Αποστολέας Θέμα: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου  (Αναγνώστηκε 60527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #50 στις: 04/09/09, 12:43 »
Για πείτε...υπάρχει νόημα; 

Αν καταστραφεί η γη το 2012, δεν έχουν κανένα νόημα.

Εάν όμως δεν συμβεί αυτό το θρυλούμενο γεγονός, έχουν, το εξής: Οι προκλήσεις του μέλλοντος είναι άκρως ενδιαφέρουσες κι έτσι ο τόπος χρειάζεται έναν ηγέτη για να τις αντιμετωπίσει. Με δεδομένο ότι ο ηγέτης δεν παράγεται μέσω ψήφων αλλά μέσω προσωπικής προσπάθειας, το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να διαγνώσουμε ποιός από τους συμπολίτες/ίτισσές μας έχει ηγετικά χαρακτηριστικά.
Εάν δεν υπάρχει κανείς, τόσο το χειρότερο για εμάς. Είμαστε από χέρι ξοφλημένοι!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος batattitude

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #51 στις: 04/09/09, 13:39 »
35 χρονια δικομματισμου το μονο που προσφεραν ηταν  μια νταβατζιδικη αισθηση "σταθεροτητας".Αυτη ειναι η ευκαιρια να μην υπαρχει αυτοδυναμια. Η αποχη δεν βοηθαει.Ψηφιζω οτιδηποτε εκτος απο τους 2.Θελω να τελειωνω με τους διεφθαρμενους που τα παιρνουν χρονια τωρα για να γινονται πλουσιοι σε βαρος μου. Ξερετε πως λεγεται αλλοιως η ψηφος στους 2 ; Υποθαλψη εγκληματια! Ειναι απατεωνες και οποιος τους ξαναψηφισει ειναι κι αυτος απατεωνας. Γουσταρει να σβηνει κλησεις,γουσταρει να κρυβει απ'την εφορια, γουσταρει τη λαμογια, οσο κι αν λεει εγω ειμαι ο καυμενος ο πολιτης. Αν τωρα το 80% της χωρας εχει μεσα του εναν απατεωνα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #52 στις: 06/09/09, 01:21 »

Ωντας εναντιον των πολιτικων που επιβαλλονται και τα θιγουν.

κανενας πολιτικος δεν "επιβαλλεται", αν δε τον ψηφισουν καποιοι καθεται σπιτι του, θελει δε θελει.


Χαχα το ξερα οτι θα δημιουργησει συγχυση. Αι μεντ οι πολιτικες (-των πολιτικων), οχι οι πολιτικοι. ;D
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #53 στις: 06/09/09, 12:27 »

Ωντας εναντιον των πολιτικων που επιβαλλονται και τα θιγουν.

κανενας πολιτικος δεν "επιβαλλεται", αν δε τον ψηφισουν καποιοι καθεται σπιτι του, θελει δε θελει.

Βρισκω την αποχη οχι κακη αλλα ανωφελη ,καθως εστω και ενας να παει να ψηφισει, θα βγει αυτο που ψηφισε αυτος ο ενας (αρα θα πανε σιγουρα οι πολιτικοι, οποτε game over  :P  ;D)
Αρα αν δε σας ικανοποιουν τα δυο μεγαλα κομματα, it makes sense να ψηφιστε καποιο απο τα τοσα αλλα μικροτερα που υπαρχουν (γιατι δυσκολο το βλεπω οοοοολοι αυτοι που απεχουν να ειναι τοσο πολυ ψαγμενοι ολοι τους, ωστε να μη τους εκφραζει κανενα απολυτως απο ολα αυτα τα υπολοιπα μικρα κομματα). Η αποχη δε θα φερει κανενα σημαντικο γεγονος, εκτος αν αλλαξουμε το πολιτευμα και απο προεδρευομενη δημοκρατια το κανουμε κατι αλλο, δε ξερω τι.

