Αποστολέας Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...  (Αναγνώστηκε 5815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« στις: 07/04/08, 22:16 »
ΓΕΙΑ σας παιδες...Θα ηθελα πολλες πολλες πληροφοριες για το πως θα αλλαξω τις λαμπες του ενισχυτη μου...εδω κ καποιο καιρο ειμαι χαρουμενος (ναι χαρουμενος) κατοχος ενος Marshall jcm 900 model 4102 dual reverb 100 watt(μαλιστα καποια πεδια απο το site  με βοηθισαν με τις συμβουλες τους να τον αποκτησω).Λοιπον απο περιεργεια για να πειραματιστω με τον ηχο θελω να αλλαξω τις λαμπες...ο ενισχυτης φοραει τις μαμα λαμπες δλδ 5881...θελω να πειραματιστω το ξαναλεω αρα ακουω προτασεις για τι αλλαγες πρεπει να κανω...ξερετε για πιο σκληρο ηχο αλλα οχι μονο οτιδηποτε προταση δεκτη...ριξτε ιδεες στο ψηφιακο τραπεζι...
Μπορω να τις αλλαξω μονος?νομιζω ναι ε?τουλαχιστον ετσι ειδα....... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......................................
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #1 στις: 08/04/08, 09:28 »
Δεν ειμαι σιγουρος για τον 900, αλλα γενικα για να αλλαξεις λαμπες (τελικες) πρεπει καταρχην να σαι σιγουρος ποιου ειδους λαμπες δεχεται ο ενισχυτης (υπαρχουν πολλες διαφορετικες, ο δικος σου λογικα εκτος απο τις 5881 θα παιρνει και EL34 τις οποιες και θα προτιμουσα προσωπικα).
Απο κει και περα πρεπει να ξερεις αν ο ενισχυτης δουλευει με fixed bias ή αν θελει ρυθμισμα το bias καθε φορα που αλλαζεις λαμπες, γιατι αν θελει ρυθμισμα bias, τοτε καλυτερα να το πας σε εναν τεχνικο γιατι χρειαζεσαι οργανα μετρησεων για να κανεις την ρυθμιση.
Για τις λαμπες προενισχυσης δεν χρειαζεται καμια ρυθμιση, απλα plug and play. Ο δικος σου παιρνει ειτε ECC83 ή A12X7 (ουσιαστικα ειναι οι ιδιες λαμπες, οι πρωτες ειναι οι Ευρωπαϊκες και οι δευτερες οι Αμερικανικες, αν και πλεον και αυτο θεωρητικο ειναι μιας και ολες στην Κινα και στην Ρωσσια φτιαχνονται αλλα τεσπα).
Εκει δεν χρειαζεται να κανεις κατι το ιδιατερο, απλα να παρεις καλης ποιοτητας λαμπες και ειδικα μια απο αυτες (αυτη που θα βαλεις στην θεση της phase inverter) να ειναι μη μικροφωνικη. Απο κει και περα αναλογα αν θες πιο λιγο gain (ή αν τα βαθακια του 900 χρησιμοποιουν μια απο τις  λαμπιτσες προενισχυσης) μπορεις να παιξεις με διαφορα μοντελα (πχ Α12U7, Α12Τ7 κτλ) αλλα απο οτι καταλαβα εσυ θες πιο πολυ και οχι λιγοτερο gain. Δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις απλα με αλλαγη λαμπων στον 900 να δεις σημαντικη διαφορα στο ποσο gain εχει, αλλα γενικα θα προτεινα Α12Χ7 για προενισχυτριες και ΕL34 για τελικες για τον κλασσικο Marshall ηχο. Αν θες παντως να ακουσεις πραγματικα τον ενισχυτη σου και εφοσον δεν χρειαζεται προς το παρον αλλαγη στις λαμπες, θα σου προτεινα απλα να δοκιμασεις να τον τσιτωσεις (σε ενταση) και να δεις τι γινεται... Δυστυχως (ή ευτυχως) οι λαμπατοι και ειδικα οι πιο "παλιοι" λαμπατοι ετσι δινουν αυτο που πρεπει.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #2 στις: 08/04/08, 14:31 »
ΣΕ ευχαριστω πολυ φιλε μου...ειλικρινα πολυτιμοτατες οι συμβουλες σου...μου φαινεται πως θα παω σε τεχνικο :Pτο κακο ειναι πως αν τσιτωσω την ενταση την εχω ετοιμη την μηνυση....σιγουρα ομως...ασχετο...τον εχεις παιξει τον ενισχυτη μου>?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #3 στις: 08/04/08, 14:43 »
Εχω εναν Plexi superlead του 1973 (αυτοι δεν ειχαν master volume) και πιστεψε με ξερω τι σημαινει εντασεις... lol
Ισως θα σε συνεφερε (εφοσον δεν χρειαζεσαι αμεσα αλλαγη λαμπων) να επενδυσεις σε ενα power attenuator (λυση μια κατα την γνωμη μου: THD Hotplate και διαλεγεις αναλογα με τα Ωhm που βγαζει ο ενισχυτης, πχ 16Ωhm κτλ). Με αυτο πραγματακι, φευγεις απο τον ενισχυτη με το καλωδιο του ηχειου και πας σε αυτο το attenuator και απο κει παει στο/στα ηχεια σου. Εσυ μπορεις μετα να τερματιζεις πχ τον ενισχυτη σου και μεσω αυτου να κοβεις db απο το σημα που παει στα ηχεια (η περισσευουμενη ισχυς μετατρεπεται σε θερμοτητα, μιας και το συστηματακι ειναι passive με μια μεγαλη ψυκτρα για αυτον ακριβως τον λογο).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #4 στις: 08/04/08, 15:15 »
ΓΙΑ τι τιμη μιλαμε?εκτως των αλλων αν αλλαξω ολο το σετ λαμπες 3 καθαρο 4 παραμορφωση ποσο λες να μου βγει+δουλεια του μαστορι????
