Αποστολέας Θέμα: Σωκράτης Μάλαμας : Ο Πρίγκηπας της Μελαγχολίας  (Αναγνώστηκε 10536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ  :)


Ένας από τους σημαντικότερους τραγουδοποιούς της ελληνικής σκηνής.  Ταλαντούχος συνθέτης και ερμηνευτής διαφορετικών ειδών μουσικής: Έντεχνο, ροκ, μπαλάντα, λαϊκό, παραδοσιακό, μέχρι και αρχαιοελληνικό!   

Κάποιοι τον ονόμασαν «Πρίγκηπα της Μελαγχολίας», ενώ το δικό του, φανατικό κοινό τον ονομάζει απλά «Σωκράτη», όντας αντάξιος συνονόματος ενός άλλου κυνικού φιλοσόφου, του αρχαίου.
 
Γεννήθηκε στις 29 Σεπτεμβρίου του 1957 στη Συκιά Χαλκιδικής. Έζησε τα παιδικά κι εφηβικά του χρόνια στη Στουτγάρδη της Γερμανίας όπου εργαζόταν οι γονείς του. Ο πατέρας του έπαιξε μοιραίο ρόλο στην μουσική παιδεία του μικρού Σωκράτη. Στα εφτά του χρόνια του χάρισε ένα μπουζούκι, ενώ στα δεκατρία του αγόρασε μία κιθάρα ως επιβράβευση για τις επιδόσεις του στο σχολείο. Έτσι ξεκίνησε μία σχέση πάθους του Σωκράτη με τη μουσική. Προικισμένος με ιδιαίτερες ευαισθησίες κι ένταση συναισθημάτων, μαθαίνει από μικρός να εκφράζεται μέσω της μουσικής.

Δεκαεπτά ετών παρακολουθεί μαθήματα κιθάρας στο Μακεδονικό Ωδείο Θεσσαλονίκης, ενώ τελειώνοντας το Λύκειο επιστρέφει στην Γερμανία όπου και παρακολουθεί μαθήματα στο Ωδείο της Στουτγάρδης.

Την ζωή του χαρακτηρίζουν εποχές εντάσεων, που ως δια μαγείας οδηγούν σε μία πραγματοποίηση ονείρων.


Σε μία δύσκολη περίοδο της ζωής του επιστρέφει στην Ελλάδα και σπουδάζει στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών. Για καλή του τύχη μαθητεύει δίπλα σε σπουδαίους μουσικούς, όπως τον Βαγγέλη Ασημακόπουλο και το Νότη Μαυρουδή.
Από τα 23 του αρχίζει την επαγγελματική ενασχόληση με τη μουσική. Εργάζεται ως δάσκαλος κιθάρας και ως τραγουδιστής σε λαϊκά μαγαζιά. Πριν ξεκινήσει την προσωπική του πορεία, υπήρξε κιθαρίστας στην ορχήστρα του Νίκου Παπάζογλου.

Στην πρώτη του δισκογραφική απόπειρα, η εταιρεία απέρριψε το υλικό του με την αιτιολογία ότι δεν ήταν εμπορικό.  (  :'(Παρόμοιες εμπειρίες έχουν βιώσει πολλοί επιφανείς αστέρες όπως ο Δημήτρης Σγούρος που η πρώτη του δασκάλα έκρινε ατάλαντο, η Τζένη Βάνου την οποία αποθάρρυναν από το τραγούδι, η Μελίνα Μερκούρη και ο Αλέκος Αλεξανδράκης, τους οποίους συμβούλεψαν να μην ασχοληθούν με την υποκριτική!!!  Να προσθέσω και τον Νίκο Καζαντζάκη, ο οποίος σε αγγελία στις αρχές του περασμένου αιώνα χάριζε τα πνευματικά δικαιώματα των 5 πρώτων του βιβλίων για να εκδόσει το έκτο, μα δεν βρέθηκε εκδότης γιατί τα βιβλία του δεν ήταν εμπορικά;)  :'(      

