Αποστολέας Θέμα: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP  (Αναγνώστηκε 42268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« στις: 02/09/14, 18:19 »
Ποιο από τα δύο θα επιλέγατε;
250€ το ΖΟΟΜ, 170€ το τζιτζιτεκ (το λένε έτσι αλλά σε μια σύγκριση με το BOSS GT-10, μέχρι και εγώ κατάλαβα την υπεροχή του Boss).

Τα χαρακτηριστικά τους (από τόμαν):

Zoom G5 Gitarren guitar FX processor and preamp - integrated tuner, integrated drum computer, up to 9  stomp-effects thomann  and speaker-simulations simultaneiously, 4  LCD displays, 12AX7 tube for up to 16dB boost, integrated  amp modelling, 20 amp models, USB audio interface, 120  integrated DSP effects, 3 D Z-pedal (pivotable to the left  and right), 100 pedal effects, 297 user slots, tube booster, thomann  XLR out, 60 second looper, incl. power supply,  incl. Steinberg Cubase LE

Digitech RP 360 XP, multi-effect processor for electric guitar, over 160 amps, cabinets, and effects, 54  amp/acoustic types, thomann  26 cabinets, 82 effects, 198 presets  (99 factory, 99 user), expression pedal, 40-second looper,  60 drum patterns, metal chassis and footswitches, 2 x 2  USB audio streaming, built-in chromatic tuner, external  control input for a 3-button footswitch, configurable footswitch modes (stompbox, preset, bank), thomann  up to 5 seconds  of delay time, USB editing via DigiTech Nexus, stereo 1/4"  output, stereo 1/8" headphone output, stereo 1/8" aux  input, amp / mixer mode optimizes 1/4" outputs for amps  and mixers, 24-bit 44.1kHz sample rate, dimensions: 292 mm  (B) x thomann  216 mm (T) x 51 mm (H), power supply included.





Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #1 στις: 03/09/14, 00:13 »
To G5..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #2 στις: 03/09/14, 01:38 »
Όπως έχω πει και σε άλλα παρόμοια θέματα, η γνώμη μου είναι ότι μια τέτοια επιλογή εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις απαιτήσεις και τις ανάγκες του υποψήφιου αγοραστή. Κάποιες πεταλιέρες υπερτερούν σε προσομοιώσεις ενισχυτών και καμπινών, άλλες έχουν καλύτερα εφφέ, άλλες έχουν διάφορα extra όπως drums, looper, μνήμες κλπ. Μερικές πεταλιέρες είναι σχεδιασμένες για live ενώ άλλες προσφέρονται περισσότερο για χρήση στο σπίτι ή για ηχογράφηση. H συνδεσιμότητα (και πάλι σε σχέση με τη χρήση για την οποία προορίζεται) και η φορητότητα ίσως να είναι επιπλέον σημαντικοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Τέλος για μένα ιδιαίτερη σημασία έχει η ευκολία χρήσης. Δεν υπάρχει μηχάνημα που να τα έχει όλα σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει κανένα από αυτά τα δύο πολυεφφέ. Από προηγούμενη εμπειρία πάντως, θα έλεγα ότι τα Zoom μού φαίνονται γενικά καλύτερα, αν και τα μοντέλα της σειράς RP της Digitech είχαν πολύ καλά εφφέ (reverb, delay, modulation κλπ). Και τα δύο πάντως είναι τελευταίας γενιάς πολυεφφέ και λογικά θα έχουν αρκετές βελτιώσεις σε σχέση με παλιότερα μοντέλα. Ποιό είναι καλύτερο για σένα θα εξαρτηθεί από αυτά που ανέφερα παραπάνω, τα οποία και θα πρέπει να σκεφτείς ώστε να καταλήξεις κάπου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #3 στις: 03/09/14, 09:47 »
Ανδριανέ και Απόλλωνα σας ευχαριστώ πολύ!

Αντιγράφω από το άλλο μου θέμα http://forum.kithara.gr/index.php?topic=88166.msg703915#new

τις "ανάγκες" μου (όσο μπορώ να τις προσδιορίσω) :

"Βασικά ένα μηχάνημα θα ήθελα: που θα παίζει τα τύμπανα με ρυθμούς κλπ μόνο του με ηχεία αυτοενισχυόμενα μόνιτορ (και εγώ να παίζω όποιο όργανο θέλω ανεξάρτητα). Με ποιοτικά ψηφιακά τύμπανα όμως εγγεγραμμένα, ώστε να υπάρχει μεγάλη πιστότητα.

