Αποστολέας Θέμα: Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003  (Αναγνώστηκε 61697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • ...που είναι ο γατούλης;...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #125 στις: 06/01/03, 00:45 »
Πάνω σε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω για το disclaimer πριν τη σελίδα το έχω δει και εγώ,πχ στη διεύθυνση http://www.greek-music.info/ όπου διατίθενται mp3 και η οποία - αν θυμάμαι καλά - αντιμετώπισε επίσης προβλήματα με την ΑΕΠΙ, λέει τα εξής:

By entering this site you hereby agree to the following statements in their entirety.

DISCLAIMER

Neither; http://www.mousiki.de.vu Members or its Host's and ISP's are responsible for what you do on this page and the following pages. This page is intended for educational and entertainment purposes ONLY! All of the links found inside will direct you to pages that may contain questionable material and it is your choice what you do with such links. Your actions may cause you to break the law. If you do decide to download anything off of one of the linked pages make sure that you are the sole owner of a proper license of that software and/or you have the express written consent of the producer / software company and any related copyright holders.

ENDORSEMENT

Reference herein to any specific commercial products, process or service by trade name, trademark, manufacturer, or otherwise, does not necessarily constitute or imply its endorsement, recommendation, or favouring by our Host's or ISP's. The views and opinions of authors expressed herein do not necessarily state or reflect those of http://www.mousiki.de.vu and shall not be used for advertising or product endorsement purposes. Liability with respect to documents available from this server, neither http://www.mousiki.de.vu nor its creators, makes any warranty, express or implied, including the warranties of merchantability and fitness for a particular purpose, or assumes any legal liability or responsibility for the accuracy, completeness, or usefulness of any information, apparatus, product, or process disclosed, or represents that its use would not infringe privately owned rights.

NOTICE

For controversial reasons, if you are affiliated with any government ANTI-Piracy group or any other related group, or were formerly a worker of one you CANNOT enter this web site, cannot access any of its files and you cannot view any of the html files. If you enter this site you are not agreeing to these terms and you are violating code 431.322.12 if the Internet Privacy Act signed by Bill Clinton in 1995 and that means that you CANNOT threaten our ISP(s) nor any person(s) or company storing these files, and cannot prosecute any person's affiliated with this page and any page held within which includes family, friends or individuals who run or enter this web site. By continuing to enter this site, you are expressly and impliedly agreeing to all terms as stated above, and affirm that you are in compliance with all federal, state and local laws concerning the content of this site.

Σχόλια;
Johnny

Αποσυνδεδεμένος DaOrge

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήρεμα ήρεμα ,δεν είμαι τρομοκραααααααχχχχ
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #126 στις: 06/01/03, 05:07 »
Loipon.... prospathisa na diavasw ola ta minimata mexri pou eftasa se afto tou xasodiki.

Megale kai egw dikigoros eimai kai agapw oti agapame oloi edw.

Kai simfonw mazi tou se oti eipe.
Epipleon....

Gia na apofigoun oi administrators opoiesdipote kirwseis..se kapoio vathmo tha mporousan na kanoun mia A.E.
Episis....kanontas san to OLGA (to opoio prosferei diethnes kai anwtatou epipedou proigoumeno) afinoume tin AEPI na mpei se dikastikes diadikasies...i ton NAKA...enantion mas kai afinoume ton xrono na kila eis varos tous.

Den kserw kala pws leitourgei stin Ellada to sistima alla edw stin kipro afta theloun xroooooooono.

Me mia grigori matia pou eriksa ston Nomo opws poli evgenika kai volika parethesate...vlepw pollous tropous kai parathirakia.
Enapokeitai stous admins na apofasisoun.

Afto pou xreiazontai einai....oti kai an apofasisoun.... akoma kai to kleisimo tou site......Na exoun tin ipostiriksi mas....twra an petaxtoun 10-20 alla sites..allo thema:)

Na eisaste oloi kala
Να ΄σαστε όλοι καλά.
Make love..not war.

Αποσυνδεδεμένος darkecho

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no way out of here..
    • Προφίλ
    • Focus-Net
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #127 στις: 06/01/03, 18:44 »
Guys,
mia apo tis liseis pou eixa steilei stous admins einai na ginei host i selida ston server mou stin ameriki. Einai dedicated giafto kai na kamei opoiosdipote parapono pale ego 8a to do. Ara den mporoun na mas kanoun tpt.

