Αποστολέας Θέμα: Παρουσίαση ενισχυτή: Laney IRT Studio (φώτο + βίντεο)  (Αναγνώστηκε 22418 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ορμώμενος από μία συζήτηση τελευταία στο forum και εφόσον είχα λίγο χρόνο ελεύθερο σκέφτηκα να κάνω μία μικρή παρουσίαση του Laney IRT Studio, κατά τη γνώμη μου ενός –αν όχι του καλύτερου- από τους καλύτερους ενισχυτές στην κατηγορία χρημάτων του.
 
Αντί για το κλασσικό review (υπάρχουν βίντεο με playthought στο youtube) είπα να το κάνω my way, δηλαδή όπως το χρησιμοποιώ σπίτι.
 
Για την ιστορία, έχω 2 IRT’s τον ένα στο στούντιο όπου παίζει σε μία καμπίνα 4x12 Marshall, και τον άλλο σπίτι όπου τον χρησιμοποιώ μαζί με το Torpedo VB101, το οποίο είναι ένα εκπληκτικό μηχάνιμα όσον αφορά το cab/mic simulation.
 
Ο τρόπος που έχω σετάρει το VB101 είναι παρόμοιος με τον τρόπο που χρησιμοποιώ στο studio, δλδ μία 4x12 με Celestion Vintage 30’s με μικρόφωνο ένα Sennheizer 607 δυναμικό κολλημένο στη σίτα.
 
Ο λόγος που χρησιμοποιώ το VB101 και όχι το δικό του cab sim είναι διότι με το VB101 είναι σχεδόν πανομοιότυπος ο ήχος που έχω συνηθίσει από τη real καμπίνα σε σχέση με το cab sim του IRT. Παρόλα αυτά, και το δικό του simulation είναι πάρα πολύ καλό.
 
Ο Laney IRT για την ιστορία είναι ένας 3κάναλος full tube ενισχυτής σε μέγεθος 2u. Τα 2 κανάλια (καθαρό-rhythm) μοιράζονται το ίδιο eq, ενώ το τρίτο κανάλι (lead) έχει δικό του eq.
 
To clean κανάλι έχει μόνο volume, και όπως έγραψα μοιράζεται το eq με το rhythm. Το rhythm κανάλι έχει volume, gain, και το κοινό treble-middle-bass, ενώ το κάθε knob έχει διπλή λειτουργεία και είναι push-pull. Αν τραβήξεις το treble δίνει ένα boost στα ψηλά, αντίστοιχα και τα άλλα 2.  Το τρίτο κανάλι (lead) έχει volume, gain, treble, middle, bass κανονικά χωρίς push-pull. Επίσης υπάρχει ένα preamp boost ρυθμιζόμενο και κατ’επιλογή από το footswitch το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όποιο από τα τρία κανάλια επιθυμεί κάποιος.
 
Αυτά όσον αφορά το preamp. Στο τελικό στάδιο έχει την επιλογή του dynamic (το οποίο σφίγγει ή χαλαρώνει τα μπάσα) και το tone (αντίστοιχα κόβει ή μπουστάρει τις ψηλές συχνότητες, ότι θα έκανε το presence στους περισσότερους ενισχυτές). Παρατήρησα ότι το dynamics έχει πολύ μικρότερη επιρροή ήχο από ότι το tone και γενικά δεν μου έκανε καμία ιδιαίτερη εντύπωση. Επίσης τέλος, έχει δικό του reverb (ψηφιακό) το οποίο χωρίς να είναι τπτ ιδιαίτερο, κάνει τη δουλειά αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε εξωτερικό fx.
 
Έχει fx loop με επιλογή 0dp, -10dp και off (το βγάζει εκτός signal path), έχει μία έξοδο για ηχείο με επιλογή αντίστασης, line out με ρύθμιση gain και επιλογή cab simulation ή όχι.  Έχει usb out για σύνδεση σε υπολογιστή και δυνατότηα reamping με ξεχωριστό input, καθώς και ένα mini jack aux in για να συνδέσετε εξωτερική πηγή ήχου (π.χ.  mp3 player). Τέλος έχει και έξοδο για ακουστικά για silent practice, παίζει χωρίς ηχείο καθώς έχει εσωτερικό φορτίο, και παίζει στα 1w και 15w από ξεχωριστά inputs στο μπροστά panel. Ουφ, αυτά!
 
To footswitch του ενώ φαντάζει κάπως μπερδεμένο στην αρχή, εν τέλη καταφέρνει με 4 κουμπιά να δίνει remote πρόσβαση και στα 3 κανάλια, το reverb και το boost, όχι άσχημα.
 