τωρα με την αμερικη μη συγκρινεται γιατι ειναι διαφορετικο και το συστημα των εκλογων αλλα και η κουλτουρα. πολλοι δεν ασχολουνται βεβαια με τις εκλογες, κατι που ειναι κακο, αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει αυτη η καφριλα ουτε και ο τυφλος φανατισμος με καποιο κομμα που υπαρχει εδω περα.
για παραδειγμα, την περιοδο των εκλογων, παρα πολλοι κυκλοφορουν εχοντασ κολλημενα στα αμαξια τους αυτοκολλητα τυπου vote for obama, vote for mccain κλλπ κλπ και κανεις δε τους πειραζει ουτε τους λεει τιποτα.
φανταστειτε να κολλησει καποιος εδω στο αμαξι του αυτοκολλητο "ψηφιστε συνασπισμο" η "ψηφιστε λαος" ,να δουμε για ποσο καιρο θα το εχει ακομα.  ;D
Προσωπικά μπορώ να βρω αρκετά κόμματα που ιδεολογικά μ'εκφράζουν.  Αλλά επειδή κλασσικά κανείς δεν θα εφαρμόσει αυτά που πρεσβεύει παρά μόνο αν τον βολεύει,  δεν θα τον ψηφίσω.  Βέβαια,  επειδή κι εμένα μ'ενοχλεί ο δικομματισμός,  έχω σκευτεί να ψηφίσω κάποιο μικρότερο κόμμα (αντί αποχής).  Αλλά αν το κόμμα αυτό είναι ίδια σκατά με τ'άλλα ποιο το νόημα?  Φαντάσου κατάντια...  Επειδή χρόνια τώρα μας γ**άνε 2 κόμματα,  έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε ένα άλλο,  έτσι,  να δούμε μπας και γ**άει διαφορετικά (η διείσδυση σίγουρη παρόλα αυτά :P).  Ε δεν λέει.

Όσον αφορά την Αμερική δεν θα έλεγα ότι δεν έχουν φανατισμό.  Οκ,  ξύλο να παίζεται σε πανεπιστήμια ή άλλους δημόσιους χώρους για την πολιτική μάλλον δεν το βλέπεις συχνα.  Επίσης το ότι υπάρχει τόσο μεγάλη αποχή εκεί θεωρώ ότι απέδωσε στις τελευταίες εκλογές.  Μετά τα έκτροπα της κυβέρνησης Μπους,  "συνειδητοποιήθηκαν" περισσότεροι και ψήφισαν στις περασμένες εκλογές (τώρα αν αυτό άλλαξε πολλά είναι άλλο θέμα  ::)).

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #54 στις: 07/09/09, 11:54 »
Αλλά αν το κόμμα αυτό είναι ίδια σκατά με τ'άλλα ποιο το νόημα?  Φαντάσου κατάντια...  Επειδή χρόνια τώρα μας γ**άνε 2 κόμματα,  έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε ένα άλλο,  έτσι,  να δούμε μπας και γ**άει διαφορετικά (η διείσδυση σίγουρη παρόλα αυτά :P). 

Πω, πω... Πολύ απογοήτευση απ' όλους.....

Λοιπόν νομίζω ότι είναι ώριμες οι συνθήκες για να προτείνω την δημιουργία νέου κόμματος το οποίο δεν θα είναι τα ίδια σκατά με τα άλλα. Θα είναι διαφορετικά. Επίσης θα είναι διαφανές και ειλικρινές.
Θα είναι το μόνο κόμμα το οποίο δεν θα εισπράτει από τους ψηφοφόρους αλλά θα τους πληρώνει.

Για προγραμματικές δηλώσεις δεν το συζητώ, δεν χρειάζονται. Στα βασικά θέματα (οικονομία, παιδεία, άμυνα, ασφαλιστικό) θα ακολουθήσει τις κατευθυντήριες γραμμές της ΕΕ.

Αντε, αν ενδιαφέρει οποιονδήποτε απογοητευμένο μπορώ να συνεχίσω....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #55 στις: 07/09/09, 12:05 »
Παιδιά, για όσους ενδιαφέρονται, μπορεί να γίνει η μεταδημότευση αυτή την εποχή αλλά η διαδικασία δεν θ έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις εκλογές οπότε και χάνουμε την ψήφο μας για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #56 στις: 08/09/09, 17:09 »
Πω, πω... Πολύ απογοήτευση απ' όλους.....

Λοιπόν νομίζω ότι είναι ώριμες οι συνθήκες για να προτείνω την δημιουργία νέου κόμματος το οποίο δεν θα είναι τα ίδια σκατά με τα άλλα. Θα είναι διαφορετικά. Επίσης θα είναι διαφανές και ειλικρινές.
Θα είναι το μόνο κόμμα το οποίο δεν θα εισπράτει από τους ψηφοφόρους αλλά θα τους πληρώνει.

Για προγραμματικές δηλώσεις δεν το συζητώ, δεν χρειάζονται. Στα βασικά θέματα (οικονομία, παιδεία, άμυνα, ασφαλιστικό) θα ακολουθήσει τις κατευθυντήριες γραμμές της ΕΕ.

Αντε, αν ενδιαφέρει οποιονδήποτε απογοητευμένο μπορώ να συνεχίσω....

Α, ωραια. Η μη απογοητευση μολις εξασφαλιστηκε.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος batattitude

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #57 στις: 09/09/09, 02:07 »
Για όποιον ενδιαφέρεται να ψηφίσει, ένα γκάλοπ στο facebook το οποίο βέβαια δηλώνει απλά τι θα ψήφιζαν οι χρήστες του.  http://apps.facebook.com/ekloges/index.php
Νομίζω ότι μπορείτε απλά να δείτε τα αποτελέσματα και χωρίς να αποδεχθείτε αυτή την app..Δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν είστε μέλος του f.b .

« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 03:13 από batattitude »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #58 στις: 10/09/09, 13:36 »
Στα βασικά θέματα (οικονομία, παιδεία, άμυνα, ασφαλιστικό) θα ακολουθήσει τις κατευθυντήριες γραμμές της ΕΕ.

Α, ωραια. Η μη απογοητευση μολις εξασφαλιστηκε.

Σαφώς Μαύρε μου! Εφόσον η απογοήτευση εστιάζεται στα κόμματα, όπως εκλαμβάνω από τις αιτιάσεις, και όχι στην πολιτική που ασκούν ή δεν ασκούν....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #59 στις: 11/09/09, 02:54 »
Είπα πριν από μερικές μέρες να μην ξαναγράψω τίποτα, αλλά φαίνεται έχω κι εγώ φαγούρα στα δάχτυλα...Τέλος πάντων. Επειδή πολύς λόγος γίνεται περί αποχής και το τι σημαίνει αυτή για τις εκλογές, θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα για να κατανοήσουμε όλοι καλύτερα το θέμα.

Έστω λοιπόν ότι έχουμε 6 κόμματα τα οποία το καθένα, αν ψήφιζαν όλοι θα έπαιρναν τους εξής ψήφους:

A KOMMA      43            = 43%
B KOMMA      40            = 40%
Γ ΚΟΜΜΑ        7            =   7%
Δ ΚΟΜΜΑ        5            =  5%
Ε ΚΟΜΜΑ        3            =  3%
ΣΤ ΚΟΜΜΑ      2            =  2%

ΣΥΝΟΛΟ      100            = 100%

Όπως βλέπετε από τα παραπάνω σε αυτή τη περίπτωση θα είχαμε 5 κόμματα στη Βουλή με το εκλογικό μέτρο του 3% που ισχύει.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι από αυτούς απέχουν 16 ψηφοφόροι και ότι αυτή η αποχή βρίσκεται σε κάποια αναλογία με τη δύναμη του κάθε κόμματος. Τότε θα είχαμε αυτά τα αποτελέσματα:

A KOMMA 43 (που θα ψήφιζαν) - 6 (αποχές) = 37 τελικοί ψήφοι.
Β ΚΟΜΜΑ 40 (  "    "      "     ) - 5  (    "   )  = 35    "         "
Γ KOMMA   7 (που θα ψήφιζαν) - 2 (αποχές) =   5 τελικοί ψήφοι.
Δ ΚΟΜΜΑ   5 (  "    "      "     ) - 1  (    "   )  =  4    "         "
Ε KOMMA   3 (που θα ψήφιζαν) - 1 (αποχές) =   2 τελικοί ψήφοι.
Δ ΚΟΜΜΑ   2 (  "    "      "     ) - 1  (    "   )  =  1    "         "

ΣΥΝΟΛΟ                                                 =   84 τελικοί ψήφοι

Τα ποσοστά θα διαμορφωνόντουσαν (πάντα επί των ψηφισάντων) ως εξής:
 A KOMMA          44.05% (διαφορά +1.05% )
 Β ΚΟΜΜΑ          41.67% (διαφορά +1.67% )
 Γ ΚΟΜΜΑ            5.95% (διαφορά - 1.05% )
 Δ ΚΟΜΜΑ           4.76%  (διαφορά - 0.24%)
 Ε ΚΟΜΜΑ           2.38%  (διαφορά - 0.62%)
 ΣΤ ΚΟΜΜΑ         1.19%  (διαφορά - 0.81%)

Συμπέρασμα. Σε περίπτωση αποχής ακόμα και περισσοτέρων αριθμητικά ψηφοφόρων που θα ψήφιζαν αν δεν απείχαν, τα 2 μεγάλα κόμματα, αυτά θα αύξαναν τα ποσοστά τους σε αντίθεση με τα μικρά, που θα μειωνότανε η δύναμή τους. Το Ε Κομμα μάλιστα ενώ πριν θα έμπαινε οριακά στη Βουλή, στη δεύτερη περίπτωση δεν θα τα κατάφερνε. Νομίζω ότι πλέον είναι ολοφάνερο ποιούς ευνοεί η αποχή. Απλή αριθμητική είναι. Και φυσικά όλοι ξέρουμε ότι και η κατανομή των εδρών του κοινοβουλίου βγαίνει βάσει ποσοστού...

Η αποχή είναι σίγουρα πολιτική επιλογή. Το να νομίζει όμως κάποιος ότι έτσι "χτυπάει το κατεστημένο", αυτό είναι τουλάχιστον αφέλεια...

