Αποστολέας Θέμα: ποιος ειναι για σας ο εκνευριστικοτερος ανθρωπος στην ελληνικη μουσικη σκηνη???  (Αναγνώστηκε 146114 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Σε μεγαλύτερο βαθμό απο ότι παλιότερα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Κανένας καλλιτέχνης. Καμία Μπεζεντάκου κανένας Καρβέλας. Αυτοί τη δουλειά τους κάνουν. Ο εκνευριστικότερος είναι ο ίδιος ο Έλληνας ακροατής, που καθορίζει με τις αγορές του τη πορεία και το είδος της Ελληνικής μουσικής.
Συμφωνω απολυτα!!! Ο Νεοελληνας εχει τη μουσικη που του αξιζει.. αναλογη της παιδειας του!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Παιδιά, ήμαρτον! Το αν η ελληνική μουσική προχωρήσει, δεν εξαρτάται από τις δισκογραφικές αλλά από τους μουσικούς!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά, ήμαρτον! Το αν η ελληνική μουσική προχωρήσει, δεν εξαρτάται από τις δισκογραφικές αλλά από τους μουσικούς!
??? Μα δεν μίλησε κανείς για δισκογραφικές.. 
Εσύ δλδ λες οτι η μουσική δεν επηρρεάζεται από τις πωλήσεις? Κάνεις μεγάλο λάθος τότε.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
??? Μα δεν μίλησε κανείς για δισκογραφικές.. 
Εσύ δλδ λες οτι η μουσική δεν επηρρεάζεται από τις πωλήσεις? Κάνεις μεγάλο λάθος τότε.

Ασφαλώς και δεν επηρρεάζεται! Ο μουσικός που θα εξελίξει τη μουσική θα ψαχτεί για να ακούσει αυτό που χρειάζεται και ότι αυτό που θα του πουλήσουν! Οι δισκογραφικές έχουν κέρδος με το να καταστρέφουν τη μουσική! Καπιταλισμός και στη μουσική! Άρα η πορεία της μουσικής δεν εξαρτάται από τη μουσική βιομηχανία! Μιλάμε πάντα για σοβαρούς και αξιοπρεπείς μουσικούς.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ασφαλώς και δεν επηρρεάζεται! Ο μουσικός που θα εξελίξει τη μουσική θα ψαχτεί για να ακούσει αυτό που χρειάζεται και ότι αυτό που θα του πουλήσουν! Οι δισκογραφικές έχουν κέρδος με το να καταστρέφουν τη μουσική! Καπιταλισμός και στη μουσική! Άρα η πορεία της μουσικής δεν εξαρτάται από τη μουσική βιομηχανία! Μιλάμε πάντα για σοβαρούς και αξιοπρεπείς μουσικούς.
Σοβαρούς κ αξιοπρεπείς μουσικούς όπως?
Ωραία όσα λες, όμως η θεωρία από την πράξη έχουν μεγάλη απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Καταρχάς συγνώμη που ήμουν τόσο έντονος στο παραπάνω ποστ μου.

Τους σοβαρούς και τους αξιοπρεπείς μουσικούς τους βρίσκεις ψάχνοντας. Δεν πρόκειται για θεωρία αλλά για πράξη. Υπάρχουν σοβαροί μουσικοί αρκετοί, γνωρίζω κάποιους, κάποιοι ποστάρουν και σε αυτό το φόρουμ. Αν μιλάμε σοβαρά για μουσική, δε μιλάμε για μουσική βιομηχανία αλλά για μουσική. Η μουσική αγαπά τους μουσικούς, όχι τους εμπόρους.
Για να μη γενικολογώ, αναφέρω το Βαμβακάρη ή κάποιον λιγότερο γνωστό: το Χαρίλαο Ρόδανο. Μουσικούς οι οποίοι δεν είχαν μπλεξίματα με μουσική βιομηχανία αλλά με μουσική.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος Χ.Α.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • Theater is my LIFE!
    • Προφίλ
Καταρχάς συγνώμη που ήμουν τόσο έντονος στο παραπάνω ποστ μου.

Τους σοβαρούς και τους αξιοπρεπείς μουσικούς τους βρίσκεις ψάχνοντας. Δεν πρόκειται για θεωρία αλλά για πράξη. Υπάρχουν σοβαροί μουσικοί αρκετοί, γνωρίζω κάποιους, κάποιοι ποστάρουν και σε αυτό το φόρουμ. Αν μιλάμε σοβαρά για μουσική, δε μιλάμε για μουσική βιομηχανία αλλά για μουσική. Η μουσική αγαπά τους μουσικούς, όχι τους εμπόρους.
Για να μη γενικολογώ, αναφέρω το Βαμβακάρη ή κάποιον λιγότερο γνωστό: το Χαρίλαο Ρόδανο. Μουσικούς οι οποίοι δεν είχαν μπλεξίματα με μουσική βιομηχανία αλλά με μουσική.

