όπως είπε ο Χοληδόχος (διότι πολλοί είμαστε και Μωαμεθανοί), αλλά γιατί μας γιγαντώνει το να ζούμε με αξιοπρέπεια, με το κούτελό μας καθαρό, και αηδιάζουμε με τα κάτουρα, ιδίως των άλλων.

Σ' όποιους αρέσουν ας τα κάνουν κοκτέηλ να τα πιούν, μην τα σερβίρουν όμως σ΄εμένα, και χάρισμά τους και μια ροχάλα απ' τα βάθη του λαιμού μου. (Κοκταίηλ ούρων χωρίς ροχάλα είναι σαν μαρτίνι χωρίς ελιά.)

Χαίρω πολύ- φυσικά δεν τα κάνουμε όλοι αυτά. Αλλά τελικά πού διαφωνείς; Στο ότι η πλειοψηφία των πολιτών τα κάνει ή στο ότι οι κυβερνήσεις είναι καθρέφτης των πολιτών που τις εκλέγει;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #117 στις: 27/09/09, 15:53 »
Και οι μωαμεθανοί στα ψηφοδέλτια σταυρό βάζουνε. Παντού υπάρχει ένας σταυρός.
Και η κουκλουξ κλαν σταυρο εχει ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #118 στις: 27/09/09, 20:10 »
Χαίρω πολύ- φυσικά δεν τα κάνουμε όλοι αυτά. Αλλά τελικά πού διαφωνείς; Στο ότι η πλειοψηφία των πολιτών τα κάνει ή στο ότι οι κυβερνήσεις είναι καθρέφτης των πολιτών που τις εκλέγει;

Προσπαθείς να υποβάλεις ένα στερεότυπο themos, ή μου φαίνεται....

Έχεις στα χέρια σου κάποια μελέτη που να υποδεικνύει ότι η πλειοψηφία των συμπολιτών μας είναι κλέφτες του κοινού πονικού Δικαίου?
Ότι δηλ ανάμεσα σ' εμένα, τον φρι, τον Μάκη, τον Χόλυ, τον Χ-βε, τον κουιπερ, την αμφενστερ, την πινελόπη, τον Βραζίλη, τον Βαγγέλη, ανάμεσα σ' αυτά τα 10 άτομα τουλάχιστον τα 6 είναι κοινοί ή εν δυνάμει εγκληματίες?


Η λογική μου άλλα υποδεικνύει: Ότι εάν ήμουν ένα τίποτα (ένας κλέφτης, ψεύτης, κοκ), τότε θα έβγαζα την βρώμα ότι και όλοι οι άλλοι είναι τίποτα ώστε να μην είμαι δακτυλοδεικτούμενος και περιθωριακός. Και εάν οι άλλοι ήταν απομονωμένοι, πιθανόν να το πίστευαν με το συνεχές μπιρι - μπιρι, ο καθένας για τον άλλον* κι όχι για τον εαυτό του.

*όπου άλλος είναι η πλειοψηφία της κοινωνίας.

Και καταλήγουμε στο φαιδρό αποτέλεσμα: Όταν ρωτάμε, το 70% των συμπολιτών μας θα πει ότι η πλειοψηφία φταίει που είναι κλέφτες, ενώ οι ίδιοι (το 70% δηλ) είναι καθαροί.
Μα το 70% είναι πλειοψηφία ή κάνω λάθος?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #119 στις: 27/09/09, 23:20 »
Χαχαχαχα παππού έαν πας ρωτώντας, κολοκύθια θα εισπράξεις. Πήγαινε καλύτερα βλέποντας και ψάχνοντας. Αν ας πούμε ρωτήσεις τους περισσότερους, λαδώνεται ? βάζετε βύσμα ? κάνετε μπινιές στη φορολογική σας δήλωση ? μέχρι και οι πιο φανεροί, όχι θα σου πούνε.
Σίγουρα η φράση "οι περισσότεροι", δεν είναι η αλήθεια, γιατί είναι πολύ γενικευμένη. Αν σου πει όμως οι περισσότεροι από όσους ξέρω γύρω μου, τότε πλησιάζει κατά πολύ την αλήθεια. Και έαν όσο ψάχνεις, τόσο βλέπεις τους περισσότερους να φέρονται π....στικα, κάτι δεν σου πάει καλά, ώστε να πεις, αααααααα τι καλός είναι ο κόσμος τριγύρω μου!! Εξαιρετικοί άνθρωποι! Θα το χει και βάρος στη συνείδησή του, αν το πει.

