Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...  (Αναγνώστηκε 20845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #25 στις: 09/03/11, 10:32 »
Η αλήθεια είναι ότι έχω δείξει αρκετά ενθουσιασμένος με την SE 245, λόγω του ότι είναι νέο μοντέλο και αγνοούσα την ύπαρξή της, οπότε είναι σαν να βγήκε λαγός από το καπέλο...
Όλα είναι ψυχολογία!!!
Δεν προτίθεμαι όμως να δώσω 600-700 € για αγορά από δίκτυο, χωρίς να δοκιμάσω τουλάχιστον τις κιθάρες που μπαίνουν στο fianal 4, εκ των οποίων μια είναι η ESP LTD EC-401 (αυτή με τους SD μαγνήτες, όχι τους EMG).
Συνεπώς όλα είναι πιθανά...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #26 στις: 09/03/11, 15:24 »
DUESENBERG δεν είδα να προτείνει κανείς.
έχει κανείς να μας πει γνώμες κι εμπειρίες από αυτές?
επίσης ξέρει κανείς που κατασκευάζονται(ξέρω ότι είναι γερμανική αλλά το που κατασκευάζονται δεν βρήκα).

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #27 στις: 10/03/11, 10:38 »
το βρήκα μέσω του Ντούκα που είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #28 στις: 11/03/11, 10:13 »
Ίσως είναι λίγο off topic, αλλά θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, μιας και μου φάνηκε απίστευτη ιστορία: Μόλις σήμερα έμαθα ότι η τεράστια εταιρία στον χώρο των μουσικών οργάνων Epiphone ιδρύθηκε από Έλληνες σχεδόν έναν αιώνα πριν, τον Αναστάσιο Σταθόπουλο και τον γιο του Επαμεινώντα (Epi). Εδώ και η σχετική (συγκλονιστική για μένα) ιστορία της εταιρίας.
http://www.epiphone.com/history.asp
Σορρυ για τον ενθουσιασμό μου, αλλά πραγματικά νιώθω υπερήφανος για αυτή την ιστορία!!!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #29 στις: 11/03/11, 11:12 »
Ίσως είναι λίγο off topic, αλλά θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, μιας και μου φάνηκε απίστευτη ιστορία: Μόλις σήμερα έμαθα ότι η τεράστια εταιρία στον χώρο των μουσικών οργάνων Epiphone ιδρύθηκε από Έλληνες σχεδόν έναν αιώνα πριν, τον Αναστάσιο Σταθόπουλο και τον γιο του Επαμεινώντα (Epi). Εδώ και η σχετική (συγκλονιστική για μένα) ιστορία της εταιρίας.
http://www.epiphone.com/history.asp
Σορρυ για τον ενθουσιασμό μου, αλλά πραγματικά νιώθω υπερήφανος για αυτή την ιστορία!!!

Και μετά το 41, που πέθανε ο Επαμεινώνδας, η εταιρεία περιηλθε στα νεότερα αδέλφια, Ορφέα και Φρίξο.
Πολύ ενδιαφέρον, ούτε εγώ οτο ήξερα, πράγματι μία ιστορία επιτυχίας Ελλήνων με όραμα, επιμονή και όρεξη για δουλειά.
Παράδειγμα για όλους μας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #30 στις: 11/03/11, 14:19 »
Ίσως   είναι λίγο off topic, αλλά θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, μιας και   μου φάνηκε απίστευτη ιστορία: Μόλις σήμερα έμαθα ότι η τεράστια εταιρία   στον χώρο των μουσικών οργάνων Epiphone ιδρύθηκε από Έλληνες σχεδόν έναν αιώνα πριν, τον Αναστάσιο Σταθόπουλο και τον γιο του Επαμεινώντα (Epi). Εδώ και η σχετική (συγκλονιστική για μένα) ιστορία της εταιρίας.
http://www.epiphone.com/history.asp
Σορρυ για τον ενθουσιασμό μου, αλλά πραγματικά νιώθω υπερήφανος για αυτή την ιστορία!!!