Επειδή όμως είδα πως υπάρχουν πετάλια ή πεταλιέρες που έχουν και drum machine (σαν το digitech του προηγούμενου link) εννοούσα

πως θα μπορούσα να πάρω ένα τέτοιο που θα το χρησιμοποιώ:

είτε σαν σκέτο drum machine με τα monitor, και εγώ ανεξάρτητος με όποιο όργανο θέλω,

είτε με την ηλεκτρική μου κιθάρα σε συνδυασμό με τον ενισχυτή μου (που δυστυχώς δεν έχει fx loop, το τονίζω) όταν θέλω κάποια εφφέ. Πάλι όμως θα ήθελα, οι ήχοι των τυμπάνων να ακούγονται από μονιτορ ηχεία και όχι από το μεγάφωνο του ενισχυτή."

Το κακό είναι πως τα μηχανήματα αυτά έχουν στοιχειώδεις ρυθμούς και καμία δυνατότητα επέμβασης ή δημιουργία/εισαγωγή νέων ρυθμών. Επίσης, όπως μου επισήμανε ένας φίλος σε άλλο θέμα, καλό θα ήταν να υπάρχουν εισαγωγές, τελειώματα κλπ.

Σε αντιστάθμισμα, μπορείς να γράψεις κάποιο ρυθμό (ή/και άλλα πράγματα) στο looper και να τα παίζεις από εκεί για συνοδεία, αλλά όσο νάναι, κάθε φορά θα κάνεις αυτή τη διαδικασία; (γιατί δε νομίζω να μπορείς να τα σώσεις κάπου. Γι'αυτό ψάχνω για ένα πιο "δημιουργικό" drum machine. Στη λύση της πεταλιέρας πήγα για να πάρω υποτίθεται ένα πιο πλήρες μηχάνημα που θα με καλύψει και για μελλοντικές ανάγκες εγγραφής και αναζήτησης ήχων.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/14, 09:58 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #4 στις: 03/09/14, 11:24 »
Εχεις κανει απο μονος σου καμμια προσπαθεια να ψαξεις στο δικτυο, youtube ας πουμε, για πεταλιερες/drum mschines/VST? Θα σε βοηθησουν πολυ διαφορα βιντεο να καταλαβεις τι σου ταιριαζει. Το διλημμα του τιτλου σου μοιαζει οτι εχεις καταληξει αναμεσα σε 2 και πρεπει να σου προτεινουμε το Α η το Β.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #5 στις: 03/09/14, 11:30 »
μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 2 δρόμους
ο 1ος είναι η πεταλιέρα ,  η οποία διαθέτει εφφέ , προσομοιώσεις , λούπερ, ντραμ μασίν και δυνατότητα ηχογράφησης του συνόλου στο pc .
τα κάνει όλα , εύκολα και οικονομικά αλλά με κάποια (μικρά ή μεγάλα) μειονεκτήματα .

ο 2ος είναι εξειδικευμένα μηχανήματα για το καθένα , δηλαδή ξεχωριστά πετάλια για τους ήχους σου , λούπερ (τα πιο πρόσφατα παίρνουν sd κάρτα για αποθήκευση)  για την εξάσκησή σου, vst plugins για να φτιάχνεις τα ντραμς και μικρόφωνο για ηχογράφηση .
λύση με μεγάλο κόστος τόσο σε χρήμα όσο και χρόνο , δυσκολία στο χειρισμό μέχρι να τα μάθεις , πολύ ψάξιμο για να βρεις τα εφφέ που σ'αρέσουν (αγοράζεις , πουλάς , ανταλλάσεις... αναζήτηση που κρατάει για πάντα ;D ) κτλ κτλ ....  αλλά με άπειρες δυνατότητες και πιθανό καλό ηχητικό αποτέλεσμα
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/14, 11:40 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #6 στις: 03/09/14, 11:40 »
Εχεις κανει απο μονος σου καμμια προσπαθεια να ψαξεις στο δικτυο, youtube ας πουμε, για πεταλιερες/drum mschines/VST? Θα σε βοηθησουν πολυ διαφορα βιντεο να καταλαβεις τι σου ταιριαζει. Το διλημμα του τιτλου σου μοιαζει οτι εχεις καταληξει αναμεσα σε 2 και πρεπει να σου προτεινουμε το Α η το Β.

Φίλε Νίκο, τις τελευταίες μέρες δεν κάνω άλλη δουλειά.

Δυστυχώς όμως η ανεπάρκεια των γνώσεών μου, ακόμη και στην ορολογία, με δυσκολεύει στο να καταλάβω όλες τις προδιαγραφές των μηχανημάτων (που βέβαια από μόνες τους δεν λένε και πολλά, στην πράξη πολλά αλλάζουν).

