Αποστολέας Θέμα: Joe Satriani - Surfing with the alien cover  (Αναγνώστηκε 5738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« στις: 22/12/10, 20:29 »
Χαιρετω παιδες!!!Τωρα ηχογραφημενο με το od του ενισχυτη χωρις boost κλπ οπως τα προηγουμενα.


Αφηστε και κανα σχολιο,καλο η κακο  :P



Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #1 στις: 22/12/10, 20:51 »
Ωραίος ο παίχτης! Δεν έχω την εμπειρία να το κρίνω τεχνικά, αλλά στην ακρόασή του είναι ευχάριστο.
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να του έχεις προσθέσει και κάτι δικό σου.
Γενικά πάντως είναι πολύ καλό, μπράβο!

Το προσπαθώ και γω αλλά ακόμα... >:( δεν.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #2 στις: 22/12/10, 21:15 »
Ωραίος ο παίχτης! Δεν έχω την εμπειρία να το κρίνω τεχνικά, αλλά στην ακρόασή του είναι ευχάριστο.
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να του έχεις προσθέσει και κάτι δικό σου.
Γενικά πάντως είναι πολύ καλό, μπράβο!

Το προσπαθώ και γω αλλά ακόμα... >:( δεν.


Ευχαριστω φιλε!!!!!Οχι δε νομιζω να του εχω προσθεσει κατι,οπως ειναι γραμμενο το εχω βγαλει.Βασικα εχω κανα δυο χρονια που το περασα με παρτιτουρα και απο τοτε απλα το παιζω με το αυτι,μπορει να εχει βαλει και κατι αλλο αν και δε το νομιζω.


Tnx και παλι και υπομονη!!!!!Ολα θα γινουν,θεμα ορεξης και εξασκησης ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #3 στις: 23/12/10, 08:43 »
Μπράβο Ibanezos :) Πολύ καλός, εκτός από κάτι αλλαγές τις οποίες δεν κάνεις γρήγορα και μένει ένα κενό (όταν αλλάζεις θέση στην ταστιέρα)
Επίσης, δεν είχες δυνατότητα για ηχογράφηση με καλύτερο μέσο απ'ότι το κινητό τηλέφωνο;

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #4 στις: 23/12/10, 11:15 »
Πολύ χαίρομαι να το βλέπω και να το ακούω σε αυτή τη στήλη αυτό το κομμάτι!Σοβαρά, από το κινητό τηλέφωνο ηχογράφισες; :o
Σκέψου δηλαδή και να είχες όλα τα μέσα... :)
Μπράβο σου για την όλη  σου  προσπάθεια (εννοείται και για την φοβερή επιλογή του κομματιού ;) ) Μου άρεσε και η πρωτοτυπία σου στο να προσθέσεις πράγματα :up

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #5 στις: 23/12/10, 15:19 »
Πολύ χαίρομαι να το βλέπω και να το ακούω σε αυτή τη στήλη αυτό το κομμάτι!Σοβαρά, από το κινητό τηλέφωνο ηχογράφισες; :o
Σκέψου δηλαδή και να είχες όλα τα μέσα... :)
Μπράβο σου για την όλη  σου  προσπάθεια (εννοείται και για την φοβερή επιλογή του κομματιού ;) ) Μου άρεσε και η πρωτοτυπία σου στο να προσθέσεις πράγματα :up


Σ ευχαριστω πολυ!!!!!!!!


Ναι απο το κινητο ειναι,μακαρι να ειχα καλυτερα μεσα χαχα!!!! :D


Μπράβο Ibanezos :) Πολύ καλός, εκτός από κάτι αλλαγές τις οποίες δεν κάνεις γρήγορα και μένει ένα κενό (όταν αλλάζεις θέση στην ταστιέρα)
Επίσης, δεν είχες δυνατότητα για ηχογράφηση με καλύτερο μέσο απ'ότι το κινητό τηλέφωνο;


Να σαι καλα φιλε Βραζιλη,πραγματικα οι παρατηρησεις σας με βαζουν σε σκεψεις τις οποιες δε μου περνουσαν απ το μυαλο!Φυσικα θα συμφωνισω,απλα δεν ετυχε να δωσω βαση σε αυτο το λαθος.Ωραιος ;)


Δυστηχως δεν εχω τη δυνατοτητα για καλυτερη ηχογραφηση.Θελω να μπω στο τρυπακι αλλα δεν εχω ιδεα απο software κλπ,τοσα χρονια εχω μαθει να παιζω μονο με τον ενισχυτη.Ουτε καν σε πιστα-μαγαζι-τζαμαρισμα δεν εχω παει,μοναχα 2-3 φορες αρα οπως καταλαβαινεις δεν ετυχε να ασχοληθω με προγραμματα,καρτες ηχου,μονιτορ κλπ..