Και μετά το 41, που πέθανε ο Επαμεινώνδας, η εταιρεία περιηλθε στα νεότερα αδέλφια, Ορφέα και Φρίξο.
Πολύ ενδιαφέρον, ούτε εγώ οτο ήξερα, πράγματι μία ιστορία επιτυχίας Ελλήνων με όραμα, επιμονή και όρεξη για δουλειά.
Παράδειγμα για όλους μας.


O Αναστασιος συγκεκριμενα ήταν διασημος κατασκευαστης μπουζουκιων στη Νεα Υορκη, την προ-επιφον εποχη.
Μερικα οργανα του σωζονται ακομα, δειτε εδω ενα του 1911.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #31 στις: 11/03/11, 14:58 »
...και ο leo fender ελληνοαμερικάνος ήταν... ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #32 στις: 11/03/11, 19:52 »
Για να επανέρθουμε στο θέμα μας:
 
Δεν γνωρίζω τίποτα για τα τεχνικά χαρακτηριστικά (εντάξει, πολλά ακούσαμε και διαβάσαμε αλλά πάλι ημιμαθείς είμαστε!) αλλά μου γυάλισε αυτή η DBZ http://www.thomann.de/gr/dbz_guitars_bolero_ab_plus_black_cherry.htm
Είναι μέσα στα πλαίσια της αναζήτησης (για Rock + Hard Rock) του φίλου που ξεκίνησε το θέμα; Αν και νομίζω οτι αυτή η αναζήτηση αφορά πολύ κόσμο (μέσα και εγώ).
 
Η τιμή βέβαια είναι ένα θέμα. Το να αξίζει τα λεφτά της είναι όμως σημαντικότερο. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #33 στις: 11/03/11, 21:18 »
H Bolero είναι μια πολύ καλή κιθάρα από πλευράς κατασκευής και αρκετά ευέλικτη ηχητικά. Επίσης είναι πολύ όμορφη, αν και το ασυνήθιστο σχήμα του σώματος με το κόψιμο στο πάνω μέρος ίσως να ξενίσει κάποιους. Τώρα το αν "αξίζει τα λεφτά της", αυτό είναι ένα εντελώς υποκειμενικό και καθαρά φιλολογικό ερώτημα, αφού τελικά αποτελεί θέμα προσωπικής εκτίμησης. Για μένα π.χ. οι περισσότερες Fender δεν αξίζουν τα λεφτά τους, γιατί πιστεύω ότι είναι υπερτιμημένες λόγω ονόματος και ποιοτικά δεν υπερτερούν σε σύγκριση με παρόμοια όργανα ίσης ή και μικρότερης αξίας όπως θα περίμενε κανείς. Για άλλους οι Fender αποτελούν σημείο αναφοράς στο χώρο και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν οτιδήποτε για ένα όργανο με το συγκεκριμένο λογότυπο στο headstock, οπότε μάλλον θα σού πουν το αντίθετο. Η ουσία του θέματος είναι να βρεις εσύ μια κιθάρα που να σε καλύπτει από πλευράς ήχου, αίσθησης, εμφάνισης, ονόματος, τιμής ή οποιουδήποτε συνδυασμού των παραπάνω πιστεύεις ότι είναι ο επιθυμητός.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #34 στις: 13/03/11, 22:08 »
Για να ξανα-μανα-επανέλθουμε στο θέμα μας (Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...  αν δεν απατώμαι) και να ανακατευτούμε λίγο περισσότερο.
 
Παραθέτω τις εξής 2 κιθάρες και αναρωτιέμαι για τις διαφορές τους:
 
1) DBZ GUITARS BOLERO
http://www.thomann.de/gr/dbz_guitars_bolero_ab_plus_black_cherry.htm
Δείτε και ένα δείγμα
σε λευκό χρώμα.
 
2) DEAN SOLTERO STANDARD
http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_soltero_standard_cw.htm
Δείτε και το δικό του δείγμα

 
Εγώ ο αδαής εντοπίζω τις εξής διαφορές:
Α) 120 Ευρώ στην τιμή
Β) Ο ένας κιθαρίστας έχει επιπλέον και μια λωρίδα τρίχες στο κεφάλι.
 
