Αποστολέας Θέμα: GHOST- Opus Eponymus (2010)  (Αναγνώστηκε 1699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
GHOST- Opus Eponymus (2010)
« στις: 11/02/11, 16:50 »


Tracklist:

Deus Culpa
Con Clavi Con Dio
Ritual
Elizabeth
Stand by Him
Satan Prayer
Death Knell
Prime Mover
Genesis

Ας το ξεκαθαρίσουμε από την αρχή. Ποτέ δεν ήμουν φαν αυτού του είδους metal. Επίσης ποτέ δεν ήμουν φαν οποιουδήποτε προσηλυτισμού χριστιανικού, σατανιστικού. Θα προσπαθήσω όμως να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός γίνεται. Ο βασικός λόγος που κάθισα να ακούσω αυτόν τον δίσκο είναι γιατί έχει λυσσάξει το ίντερνετ και τα metal hammer ανά τον κόσμο με το πόσο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ δίσκος είναι. Και λέω τί σκατα, ας δώσω λοιπόν μια ευκαιρία...

Σε περίπτωση λοιπόν που ανήκεις στην κοινότητα του metal και δεν έχει τύχει να ακούσεις κανέναν να μιλάει για τους ghost (τι σκατά ερημίτης είσαι ρε φίλε?) φροντίζουν οι ίδοι να σε βάλουν κατευθείαν στο παιχνίδι. Μια μπάντα χωρίς ονόματα των μουσικών της που φωτογραφίζεται και βγαίνει στα live με μαύρα ράσα και έναν τραγουδιστή ντυμένο Πάπα με νεκροκεφαλή στο πρόσωπο του. Και αν από αυτά ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι παίζει τότε μετά το εισαγωγικό Deus Culpa ο πρώτος στίχος του πρώτου κομματιού (Con Clavi Con Dio) είναι "Lucifer we are Here for your Praise". Ναι λοιπόν, οι τύποι γράψανε έναν δίσκο για να δοξάσουνε τον Σατανά και να καλέσουν τον κόσμο να τον δοξάσει μαζί τους και το φωνάζουν, τόσο στα τραγούδια τους όσο και στις συνεντεύξεις τους.

And what about the music dood? Οι Ghost παίζουν σαν καλούς Mercyful Fate. Αυτό περίμενα να ακούσω εξ αρχής και αυτό άκουσα. Μελωδικά φωνητικά, πολυφωνίες, δυνατές κιθάρες, εκκλησιαστικά όργανα, όλα τα εκτελεσμένα άψογα. Ξαναείπα η μουσική δεν είναι του γούστου μου, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτό που κάνουν το κάνουν πολύ καλά. Για τους fan του είδους και όχι μόνο είναι μια καλή επιλογή και δώστε του μια ευκαιρία.

Συνολικά όμως, γιατί καλώς ή κακώς δεν πλασάρουν μόνο τη μουσική αλλά όλο το σατανιστικό concept, πολύ pozerίλα ρε παιδί μου. Εντάξει, ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει, αλλά όπως λένε και οι ίδιοι, αν κυρήττανε με το ίδιο πάθος το ευαγγέλιο θα έτρωγαν μεγαλύτερη κατακραυγή από ότι τώρα. Το ίδιο λέω κι εγώ, δεν διαφέρει αυτό που κάνουν από οποιαδήποτε προσπάθεια προώθησης μιας θρησκείας. Απλά ο σατανισμός είναι c0ol και πουλάει. Αν το πιστεύουν, με γεια τους με χαρά τους,αλλά σίγουρα εμπορικά παίζουν καλά.

Βαθμολογία
Μουσικά: 8
Image (γιατί χρειάζεται εδώ δυστυχώς): 3
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/11, 00:18 από Eagle Of Kamelot »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
7520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/06, 22:17
από Santa
1 Απαντήσεις
1938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/05, 18:51
από Frail
6 Απαντήσεις
2812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/06, 10:31
από Mana Sama
1 Απαντήσεις
1819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/06, 14:58
από Arg0
11 Απαντήσεις
4328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 15:13
από rockdaisy
1 Απαντήσεις
1650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 14:09
από gkou
0 Απαντήσεις
1803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 18:15
από P.D.L.
1 Απαντήσεις
3729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/11, 18:11
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 20:47
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:26
από GEOLOU