Και μιας συζητούσαμε για Πανεπιστήμια κάπου αλλού και συζητάμε εδώ για κόμματα αλλά και για την κατεργαριά των ανθρώπων, να σας πω, ότι 2 γνωστοί μου φοιτητές, μετά από 2 εξάμηνα, "αναγκάζονται" να γραφτούνε σε Πανεπιστημιακά κόμματα, γιατί είναι ο μόνος τρόπος να περάσουνε τα μαθήματα. Ή γράφεσαι στο κόμα ή έχεις φίλο που είναι γραμμένος στο κόμα και σου πασσάρει όλα τα καλά, εξασφαλίζοντας και καλή βαθμολογία ή δίνεις εξετάσεις μέχρι να πάρεις σύνταξη. Εγώ πάντως, παθαίνω ΤΡΑΛΑΛΑ από όλα αυτά. Πολύ Σαπίλα. 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #120 στις: 28/09/09, 10:37 »
 Ειλικρινα τα εχω χασει με το μπαχαλο του πολιτικου συστηματος σε αυτη τη χωρα...
 Εχουμε μια κοινοβουλευτικη δημοκρατια στηριγμενη στην κομματικη πειθαρχια και στη θεσπιση νομων που αφηνει τη διαφθορα παντελως ατιμωρητη
 Εχουμε μια ΝΔ ανικανη και διεφθαρμενη (δεν ειναι μεμονομενα τα περιστατικα) που προσπαθει να μας πεισει οτι ο ευρωμονοδρομος ειναι ο μονος δρομος και πως δε μπορουμε να διεκδικησουμε τιποτα εκει μεσα παρα μονο να λεμε ΝΑΙ και να παιρνουμε "πακετα" τα οποια και να μην αξιοποιουμε.
 Εχουμε ενα ΠΑΣΟΚ που εχει παψει να ειναι σοσιαλιστικο κινημα (αν ηταν και ποτε), εξισου ανικανο και διεφθαρμενο (στα εντος και τα εκτος ως πρωτοι διδαξαντες) που η διαφορα του απο τη ΝΔ ειναι το χρωμα και το οτι τα μελη του αποκαλουνται μεταξυ τους "συντροφοι"
 Εχουμε ενα ΚΚΕ το οποιο εχει αυτοχρισθει "προστατης του εργαζομενου", δεν προτεινει τιποτα ουσιαστικο, αρνειται τα παντα και περιμενει τη μερα που θα ξανακανει επανασταση και εμφυλιο πολεμο (το ακουσα προσφατα απο στελεχος της ΚΝΕ και υποψηφια βουλευτη και εφριξα)
 Εχουμε ενα ΣΥΡΙΖΑ που εχει αυτοχρισθει "προστατης της επαναστατημενης νεολαιας" ενω αποτελειται απο μια "ψευτοελιτ ψευτοδιανοουμενων" και ενα συνοθηλευμα αναρχοαυτονομων "ψευτοεπαναστατων" που δε ξερει τι του γινεται.
 Εχουμε ενα ΛΑΟΣ που απο λαικο κομμα δηλωνει ΝΔοτερο της ΝΔ μεσα στην "πολυκατοικια" και εχει αυτοχρισθει "προστατης της πατριδας" φλερταροντας αλλα και αποδοκιμαζοντας τα "ακρα" και λαικιζοντας με ενα τροπο που θυμιζει τα 80's η και τα 70's ακομα (και οι υπολοιποι λαικιζουν αλλα τουλαχιστον με πιο συγχρονο τροπο)
 Εχουμε τους ΟΙΚ. ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ που νομιζουν οτι βρισκονται σε μια παιδικη χαρα και με τα κουβαδακια τους θα φτιαξουν τον τοπο μαζι με τις περιβαλλοντικες οργανωσεις του κεφαλαιου αλλα και τους φιλους "Μακεδονες" (δεν εννοω τους Ελληνες)
 Και τελος εχουμε το λαο που (στην πλειοψηφια του) εξακολουθει και στηριζει τους "μεγαλους" με σημαιουλες, συνθηματακια που φωναζουν οι κλακαδοροι και με το "καλλιο να μου κοπει το χερι..." ενω βλεπει την κατασταση τη δικη του και της χωρας, εξακολουθει και πηγαινει στους βουλευτες για ρουσφετια, εξακολουθει να κλεβει οπου και οπως μπορει, εξακολουθει να μη σεβεται το συμπολιτη του ακομα και σε μικρα καθημερινα πραγματα, εξακολουθει να εχει τη λογικη της κομπινας και του βολεματος και να εξεγειρεται μονο οταν αποτυγχανει η ΔΙΚΗ του κομπινα και πετυχαινει των αλλων. Και στο τελος της μερας βλεπει "Ελλαδα εχεις ταλεντο" η στην καλυτερη περιπτωση Λαζοπουλο και γινεται επαναστατης της τηλεορασης και του καναπε
 ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΥΑΛΟ;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/09, 11:05 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #121 στις: 28/09/09, 11:02 »
Vaiking νομιζω πως ανελυσες παρα πολυ ωραια την ελληνικη πολιτικη σκηνη. Ξερω πολλους που θα τριζουν τα δοντια τους με αυτα που διαβασαν για το αγαπημενο τους κομματακι, μονο που αυτοι οι καποιοι δεν εχουν καταλαβει ακομα πως τα κομματα δεν ειναι σαν τις ομαδες. ;)