Υ.Γ Θα ζητήσω συγγνώμη από τους πιό "τυπολάτρες" φίλους μαθηματικούς που μπορεί να υπάρχουν ίσως μεταξύ μας , για την κάπως αυθαίρετη αναλογία, αλλά αν μπλέκαμε με δεκαδικούς θα μπερδευότανε κάπως το πράγμα. Πιστεύω ότι το βασικό νόημα πάντως βγαίνει...

« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/09, 03:03 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #60 στις: 11/09/09, 03:15 »
Σωστό εν μέρει το παράδειγμά σου. Ωστόσο, στην πραγματική ζωή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η αποχή δε μοιράζεται αναλογικά, αφού κάποια κόμματα έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση από κάποια άλλα. Το ΛΑΟΣ για παράδειγμα, δεν πιστεύω ότι χάνει λόγω της αποχής, ενώ αντίθετα μαζεύει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ. Από κει και πέρα ο νοών νοείτω...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #61 στις: 11/09/09, 03:26 »
Σωστό εν μέρει το παράδειγμά σου. Ωστόσο, στην πραγματική ζωή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η αποχή δε μοιράζεται αναλογικά, αφού κάποια κόμματα έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση από κάποια άλλα. Το ΛΑΟΣ για παράδειγμα, δεν πιστεύω ότι χάνει λόγω της αποχής, ενώ αντίθετα μαζεύει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ. Από κει και πέρα ο νοών νοείτω...
Δεν διαφωνώ. Απλά αυτές οι μετακινήσεις που αναφέρεις είναι και αυτές μεταξύ ατόμων που τελικά ψηφίζουν. Στο παράδειγμά μου δηλαδή στο β' μέρος μπορείς να θεωρήσεις ότι το Β ΚΟΜΜΑ είναι η ΝΔ και το Γ το ΛΑΟΣ που θα είχαν χωρίς την μετακίνηση 36 και 4 αντίστοιχα. Φεύγει 1 από την ΝΔ και προστίθεται στο ΛΑΟΣ. Η αποχή όμως διαμορφώνει στρεβλώσεις στο τελικό αποτέλεσμα , υπέρ των ισχυρών πάντοτε. Όσο μεγαλύτερη αποχή, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Έτσι πιστεύω...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #62 στις: 11/09/09, 11:18 »
Σωστό εν μέρει το παράδειγμά σου. Ωστόσο, στην πραγματική ζωή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η αποχή δε μοιράζεται αναλογικά, αφού κάποια κόμματα έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση από κάποια άλλα. Το ΛΑΟΣ για παράδειγμα, δεν πιστεύω ότι χάνει λόγω της αποχής, ενώ αντίθετα μαζεύει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ. Από κει και πέρα ο νοών νοείτω...
Δεν διαφωνώ. Απλά αυτές οι μετακινήσεις που αναφέρεις είναι και αυτές μεταξύ ατόμων που τελικά ψηφίζουν. Στο παράδειγμά μου δηλαδή στο β' μέρος μπορείς να θεωρήσεις ότι το Β ΚΟΜΜΑ είναι η ΝΔ και το Γ το ΛΑΟΣ που θα είχαν χωρίς την μετακίνηση 36 και 4 αντίστοιχα. Φεύγει 1 από την ΝΔ και προστίθεται στο ΛΑΟΣ. Η αποχή όμως διαμορφώνει στρεβλώσεις στο τελικό αποτέλεσμα , υπέρ των ισχυρών πάντοτε. Όσο μεγαλύτερη αποχή, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Έτσι πιστεύω...
Γιατί επέλεξες να είναι ανάλογη η αποχή των ψηφοφόρων και όχι με κάποια άλλη κατανομή (πχ η Poisson που χρησιμοποιείται συχνά στη μελέτη στατιστικών φαινομένων). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αλλάζοντας αυτή την κατανομή αλλάζουν και τα αποτελέσματα του επιχειρήματος σου και αφού αυτό το σημείο βλέπω πως επελέγη κάπως αυθαίρετα, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει γενικά.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #63 στις: 11/09/09, 12:40 »
Παιδιά, ας μην γελιόμαστε. Η αποχή έχει κυρίως οικονομικά οφέλη.