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #6 στις: 23/12/10, 16:31 »
κατεβάστε δωρεάν και δοκιμάστε, εγω πριν απο λιγο εβαλα το guitar rig 4 player και θα το δοκιμάσω το βραδάκι

http://www.native-instruments.com/#/en/products/?category=1339

επίσης δωρεάν (θα το κατεβάσω τώρα) http://www.wavesgtr.com/html/product_gtr_solo.html

ibanezos  :up (περισσότερα σχόλια δεν μπορώ να κάνω γιατι δεν το κατέχω το satriani-κο)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/10, 16:37 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #7 στις: 23/12/10, 16:46 »
^^Ωραιος,το βαλα να κατεβαινει.Αντε να δουμε θα βγαλω ακρη? :P


 ;)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #8 στις: 23/12/10, 16:53 »
τα έχουμε πει πολες φόρες εδω μέσα πως συνδέετε κιθάρα με PC και τα λοιπά, αν ψάξεις θα βρεις
οτι πρόβλημα έχεις με την σύνδεση στείλε μου pm  ;) (24 ώρες 7 ήμερες ανοιχτά εκτός απο Χριστούγεννα χαχαχ  ;D )
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #9 στις: 23/12/10, 17:00 »
τα έχουμε πει πολες φόρες εδω μέσα πως συνδέετε κιθάρα με PC και τα λοιπά, αν ψάξεις θα βρεις
οτι πρόβλημα έχεις με την σύνδεση στείλε μου pm  ;) (24 ώρες 7 ήμερες ανοιχτά εκτός απο Χριστούγεννα χαχαχ  ;D )


χαχαχα οκ,να σαι καλα!!Βοηθεια θα χρειαστω σιγουρα.Τωρα καρτα ηχου μπορει να μην εχω επαγγελματικη αλλα πιστευω θα την κανει τη δουλεια της.Θα κανω και μια αναζητηση στο φορουμ να βρω τιποτα και οτι χρειαστω σου στελνω. :D

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #10 στις: 14/01/11, 17:06 »
Μπράβο για τη προσπάθεια, σωστό και καθαρό παίξιμο.

Όμως πρέπει να προσέξεις πάρα μα πάρα πολύ το βιμπράτο και τα bends σου, ιδιαίτερα στο κυρίως Riff. Αν τα προσέξεις θα αλλάξει όλο το κομμάτι.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #11 στις: 14/01/11, 19:27 »
Μπράβο για τη προσπάθεια, σωστό και καθαρό παίξιμο.

Όμως πρέπει να προσέξεις πάρα μα πάρα πολύ το βιμπράτο και τα bends σου, ιδιαίτερα στο κυρίως Riff. Αν τα προσέξεις θα αλλάξει όλο το κομμάτι.


Να σαι καλα Chris!!


Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος ομως??Εγω σαν αδυναμια που χρηζει αμεσης διορθωσης,βλεπω το βιμπρατο στα bends,οχι αυτα τα 2 ξεχωριστα δλδ.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #12 στις: 15/01/11, 01:37 »
Απο την μία πλευρά παρατήρησα ότι ορισμένα Bends σου δεν έφταναν στη σωστή τονικότητα.
Απο την άλλη το βιμπράτο σου θέλει δουλειά σε ότι αφορά το εύρος και τους χρόνους. Το βιμπράτο που χρησιμοποιείς πρέπει να είναι στον ρυθμό του κομματιού, είτε έιναι 4α, 3ηχα, 6ηχα, 8α κτλ.

Κατα προτίμηση χρησιμοποιούμε πάντα αυτό που έχουμε διαλέξει απο την αρχή για το συγκεκριμένο κομμάτι. Δηλαδή όχι άλλη νότα βιμπράτο με 4α σε άλλη με 8α σε άλλη με 3ηχα. Το ίδιο ισχύει και με το tremolo bar...και εκεί το βιμπράτο σου πρέπει να είναι χρονικά σωστό.

Χαρακτηριστικά σε ορισμένα σημεία πατάς τη νότα, κάνεις μια παύση και μετά ξεκινάς το βιμπράτο αντί να το ξεκινήσεις με το που μπείς στη νότα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχεις κάπως sloppy παίξιμο. Ακούγεται πως να στο περιγράψω...ότι ξέχασες το βιμπράτο και θυμήθηκες να το κάνεις προς το τέλος.

Δες εδώ τον Satriani
πως με το που μπεί στη νότα έχει ήδη ξεκινήσει το βιμπράτο.