Me ektimisi,
Giorgos Iordanou
George@focus-net.net
Axizei file na iparxeis gia ena oneiro ki as einai i fwtia tou na se kapsei

Αποσυνδεδεμένος ADimitris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Flo. Tubo Flo.
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #128 στις: 07/01/03, 21:17 »
xmmmm :)

Exw mia idea.

an moirastei i database se 3-4 pdf, kai exei sigkekrimeni onomasia, px:

kithara.old.1.pdf kithara.old.2.pdf kithara.old.3.pdf

kai kikloforisei se p2p programata opos kazaa...

Kai meta apo afto, oti komati stelnoune sto site, ana mina tha mpenei se ena pdf, px kithara.01.03.pdf kai tha moirazete se 20-30 gnwsta atoma, oi opoioi tha to vazoune se selides, kai p2p...

meta kathe xrono na enwnontai ta miniaia se kithara.2003.pdf klp klp....

sas kourasa? alla mipos einai kali idea?
-ADimitris-

Αποσυνδεδεμένος fender

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Fender Home Page v.2003
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #129 στις: 08/01/03, 17:33 »
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

Ειμαι νεο μελος στο forum, αρκετα παλαιο όμως στο site... το γνωριζω απο την εποχη που ηταν στο tripod...

Θεωρω, πως η λυση Ε, αν δεν κανω λαθος, στην οποια προτεινεται από τον δημιουργο του site, να ζητηθει αδεια απο τους ιδιους τους δημιουργους των τραγουδιων για δημοσιευση στο site ελευθερα, ειναι η καλυτερη. Με αυτό τον τροπο, δεν θα έχουμε την ανάγκη καμιάς ΑΕΠΙ. Ισως θα πρέπει, καποιος από τους δικηγορους που γράφουν σε αυτό το forum, εαν και εφ' όσον μπορεί και έχει χρόνο, να γράψει μια επιστολή που θα σταλθεί σε όλους τους καλλιτέχνες/δημιουργούς των τραγουδιών που υπάρχουν στο site.
Fender (c)

Αποσυνδεδεμένος goumas76

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #130 στις: 08/01/03, 17:58 »
Tha symfwnisw ki egw me th lysh E. Ksekinwntas apo ekei mporoume na arxisoume mia "ekstrateia" proseggishs eyaisthitopoihmenwn kallitexnwn kai na zhthsoume thn adeia tous na baloume ta tragoudia tous sto site. Ekei 8a fanei kai poioi kallitexnes ypotithetai (egw den to pisteuw) piesan thn AEPI na ksekinhsei to olo thema. Se kathe periptwsh se autous
pou tha arnhthoun mporoume na etoimasoume ena ksegyrismeno kraksimo eite sta proswpika tous site (polloi apo autous exoun sigoura) eite sta sxetika periodika tou xwrou.

Pantws dyskoleyomai na pistepsw oti yparxei kapoios arrwsthmenos kallitexnhs poy na antiti8etai se auto pou ginetai s' auto to pragmatika aksiologo site. An ontws yparxei nomizw oti den axizei kan na aggizoume ta tragoudia tou! Emena h olh douleia mou fainetai kalosthmenh ypo8esh kwlomanageradwn kai dikhgorwn pou nomizoun oti etsi 8a ta arpaksoun eykola h oti dh8en prostateyoun tous pelates tous.

Se ka8e periptwsh nomizw oti kai arketoi eimaste kai to dikio me to meros mas exoume wste na mporoume na ksemprostiasoume auta ta ypokeimena.

Thetw ki egw ton eauto mou sth dia8esh sas!

Filika,

Giorgos Goumas

p.s. alh8eia re paidia yparxei enas apo edw pou exei bgalei lefta ekmetalleyomenos ta tragoudia pou yparxoun sto site? yparxei kanenas kallitexnhs pou exei xasei lefta epeidh ta tragoudia tou yparxoun sto site? paralogismos h xanw kati? :(


Προτείνω λύση ''Ε'' . Ας αρκεστούμε σε αυτό για αρχή και μετά βλέπουμε, ετσι και αλιώς μέχρι 31/12/02 το βλέπω δύσκολο να βρεθεί λύση (μακάρι να βρεθεί αλλά..). Ας κρατήσουμε αυτό που μπορούμε και ας παλέψουμε μετά για τα υπόλοιπα.
Όσο για την εμπορευσημώτητα που μου είπαν , παιδιά και εμπορικό να ήταν το site ( με διαφημισεις κ.λ.π) τόσα λεφτά δεν θα ζητάγανε απο την Α.Ε.Π.Ι !
Είναι κρίμα πάντως γιατι μερικοί όντως δεν καταλαβαίνουν ποιούς ωφελεί και ποιούς οχι.. :-[

Admin. σε οτι και αν θέλετε είμαι δίπλα σας..