Όσος μεγαλύτερος είναι ο αριθμός παιχτών που απέχει τόσο πιο προβλέψιμο είναι το αποτέλεσμα. Οπότε σ' αυτήν την περίπτωση δίνεις την μίζα σου, ε... χμ.... συγγνώμη, στηρίζεις οικονομικά τον προβλεπόμενο νικητή και δεν είσαι αναγκασμένος να επιδοτείς και τους δύο, πράγμα πολύ συμφέρον σ' αυτές τις εποχές περιορισμένης ρευστότητας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #64 στις: 11/09/09, 13:27 »
Σωστό εν μέρει το παράδειγμά σου. Ωστόσο, στην πραγματική ζωή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η αποχή δε μοιράζεται αναλογικά, αφού κάποια κόμματα έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση από κάποια άλλα. Το ΛΑΟΣ για παράδειγμα, δεν πιστεύω ότι χάνει λόγω της αποχής, ενώ αντίθετα μαζεύει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ. Από κει και πέρα ο νοών νοείτω...
Δεν διαφωνώ. Απλά αυτές οι μετακινήσεις που αναφέρεις είναι και αυτές μεταξύ ατόμων που τελικά ψηφίζουν. Στο παράδειγμά μου δηλαδή στο β' μέρος μπορείς να θεωρήσεις ότι το Β ΚΟΜΜΑ είναι η ΝΔ και το Γ το ΛΑΟΣ που θα είχαν χωρίς την μετακίνηση 36 και 4 αντίστοιχα. Φεύγει 1 από την ΝΔ και προστίθεται στο ΛΑΟΣ. Η αποχή όμως διαμορφώνει στρεβλώσεις στο τελικό αποτέλεσμα , υπέρ των ισχυρών πάντοτε. Όσο μεγαλύτερη αποχή, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Έτσι πιστεύω...
Γιατί επέλεξες να είναι ανάλογη η αποχή των ψηφοφόρων και όχι με κάποια άλλη κατανομή (πχ η Poisson που χρησιμοποιείται συχνά στη μελέτη στατιστικών φαινομένων). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αλλάζοντας αυτή την κατανομή αλλάζουν και τα αποτελέσματα του επιχειρήματος σου και αφού αυτό το σημείο βλέπω πως επελέγη κάπως αυθαίρετα, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει γενικά.
Πάρε για παράδειγμα τις ευρωεκλογές. Το πρώτο κόμμα με 150.000 λιγότερες ψήφους, σε σχέση με τις προηγούμενες ευρωεκλογές, έβγαλε αυξημένο ποσοστό κατά 2,61%  Άρα η αποχή αυξάνει τα ποστοστα των μεγάλων κομμάτων.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #65 στις: 11/09/09, 13:42 »
Σωστό εν μέρει το παράδειγμά σου. Ωστόσο, στην πραγματική ζωή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η αποχή δε μοιράζεται αναλογικά, αφού κάποια κόμματα έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση από κάποια άλλα. Το ΛΑΟΣ για παράδειγμα, δεν πιστεύω ότι χάνει λόγω της αποχής, ενώ αντίθετα μαζεύει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ. Από κει και πέρα ο νοών νοείτω...
Δεν διαφωνώ. Απλά αυτές οι μετακινήσεις που αναφέρεις είναι και αυτές μεταξύ ατόμων που τελικά ψηφίζουν. Στο παράδειγμά μου δηλαδή στο β' μέρος μπορείς να θεωρήσεις ότι το Β ΚΟΜΜΑ είναι η ΝΔ και το Γ το ΛΑΟΣ που θα είχαν χωρίς την μετακίνηση 36 και 4 αντίστοιχα. Φεύγει 1 από την ΝΔ και προστίθεται στο ΛΑΟΣ. Η αποχή όμως διαμορφώνει στρεβλώσεις στο τελικό αποτέλεσμα , υπέρ των ισχυρών πάντοτε. Όσο μεγαλύτερη αποχή, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Έτσι πιστεύω...
Γιατί επέλεξες να είναι ανάλογη η αποχή των ψηφοφόρων και όχι με κάποια άλλη κατανομή (πχ η Poisson που χρησιμοποιείται συχνά στη μελέτη στατιστικών φαινομένων). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αλλάζοντας αυτή την κατανομή αλλάζουν και τα αποτελέσματα του επιχειρήματος σου και αφού αυτό το σημείο βλέπω πως επελέγη κάπως αυθαίρετα, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει γενικά.
Πάρε για παράδειγμα τις ευρωεκλογές. Το πρώτο κόμμα με 150.000 λιγότερες ψήφους, σε σχέση με τις προηγούμενες ευρωεκλογές, έβγαλε αυξημένο ποσοστό κατά 2,61%  Άρα η αποχή αυξάνει τα ποστοστα των μεγάλων κομμάτων.
Αυτο δεν λεει τιποτα. Μπορει να εγινε απλως γιατι περισσοτερα κομματα πηραν μικροτερα ποσοστα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #66 στις: 11/09/09, 14:55 »
Σωστό εν μέρει το παράδειγμά σου. Ωστόσο, στην πραγματική ζωή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η αποχή δε μοιράζεται αναλογικά, αφού κάποια κόμματα έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση από κάποια άλλα. Το ΛΑΟΣ για παράδειγμα, δεν πιστεύω ότι χάνει λόγω της αποχής, ενώ αντίθετα μαζεύει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ. Από κει και πέρα ο νοών νοείτω...