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #5 στις: 08/04/08, 15:16 »
ασχετο ο ενισχυτης σου ειναι κουκλι......εχεις κεφαλι + καμπινα????
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #6 στις: 08/04/08, 15:29 »
Ναι κεφαλη και καμπινα (αλλα η καμπινα δεν ειναι Marshall, Peavey ειναι 4x12").
Φανταζομαι οταν λες 3 λαμπες καθαρο και 4 παραμορφωση, μαλλον εννοεις οτι εχει 3 μικρες λαμπες και 4 μεγαλες. Αυτες δεν ειναι λαμπες για καθαρο και βρωμικο καναλι κτλ. Οι μικρες που βλεπεις ειναι οι λαμπες προενισχυσης και οι μεγαλες ειναι οι λαμπες τελικου σταδιου ενισχυσης.
Γενικα αν παρεις "απλες" λαμπες μαζι με εργασια θα σου παει κανα 150αρι ευρω φανταζομαι (και παλι δεν ειμαι σιγουρος). Αν αρχισεις και ψαχνεχσαι με TAD λαμπες κτλ τοτε ή θα πρεπει να βρεις απο εξω ή να τις χρυσοπληρωσεις πουθενα απο εδω (αν βρεις). Παντως οπως και να χει να περιμενεις ενα 150αρι μεσα στο νερο. Το THD hotplate εχει καινουριο απο Thomann γυρς στα 350 ευρω αλλα το βρισκεις απο Αμερικη κανα 150-200 ευρω (μαζι με μεταφορικα) (δεν εχεις προβλημα με ρευματα κτλ γιατι ειναι passive, δεν χρειαζεται τροφοδοσια).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #7 στις: 08/04/08, 15:33 »
το καλο ειναι πως σπουδαζω ιταλια αρα εχει αρκετα καλυτερες τιμες..σε ενα σαιτ :P :Pειχα διαβασει για τις Sovtek σαν προτινομενες...αλλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα....ασε εχω πελαγωσει κ δεν ξερω τι σκατα να κανωωωω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #8 στις: 08/04/08, 15:37 »
Ε ναι κλασσικη λυση... Αλλα δεν χρειαζεται να αλλαηεις λαμπες αν δεν υπαρχει λογος... Αν δεν εχουν προβλημα μην τις αλλαζεις. Αστες να φανε τα ψωμια τους και οταν χρειαστει τις αλλαζεις... Ετσι κι αλλιως κυριως τις τελικες θα αλλαζεις... Οι προενισχυτριες μπορει να κρατησουν και δεκαετιες χωρις προβλημα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #9 στις: 08/04/08, 15:55 »
να σαι καλα ρε φιλε αληθεια...εκτως απο τις Sovtek εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο..?σορρυ ρε φιλε αν σε εχω πριξει
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #10 στις: 08/04/08, 15:58 »
Γενικα φημιζονται για πιο gain ηχο, οποτε θα σου ελεγα σε αυτες να καταληξεις αν θες πιο πολυ gain.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #11 στις: 08/04/08, 16:04 »
σε εθχαριστω φιλε μου..
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ...ΠΩΣ,ΤΙ ΚΤΛ...
« Απάντηση #12 στις: 08/04/08, 16:06 »
np  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/06, 21:20
από Gabriel6th
18 Απαντήσεις
16326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:35
από dunkan
79 Απαντήσεις
59304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 13:40
από Jezus
13 Απαντήσεις
14266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 14:43
από jackson
17 Απαντήσεις
8148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/07, 19:28
από cyclo
11 Απαντήσεις
11658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 21:58
από don spiretos
18 Απαντήσεις
7176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:52
από pa...
36 Απαντήσεις
12055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 12:00
από dhmhtrhs_xm
2 Απαντήσεις
2493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/08, 18:00
από Vicarious
3 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/20, 13:42
από hawk13