Έτσι, είπα να πάρω το καλύτερο μοντέλο στο είδος (στο budget μου) και κατέληξα στα παραπάνω δύο. Αν κάποιο μου ξέφυγε, προτείνετέ το κι'ας είναι off topic.  :)

Δυστυχώς δεν έχω ψάξει ακόμη το θέμα VST και απ'ότι φαίνεται, χωρίς καθοδήγηση δεν έχω κουράγιο να ανοίξω και νέο μέτωπο γνώσεων...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #7 στις: 03/09/14, 11:54 »
μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 2 δρόμους
ο 1ος είναι η πεταλιέρα ,  η οποία διαθέτει εφφέ , προσομοιώσεις , λούπερ, ντραμ μασίν και δυνατότητα ηχογράφησης του συνόλου στο pc .
τα κάνει όλα , εύκολα και οικονομικά αλλά με κάποια (μικρά ή μεγάλα) μειονεκτήματα .

ο 2ος είναι εξειδικευμένα μηχανήματα για το καθένα , δηλαδή ξεχωριστά πετάλια για τους ήχους σου , λούπερ (τα πιο πρόσφατα παίρνουν sd κάρτα για αποθήκευση)  για την εξάσκησή σου, vst plugins για να φτιάχνεις τα ντραμς και μικρόφωνο για ηχογράφηση .
λύση με μεγάλο κόστος τόσο σε χρήμα όσο και χρόνο , δυσκολία στο χειρισμό μέχρι να τα μάθεις , πολύ ψάξιμο για να βρεις τα εφφέ που σ'αρέσουν (αγοράζεις , πουλάς , ανταλλάσεις... αναζήτηση που κρατάει για πάντα ;D ) κτλ κτλ ....  αλλά με άπειρες δυνατότητες και πιθανό καλό ηχητικό αποτέλεσμα

Φίλε modfori, σε ευχαριστώ!

Η αλήθεια είναι πως ο ήχος ακόμη δεν με ενδιαφέρει (εδώ κιθάρα δεν ξέρω καλά-καλά). Με τον ενισχυτή μου δεν έχω παράπονο, αντίθετα και το καθαρό του μ'αρέσει, και η παραμόρφωσή του είναι για την ώρα αρκετή. Μέχρι να  παίξω έτσι ώστε να μιμηθώ τον Carlos, έχω πολύ δρόμο (νομίζω, γιατί τον Gilmour τον έχω  ;D ) οπότε για ξεχωριστά πετάλια (και λόγω έλλειψης fx loop) δεν με πολυνοιάζει (κακώς; ).

Από αναζήτηση ευέλικτου και ποιοτικού drum machine ξεκίνησα αλλά μετά εμφανίστηκε και η δυνατότητα για εισαγωγές/τελειώματα κλπ...

εν τω μεταξύ, κανείς δεν μου έχει σχολιάσει αν υπάρχει κάτι ανάλογο του mybeatbuddy, που δείχνει έξυπνα φτιαγμένο.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #8 στις: 03/09/14, 12:29 »
Με δεδομένο αυτό:..
Το κακό είναι πως τα μηχανήματα αυτά έχουν στοιχειώδεις ρυθμούς και καμία δυνατότητα επέμβασης ή δημιουργία/εισαγωγή νέων ρυθμών. Επίσης, όπως μου επισήμανε ένας φίλος σε άλλο θέμα, καλό θα ήταν να υπάρχουν εισαγωγές, τελειώματα κλπ.

..αυτή η πρόταση:..
ο 2ος είναι εξειδικευμένα μηχανήματα για το καθένα..

..είναι η καλύτερη.

ΔΕΝ χρειάζεσαι ακόμα μηχάνημα του επιπέδου του G5, πάρε προς το παρόν το επίσης εξαιρετικό G3 και παράλληλα κοίταξε αυτό:..
http://www.thomann.de/gr/zoom_rt223.htm
..ή κάτι σαν αυτό, που κάνει όλα όσα ανέφερες και ακόμα περισσότερα (αρχές, αλλαγές, τελειώματα κλπ).

Δες εδώ αναλυτικότερα:
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=drum_computers&oa=pra
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #9 στις: 03/09/14, 12:32 »
Με δεδομένο αυτό:..
Το κακό είναι πως τα μηχανήματα αυτά έχουν στοιχειώδεις ρυθμούς και καμία δυνατότητα επέμβασης ή δημιουργία/εισαγωγή νέων ρυθμών. Επίσης, όπως μου επισήμανε ένας φίλος σε άλλο θέμα, καλό θα ήταν να υπάρχουν εισαγωγές, τελειώματα κλπ.

..αυτή η πρόταση:..
ο 2ος είναι εξειδικευμένα μηχανήματα για το καθένα..

..είναι η καλύτερη.

ΔΕΝ χρειάζεσαι ακόμα μηχάνημα του επιπέδου του G5, πάρε προς το παρόν το επίσης εξαιρετικό G3 και παράλληλα κοίταξε αυτό:..
http://www.thomann.de/gr/zoom_rt223.htm
..ή κάτι σαν αυτό, που κάνει όλα όσα ανέφερες και ακόμα περισσότερα (αρχές, αλλαγές, τελειώματα κλπ).