Αποσυνδεδεμένος Mythos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την παλιά λαϊκή μουσική!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #131 στις: 10/01/03, 11:35 »
Πιστεύω η λύση Γ είναι η καλύτερη αλλά πού να βρεθεί τέτοιο server; Μέχρι τότε συμφωνώ ότι η Ε είναι καλή. Τουλάχιστον τραγούδια πριν 50 χρόνια μπορούν να μπούν χωρίς πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #132 στις: 11/01/03, 01:47 »
Ανακάλυψα τυχαία μέσω ενός μαθητή μου πριν λίγους μήνες την "κιθάρα" σας (έχω μια σχολή που ασχολείται αποκλειστικά με το τραγούδι,με αγάπη, σοβαρότητα και συνέπεια για χρόνια) και τη σύστησα σε όλους τους μαθητές μου, που κατενθουσιάστηκαν και τη λάτρεψαν. Είναι ζήτημα αν η ίδια έχω κατεβάσει πάνω από δεκαπέντε τραγούδια όλο αυτό τον καιρό και δεν μπορώ να φανταστώ για ποιό λόγο θα μπορούσε κανείς να εκμεταλευτεί εμπορικά τα τραγούδια και τους στίχους τους (αφού ούτε και γω ,που είναι το αντικείμενο εργασίας μου δεν το έκανα).Λυπάμαι μόνο για την απογοήτευση των παιδιών και το χρόνο που θα ξοδέψουν να κάθονται να γράφουν τους στίχους μόνοι τους (αυτό δεν μπορεί να τους το απαγορεύσει ούτε η ΑΕΠΙ, εκτός και τη στήσει έξω από τη σχολή και καταμετρά τα τραγούδια που λέμε και μας κοστολογήσει.)Επίσης αν τη στήσει και την ώρα που κάνουμε μπάνιο, 3-4 τραγουδάκια λέμε,επί 0,40 κάθε μέρα(είμαστε και καθαροί) ξέρετε τι χρήμα θα μαζέψει;  Σα δε ντρεπόμαστε! Από πότε αποκτήσαμε ευαισθησία στην πνευματική ιδιοκτησία και την εκμετάλευσή της; Στην Πατησίων και τη Φωκίωνος Νέγρη και άλλα κεντρικότατα στέκια τα πανέρια με τα απλωμένα CD βγάζουν μάτια!!! Ποιός νοιάστηκε; Πότε κινήθηκε κάποια σοβαρή διαδικασία να σταματήσει η παράνομη διάθεση μουσικής από περιοδικά, Internet και ...πεζοδρόμια; Από το "κιθάρα" κινδυνεύουν οι ...δημιουργοί; Απλά , κάποιος μυρίστηκε ότι το site πέτυχε και έχει κίνηση και θέλουν να βγάλουν χρήμα, είτε υπερχρεώνοντας τις υπηρεσίες, είτε κλείνοντάς σας και ιδρύοντας κάτι αντίστοιχο όχι από χόμπυ και αγάπη για το τραγούδι αλλά παρέχοντας πληρωμένο υλικό,που μπορεί να το πήραν ήδη έτοιμο από σας. Κρίμα!
Αρετή-Vocal Studio
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #133 στις: 11/01/03, 08:05 »
Πολύ σωστή η τοποθέτησή σου και τα επιχειρήματα .Νομίζω ότι στο τέλος οι κερδισμένοι θα είμαστε όλοι εμείς που αγαπάμε την μουσική το τραγούδι και την κιθάρα .