Δεν διαφωνώ. Απλά αυτές οι μετακινήσεις που αναφέρεις είναι και αυτές μεταξύ ατόμων που τελικά ψηφίζουν. Στο παράδειγμά μου δηλαδή στο β' μέρος μπορείς να θεωρήσεις ότι το Β ΚΟΜΜΑ είναι η ΝΔ και το Γ το ΛΑΟΣ που θα είχαν χωρίς την μετακίνηση 36 και 4 αντίστοιχα. Φεύγει 1 από την ΝΔ και προστίθεται στο ΛΑΟΣ. Η αποχή όμως διαμορφώνει στρεβλώσεις στο τελικό αποτέλεσμα , υπέρ των ισχυρών πάντοτε. Όσο μεγαλύτερη αποχή, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Έτσι πιστεύω...
Γιατί επέλεξες να είναι ανάλογη η αποχή των ψηφοφόρων και όχι με κάποια άλλη κατανομή (πχ η Poisson που χρησιμοποιείται συχνά στη μελέτη στατιστικών φαινομένων). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αλλάζοντας αυτή την κατανομή αλλάζουν και τα αποτελέσματα του επιχειρήματος σου και αφού αυτό το σημείο βλέπω πως επελέγη κάπως αυθαίρετα, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει γενικά.
Θεωρώ ότι αυτή είναι η πιό λογική αναλογία. Δεν περιμένω δηλαδή από τα 2.000.000 ψηφοφόρων ενός μεγάλου κόμματος να απέχει το 50%...Μπορεί να συμβεί , αλλά γενικά είναι μάλλον απίθανο. Θα έλεγα μάλιστα ότι στη πράξη απέχουν συνήθως μεγαλύτερα ποσοστά των μικρών κομμάτων. Με την έννοια ότι αν ένα κόμμα θα μπορούσε να έχει 5% , αν έχει τελικά 4% λόγω αποχής δικών του ψηφοφόρων, αυτό σημαίνει ότι απείχε τελικά το 20% της δύναμης του. Ενώ το ίδιο για ένα κόμμα του 40% θα ήταν να πέσει στο 32%. Αλλά τέλος πάντων αν υπάρχει ένας μαθηματικός ή κάποιος στατιστικολόγος , ας μας πει αν αυτό που έχουμε ως αίσθηση είναι και σωστό. Για τις περισσότερες περιπτώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/09, 14:57 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #67 στις: 11/09/09, 16:51 »
Σωστό εν μέρει το παράδειγμά σου. Ωστόσο, στην πραγματική ζωή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η αποχή δε μοιράζεται αναλογικά, αφού κάποια κόμματα έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση από κάποια άλλα. Το ΛΑΟΣ για παράδειγμα, δεν πιστεύω ότι χάνει λόγω της αποχής, ενώ αντίθετα μαζεύει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ. Από κει και πέρα ο νοών νοείτω...
Δεν διαφωνώ. Απλά αυτές οι μετακινήσεις που αναφέρεις είναι και αυτές μεταξύ ατόμων που τελικά ψηφίζουν. Στο παράδειγμά μου δηλαδή στο β' μέρος μπορείς να θεωρήσεις ότι το Β ΚΟΜΜΑ είναι η ΝΔ και το Γ το ΛΑΟΣ που θα είχαν χωρίς την μετακίνηση 36 και 4 αντίστοιχα. Φεύγει 1 από την ΝΔ και προστίθεται στο ΛΑΟΣ. Η αποχή όμως διαμορφώνει στρεβλώσεις στο τελικό αποτέλεσμα , υπέρ των ισχυρών πάντοτε. Όσο μεγαλύτερη αποχή, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Έτσι πιστεύω...
Γιατί επέλεξες να είναι ανάλογη η αποχή των ψηφοφόρων και όχι με κάποια άλλη κατανομή (πχ η Poisson που χρησιμοποιείται συχνά στη μελέτη στατιστικών φαινομένων). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αλλάζοντας αυτή την κατανομή αλλάζουν και τα αποτελέσματα του επιχειρήματος σου και αφού αυτό το σημείο βλέπω πως επελέγη κάπως αυθαίρετα, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει γενικά.
Θεωρώ ότι αυτή είναι η πιό λογική αναλογία. Δεν περιμένω δηλαδή από τα 2.000.000 ψηφοφόρων ενός μεγάλου κόμματος να απέχει το 50%...Μπορεί να συμβεί , αλλά γενικά είναι μάλλον απίθανο. Θα έλεγα μάλιστα ότι στη πράξη απέχουν συνήθως μεγαλύτερα ποσοστά των μικρών κομμάτων. Με την έννοια ότι αν ένα κόμμα θα μπορούσε να έχει 5% , αν έχει τελικά 4% λόγω αποχής δικών του ψηφοφόρων, αυτό σημαίνει ότι απείχε τελικά το 20% της δύναμης του. Ενώ το ίδιο για ένα κόμμα του 40% θα ήταν να πέσει στο 32%. Αλλά τέλος πάντων αν υπάρχει ένας μαθηματικός ή κάποιος στατιστικολόγος , ας μας πει αν αυτό που έχουμε ως αίσθηση είναι και σωστό. Για τις περισσότερες περιπτώσεις.
Απλώς έτσι όπως το βλέπω εγώ στα μικρότερα κόμματα υπάρχει περισσότερη συσπείρωση άρα και μικρότερη αποχή. Γιαυτό και το όλο θέμα με τα ανάλογα ποσοστά μου έκατσε περίεργα...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #68 στις: 11/09/09, 23:01 »
Αλλά τέλος πάντων αν υπάρχει ένας μαθηματικός ή κάποιος στατιστικολόγος , ας μας πει αν αυτό που έχουμε ως αίσθηση είναι και σωστό. Για τις περισσότερες περιπτώσεις.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είναι κανείς μαθηματικός για να απαντήσει.