Συγνώμη αν κάποιος παρεξήγησε το ύφος. Να γελάσει το χειλάκι μας προσπαθώ (κοντεύουμε τον εμφύλιο με τα σού 'πα, μού 'πες)
 
Εσείς ποια θα επιλέγατε;
Θα μου πείτε είναι ο ίδιος κατασκευαστής.
Έχουν όντως πιο μεταλ προσανατολισμό;
Μια αλλαγή μαγνητών (λέμε τώρα!) θα μας έφερνε στα ίσα μας;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #35 στις: 13/03/11, 22:36 »
Το ότι έχουν metal προσανατολισμό βρωμάει από χιλιόμετρο λόγω σχεδίασης πάντως...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #36 στις: 13/03/11, 23:28 »
Για να ξανα-μανα-επανέλθουμε στο θέμα μας (Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...  αν δεν απατώμαι) και να ανακατευτούμε λίγο περισσότερο.
 
Παραθέτω τις εξής 2 κιθάρες και αναρωτιέμαι για τις διαφορές τους:
 
1) DBZ GUITARS BOLERO
http://www.thomann.de/gr/dbz_guitars_bolero_ab_plus_black_cherry.htm
Δείτε και ένα δείγμα http://www.youtube.com/watch?v=l3GaQrx-_Ww σε λευκό χρώμα.
 
2) DEAN SOLTERO STANDARD
http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_soltero_standard_cw.htm
Δείτε και το δικό του δείγμα http://www.youtube.com/watch?v=SIUiFfKdy6M
 
Εγώ ο αδαής εντοπίζω τις εξής διαφορές:
Α) 120 Ευρώ στην τιμή
Β) Ο ένας κιθαρίστας έχει επιπλέον και μια λωρίδα τρίχες στο κεφάλι.
 
Συγνώμη αν κάποιος παρεξήγησε το ύφος. Να γελάσει το χειλάκι μας προσπαθώ (κοντεύουμε τον εμφύλιο με τα σού 'πα, μού 'πες)
 
Εσείς ποια θα επιλέγατε;
Θα μου πείτε είναι ο ίδιος κατασκευαστής.
Έχουν όντως πιο μεταλ προσανατολισμό;
Μια αλλαγή μαγνητών (λέμε τώρα!) θα μας έφερνε στα ίσα μας;



Οι διαφορές τους είναι οι εξής.... :)


Ο dean zelinsky ο οποίος ήταν ιδρυτής της φίρμας dean, πούλησε την εταιρία του σε κάποιον άλλον στις αρχές της δεκαετίας του '90.
Αργότερα, μετά απο κάποια χρόνια προσλήφθηκε απο την πρώην δικιά του εταιρεία (η οποία βέβαια είχε κρατήσει το όνομα του σαν φίρμα) ως σύμβουλος-σχεδιαστής.


Το 2008 όμως δεν τα βρήκανε στα λεφτά και έτσι αποχώρησε ιδρύοντας την εταιρεία DBZ Guitars.
Όπως είναι φυσικό λοιπόν κάποια μοντέλα που σχεδίασε πουλιούνται ακόμα απο την dean ενω τα κατασκευάζει κι αυτός σε άλλο εργοστάσιο για την δικιά του πιο καινούρια DBZ.

Ποιό απο τα 2 είναι καλύτερο??......I don't know... ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #37 στις: 13/03/11, 23:41 »
Πάντως το μόνο ενδιαφέρον που βρήκα εγώ είναι το coil split....
Κατά τα άλλα με τέτοιο headstock που έχει η DEAN θα έπαιζα μόνο σε αποκριάτικο πάρτυ...!
 
Χωρίς παρεξήγηση έτσι...Να κάνουμε και λίγο πλάκα!!
 