Δες επίσης το εύρος του βιμπράτο του...το πόσο κάνει bend τη χορδή πάνω κάτω για να παράγει το βιμπράτο.

Βάλε μετρονόμο και practice βιμπράτο....ΔΕΝ είναι εύκολο να γίνει σωστά, αλλά μόλις πιάσεις το νόημα ότι παίζεις μεταμορφώνεται αμέσως προς το καλύτερο.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #13 στις: 15/01/11, 02:32 »
Τωρα μαλιστα!!!!!!Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,να σαι καλα.Εχεις δικιο,απλα δεν ειχα ψαχτει τοσο πολυ και τωρα μου φαινεται παλουκι.Αν γινει σωστα το βιμπρατο ειναι εκπλητικο,malmsteen,wylde,friedman κλπ..


Τι να κανουμε,αυτοδιδακτος βλεπεις :P


Να σαι καλα και παλι.

Αν θελεις ριξε και μια ματια στα υπολοιπα κοβερς,και οτι σχολιο εχεις ευπροσδεκτον.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/11, 02:37 από Ibanezos »

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #14 στις: 16/01/11, 11:22 »
Μην ανησυχείς, οι περισσότεροι αυτό κάνουμε δεν ασχολούμαστε καθόλου συστηματικά με το βιμπράτο στην αρχή. Anyway άκουσα και τα υπόλοιπα covers και βασικά το συμπέρασμά μου είναι το ίδιο. Είναι κρίμα στο γρήγορο παίξιμο να είσαι τόσο καθαρός αλλά στα αργά να έχεις προβλήματάκια. Οπότε σου προτείνω να μελετήσεις δύο κομμάτια του Satriani.
Το Crush of Love και οπωσδήποτε το Crushing Day. Είναι δυο κομμάτια που θα σου βγάλουν το %#$^& να κάνεις σωστό βιμπράτο...ιδιαίτερα το Crushing Day αλλά θα σου κάνει πολύ καλό!
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #15 στις: 16/01/11, 13:18 »
Μην ανησυχείς, οι περισσότεροι αυτό κάνουμε δεν ασχολούμαστε καθόλου συστηματικά με το βιμπράτο στην αρχή. Anyway άκουσα και τα υπόλοιπα covers και βασικά το συμπέρασμά μου είναι το ίδιο. Είναι κρίμα στο γρήγορο παίξιμο να είσαι τόσο καθαρός αλλά στα αργά να έχεις προβλήματάκια. Οπότε σου προτείνω να μελετήσεις δύο κομμάτια του Satriani.
Το Crush of Love και οπωσδήποτε το Crushing Day. Είναι δυο κομμάτια που θα σου βγάλουν το %#$^& να κάνεις σωστό βιμπράτο...ιδιαίτερα το Crushing Day αλλά θα σου κάνει πολύ καλό!


Το crush of love δε το θυμαμαι,αλλα το crushing day,holy nuts!!!!!!Ολα καλα,μεχρι να μπει το 2ο σολο!!!!!Το ειχα ξεκινησει πιο παλια αλλα πολλα σημεια απλα δε βγαινουν!!!
Οντως,στις κυριες μελωδιες εχει πολυ βιμπρατο.

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #16 στις: 16/01/11, 17:53 »
Μπραβο!!! πολυ καλο....ωραιος ηχος...... :up

αυτο που σου ειπαν κ τα υπολοιπα παιδια ειχαν δικιο.....λιγο τα bends k τα vibrato σου k εισαι.....''τελειος''!!!

(αν εχεις ορεξη ξαναπροπονησου κ ξανανεβασε)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Joe Satriani - Surfing with the alien cover
« Απάντηση #17 στις: 16/01/11, 20:16 »
Μπραβο!!! πολυ καλο....ωραιος ηχος...... :up

αυτο που σου ειπαν κ τα υπολοιπα παιδια ειχαν δικιο.....λιγο τα bends k τα vibrato σου k εισαι.....''τελειος''!!!

(αν εχεις ορεξη ξαναπροπονησου κ ξανανεβασε)


Να σαι καλα φιλε!!!!Γιατι οχι?θα το ξαναπερασω και βλεπουμε... :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
7598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/05, 02:36
από Light_Without_Heat
6 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/05, 22:11
από Light_Without_Heat
6 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/06, 19:23
από Light_Without_Heat
9 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/07, 19:11
από Uli Roth
28 Απαντήσεις
9323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 15:35
από faser
2 Απαντήσεις
2230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 16:40
από m@ster k@frer
9 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 12:51
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
0 Απαντήσεις
1711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 02:28
από mpamps
13 Απαντήσεις
4197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 21:19
από Stinky
13 Απαντήσεις
3917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/11, 00:12
από Γιάννης Σ.