Δες εδώ αναλυτικότερα:
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=drum_computers&oa=pra


Σε ευχαριστώ πολύ Ανδριανέ!

Το RT-223 το είχα στα υπ'όψιν αλλά και υποτιμήσει ταυτόχρονα!
Θα το ξαναδώ μια και το λες κι'εσύ! Αν στο μεταξύ σκεφτείς και κάτι άλλο, please πες μου!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #10 στις: 03/09/14, 13:09 »
....... Το διλημμα του τιτλου σου μοιαζει οτι εχεις καταληξει αναμεσα σε 2 και πρεπει να σου προτεινουμε το Α η το Β.

Ξέχασα: Έστειλα ερώτημα στον τομαν περιγράφοντας αυτά που είπα και σε σας και μου πρότεινε αυτά τα δύο, γι'αυτό και το έθεσα ως δίλημμα!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #11 στις: 03/09/14, 14:02 »
(Ας μην ανοίξω κι' άλλο θέμα)

Σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ:   http://www.noiz.gr/index.php?topic=188178.msg734348#msg734348


"απο τη στιγμη που δεν μπορεις να εχεις "true" 4 cables συνδεσμολογια τοτε η πεταλιέρα σου θα σου χρησιμευει μονο για τα time based effects (delay chorus κλπ)

το παραπάνω αμα μιλάμε για "ορθολογικό" τροπο χρησης. Φυσικά ο καθένας μπορεί να κανει ό,τι θελει αρκει να καουγεται καλό στ'αφτιά του.

Η λογική του effects loop στους ενισχυτές είναι να σου δινει τη δυνατότητα να τοποθετεις τα time based effects σου μετα το distortion του ενισχυτή αφου υποτιθεται οτι ετσι ακουγονται καλύτερα.

Αν δεν ειχε λουπ ο ενισχυτης τοτε θα επρεπε ενα delay να το βαλεις πριν το βρωμικο καναλι, και αυτο υποτιθεται οτι ακουγεται λασπωμένο (ξαναλεω ομως εδω, περι ορέξεως κολοκυθοπιτα, αμα σε καποιον αρεσει, δεν εγινε τιποτα)

σκεψου τι κανει το καθε εφε της πεταλιέρας (χρονος, pitch, δυναμικες, αρμονικες) και σκεψου πως θα λειτουργησει πριν ή μετα απο ενα πεταλάκι overdrive (που ουσιαστικά είναι η προενισχυση του ενισχυτή σου, ξεκιναει απο το input και καταληγει στο effects send) και αποφασισε αμα σε συμφερει να εχεις την πεταλιέρα στη λουπα, ή μπροστά, για χρηση μονο time based effects ή και όλων των αλλων, τι κερδιζεις και τι χανεις σε καθε περίπτωση. Δεν ειναι και πυρηνική φυσική.

Σχετικά με την ισορροπία των εντάσεων, δε καταλαβαινω που ειναι το πρόβλημα. Καθε πεταλακι overdrive της πεταλιέρας έχει και level, και η πεταλιέρα ολόκληρη έχει ένα γενικό level. Ισορρόπησέ τα"

στο δικό μου ενισχυτή ποτέ δε θα έχω το 100% της σωστής (θεωρητικά)  απόδοσης ενός πεταλιού/πεταλιέρας ;
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/14, 14:12 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #12 στις: 03/09/14, 14:56 »
Από τη δική μου εμπειρία πάντα, θα έλεγα ότι τα drums μιας πεταλιέρας μάλλον δεν κάνουν γι αυτό που θέλεις. Είναι καλά για να κρατάνε ένα ρυθμό, ίσως και να δίνουν την αίσθηση ότι jamάρεις με έναν drummer, αλλά φυσικά δεν μπορείς να έχεις εναλλαγές ρυθμών, εισαγωγές, γεμίσματα, τελειώματα κλπ. Γι αυτό το σκοπό κοιτάς για ένα drum machine σαν αυτό που πρότεινε ο Αδριανός ή το ψάχνεις σε software. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κάποια δωρεάν προγράμματα για drums που μπορείς να βρεις online, τουλάχιστον για αρχή. Αν παράλληλα με αυτό θέλεις και κάποια πεταλιέρα για εφφέ ή προσομοιώσεις ενισχυτών, τότε μπορείς να κοιτάξεις κάποια μηχανήματα φτηνότερα από τα προαναφερθέντα, π.χ. Digitech RP255 ή RP355, Zoom G3, Line 6 Pods, Boss ME25, Vox Tonelab ST ή EX κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #13 στις: 03/09/14, 15:22 »
Από τη δική μου εμπειρία πάντα, θα έλεγα ότι τα drums μιας πεταλιέρας μάλλον δεν κάνουν γι αυτό που θέλεις. Είναι καλά για να κρατάνε ένα ρυθμό, ίσως και να δίνουν την αίσθηση ότι jamάρεις με έναν drummer, αλλά φυσικά δεν μπορείς να έχεις εναλλαγές ρυθμών, εισαγωγές, γεμίσματα, τελειώματα κλπ. Γι αυτό το σκοπό κοιτάς για ένα drum machine σαν αυτό που πρότεινε ο Αδριανός ή το ψάχνεις σε software. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κάποια δωρεάν προγράμματα για drums που μπορείς να βρεις online, τουλάχιστον για αρχή.