Αποσυνδεδεμένος Kitharovia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #134 στις: 11/01/03, 22:46 »
Γεια σας παιδια! :)
Είμαι κι εγω νεα στο Forum παρολο που μπαινω στο κιθαρα απο περσι το Φεβρουαριο που αρχισα να μαθαινω κιθαρα.Αργησα βεβαια να στειλω.Καλλιο αργα παρα ποτε,οπως λεει θυμοσοφα ο λαος.Εχω λατρεψει αυτη τη σελίδα!Ειναι απο τις λιγες αξιολογες στο Ελληνικο διαδικτυο και θα είναι αδικία να χαθει η συλλογη!Νομίζω οτι οι admin εχουν ηδη κανει παρα πολλα για μας (σας ευχαριστουμε πολυ παιδια)και θα πρεπει τωρα εμεις που ειμαστε οι αμεσα ενδιαφερομενοι να τους ανταποδωσουμε,οσο και οπως μπορουμε.Δεν θυμαμαι αν το εχει προτεινει ηδη καποιος αλλα ισως θα πρεπει να στειλει ο καθενας μας μια επιστολη διαμαρτυριας στην ΑΕΠΙ.Να τους πρηξουμε τους ατιμους! >:(
Θα αγωνιστουμε ωστε η συλλογη να ειναι διαθεσιμη σε ολους τους φιλους της κιθαρας εστω και οχι και τοσο νομιμα.Εγω προσωπικα ειμαι διαθεσιμη και να πληρωσω οχι ομωστην ΑΕΠΙ(αυτη να μην παρει φραγκο)αλλα εσας που κανετε τοσα.Ειμαι συμφωνη για την ασπρη και τη μαυρη λιστα.Να μπει ο καθε κατεργαρης στον παγκο του!Τους χρειαζεται!
Συγχαρητηρια στο νεο κιθαρωδο για την επιστολη του!Καλα τουσ τα πες! ;)
Παιδια οτι και να γινει και αν μπορω να κανω κατι για σας,οτιδηποτε,ειμαι διαθεσιμη.
Υπομονη και ολα θα πανε καλα!
Καλη,δημιουργική και γεμάτη μουσική χρονιά :-*!

Αποσυνδεδεμένος makiszab

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #135 στις: 12/01/03, 00:14 »
Η ΑΕΠΙ και όλο το κακό συναπάντημα ή είναι πολύ μαλ**ες και δεν καταλαβαίνουν ότι αυτός που κατεβάζει τραγούδια θα αγοράσει και το cd του αγαπημένου του καλλιτέχνη,οπότε αυτοί έπρεπε να σας πληρώνουν για τη τζάμπα διαφήμιση ή το πιο πιθανό (επειδή ως γνωστό ζούμε στη χώρα της ρουφιανιάς),κάποιοι δυσαρεστήθηκαν απ' την επιτυχία του site και θέλουν να γίνουν κιθαρωδοί στη θέση των κιθαρωδών.Μυρίστηκαν χρήμα οι κουφάλες.


Υ.Γ  Στο guitar tab universe και σε άλλα παρόμοια sites του εξωτερικού που έχουν και στίχους πώς το έχουν λύσει το πρόβλημα;Δεν πιστεύω να πληρώνουν δικαιώματα σε όλους τους καλλιτέχνες του κόσμου!!!

Αποσυνδεδεμένος Ainias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #136 στις: 12/01/03, 20:41 »
Γεια σας παιδιά!
Βασικά πιστεύω ότι η ΑΕΠΙ δεν είναι ειλικρινείς, και ότι πραγματικά δεν παραπονέθηκε κανένας τραγουδιστής (σιγά μην κάτσουν και ασχοληθούν με μια ιστοσελίδα).
Απλά απ΄ ότι είπαν και κάποιοι άλλοι τους άνοιξε η όρεξη για λεφτά.
Μία ιδέα (όχι και τόσο νόμιμη), θα ήταν να κυκλοφορήσει το Site σε στυλ πρόγραμμα με δυνατότητα Update μέσο eDonkey ή eMule και άσε την ΑΕΠΙ να βρει και να αποδείξει ποιος την κυκλοφόρησε.
Πολλές φορές όποιος θέλει τα πολλά, χάνει και τα λίγα! Αφού δεν της φτάνουν αυτά που παίρνει ως τώρα.

Νίκος

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • ...που είναι ο γατούλης;...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #137 στις: 13/01/03, 00:08 »
 Λοιπόν, ρώτησα, συζήτησα, σκέφτηκα και έχω να πω τα εξής:

α) Αυτό που έγραψα παραπάνω για τη δημιουργία disclaimer το οποίο θα "απαγορεύει" την είσοδο μελών της ΑΕΠΙ στο site (ή τουλάχιστον θα το επισκέπτονται αποποιούμενοι την ιδιότητά τους ως μέλη της ΑΕΠΙ και επομένως δε θα είναι σε θέση να κινηθούν νομικά εναντίον μας - για περισσότερες λεπτομέρειες βλ. παραπάνω) μάλλον δεν έχει νομική βάση, καθώς όπως έμαθα το συνταγματικό δικαίωμα της ιδιοκτησίας παραβιάζεται και το disclaimer μπορεί εύκολα να κριθεί αντισυνταγματικό άρα και μη ισχύον. (ή κάπως έτσι τέλως πάντων)