..και παλι θα βγει καποιο απο τα 2 κομματα πρωτο. Ομως το γεγονος πως εχει χαλασει η δυνατη πλειοψηφια με κανει να ελπιζω πως μια ανακατεμενη βουλη θα αναδειξει και την αδυναμια ΟΛΩΝ τους να κυβερνησουν σε ενα τοπο 10.000.000 ανθρωπων.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #122 στις: 28/09/09, 13:36 »
Δεν θα μπορούσα παρά μόνο να συμφωνήσω  με τον Vaiking. +1.000.000.000.000.000 !!!!!!!!
Αλλά επειδή πρέπει να προτείνουμε και λύσεις...Άμεσα καμμία αυτοδυναμία και καμμιά κυβέρνηση μειοψηφίας να μην ξαναέχει ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ τη δυνατότητα να κάνει ότι της γουστάρει. Και μακροπρόθεσμα διάλυση των σαπισμένων δύο μεγάλων κομμάτων σε μικρότερα. Δεν περνάει το δεύτερο από το χέρι μας αλλά είναι η μόνη λύση. Για το πρώτο όμως που περνάει, πρέπει να πράξουμε και ανάλογα στις 4 Οκτωβρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/09, 13:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #123 στις: 28/09/09, 13:40 »
Είναι επιβεβαιωμένο αυτό? Διότι δεν έτυχε να υπηρετήσω τη θητεία μου σε περίοδο εκλογών και με την αλλαγή του εκλογικού νόμου, τώρα τα εκλογικά κέντρα φυλάσσονται από την αστυνομία και όχι τις ένοπλες δυνάμεις, θα περίμενα ότι οι στρατευμένοι θα είχαν δικαίωμα ψήφου. Από την άλλη, εφόσον είναι γνωστός και καταγραμμένος ο  αριθμός τους δεν θα έπρεπε να μην προσμετρούνται ως απέχοντες?

Για να ψηφίσουν θα έπρεπε όλοι να πάρουν άδειες ή να στηθούν εκλογικά τμήματα "ετεροδημοτών" στα στρατόπεδα. Τίποτα από τα δύο δεν γίνεται και η πλειοψηφία των στρατευμένουν δεν έχουν τη δυνατότητα να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.


Απ'οσο ξερω οι υπηρετουντες την Ελλαδα ( οπου κι αν βρισκονται ) μπορουν να ψηφισουν κανονικοτατα παιρνοντας την αντιστοιχη ειδικη εκλογικη αδεια ( 4-5 μερες ).
Αντιθετως οσοι βρισκομαστε στην Κυπρο ( ΕΛΔΥΚ ) δε μπορουμε να ψηφισουμε παρα μονο εαν πληρωσουμε τα εισιτηρια και χρεωθουμε την ειδικη αδεια των 5 ημερων. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #124 στις: 28/09/09, 13:49 »
Απ'οσο ξερω οι υπηρετουντες την Ελλαδα ( οπου κι αν βρισκονται ) μπορουν να ψηφισουν κανονικοτατα παιρνοντας την αντιστοιχη ειδικη εκλογικη αδεια ( 4-5 μερες ).
Αντιθετως οσοι βρισκομαστε στην Κυπρο ( ΕΛΔΥΚ ) δε μπορουμε να ψηφισουμε παρα μονο εαν πληρωσουμε τα εισιτηρια και χρεωθουμε την ειδικη αδεια των 5 ημερων. ;)

Βέβαια, δεν μπορεί να πάρει εκλογική άδεια το σύνολο των στρατευμένων, οπότε παραμένει πάντα ένα ποσοστό (το οποίο προφανώς ορίζεται από τις επιχειρησιακές ανάγκες του Ε.Σ.) το οποίο απέχει. Η ερώτηση μου είναι περισσότερο ότι αφού ο αριθμός των στρατευμένων είναι γνωστός και άρα μπορεί να υπολογιστεί το πόσοι από αυτούς θα έχουν την δυνατότητα να ψηφίσουν ή όχι, γιατί προσμετρούνται στην αποχή και απλά δεν αφαιρείται ο αριθμός τους από τον αριθμό του εκλογικού σώματος. 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
15904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 00:59
από Arg0
47 Απαντήσεις
15803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 12:52
από Snowy
5 Απαντήσεις
3650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 14:29
από parlats
6 Απαντήσεις
3091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 08:28
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 03:02
από LuNaFrEaK
3 Απαντήσεις
2778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 12:47
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 14:59
από Athens A Go Go
0 Απαντήσεις
3295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/14, 11:15
από Korgy
0 Απαντήσεις
4085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/15, 13:01
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/16, 11:06
από Βραζίλης