Το ότι είναι για metal δε νομίζω ότι σηκώνει συζήτηση...
 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #38 στις: 13/03/11, 23:58 »
Παιδιά, το coil split είναι μια μόντα που μπορεί να γίνει και αργότερα.
Αν πχ σας αρέσει μια κιθάρα η οποία δεν το έχει, μη την διαγράφετε μόνο και μόνο γι'αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/11, 20:03 από Απόλλων »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #39 στις: 16/03/11, 13:38 »
Κρίμα που οι αντιπαραθέσεις αυτές έκλεισαν ένα ενδιαφέρον (για ημιμαθείς) θέμα. Προσπαθούμε να ξεστραβωθούμε παρακολουθώντας τις συζητήσεις σας. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα έστω και σε άλλο thread.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #40 στις: 16/03/11, 20:06 »
Δίκιο έχεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μη συνεχιστεί η συζήτηση, από τη στιγμή που τα άσχετα μηνύματα μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστό thread. Υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι το θέμα δεν έχει εξαντληθεί ούτως ή άλλως...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #41 στις: 16/03/11, 20:58 »
Η εντελώς προσωπική μου άποψη είναι οτι αυτό το θέμα δεν εξαντλείται με τίποτα. Έχεις δεν έχεις κατασταλάξει και αποκτήσει την οποιαδήποτε κιθάρα. Πάντα συνεχίζεται το ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #42 στις: 19/03/11, 18:34 »
Καλησπέρα!
Σήμερα το πρωί βρήκα λίγο λάσκα και έκανα ένα πρώτο test drive στις υποψήφιες κιθάρες...
Δυστυχώς δεν πήγε καλά, όχι από άποψη ποιότητας, αλλά από άποψη ποσόστητας, καθώς οι μόνες κιθάρες που κατάφερα να τεστάρω ήταν οι εξής:
Michael Kelly Patriot Supreme & Custom και η Schecter Solo 6 Custom.

Η πρόθεση ήταν να δοκιμαστούν επίσης οι: PRS SE singlecut (για να αποκτήσω εικόνα θεωρώντας ότι θα μοιάζει με την SE 245, τουλάχιστον σέ ότι έχει να κάνει με το neck), LTD EC-400 & 1000 (με SD μαγνήτες), Hagstrom Select Swede & Super Swede.

Για τις PRS μάλλον θα πρέπει να κατέβω Πειραιά, διότι δεν τις βρήκα κάπου στο κέντρο, ενώ για τις LTD, Hagstrom δε ξέρω τί να κάνω. Όποιος γνωρίζει που μπορώ να τις βρω, θα παρακαλούσα να με ενημερώσει....

Τώρα σχετικά με αυτές που δοκίμασα, έχω να πώ τα εξής:
Και οι 3 είχαν πολύ βαθύ cutaway με αποτέλεσμα η πρόσβαση χαμηλά να είναι πολύ άνετη. Γενικά στα μπράτσα δεν εντόπισα μεγάλες διαφορές, ωστόσο νομίζω ότι της Sch. είναι λίγο παχύτερο, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος, καθώς η μια δοκιμή από την άλλη είχαν περίπου 1 ώρα διαφορά οπότε η σύγκριση δεν ήταν τύπου "δίπλα-δίπλα". Ειδικά οι ΜΚ έχουν πολύ smooth ένωση του λαιμού με το σώμα σαν neck through!!
Η Schecter είναι και φαίνεται πολύ βαρύτερη και για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι είναι βαρύτερη από LP Standard....
To φινίρισμα της Schecter ήταν απίστευτο (ξύλα, βάρος, maple καπάκι, controlers, locking tuners, burst finish και στην πίσω πλευρά...) και γενικά η αίσθηση που σου δίνει όταν την κρατάς είναι αυτή ενός high end οργάνου. Από την άλλη οι ΜΚ έχουν και αυτές καλό φινίρισμα για τα λεφτά τους, αλλά σε καμία περίπτωση δε συγκρίνεται με την Schecter...
H Schecter επίσης μου φάνηκε καλύτερη με τους μαγνήτες σπλιταρισμένους (έβγαζε πιο Tele ήχο), αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται και στους μαγνήτες (πέρα από τα ξύλα). Η Sch. φοράει τους Seymour Duncan Custom SH-11/'59 SH-1N, ενώ οι ΜΚ φοράνε τους Rockfield SWC.
Γενικά δεν μπορώ να πω ότι καμία από τις τρεις έβγαζε πολύ vintage ήχους (ίσως οι ΜΚ ήταν καλύτερες σε αυτόν τον τομέα), αλλά σε αυτό μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι δοκιμάστηκαν κυρίως σε τελείως clean κατάσταση.
Σε high gain κατάσταση η Schect. είχε περισσότερα γκάζια, αλλά σε αυτό δε δίνω πολύ βάση γιατί σίγουρα επηρεάζουν πολύ και οι ενισχυτές. Για την ιστορία η Schect δοκιμάστηκε σε λαμπάτο koch αγνώστων Watt. Για τις ΜΚ δυστυχώς δε συγκράτησα τον ενισχυτή...