Φίλε Απόλλωνα ετσι καταλήγω κι'εγώ..
Όσο για τις πεταλιέρες μου λες να πάω σε φτηνότερες μιας και έτσι κι'αλλιώς ο ήχος θα είναι ψιλομούφα λόγω έλλειψης fx loop?

(μέχρι τουλάχιστον να μου πεί ο Ανδριανός πως θα βάλουμε χέρι -και fx loop - στον ενισχυτή μου;  ;D ) π.χ. http://www.instructables.com/id/Add-an-effects-loop-to-your-amp/step10/Plug-it-in-and-see-if-it-works/



 
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/14, 15:24 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #14 στις: 03/09/14, 15:25 »
Τι ενισχυτή έχεις? Και γιατί σώνει και καλά θες fx loop?

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #15 στις: 03/09/14, 16:35 »
Τι ενισχυτή έχεις? Και γιατί σώνει και καλά θες fx loop?

έχω τον fender blues junior και απ'όσα έχω καταλάβει, το fx loop είναι η ενδεδειγμένη συνδεσμολογία για όποιο πετάλι/πεταλιέρα θέλεις να συνδέσεις στον ενισχυτή σου. Αλλιώς, ό,τι και να βάλεις μεταξύ κιθάρας - ενισχυτή δεν θα ακούγεται όπως "πρέπει". Έχω καταλάβει λάθος;

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #16 στις: 03/09/14, 16:42 »
Μια χαρά ενισχυτή έχεις. Δεν τρέχει και τίποτα αν τα βάλεις τα πετάλια σου στην σειρά μπροστά και όχι σε Fx loop. Μην φανταστείς ότι είναι και μέρα με την νύχτα η διαφορά στο αυτί (προσωπικά γούστα βέβαια). Η θεωρία απο την πράξη πολλές φορές απέχουν. Πρέπει να είσαι σε ηχογράφηση σε κάποιο στούντιο και να χρειαστείς το απόλυτο απο τα μηχανήματα σου. Ισως εκεί. Σε συνθήκες λάιβ/προβών και μεταξύ άλλων οργάνων/συχνοτήτων δεν νομίζω ότι βγαίνει αυτή η διαφορά. Σε συνθήκες σαλονιού και με απόλυτη ησυχία, ναι έχει διαφορές. Που θα σου χρειαστεί είναι το θέμα....

Για να μην έχουν τόσοι και τόσοι ενισχυτές fx loop κάτι λέει και απο μόνο του...


