Αποστολέας Θέμα: Eνδιαφέρουσες τοποθεσίες σχετικά με εφαρμογές Open Source στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 3945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Το open source είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο. Πραγματικά θλίβομαι να βλέπω τον κόσμο εγκλωβισμένο(και εγώ μέσα σε αυτούς) στην παρωδία των windblows μόνο και μόνο επειδή το πολύχρονο μονοπώλιό τους τα έχει κάνει Must  σε κάθε σύστημα. Δυστυχώς το open source ήρθε αργά και είναι δύσκολο να προσφέρει μεγάλες δυνατότητες.
Ας πάρουμε για παράδειγμα την my-sql.Ένα σύστημα βάσης δεδομένων με πολύ μικρές δυνατότητες. Είναι όμως freeware.Αν το kithara είχε Oracle θα είχε γλιτώσει πολλά προβλήματα.Αλλά κάποιος πρέπει να την πληρώσει.Γιατί είναι ένα Software που μια τεράστια επιχείρηση μοχθεί για να το παράξει. Τα open source προγράμματα βασίζονται σε ανθρώπους που έχουν τον ελεύθερο χρόνο την διάθεση αλλά προπαντώς την γνώση για να τα φτοιάξουν.Οι 3 αυτές απαιτήσεις σπάνια συγκεντρώνονται σε ένα άτομο μαζί. Και άν κάποιος βαρεθεί ή καθυστερήσει πολύ το πρόγραμμα κρεμάει και εμείς μένουμε να το περιμένουμε.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ας πάρουμε για παράδειγμα την my-sql.Ένα σύστημα βάσης δεδομένων με πολύ μικρές δυνατότητες. Είναι όμως freeware.Αν το kithara είχε Oracle θα είχε γλιτώσει πολλά προβλήματα.
Η mySQL μια πολυ καλη βαση για μικρες και μεσαιες εφαρμογες. Στο web χρησιμοποιειται κατα κορον γιατι ειναι πιο ελαφρια. Το μεγαθηριο Oracle αφορα σε βασεις με μεγαλο ογκο δεδομενων με πολλους χρηστες και υψηλης διαθεσιμοτητας (η mySQL εχει αρχισει ακουμπαει και αυτον τον τομεα). Δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιθει Oracle για μικρες βασουλες στο web οπως η δικια μας.

Γιατί είναι ένα Software που μια τεράστια επιχείρηση μοχθεί για να το παράξει. Τα open source προγράμματα βασίζονται σε ανθρώπους που έχουν τον ελεύθερο χρόνο την διάθεση αλλά προπαντώς την γνώση για να τα φτοιάξουν.Οι 3 αυτές απαιτήσεις σπάνια συγκεντρώνονται σε ένα άτομο μαζί. Και άν κάποιος βαρεθεί ή καθυστερήσει πολύ το πρόγραμμα κρεμάει και εμείς μένουμε να το περιμένουμε.
Δεν ειναι ακριβως ετσι. πχ. τα προγράμματα της Micro$oft ειναι γεματα bugs τα οποια τα διορθωνει μετα απο πολυ καιρο απο τη δημοσιοποιηση τους, Ενω στην κοινοτητα του open source (σε προγραμματα που ασχολουνται παρα πολλα ατομα) η διορθωση του bug ειναι ταχυτατη.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Μιας και το έφερε η κουβέντα, από open-source τι χτησιμοποιείτε;

Εγώ έχω εγκαταλείψει τελείως τον ΙΕ και έχω πλέον μόνιμο browser τον Mozila Firebird (περιμένω το πρώτο milestone του Thunderbird για να εγκαταλείψω και το ΟΕ).

Τωρά που δοκίμασα το open-office από τα νέα λέω σιγά σιγά να αφήσω και το Μ$-office
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Γιατί είναι ένα Software που μια τεράστια επιχείρηση μοχθεί για να το παράξει. Τα open source προγράμματα βασίζονται σε ανθρώπους που έχουν τον ελεύθερο χρόνο την διάθεση αλλά προπαντώς την γνώση για να τα φτοιάξουν.Οι 3 αυτές απαιτήσεις σπάνια συγκεντρώνονται σε ένα άτομο μαζί. Και άν κάποιος βαρεθεί ή καθυστερήσει πολύ το πρόγραμμα κρεμάει και εμείς μένουμε να το περιμένουμε.

Δεν ειναι ακριβως ετσι. πχ. τα προγράμματα της Micro$oft ειναι γεματα bugs τα οποια τα διορθωνει μετα απο πολυ καιρο απο τη δημοσιοποιηση τους, Ενω στην κοινοτητα του open source (σε προγραμματα που ασχολουνται παρα πολλα ατομα) η διορθωση του bug ειναι ταχυτατη.


Ναι αλλά η επαγγελματική δουλεία συγχωρεί λίγα λάθη. Και γίνονται λίγα(εκτός από τα windblows καθ' αυτά που είναι Bugs den).Το καλό με τα open source είναι ότι κατά την ώρα του make μπορείς να δείς τι σφάλμα προέκυψε και να το απομονώσεις δίνοντας στον δημιουργό την δυνατότητα να ξέρει ακριβώς που να επέμβει.Άσε που μπορεί να το διωρθώσεις και μόνος σου.
Όσο για την mySql, δεν είμαι μεγάλος γνώστης συστημάτων βάσεων δεδομένων οπότε δέχομαι αυτό που λές.Απλά ξέρω ότι η mysql δεν υποστηρίζει φωλιασμένες ερωτήσεις οπότε είναι λιγότερο ευέλικτη.Αλλά είναι και θέμα σχεδιασμού το τί ερωτήσεις θα χρειαστείς.
Πάντως για όσους θέλουν να συμετάσχουν και σε διεθνές επίπεδο σε open source projects ή να έχουν πρόσβαση σε αυτά:
http://sourceforge.net
Linux rulezz 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/03, 13:07 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
17773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/07, 15:22
από ship_me_out!!!
6 Απαντήσεις
4527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/06, 15:16
από BigBabol
13 Απαντήσεις
5308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 23:20
από ilianthos-Kanlis
111 Απαντήσεις
45482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 23:41
από Mrs Brightside
7 Απαντήσεις
4723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 22:35
από profsokin
17 Απαντήσεις
11993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 14:54
από gers
0 Απαντήσεις
2432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 15:19
από Jacksonized
3 Απαντήσεις
3185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 22:40
από morpheas
182 Απαντήσεις
53905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 04:36
από Vaiking
25 Απαντήσεις
11444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/09, 10:12
από philip the great