Δεν ξέρω αν προσφέρω κάτι με τις παραπάνω απόψεις διότι σίγουρα είναι σε τελείως ερασιτεχνικό επίπεδο, αλλά μιας και άνοιξα το thread είπα να συσεισφέρω σε όποιον μπορεί να έχει παρόμοιες αναζητήσεις...

Για να κλείσω πάντως ομολογώ ότι η  SCHECTER μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!!! Σίγουρα όμως η σημερινή σύγκριση δεν είναι δίκαιη, διότι η διαφορά τιμής είναι σημαντική (500,00€ οι ΜΚ, ενώ η Sch. 750,00€).

Αναμένω σχόλια και ζητώ ξανά από όποιον γνωρίζει να μου πει που μπορώ να βρώ LTD και Hagstrom...!

Υ.Γ. το headstock της Schecter είναι μια χαρά από κοντά....
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/11, 11:48 από civilbill »

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #43 στις: 22/03/11, 15:11 »
Φαντάζομαι ότι έχω γίνει ήδη κουραστικός...
Βρέθηκα στον Πειραιά σήμερα για δουλεία και έκανα μια δοκιμή στην PRS SE Singlecut...
Έχω μπερδευτεί πλήρως...! Δεν γίνεται να υπήρχε και εδώ ένα ευρωπαϊκό κιθαράδικο να ακούς και να βλέπεις την μια υποψήφια κιθάρα μετά την άλλη..
Άντε τώρα να συγκρίνω μετά από τρεις ημέρες. Έτσι μου' ρχεται να μη δοκιμάσω τις LTD για να μη μπερδευτώ άλλο!!

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #44 στις: 22/03/11, 15:55 »
Μόνο κουραστικός δεν γίνεσαι. Συνέχισε εσύ τις δοκιμές, μιας και εμείς (επαρχία) δεν μπορούμε. Σε διαβάζουμε όμως και σε ζηλεύουμε :P

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #45 στις: 22/03/11, 16:00 »
Άντε τώρα να συγκρίνω μετά από τρεις ημέρες. Έτσι μου' ρχεται να μη δοκιμάσω τις LTD για να μη μπερδευτώ άλλο!!

Δοκιμασε τες, ειναι σιγουρο οτι θα σε μπερδεψουν κι αλλο...πιστεψε με, ομως, δεν υπαρχει πιο ευχαριστος πονοκεφαλος απο αυτον! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #46 στις: 22/03/11, 16:45 »
Eγω θα σου προτεινω επισης να κοιταξεις περισσοτερο τις prs se...Εχω μια tremonti se και ειναι απλα απιστευτη!!
οσο για το signature Που λες δεν ειναι δα και κατι τρομερο...Και ειναι και πολυ ομορφη....!!
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #47 στις: 22/03/11, 17:31 »
Οι PRS ήταν αυτό που είχα αρχικά στο μυαλό μου...Απλώς μπήκαν και οι υπόλοιπες στο παιχνίδι και μου προκάλεσαν τον πονοκέφαλο που αναφέρετε και εσείς...