Ο Σωκράτης συνέχισε να παίζει μουσική σε νυχτερινά μαγαζιά, προσθέτοντας και δικά του τραγούδια στο πρόγραμμα, χωρίς όμως να αναφέρει ότι ο ίδιος ήταν αυτός που τα είχε γράψει.
Κάποια στιγμή ο Νίκος Παπάζογλου άκουσε τα τραγούδια του Σωκράτη και θαύμασε το ταλέντο του, οπότε και τον παρότρυνε να μπει για ηχογράφηση στο στούντιο. Έτσι το 1989 έγινε η πρώτη του δουλειά, με τίτλο «Ασπρόμαυρες Ιστορίες».
Συνέχισε την ανοδική του πορεία με αξιόλογους καλλιτέχνες, όπως ο στιχουργός Mανώλης Pασούλης, ο συνθέτης Nίκος Ξυδάκης, η Mελίνα Kανά, και με τους στιχουργούς : Γιάννη Tσατσόπουλο, Γιώργο Aθανασόπουλο, Άλκη Aλκαίου, Φωτεινή Λαμπρίδη, Θοδωρή Γκόνη,  Mιχάλη Γκανά, Oδυσσέα Iωάννου και  Θανάσης Παπακωνσταντίνου. Συμμετείχε σε δίσκους άλλων καλλιτεχνών, όπως ο Λουδοβίκος των Aνωγείων, ο Διονύσης Τσακνής, η Μαρία Θωίδου, ο B.D. Foxmoor και η Sadahzinia (Active Member), η Ελευθερία Αρβανιτάκη, ο Θάνος Μικρούτσικος, ο Μιχάλης Σιγανίδης, ο Τάκης Βούης, η Μαρία Παπανικολάου κ.α.
Επίσης έγραψε τη μουσική στην ταινία μεγάλου μήκους «Το Κυνήγι του Λαγού»  και ερμήνευσε το τραγούδι «Το χρόνο να λαβώσω» στην ταινία μικρού μήκους «Ύψωμα 33». 

Κάπου εδώ θυμάμαι μία διδακτική ιστορία που έλεγε ο Σωκράτης:
Ήταν βράδυ, και πήγαινε για δουλειά στο μαγαζί. Βλέποντας τις γιγαντοαφίσες με τα «πρώτα ονόματα της πίστας» στους δρόμους της πόλης, αναρωτήθηκε τι γυρεύει στον κόσμο της μουσικής. (Και προσθέτω ως συνήγορος του διαβόλου: Μήπως ο κόσμος τελικά ζητάει τα εύκολα σουξέ;  Μήπως τελικά η ποιότητα στην τέχνη είναι δυσνόητη για τους πολλούς; Μήπως η συναισθηματική αμεσότητα φοβίζει αυτούς που δεν γνωρίζουν καλά τα δικά τους ψυχικά βάθη;)
Φτάνοντας στο μαγαζί, υπήρχαν λίγες δεκάδες θαμώνες, που όμως τον υποδέχτηκαν με μεγάλη αγάπη. Ήξεραν απ’ έξω όλα του τα τραγούδια. Δάκρυζαν, γελούσαν, έπιναν με καημό (Σ’ ένα ποτήρι με φυτίλι αναμμένο, βλέπω τα μάτια σου και κλαίω σιωπηλά!).
Με λίγα λόγια, ο Σωκράτης τους ξεσήκωσε τα συναισθήματα.   Με αυτό το περιστατικό ο Σωκράτης ένοιωσε πως είχε όντως έναν προορισμό :
Να δημιουργεί έργα ψυχής, να συγκινεί βαθειά τους εκλεκτούς, και, σας το υπογράφω, να μείνει Αθάνατος, το αγαπημένο παιδί στην Ελληνική Ιστορία της Μουσικής.


Πέρασαν τα χρόνια. Οι φανταχτερές αφίσες στα τότε "πρώτα ονόματα" της μαρκίζας, έλειωσαν. Μα το άστρο του Σωκράτη, τον προόριζε για έργα και συνεργασίες που θα αφήσουν εποχή. Ώς ορόσημο θεωρώ την συνεργασία του με την Χαρούλα Αλεξίου, η οποία επισφράγισε την πορεία ποιότητας και δημοφιλίας του Σωκράτη, πέρα από τα σύνορα της Ελλάδας.   


Δισκογραφία
Προσωπικοί δίσκοι
    * 1989 Ασπρόμαυρες ιστορίες (Lyra)
    * 1991 Παραμύθια (Lyra)
    * 1992 Της Μέρας και της Νύχτας (Lyra)
    * 1993 Κύκλος (Lyra)
    * 1996 Λαβύρινθος (Σωκράτης Μάλαμας) (Lyra)
    * 1998 13.000 Μέρες (Lyra)
    * 2000 Ο Φύλακας κι ο Βασιλιάς (Lyra)
    * 2002 Ένα (Lyra)
    * 2005 Άδειο Δωμάτιο (Lyra)
    * 2007 Δρόμοι (Lyra)

(* Οι Δισκογραφικές Συμμετοχές δεν χωράνε)
*******

  :)  ;) Γι αυτό, Κιθαρωδοί μου, άν κάποιος από εσάς φτιάχνει μουσική σε υγρά υπόγεια,
ας σκεφτεί, πως όποιος δουλεύει πολύ στα υπόγεια, φτιάχνει θεμέλια ΓΕΡΑ,
και κτίσματα που ο χρόνος δεν θα φθείρει.  :) ;)