Έχεις δίκιο σε αυτό...
...Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες, τούτο το κένο είναι οτι έδωσες, το άσπρο χαρτί...

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Καταρχάς συγνώμη που ήμουν τόσο έντονος στο παραπάνω ποστ μου.

Τους σοβαρούς και τους αξιοπρεπείς μουσικούς τους βρίσκεις ψάχνοντας. Δεν πρόκειται για θεωρία αλλά για πράξη. Υπάρχουν σοβαροί μουσικοί αρκετοί, γνωρίζω κάποιους, κάποιοι ποστάρουν και σε αυτό το φόρουμ. Αν μιλάμε σοβαρά για μουσική, δε μιλάμε για μουσική βιομηχανία αλλά για μουσική. Η μουσική αγαπά τους μουσικούς, όχι τους εμπόρους.
Για να μη γενικολογώ, αναφέρω το Βαμβακάρη ή κάποιον λιγότερο γνωστό: το Χαρίλαο Ρόδανο. Μουσικούς οι οποίοι δεν είχαν μπλεξίματα με μουσική βιομηχανία αλλά με μουσική.

Έχεις δίκιο σε αυτό...

Δίκιο έχει, αλλά... Αναξίμανδρε, για τον Κουνούπη δεν θα μας πεις;;  :P :P :P :P :P
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Παρακαλώ όχι τσατ.

Ο Κουνούπης είναι το πιο κλασικό παράδειγμα που θα μπορούσα να πω ;) Δεν υπάρχουν πολλοί σαν αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Συγγνώμη κύριε συντονιστή για το τσατ... Είδες; Σου θύμισα και τη μουσικάρα σου, τον Μύγα... Συγγνώμη, τον Κουνούπη...  :P
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Anaximandre Αν σε μια χώρα δεν ακούγεται ένα είδος μουσικής, λόγω του οτι δεν "πουλάει" στο κόσμο, πχ. ρέγκε πιστεύεις οτι θα υπάρξει άνθηση της ρέγκε σε αυτή τη χώρα? Άρα οι ακροατές δεν καθορίζουν το "ποιόν" της μουσικής με τις αγορές τους? Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τη ποιότητα? Αν σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, πουλάει η Μπεζεντάκου, αυτό σημαίνει οτι οι δισκογραφικές θα συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο, θα βγάζουν "ταλέντα" τύπου Στέλλας, και θα παραμερίσουν ποιοτικούς καλλιτέχνες...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Vampovarotor κάνεις το ίδιο λάθος. Οι ακροατές δεν ταυτίζονται με τους μουσικούς. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Η πορεία της μουσικής δεν καθορίζεται από το πόσο θα ασχοληθούν οι ακροατές αλλά από το πόσο θα ασχοληθούν οι μουσικοί. Οι ακροατές είναι σταθερή περίπτωση ενώ οι μουσικοί αλλάζουν συνέχεια, όσο πιο καλά μπορούν προς το καλύτερο.
Και πάλι, η μουσική δεν ταυτίζεται σε καμία περίπτωση με τη μουσική βιομηχανία.

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Εγώ πιστεύω πως ταυτίζεται... Αν δεν ασχοληθούν οι ακροατές οι μουσικοί για ποιον θα το κάνουν; Θα μου απαντήσεις, για τον εαυτό τους... Τότε, ας κάτσουν να παίζουν σπίτια τους και ας μην δημοσιεύουν το υλικό τους. Είναι κακό το να είσαι εμπορικός, αλλά δεν μπορείς και να μην είσαι καθόλου... Όλοι λίγο πολύ είναι... Αλλιώς θα τραγουδούσανε στο μπάνιο... Δεν θα βγάζανε cd... Για κάποιον το κάνουν... Για τους ακροατές + για τα λεφτά.. Όλοι, μηδενός εξαιρουμένου... (Άποψή μου πάντα)
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Δηλαδή συγνώμη, εσύ κάθεσαι και μαθαίνεις τόσα χρόνια πιάνο και αρμονία για τους ακροατές ή για τη μουσική;

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συγνωμη που διακοπτω,αλλα πιστευω οτι και οι 2 εχετε δικιο σε καποιο σημειο ο καθενας..οντως δεν μαθαινουμε μουσικη για το κοσμο αλλα φυσικα ΓΙΑ ΕΜΑΣ...αλλα και οι ακροατες παιζουν τεραστιο ρολο στο πως θα κατευθυνθουν οι μουσικες προτιμησεις μια χωρας..οντως οι δισκογραφικες οσο πουλανε αυτα τα ζωα που βλεπουμε τωρα στα καναλια αυτο θα προωθουν..γιαυτο και δεν ειναι ευκολο να ανθησουν αλλα ειδη..