Στα του ήχου. Το καθαρό του κανάλι είναι ένα καλό καθαρό. Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω κάπως, αν φέρνει σε fender ή marshall κτλ. Τα περισσότερα παρόπονα που γράφονται για το συγκεκριμένο ενισχυτή έχουν να κάνουν με το ότι δεν υπάρχει ρυθμιστικό gain στο καθαρό με αποτέλεσμα να είναι λίγο περιοσμένο στις δυνατότητες του(με hot μαγνήτες βρωμίζει εύκολα αν το volume είναι πάνω από τη μέση). Παίρνει πετάλια πολύ καλα.
 
Το δεύτερο κανάλι, η Laney το ονομάζει  Rhythm, είναι ένα ωραίο crunch κανάλι του οποίου το gain του είναι περιορισμένο, θυμίζει περισσότερο Marshall, τα ρυθμιστικά του ακούνε όλα μια χαρά,  κόβεις ή μπουστάρεις αντίστοιχα τις συχνότητες που θες, ενώ τα push pull προσφέρουν μία ακόμα επιλογή (τραβώντας το treble είναι στην ουσία το γνωστό bright, το bass είναι το deep και το middle είναι το shift). Αν και περιορισμένο σε gain  αν ενεργοποιήσεις το boost (το οποίο by the way ξέχασα να αναφέρω ότι είναι ρυθμιζόμενο από το μπροστά panel με κλίμακα από το 1-10) παίζει σε 80’s metal και γενικά metal καταστάσεις πάρα πολύ ωραία.
 
Το τρίτο κανάλι, ή αλλιώς Lead, έχει παραπάνω gain, κινείται και αυτό σε βρετανικό ήχο, έχει παραπάνω gain, δεν έχει push pull και στην ουσία είναι ένα δεύτερο κανάλι με περισσότερο gain. Εννοείται με το boost on πάει και αυτό σε άλλα επίπεδα, αλλά και από μόνο του παίζει τα πάντα.
 
Στα επίπεδα θορύβου είναι σε καλό επίπεδο, καθως τα κανάλια 2-3 έχουν ένα μικρό hiss το οποίο γίνεται πιο αισθητό με τέρμα το gain αλλά όχι κάτι ενοχλητικό, λογικό θα έλεγα. Με το boost on είναι πιο αισθητό, αλλά και πάλι λογικό.
 
Παίζει metal; Ναι λέω εγώ.  Δεν ξέρω αν κάποιος που θέλει να παίξει Machine Head θα τη βρει με το Laney διότι δεν είναι τόσο compressed όσο ένας 5150 ούτε έχει τέτοιο gain, αλλά κάποιος που θέλει να παίξει Maiden, Priest, όλη την κλασσική metal σκηνή κτλ έως και πιο σύγχρονα Black Stone Cherry πχ, θα βρει τη χαρά του. Αν παίζεις rock, hard rock, blues, metal κτλ είναι μανούλα.
 
Τελειώνοντας να πω ότι η καμπίνα της Laney (πωλείται extra)με το Celestion 80, περισσότερο τον χαντακώνει παρά καλό του κάνει. Τον δοκίμασα με Vintage 30’s, Greenbacks, G12-T75 και Eminence Governor και σε όλα τα μεγάφωνα ακούστηκε super.
 



Pros
1.     Η τιμή του
2.     Το μέγεθος/βάρος του
3.     Τα πολλά features του
4.     Ο ήχος του
5.     Παίζει χωρίς καμπίνα χωρίς φόβο ζημιάς του τελικού του
 
Cons
1.     Το καθαρό κανάλι δεν έχει gain, αλλά μονο volume knob
2.     Μία έξοδο για καμπίνα
3.     Το Dynamics θα μπορούσε να δουλεύει καλύτερα
 
Στην φωτογραφίες βλέπετε και τις ρυθμίσεις που έχω χρησιμοποιήσει και στο βίντεο. Επίσης έβαλα και μία φώτο από το Torpedo VB101.
*Να προσθέσω ότι το Laney συνδέεται στο Torpedo από το speaker out καθώς το Torpedo έχει δικό του load box που αντέχει έως 150w peak.

Βίντεο:
Επειδή δεν είμαι ο Pete Thorn να γράψω στα γρήγορα μία κομματάρα για να κάνω το review, παίζω μέρος του Smoke On The Water σε backing track που βρήκα στο utube

! No longer available

 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/15, 15:45 από sfanfan »
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
43001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/04, 11:23
από Καρχαρίας
7 Απαντήσεις
5275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 17:35
από mauros-pit
653 Απαντήσεις
269580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 15:04
από Archangel
4 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
4 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
11 Απαντήσεις
7197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 16:31
από groovymood
67 Απαντήσεις
62878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/17, 22:52
από BitCollector
31 Απαντήσεις
65631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 21:12
από Alani_No.13
14 Απαντήσεις
13914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/12, 12:34
από Korgy
4 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 11:45
από adrian666