Αποστολέας Θέμα: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!  (Αναγνώστηκε 3664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόσφατα είχα την τιμή να συνεργαστώ με τον αστροφωτογράφο Βασίλη Μεταλληνό και να γράψω την μουσική πάνω σε αυτήν την παραγωγή του. Το βίντεο είναι ένα 4Κ Timelapse 60.000 φωτογραφιών που απεικονίζουν μαγευτικά τοπία της Κέρκυρας. Καλή προβολή!!


[/size]
Corfu Nightscapes - A Company of Stars, 4Κ-Timelapse, Music: John MiliadisΜια παρέα Αστεριών, σε μια στιγμή του χρόνου ~60.000 φωτογραφίες από μαγικά νυχτερινά νυχτερινά τοπία της Κέρκυρας του Βασίλη Μεταλληνού συναντούν τις μουσικές εμπνεύσεις του Γιάννη Μηλιάδη, σε ένα ταξίδι απ'το Παλαιό Φρούριο και τις ομορφιές της Κέρκυρας εως την Πανσέληνο και τα Άστρα!

Μια παρέα αστεριών, σε μια στιγμή του χρόνου ~60.000 φωτογραφίες από μαγικά νυχτερινά τοπία της Κέρκυρας του Βασίλη Μεταλληνού , συναντούν τις μουσικές εμπνεύσεις του Γιάννη Μηλιάδη, σε ένα ταξίδι από το Παλαιό Φρούριο και τις ομορφιές της Κέρκυρας έως την πανσέληνο και τα άστρα!
Εάν σε κάποια πλάνα βλέπετε την Σελήνη ή τον Ήλιο πιο μεγάλα, ενώ σε κάποια άλλα πλάνα πιο μικρά αυτό έχει να κάνει με την μεγέθυνση του τηλεσκοπίου ή του φακού. Στα πλάνα όπου η Σελήνη φαίνεται τεράστια , η απόσταση από το επίγειο στόχο είναι πολύ μεγάλη ~8+χλμ , ενώ οι φωτογραφίες είναι μέσα από το τηλεσκόπιο με εστιακή απόσταση 1000 mm. Όταν βλέπετε την Σελήνη να ανατέλλει πίσω από το Παλαιό Φρούριο , ενώ τα βουνά στο βάθος από πλάνο σε πλάνο αλλάζουν , είναι γιατί η Σελήνη κινείται πάνω στην εκλειπτική ±5°
Στα πλάνα με τα αστρικά ίχνη , μπορείτε να παρατηρήσετε την κίνηση που κάνουν τα αστέρια, όπου ουσιαστικά είναι η Γη αυτή που κινείται γύρω από τον εαυτό της με ταχύτητα 1.674,4 χλμ./ώρα. Για την ακρίβεια η περίοδος περιστροφής της γης γύρω από τον άξονα της είναι 23 ώρες, 56 λεπτά και 4,09 δευτερόλεπτα και ονομάζεται αστρική ημέρα. Έτσι παρατηρώντας από την Γη τα ουράνια σώματα, η κύρια φαινόμενη κίνησή τους είναι από τα ανατολικά προς τα δυτικά με μία ταχύτητα 15°/ώρα = 15'/λεπτό ή για παράδειγμα μία ηλιακή ή σεληνιακή διάμετρο ανά δύο λεπτά.

A company of stars, ~60,000 images of magical nightscapes of Corfu by Vasilis Metallinos paired with John Miliade's musical creations on a journey from the old Fortress and the beauty of Corfu to the Full Moon and to the Stars!
If in some shots you can see the Moon or the Sun bigger, while in some other shots smaller it has to do with the magnification of the telescope or lens. In shots where the moon looks huge, the distance from the ground target is very large ~ 8+ km , while the photographs is through the telescope with a focal length of 1000 mm. When you see the moon rising behind the Old Fort, while the mountains in the distance of up to up change is because the moon moves along the ecliptic ± 5 °.
In shots with stellar tracks , you can notice the movement that make stars, which essentially is the Earth that revolves around itself with speed 1674.4 km . / Hr. In fact , the rotation period of the Earth around its axis is 23 hours , 56 minutes and 4.09 seconds and called stellar day . Thus observing the Earth from celestial bodies , the main apparent motion is from east to west with a speed of 15 ° / h = 15 ' / min or for example a solar or lunar diameter every two minutes .