EDIT: Ενα γρήγορο search. Σύγκρινε στο 0:48 και στο 1:50 (παίζει καθαρά και στα δύο...)
https://www.youtube.com/watch?v=-CG-vvVUREQ
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/14, 17:04 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #17 στις: 03/09/14, 17:06 »
Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι συνδέοντας την πεταλιέρα στο FX loop παρακάμπτεις την προενίσχυση του ενισχυτή. Αυτό είναι καλύτερο αν θέλεις να ακούσεις πιο πιστά τον ήχο που βγάζει η πεταλιέρα χωρίς να επηρρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από το ηχόχρωμα του ενισχυτή. Εναλλακτικά (ή αν δεν έχεις FX loop) ρυθμίζεις τον ενισχυτή σου όσο πιο καθαρό και ουδέτερο μπορείς και βάζεις την πεταλιέρα μπροστά. Εγώ πάντως με τις Tonelab (LE, ST, EX) και πιο πρόσφατα με την Stomplab της Vox βγάζω πολύ καλούς ήχους είτε μπροστά από τον ενισχυτή είτε σε FX loop (που έτσι κι αλλιώς μόνο ένας ενισχυτής μου έχει). Ένα άλλο πλεονέκτημα του FX loop είναι η πιο λογική διάρθρωση των εφφέ σε σχέση με το distortion του ενισχυτή με τη μέθοδο των τεσσάρων καλωδίων, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι μάλλον προχωρημένο κεφάλαιο για το επίπεδό σου αυτή τη στιγμή.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, σού λέω να πας σε φτηνότερη πεταλιέρα γιατί αν παίρνεις τα drums από το drum machine στο οποίο φαίνεται να καταλήγεις, θα πρέπει να σκεφτείς τι επιπλέον χρειάζεσαι από μία πεταλιέρα (προσομοιώσεις ενισχυτών; εφφέ; μνήμες; looper; κάτι άλλο;). Έτσι θα επιλέξεις το μηχάνημα που θα σού δώσει αυτό που ζητάς σε επαρκή ποιότητα χωρίς να ξοδέψεις λεφτά για χαρακτηριστικά που δεν σού είναι απαραίτητα και δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ. Kαι αν μπεις στον κόπο να πειραματιστείς με την όποια πεταλιέρα αγοράσεις (πολύ σημαντικό) και δημιουργήσεις τα δικά σου patches (πολύ σημαντικό), ο ήχος δεν θα είναι καθόλου "μούφα". Με αυτή τη λογική λοιπόν και πάντα έχοντας κατά νου το επίπεδο που βρίσκεσαι, η Ζοοm G3 θα είναι πιο εύστοχη επιλογή σε σχέση με την G5, η Boss ME-25 θα είναι επαρκέστατη χωρίς να χρειαστεί να πας στην GT-100 κ.ο.κ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #18 στις: 03/09/14, 17:09 »
Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, σού λέω να πας σε φτηνότερη πεταλιέρα γιατί αν παίρνεις τα drums από το drum machine στο οποίο φαίνεται να καταλήγεις, θα πρέπει να σκεφτείς τι επιπλέον χρειάζεσαι από μία πεταλιέρα (προσομοιώσεις ενισχυτών; εφφέ; μνήμες; looper; κάτι άλλο;). Έτσι θα επιλέξεις το μηχάνημα που θα σού δώσει αυτό που ζητάς σε επαρκή ποιότητα χωρίς να ξοδέψεις λεφτά για χαρακτηριστικά που δεν σού είναι απαραίτητα και δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ. Kαι αν μπεις στον κόπο να πειραματιστείς με την όποια πεταλιέρα αγοράσεις (πολύ σημαντικό) και δημιουργήσεις τα δικά σου patches (πολύ σημαντικό), ο ήχος δεν θα είναι καθόλου "μούφα". Με αυτή τη λογική λοιπόν και πάντα έχοντας κατά νου το επίπεδο που βρίσκεσαι, η Ζοοm G3 θα είναι πιο εύστοχη επιλογή σε σχέση με την G5, η Boss ME-25 θα είναι επαρκέστατη χωρίς να χρειαστεί να πας στην GT-100 κ.ο.κ.

Νομίζω ότι στα λέει πολύ σωστά ο Απόλλωνας... Ανεξάρτητο drum machine σε συνδυασμό με φτηνή πεταλιέρα. Κάποια στιγμή θα έχεις φτιάξει και ήχους που γουστάρεις. Πλεον οι φτηνές πεταλιέρες δεν είναι φτηνιάρικες. Απλά όλες θέλουν χρόνο να τις μάθεις έτσι και αλλιώς....

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #19 στις: 04/09/14, 09:46 »
Μια χαρά ενισχυτή έχεις. Δεν τρέχει και τίποτα αν τα βάλεις τα πετάλια σου στην σειρά μπροστά και όχι σε Fx loop. Μην φανταστείς ότι είναι και μέρα με την νύχτα η διαφορά στο αυτί (προσωπικά γούστα βέβαια). Η θεωρία απο την πράξη πολλές φορές απέχουν. Πρέπει να είσαι σε ηχογράφηση σε κάποιο στούντιο και να χρειαστείς το απόλυτο απο τα μηχανήματα σου. Ισως εκεί. Σε συνθήκες λάιβ/προβών και μεταξύ άλλων οργάνων/συχνοτήτων δεν νομίζω ότι βγαίνει αυτή η διαφορά. Σε συνθήκες σαλονιού και με απόλυτη ησυχία, ναι έχει διαφορές. Που θα σου χρειαστεί είναι το θέμα....
Για να μην έχουν τόσοι και τόσοι ενισχυτές fx loop κάτι λέει και απο μόνο του...
EDIT: Ενα γρήγορο search. Σύγκρινε στο 0:48 και στο 1:50 (παίζει καθαρά και στα δύο...)
http://www.youtube.com/watch?v=-CG-vvVUREQ

Σε ευχαριστώ πολύ και για τα παρηγορητικά λόγια για τον ενισχυτή  ;D και για το βίντεο, όπου δυστυχώς, επειδή είμαι φαν του καθαρού, κατάλαβα πως μαλλον δεν θα πάρω κανένα πετάλι/πεταλιέρα αν είναι να ακούγεται έτσι. (βέβαια, το συγκεκριμένο βίντεο ήταν ακραίο αφού δεν είχε να κάνει με προσωμοίωση ενισχυτών ή ήχων -όπου η διαφορά δεν θα ήταν τόσο εμφανής- αλλά delay & reverb που έτσι κι'αλλιώς επιβαρύνουν την καθαρότητα, έχω δίκιο; ).