β) Η λύση όμως που διάβασα παραπάνω για δημιουργία pdf αρχείων για κάθε μήνα της μορφής kithara-2003-Ianouarios.pdf και η δημιουργία στο τέλος κάθε έτους στη μορφή kithara-2003.pdf είναι εύκολο να διακινηθούν μέσω KaZaa, WinMX και άλλου τύπου τέτοια προγράμματα, τόσο λόγω μικρού μεγέθους όσο και μη ύπαρξης κεντρικού server των παραπάνω site. Επομένως, δεν μπορεί να κατηγορηθεί κανείς για τη διακίνησή τους. Αυτή θεωρώ εγώ την καλύτερη ιδέα.

γ) Αλήθεια, υπήρξε κάποια απάντηση στο θέμα από την ίδια την ΑΕΠΙ στην επιστολή του Κιθαρωδού; Αυτό ερωτήθηκε και σε άλλο post, αλλά δεν είδα κάποια απάντηση.

Johnny
Johnny

Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #138 στις: 13/01/03, 07:30 »
Μπορούμε με κάποιο τρόπο να εκμεταλλευτούμε το άρθρο 22;

'Αρθρο22

Αναπαραγωγή από βιβλιοθήκες και αρχεία

Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η αναπαραγωγή ενός πρόσθετου αντιτύπου από μη κερδοσκοπικές βιβλιοθήκες ή αρχεία, που έχουν αντίτυπο του έργου στη μόνιμη συλλογή τους, προκειμένου να διατηρήσουν το αντίτυπο αυτό ή να το μεταβιβάσουν σε άλλη, μη κερδοσκοπική βιβλιοθήκη ή αρχείο. Η αναπαραγωγή επιτρέπεται μόνο αν είναι αδύνατη η προμήθεια ενός τέτοιου αντιτύπου από την αγορά σε σύντομο χρόνο και με εύλογους όρους.


Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι στην τελευταία πρόταση.

Η δημοσιοποίηση του θέματος στα ΜΜΕ πρέπει να γίνει οργανωμένα και μεθοδευμένα, ειδικά σε μουσικά έντυπα όπως Δίφωνο κτλ, και αν είναι δυνατόν με προηγούμενη συνεννόηση από σχετικούς δημοσιογράφους.

Αν γίνεται επίσης να γίνει ένα έντυπο το οποίο να καλούνται να υπογράψουν δημιουργοί, μέσω του οποίου να επιτρέπουν την εμφάνιση των τραγουδιών τους στην Κιθάρα, υπό τον όρο ότι η Κιθάρα λειτουργεί, μη κερδοσκοπικά. Αυτό δυστυχώς προϋποθέτει πολύ χρόνο και κόπο μέχρι να προσεγγιστούν τόσοι πολλοί δημιουργοί. Η ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΛΥΣΗΣ, κατά την άποψη μου.

Τελοσπάντων, ο Θεός να βάλει το χέρι του... Διαφορετικά βλέπω στο μέλλον πράκτορες της ΑΕΠΙ να είναι παρόντες σε κάθε σύναξη παρέας με κιθάρα, κοστολογόντας... Σκεφτείτε δηλαδή που μπορούμε να φτάσουμε...
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος kostisk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #139 στις: 04/02/03, 02:57 »
Καταρχήν θέλω να τονίσω ότι χαίρομαι που ξαναβλέπω το αγαπημένο μας site να λειτουργεί ξανά, έστω και μ'αυτή τη μορφή. Κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη λύση προς το παρόν.
Σκοπός μου είναι να κάνω μια άλλη πρόταση την οποία έχω διατυπώσει ξάνα στο παρελθόν αλλά δεν έχω δει κάποια σχετική απάντηση ή αντίδραση.
Είναι λοιπόν σαφές ότι το site λειτουργεί πλέον στα πρότυπα του olga. Έχουμε μόνο τα aκκόρντα και ένα μέρος των στίχων. Τμήμα δηλαδή του αυθεντικού κομματιού.
Ε, δεν είναι λοιπόν σωστό να δημιουργηθεί ένα αδερφάκι του κιθάρα που να περιέχει ΜΟΝΟ τους στίχους;
Και πάλι αυτό το site θα δημοσιεύει ένα μέρος μόνο του κομματιού...
Και έτσι εμείς θα έχουμε πάλι ολόκληρο το κομμάτι με λίγη περισσότερη ταλαιπωρία, χωρίς όμως να δίνουμε φράγκο στην ΑΕΠΙ!
Άλλωστε κάτι τέτοιο συμβαίνει και στο εξωτερικό. Το προηγούμενο υπάρχει...
Μια είναι η ουσία! Η ταπεινή ΑΕΠΙ δε μπορεί να πετύχει κάτι που δεν έχουν καταφέρει ολόκληροι κολοσσοί (βλ. δισκογραφικές)! Η ελεύθερη και δωρεάν πληροφόρηση στο ιντερνετ υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει!
Και κάτι τελευταίο...
Καλό είναι να ξέρουν στην ΑΕΠΙ πώς "όποιος πάει για τα πολλά, χάνει και τα λίγα..."