Στην απλούστερη των περιπτώσεων όπου ένα 10% όλων των ψηφοφόρων από όλα τα κόμματα θα απέχουν τα τελικά ποσοστά των κομμάτων δεν θα μεταβληθούν καθόλου. Θα παραμείνουν ίδια.

Για ποιόν λόγο όμως θα απέχουν? Εκεί είναι το κουμπί που πρέπει να ψάξεις. Εάν είναι λόγω αστάθμητων παραγόντων πχ ασθένειας ή ταξιδιού, τότε η κατανομή είναι η ίδια και τίποτε δεν αλλάζει.
Εάν είναι λόγω "απογοήτευσης" τότε δεν μιλάμε για ψηφοφόρους κομμάτων, δηλ κομματικά μέλη ή φίλους, αλλά για περιστασιακούς ψηφοφόρους αυτούς δηλ που ονομάζονται στις δημοσκοπήσεις ως "αναποφάσιστοι".
Η αποχή των αναποφάσιστων είναι ευχής έργον από οικονομικής πλευράς. Πρώτα απ' όλα γνωρίζεις εκ των προτέρων τον νικητή. Κατά δεύτερον δεν χρειάζεται τα κόμματα να επενδύσουν σε διαφημίσεις με υψηλό δείκτη πειθούς και οι οποίες απευθύνονται σ' αυτόν τον τύπο του πληθυσμού. Πολύ σημαντικά και τα δύο.

Μην ξεχνάμε τις εκλογές του 2000 οι οποίες κρίθηκαν ακριβώς σ' αυτό, από ένα αμεληταίο αριθμό ψήφων. Εάν οι ψηφοφόροι αυτοί απείχαν θα κέρδιζε με τα τσαρούχια η ΝΔ. Δεν είναι και τόσο παράξενο λοιπόν που η αποχή γίνεται διεθνές διακομματικό σλόγκαν. Συμφέρει τους πάντες. Μην ξεχνάμε ότι παίζονται χοντρά στοιχήματα πάνω στις εκλογές!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #69 στις: 11/09/09, 23:25 »
Σωστό εν μέρει το παράδειγμά σου. Ωστόσο, στην πραγματική ζωή πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η αποχή δε μοιράζεται αναλογικά, αφού κάποια κόμματα έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση από κάποια άλλα. Το ΛΑΟΣ για παράδειγμα, δεν πιστεύω ότι χάνει λόγω της αποχής, ενώ αντίθετα μαζεύει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ. Από κει και πέρα ο νοών νοείτω...
Δεν διαφωνώ. Απλά αυτές οι μετακινήσεις που αναφέρεις είναι και αυτές μεταξύ ατόμων που τελικά ψηφίζουν. Στο παράδειγμά μου δηλαδή στο β' μέρος μπορείς να θεωρήσεις ότι το Β ΚΟΜΜΑ είναι η ΝΔ και το Γ το ΛΑΟΣ που θα είχαν χωρίς την μετακίνηση 36 και 4 αντίστοιχα. Φεύγει 1 από την ΝΔ και προστίθεται στο ΛΑΟΣ. Η αποχή όμως διαμορφώνει στρεβλώσεις στο τελικό αποτέλεσμα , υπέρ των ισχυρών πάντοτε. Όσο μεγαλύτερη αποχή, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Έτσι πιστεύω...
Γιατί επέλεξες να είναι ανάλογη η αποχή των ψηφοφόρων και όχι με κάποια άλλη κατανομή (πχ η Poisson που χρησιμοποιείται συχνά στη μελέτη στατιστικών φαινομένων). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αλλάζοντας αυτή την κατανομή αλλάζουν και τα αποτελέσματα του επιχειρήματος σου και αφού αυτό το σημείο βλέπω πως επελέγη κάπως αυθαίρετα, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει γενικά.
Πάρε για παράδειγμα τις ευρωεκλογές. Το πρώτο κόμμα με 150.000 λιγότερες ψήφους, σε σχέση με τις προηγούμενες ευρωεκλογές, έβγαλε αυξημένο ποσοστό κατά 2,61%  Άρα η αποχή αυξάνει τα ποστοστα των μεγάλων κομμάτων.
Αυτο δεν λεει τιποτα. Μπορει να εγινε απλως γιατι περισσοτερα κομματα πηραν μικροτερα ποσοστα.
Τα 2 μεγάλα κόμματα έχουν μεγάλες βάσεις ψηφοφόρων, οι δε απέχοντες είναι  οι απογοητευμένοι των 2 κομμάτων ή αυτοί που θεωρούν απαξιωμένο γενικά το πολιτικό σύστημα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #70 στις: 12/09/09, 08:59 »
Με απλά λόγια, συμφέρει τα δύο μεγάλα κόμματα, αυτοί που δεν θα τους ψηφίσουν να μην ψηφίσουν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #71 στις: 12/09/09, 13:43 »
Με απλά λόγια, συμφέρει τα δύο μεγάλα κόμματα, αυτοί που δεν θα τους ψηφίσουν να μην ψηφίσουν καθόλου.
Εσύ πως το συμπέρανες αυτό;;;