Συγχώνευση μηνυμάτων: 09/04/14, 10:21
Εναλλακτικά (ή αν δεν έχεις FX loop) ρυθμίζεις τον ενισχυτή σου όσο πιο καθαρό και ουδέτερο μπορείς και βάζεις την πεταλιέρα μπροστά.

Αυτό θα ήταν καλό να το δοκιμάσω (pre στο 1 -αφού στο 0 δεν θα ακούγεται,ε; - και master στο 10)  με όποιο ρίσκο.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 04/09/14, 10:21
Ένα άλλο πλεονέκτημα του FX loop είναι η πιο λογική διάρθρωση των εφφέ σε σχέση με το distortion του ενισχυτή με τη μέθοδο των τεσσάρων καλωδίων, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι μάλλον προχωρημένο κεφάλαιο για το επίπεδό σου αυτή τη στιγμή.

Έχω δεί και τις μεθόδους με 7 και 9 καλώδια, αλλά με τον ενισχυτή που έχω...

Συγχώνευση μηνυμάτων: 09/04/14, 10:21
Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, σού λέω να πας σε φτηνότερη πεταλιέρα γιατί αν παίρνεις τα drums από το drum machine στο οποίο φαίνεται να καταλήγεις, θα πρέπει να σκεφτείς τι επιπλέον χρειάζεσαι από μία πεταλιέρα (προσομοιώσεις ενισχυτών; εφφέ; μνήμες; looper; κάτι άλλο;). Έτσι θα επιλέξεις το μηχάνημα που θα σού δώσει αυτό που ζητάς σε επαρκή ποιότητα χωρίς να ξοδέψεις λεφτά για χαρακτηριστικά που δεν σού είναι απαραίτητα και δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ. Kαι αν μπεις στον κόπο να πειραματιστείς με την όποια πεταλιέρα αγοράσεις (πολύ σημαντικό) και δημιουργήσεις τα δικά σου patches (πολύ σημαντικό), ο ήχος δεν θα είναι καθόλου "μούφα". Με αυτή τη λογική λοιπόν και πάντα έχοντας κατά νου το επίπεδο που βρίσκεσαι, η Ζοοm G3 θα είναι πιο εύστοχη επιλογή σε σχέση με την G5, η Boss ME-25 θα είναι επαρκέστατη χωρίς να χρειαστεί να πας στην GT-100 κ.ο.κ.

Έχεις απόλυτο δίκιο, σε ευχαριστώ πολύ!!!

edit: περίμενα πως θα ενοποιηθούν σε ένα αυτόματα τα μηνύματα, σορρυ!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/14, 10:21 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #20 στις: 04/09/14, 10:11 »
το βιντεακι το εβαλα για να συγκρινουν τα αυτια σου τα δυο συγκεκριμενα σημεια που παιζει ο τυπος, μια συνδεμενος μπροστα και μια στο fx loop ωστε να δεις αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στον ηχο. Λεγοντας καθαρη κιθαρα, εννουμε συνηθως χωρις καμμια παραμορφωση. Και στον δικο σου ενισχυτη οταν παιζεις καρφι, δυναμωνοντας τερμα θα εχεις παραμορφωση του ηχου, αποτελεσμα της λαμπας. Πολλοι παιζουν εξ ορισμου ετσι. Ειδικα στον δικο σου ενισχυτη, που εχει και φανατικους οπαδους.
Τα 2 εφφε τωρα, reverb/delay, δεν σου παραμορφωνουν τον ηχο, στον διαμορφωνουν. Εφε δημιουργουν, το λεει και το ονομα. Το αν σου αρεσουν η οχι ειναι αλλη ιστορια..

Αν σου αρεσει καθαρη η κιθαρα και δεν σου αρεσει κανενα εφε στην πεταλιερα πως εφτασες?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/14, 10:37 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #21 στις: 04/09/14, 11:33 »

Αντιγράφω από το άλλο μου θέμα http://forum.kithara.gr/index.php?topic=88166.msg703915#new

τις "ανάγκες" μου (όσο μπορώ να τις προσδιορίσω) :

"Βασικά ένα μηχάνημα θα ήθελα: που θα παίζει τα τύμπανα με ρυθμούς κλπ μόνο του με ηχεία αυτοενισχυόμενα μόνιτορ (και εγώ να παίζω όποιο όργανο θέλω ανεξάρτητα). Με ποιοτικά ψηφιακά τύμπανα όμως εγγεγραμμένα, ώστε να υπάρχει μεγάλη πιστότητα.