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Δηλαδή συγνώμη, εσύ κάθεσαι και μαθαίνεις τόσα χρόνια πιάνο και αρμονία για τους ακροατές ή για τη μουσική;

Κατάλαβες τι είπα; Εγώ μαθαίνω για ΜΕΝΑ. Που σημαίνει πως ποτέ δεν θα έκανα δίσκο (όχι ότι θα μου το ζητούσαν κιόλας) αλλά αυτό είπα. Αυτοί που παίζουν για αυτούς και ΟΧΙ για τους ακροατές δεν κάνουν δίσκο, απλά παίζουν για αυτούς χωρίς ακροατές.
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Δηλαδή συγνώμη, εσύ κάθεσαι και μαθαίνεις τόσα χρόνια πιάνο και αρμονία για τους ακροατές ή για τη μουσική;

Κατάλαβες τι είπα; Εγώ μαθαίνω για ΜΕΝΑ. Που σημαίνει πως ποτέ δεν θα έκανα δίσκο (όχι ότι θα μου το ζητούσαν κιόλας) αλλά αυτό είπα. Αυτοί που παίζουν για αυτούς και ΟΧΙ για τους ακροατές δεν κάνουν δίσκο, απλά παίζουν για αυτούς χωρίς ακροατές.


Μιλάμε για τρελή αυτοπεποίθηση!!!
Mary_Ann, έχω δισκογραφική εταιρεία, θες να συνεργαστείς μαζί μου;  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/07, 14:38 από Πριγκηπέσσα »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Δηλαδή συγνώμη, εσύ κάθεσαι και μαθαίνεις τόσα χρόνια πιάνο και αρμονία για τους ακροατές ή για τη μουσική;

Κατάλαβες τι είπα; Εγώ μαθαίνω για ΜΕΝΑ. Που σημαίνει πως ποτέ δεν θα έκανα δίσκο (όχι ότι θα μου το ζητούσαν κιόλας) αλλά αυτό είπα. Αυτοί που παίζουν για αυτούς και ΟΧΙ για τους ακροατές δεν κάνουν δίσκο, απλά παίζουν για αυτούς χωρίς ακροατές.


Μιλάμε για τρελή αυτοπεποίθηση!!!
Mary_Ann, έχω δισκογραφική εταιρεία, θες να συνεργαστείς μαζί μου;  :P


Όχι, ευχαριστώ... Προτιμάω να κρατάω τη μουσική μου για τον εαυτό μου (ψωνάρα :P)
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος barono

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος Χ.Α.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • Theater is my LIFE!
    • Προφίλ
...Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες, τούτο το κένο είναι οτι έδωσες, το άσπρο χαρτί...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Καλα... τη Στελλα Μπεζαντακου δεν τη σκεφτηκε κανεις σας;;; Ντροπη σας αχαριστοι :P :P :P !!!! ΑΛλα τι να κανεις; Ακομα και σε αυτο το θεμα, ο Νταλαρας τα επισκιαζει ολα!!!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Ουπς!  Μολις ειδα οτι την εχετε αναφερει... Ζητω συγγνωμη :-[ :-[ :-[
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος founio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • with the birds i' ll share this lonely view....
    • Προφίλ
Βασικά υπάρχουν πολλά,ας το γράψω ευγενικα, σούργελα στην ελληνική μουσική σκηνή. Το θέμα είναι τι επιλέγεις να ακούσεις.

Κατά την δική μου άποψη εκνευριστικοί είναι οι Μίκρο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
19573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 07:56
από sof1a
11 Απαντήσεις
6895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
1 Απαντήσεις
3092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 01:20
από EPALLE
0 Απαντήσεις
2931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 15:09
από xartaetos
5 Απαντήσεις
3693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 17:35
από Cuore_Sportivo
71 Απαντήσεις
18725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/13, 16:47
από krios80
0 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/13, 13:20
από krios80
7 Απαντήσεις
5922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 22:58
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
6849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/18, 00:34
από daphne daphne