Η Singlecut μια και ξεκινήσαμε ξανά την κουβέντα είχε καταπληκτικά καθαρό ήχο, κρυστάλινο ειδικά όταν έπαιζαν και οι δυο μαγνήτες...
Με τον neck μαγνήτη έβγαζε πιο μπουκωμένο blues ήχο...Με τον bridge έβγαζε μια χαρά βρώμικα, αλλά γενικά όπως έγραψα και στα προηγούμενα posts σε αυτή τη φάση δοκιμών στέκομαι περισσότερο στα καθαρά για να αποκτήσω πιο ξεκάθαρη εικόνα των δυνατοτήτων της κιθάρας, αφού για τα βρωμικα λύσεις υπάρχουν...
Σχετικά με τα ξύλα, έχω να πω ότι το maple καπάκι είναι αρκετά λεπτότερο από τις άλλες που δοκίμασα με σημαντικά μικρότερη καμπυλότητα.. Επίσης το σώμα είναι και αυτό λεπτότερο με αποτέλεσμα το βάρος της κιθάρας να παραπέμπει περισσότερο σε SG...Ωστόσο η SE 245 θα έχει πάχος όσο και το SC USA μοντέλο, το οποίο επίσης περιεργάστηκα (χωρίς όμως να το βάλω σε ενισχυτή, καθώς με το παρόν budget δε θα είχε κανένα νόημα να ονειροπολώ). Πάντως η SC 245 ήταν επίσης πολύ ελαφρύτερη της Schecter....Σχετικά με τα μπράτσα έχω να πώ ότι μου φάνηκε λεπτότερο από της Schecter, αλλά σίγουρα φαρδύτερο, με καλή επίσης πρόσβαση σε όλη την ταστιέρα και χωρίς την ογκώδη κόλληση λαιμού-σώματος των LP. Για ποιότητα κατασκευής δεν το συζητώ, απλά εξαιρετική...

Επανέρχομαι όταν καταφέρω και τις δοκιμές LTD...

Ευχαριστώ για τα σχόλια!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #48 στις: 23/03/11, 08:49 »
Την 245 δεν την εχω δοκιμασει, ομως αυτη που εχω δοκιμασει και σου προτεινω να δοκιμασεις και εσυ ανεπιφυλαχτα ειναι η PRS SE Tremonti (νομιζω την εχει ο Arco στη Γλυφαδα) - και απ'οτι ειδα στην εχουν προτεινει πολλα παιδια ηδη - :

http://www.dv247.com/guitars/prs-mark-tremonti-se-electric-guitar-natural--67347

Αλλη μια που μ'αρεσε πολυ οταν την δοκιμασα σε φιλο ειναι η VGS Eruption:

http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=23&la=1&ctID=291&mnfID=125

Παντως εγω αν εψαχνα για single-cut κιθαρα σε αυτη την κατηγορια τιμης και δεν ειχα υπομονη να περιμενω την 245, θα πηγαινα για την Tremonti natural...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #49 στις: 24/03/11, 23:34 »
οταν εψαχνα για paul δοκιμασα και δυο vgs δεν θυμαμαι να σου πω μοντελα...Απλα ηταν ενα επιπεδο κατω για μενα σε σχεση με την prs...Απλα το μονο πραγμα που Χρειαζοταν η tremonti μου εμενα και απο οτι μου ειπαν γενικοτερα ηταν τοτε ειναι οτι ηθελε αλλαγμα το nut ..ειναι πολυ κακοκομενο...
οριστε φωτο της δικιας μου..!!

Απ: Φωτογραφιες  κιθαρων!!
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:44
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
24 Απαντήσεις
8615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 01:47
από a7xjoey
41 Απαντήσεις
11036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 21:25
από Napoleon66
5 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 23:26
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:13
από ZaranisPetros
1 Απαντήσεις
2190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 10:24
από Rockdude
16 Απαντήσεις
8931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
9 Απαντήσεις
11727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/12, 21:19
από adr1anos
17 Απαντήσεις
5512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/21, 14:54
από Crazy Heart