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #140 στις: 08/02/03, 20:27 »
   ...ναι βρε παιδια αυτο ειναι πολυ καλο κολπο! Ομως θυμαμαι οτι ενας απο αμερικη δεχθηκε να αναλαβει τη μετακομιση του "κιθαρα" στον προσωπικο του σερβερ! Αυτο ειναι ευκολο ομως?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος sorgoth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #141 στις: 28/12/05, 23:36 »
Παιδιά, εγώ drummer είμαι αλλά μου αρέσει πολύ το παρεάκι σας και είπα να γραφτώ και γω, για να μπορέσω να σας μεταφέρω ένα μαντάτο δυσάρεστο που οι περισσότεροι θα το έχετε μάθει ή διαπιστώσει ήδη.

Τα μεγαλύτερα sites με ταμπλατούρες στην Αμέρική (mxtabs, taborama, powertab κ.α.) έχουν αρχίσει και κατεβάζουν ρολά, βάζουν λουκέτο, κλείνουν ρε παιδί μου!  >:( Γιατί η εκεί ΑΕΠΙ έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο!

Τους λεέι με λίγα λόγια ότι "τα τραγούδια που έχετε δώσει σε κοινή θέα ΔΩΡΕΑΝ, δεν είναι δικά σας, τα έχετε κλέψει από τους δημιουργούς και πρέπει να τους πληρώσετε!".

Και τρελένεται το αμερικανάκι που καθόταν ώρες, μέρες ολόκληρες με τη κιθάρα παραμάσχαλα και με τα ακουστικά στα αυτιά να βγάλει το σολάκι του Kirk στο Master of Puppets!  :o "Τι λες ρε μάγκα που είναι δικό τους! Εγώ το έφτιαξα έτσι όπως το γουστάρω να το παίζω και θέλω να δει ο κόσμος χωρίς να πάρω φράγκο, δικαίωμα μου δεν είναι?!? Σε λίγο θα μας πουν να μη παίζουμε όταν γουστάρουμε κομμάτια άλλων, ή ακόμα και να σφυρίζουμε μία μελωδία!"

Μην εκπλαγείτε αν σε λίγο καιρό η δική μας ΑΕΠΙ το πάρει είδηση και αρχίσει τα jammαρίσματα...  >:( Αλλά δε θα τους περάσει ρε! Ο κόσμος και ειδικά τα παιδιά που θέλουν να μάθουν μουσική χρειάζονται τέτοια sites (εγώ τα λέω e-ωδεία).

Εγώ είμαι 30 χρονών, είχα το απωθημένο να μάθω drums, τα ξεκίνησα πρίν δυό χρόνια μόνος μου, αγόρασα βιβλία, CD, DVD με μαθήματα και ταμπλατούρες, πήγα σε ωδείο, έκανα ιδιαίτερα και ΦΥΣΙΚΑ επισκεπτόμουν συστηματικά, sites, με κάθε λογής πληροφορία για τα drums και τη μουσική γενικότερα.

Μπορεί κάποιοι να μην έχουν την οικονομική δυνατότητα να κάνουν όλα αυτά που έκανα εγώ. Γιατί λοιπόν, γεροντοκόρη ΑΕΠΙ, να τους εμποδίσεις να ζήσουν ένα από τα όνειρα τους, στερώντας τους μιά "φτηνή" αλλά ουσιαστικότατη βοήθεια?!?  >:(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 19:35
από Jimi Pap
15 Απαντήσεις
12690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
5690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
5632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
0 Απαντήσεις
5159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 14:05
από DreamRiff
4 Απαντήσεις
2389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/13, 00:54
από kkmspm (φλουτσ)
18 Απαντήσεις
10657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
16 Απαντήσεις
13561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/22, 18:35
από ToriniMagician
2 Απαντήσεις
10102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
7512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 10:28
από Βραζίλης