Observation Team of Astronomic Society of Corfu -- Ομάδα Παρατήρησης Αστρονομικής Εταιρείας Κέρκυρας
Ιόνιο Πανεπιστήμιο τμήμα Μουσικών σπουδών - Ionian University Music Department

Video Produser Bill Metallinos - Powered by Elpis Metallinou

Photographer Bill Metallinos

Music Composed John Miliadis

Music Orchestration John Miliadis
Music Production John Miliadis

Equipment
ChronoCon dolly slider
Canon eos 40D, Canon eos 400D, Canon eos 30D, Canon eos 700D, Canon eos 5Dmk2,
Ef 100-400 is usm, Ef 100L Macro 100mm, Ef 15mm Fisheye 2.8, Efs 17-55 is usm f2.8, Samyung 8mm Fisheye
SW ED80 600mm f7.5, Takahashi Toa130 1000mm f7.7
Sony Vegas Pro 12
Logic Pro


Special Thanks Natasa
[/color]

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #1 στις: 26/02/14, 12:57 »
Συγχαρητήρια και στους δύο, απίθανη δουλειά, μαγευτικό αποτέλεσμα!..
 :up :up :up :clap :clap :clap
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #2 στις: 26/02/14, 13:16 »
Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο!!!!!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #3 στις: 26/02/14, 13:24 »
... Άφωνος ...  :-X ;D
Ποτέ δεν είχα δει την Κέρκυρα έτσι ...
(παρόλο που ήθελε προσπάθεια για να προσέξει κάποιος τη μουσική ...)
ΜΠΡΑΒΟ !! (σε όλους τους συντελεστές)

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #4 στις: 26/02/14, 14:18 »
Πανέμορφο. Μπράβο σας! Το πιο φοβερό ταχυδακτυλουργικό αποθανατισμένο και ενισχυμένο από 4 μικρούς μάγους!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #5 στις: 26/02/14, 14:23 »
Μία λέξη μόνο:

Εξαιρετικό!

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #6 στις: 26/02/14, 17:57 »
Ευχαριστούμε πολύ για τα υπέροχα λόγια σας  :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #7 στις: 26/02/14, 20:46 »
Εντάξει...κάποια στιγμή στο 3ο λεπτό χάθηκα, ξεχάστηκα και νόμιζα πως παρακολουθώ τα ending credits από hollywoodιανή ταινία...

Δεν έχω λόγια. Εξαιρετική η δουλειά σας. Θερμά συγχαρητήρια!!

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #8 στις: 26/02/14, 22:02 »
Εντάξει...κάποια στιγμή στο 3ο λεπτό χάθηκα, ξεχάστηκα και νόμιζα πως παρακολουθώ τα ending credits από hollywoodιανή ταινία...

Δεν έχω λόγια. Εξαιρετική η δουλειά σας. Θερμά συγχαρητήρια!!


Ευχαριστούμε πάρα πολύ για το υπέροχο σχόλιο σου Mistral !


Είναι ωραίο να βλέπουμε να το απολαμβάνετε όσο και 'μεις :)

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4Κ Timelapse νυχτερινών τοπίων της Κέρκυρας!
« Απάντηση #9 στις: 26/03/14, 17:28 »
Γεια σας παιδιά!


Μιας και είστε από τους πρώτους που το έδειξα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό.


Είναι δημοσίευση του βίντεο μας καθώς και μία συνέντευξη για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα για την δουλειά του Βασίλη.


Είμαι σε αυτό το forum από το γυμνάσιο και πιο πολύ μου λύνατε εσείς απορίες τόσα χρόνια παρά έλυνα εγώ. Το θεωρώ χρέος μου και είναι χαρά μου να σας κρατώ ενήμερους για την πορεία μου.


Ευχαριστώ. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
8144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/12, 17:50
από Poul
13 Απαντήσεις
4299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 11:12
από lampros.
3 Απαντήσεις
2289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 21:24
από modfori