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #72 στις: 12/09/09, 14:15 »
Να πω και κάτι τελευταίο για αυτό το θέμα της αναλογίας και της αποχής. Η αποχή ως πολιτική πράξη στην Ελλάδα του σήμερα θεωρείτε ακόμα "επαναστατική" πράξη. Νομίζω ότι θα βρούμε περισσότερους αναλογικά "επαναστάτες" ανάμεσα σε αυτούς που ΔΕΝ θα ψήφιζαν ένα από τα μεγάλα κόμματα, παρά στους άλλους που μάλλον είναι κάπως πιο "συμβιβασμένοι". Σε αυτό στηρίζω την αναλογικότητα του παραδείγματός μου.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #73 στις: 12/09/09, 14:21 »
Απλώς έτσι όπως το βλέπω εγώ στα μικρότερα κόμματα υπάρχει περισσότερη συσπείρωση άρα και μικρότερη αποχή. Γιαυτό και το όλο θέμα με τα ανάλογα ποσοστά μου έκατσε περίεργα...

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Το ΚΚΕ έχει πάντα μία από τις υψηλότερες συσπειρώσεις, το ίδιο και το ΛΑΟΣ. Από την άλλη ο ΣΥΡΙΖΑ και οι Οικολόγοι Πράσινοι έχουν τις πλέον ρευστές εκλογικές βάσεις.

Με απλά λόγια, συμφέρει τα δύο μεγάλα κόμματα, αυτοί που δεν θα τους ψηφίσουν να μην ψηφίσουν καθόλου.

Αυτό ισχύει με την έννοια ότι όσο λιγότεροι δυνητικοί ψηφοφόροι μικρών κομμάτων ψηφίσουν, τόσο μειώνεται η πιθανότητα εισόδου περισσοτέρων κομμάτων στη βουλή. Όσο λιγότερα κόμματα μπουν στη βουλή, τόσο ευκολότερη γίνεται η αυτοδυναμία για το πρώτο κόμμα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #74 στις: 12/09/09, 14:47 »
Με απλά λόγια, συμφέρει τα δύο μεγάλα κόμματα, αυτοί που δεν θα τους ψηφίσουν να μην ψηφίσουν καθόλου.
Εσύ πως το συμπέρανες αυτό;;;

Έτσι ακριβώς:


Με απλά λόγια, συμφέρει τα δύο μεγάλα κόμματα, αυτοί που δεν θα τους ψηφίσουν να μην ψηφίσουν καθόλου.

Αυτό ισχύει με την έννοια ότι όσο λιγότεροι δυνητικοί ψηφοφόροι μικρών κομμάτων ψηφίσουν, τόσο μειώνεται η πιθανότητα εισόδου περισσοτέρων κομμάτων στη βουλή. Όσο λιγότερα κόμματα μπουν στη βουλή, τόσο ευκολότερη γίνεται η αυτοδυναμία για το πρώτο κόμμα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
15828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 00:59
από Arg0
47 Απαντήσεις
15747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 12:52
από Snowy
5 Απαντήσεις
3630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 14:29
από parlats
6 Απαντήσεις
3078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 08:28
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 03:02
από LuNaFrEaK
3 Απαντήσεις
2759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 12:47
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 14:59
από Athens A Go Go
0 Απαντήσεις
3286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/14, 11:15
από Korgy
0 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/15, 13:01
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
6016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/16, 11:06
από Βραζίλης