Επειδή όμως είδα πως υπάρχουν πετάλια ή πεταλιέρες που έχουν και drum machine (σαν το digitech του προηγούμενου link) εννοούσα

πως θα μπορούσα να πάρω ένα τέτοιο που θα το χρησιμοποιώ: ........................
.........
Στη λύση της πεταλιέρας πήγα για να πάρω υποτίθεται ένα πιο πλήρες μηχάνημα που θα με καλύψει και για μελλοντικές ανάγκες εγγραφής και αναζήτησης ήχων.


και επειδή είμαι άσχετος (και) στα μηχανήματα αυτά δεν ήθελα να πάρω κάτι και μετά να διαπιστώσω πως του λείπει κάτι βασικό, οπότε λέω ας πάρω μια πεταλιέρα που θα μου δώσει εκτός από ρυθμούς, και εμπειρίες άλλων ήχων.

(για την ιστορία: όταν έψαχνα για ενισχυτή είχα σημειώσει πως ήθελα να έχει και fx loop, μάλιστα επειδή δεν είχα μαζί μου τις σημειώσεις μου δεν θυμόμουν πως να το ζητήσω, ρώτησα τον πωλητή: "μήπως του λείπει (του ενισχυτή) κάτι που θα έπρεπε να έχει αλλά εγώ δεν γνωρίζω", μου απάντησε "όχι βέβαια, δεν του λείπει τίποτα".  )

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #22 στις: 04/09/14, 11:35 »
το βιντεακι το εβαλα για να συγκρινουν τα αυτια σου τα δυο συγκεκριμενα σημεια που παιζει ο τυπος, μια συνδεμενος μπροστα και μια στο fx loop ωστε να δεις αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στον ηχο.

την κατάλαβα αυτή τη διαφορά ξεκάθαρα, και δεν μου άρεσε.

(ούτε αυτά τα 2 εφφέ μου άρεσαν ακόμη και μέσα στο fx loop, αλλά όπως είπες, άλλο θέμα αυτό).



« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/14, 11:44 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #23 στις: 04/09/14, 12:15 »
ειλικρινα με εχεις μπερδεψει  ;D
Χανω την σειρα που τα σκεφτεσαι. Δεν το πας απο την αρχη? τι εξοπλισμο εχεις, τι ειδος παιζεις, ποσον καιρο και το τι ακριβως χρειαζεσαι σε αυτη τη φαση.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #24 στις: 04/09/14, 12:18 »
+1 για την πρόταση του Αντριανού για Zoom G3 και dedicated drum machine. Εγω χρησιμοποιώ ένα Alesis SR-16, όμως θα σου πρότεινα να ακούσεις το νεότερο Alesis SR-18 που διαθέτει και instrument in (απο το site της Alesis: "You can plug in an instrument, such as a guitar, and play along for setup simplicity." Δεν το έχω δοκιμάσει, όμως θα ήταν ενδιαφέρον αν μπορούσε η εισοδος του να "σηκώσει" σήμα από την εξοδο του Zoom G3 (και να τα ακούς όλα μαζί από την εξοδο του SR-18 στα monitor...). Βέβαια υπάρχει και η λύση του να τα βάλεις όλα σε ένα μικρό μικτάκι, όμως ανεβαίνει λίγο ο θόρυβος στην τελική έξοδο.

http://alesis.com/sr18

https://www.skroutz.gr/c/480/drums_parts.html?from=autocomplete&keyphrase=alesis+sr+18

ΥΣ: Δεν ξερω αν εχει ηδη αναφερθει, το G3 έχει ενσωματωμένους 41 ετοιμους ρυθμους για διαφορα μουσικα στυλ, οι οποιοι μαλιστα συγχρονιζουν με το τεμπο του looper, ομως στο μονο που μπορεις να επεμβεις ειναι το τεμπο τους.
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 18:03
από kotas
ZOOM G9.2TT VS ......

Ξεκίνησε από rockrules Εφέ

3 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 14:51
από tech21man
Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt

Ξεκίνησε από O_Menelaos « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
13027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:49
από tech21man
2 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:16
από Holyshock
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
3 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 18:13
από semper.fi
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
ZOOM G3 v2

Ξεκίνησε από vegos Εφέ

9 Απαντήσεις
11397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/15, 17:53
από Lampr0s
Rp-360 digitech ή g3 zoom

Ξεκίνησε από mixanobios Εφέ

4 Απαντήσεις
5304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/14, 08:14
από mixanobios
Zoom G1on

Ξεκίνησε από Kostas_Orfanidis_16 Εφέ

0 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/15, 23:44
από Kostas_Orfanidis_16