Μάρση

« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/08, 09:31 από ΜΑΡΣΗ ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ »
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια Μάρση!! Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό το κείμενό σου!!!!! Εύχομαι να χαιρόμαστε για πολλά χρόνια ακόμη τη δημιουργικότητα και το ταλέντο του αγαπημένου μας Σωκράτη!!!  :D


...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
φανατικό κοινό τον ονομάζει απλά «Σωκράτη», όντας αντάξιος συνονόματος ενός άλλου κυνικού φιλοσόφου, του αρχαίου. 
::) ::) ::) ::) ::)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
φανατικό κοινό τον ονομάζει απλά «Σωκράτη», όντας αντάξιος συνονόματος ενός άλλου κυνικού φιλοσόφου, του αρχαίου. 
::) ::) ::) ::) ::)

Όντως, αυτό ήταν κάπως... :P Είπαμε κορυφαίος και αρχικά περιθωριακός ο Σωκράτης αλλά δεν είναι και Άσιμος όπως και να το κάνουμε...


Κάπου διάβασα ότι είχε βάλει όρο στο συμβόλαιό του με τη Λύρα για τον δίσκο "Δρόμοι", να μην εμφανίζονται αποσπάσματα στο σκουπιδοκάναλο ALTER (που ανήκει στον ίδιο όμιλο με τη Λύρα), όπως γίνεται με πολλές κυκλοφορίες της εταιρίας. Αν είναι αλήθεια respect 8)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Βασικά η δική μου παρατήρηση είναι ότι ο Σωκράτης (ο αρχαίος) δεν ανήκει στους κυνικούς φιλοσόφους.. ::) Αλλά με καμία δύναμη.. ;D ο πιο γνωστός από τους κυνικούς είναι ο Διογένης...
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:18 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Βασικά η δική μου παρατήρηση είναι ότι ο Σωκράτης (ο αρχαίος) δεν ανήκει στους κυνικούς φιλοσόφους.. ::) Αλλά με καμία δύναμη.. ;D ο πιο γνωστός από τους κυνικούς είναι ο Διογένης...

Όντως. Και κάτι δεν μου πήγαινε καλά...

Περιθωριακός ο Μάλαμας? Με καμία δύναμη..
Βγάζοντας cd, γηπεδικές συναυλίες, εμφανίσεις σε μαγαζιά, συνεργασίες με μεγάλα ονόματα κτλ, και αυτό λέγεται "περιθώριο"?  ::)
Το αντίθετο μάλιστα μου φαίνεται εμένα, ότι είναι πολύ της μόδας.

Μάλλον "περιθωριακό" τον φαντάζονται οι φανατικοί του, που επίσης τον συγκρίνουν ευθέως και με τον συνονόματο, τον αρχαίο φιλόσοφο.  ;)



Είπα ΑΡΧΙΚΑ περιθωριακός... Όπως θα διάβασες δυσκολεύτηκε να βρει εταιρία επειδή θεωρούταν αντιεμπορικός. Επίσης μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '90 (νομίζω) έπαιζε σε 50 άτομα και σε συναυλίες για αναρχικούς... Σαφώς και τώρα γεμίζει θέατρα για την πλάκα του και πάνε να τον δουν άτομα που την προηγούμενη ήταν στον Χατζηγιάννη...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γειά σας, ευχαριστώ για την τιμή που μου κάνατε να διαβάσετε το αρθράκι μου, και μάλιστα με τόση προσοχή.

Για να απαντήσω τα ερωτήματα σας:
Ας μην κολλάμε σε μία λέξη ! Καμιά φορά αντί να αναλύσουμε τις λέξεις, και λόγω ποιητικής αδείας, χρησιμοποιούμε μία λέξη με την ευρεία έννοια!

1) Ποτέ δεν σύγκρινα τον Μάλαμα με τον Νικόλα Άσιμο. Δεν ανέφερα καν τον Άσιμο.
 
2) Αναφέροντας τον ως "κυνικό Σωκράτη", αναφέρομαι σε ένα χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του.
    Σαν να λέμε "ο αλλοίθωρος Τζάκ". Σε άλλη φάση, μπορείς να πείς "Ο αστείος Τζακ, ο έξυπνος Τζακ" κλπ.
    Η μία ιδιότητα δεν αναιρεί όλες τις άλλες ! 
 
Τα Λεξικά αναφέρουν ότι ΚΥΝΙΚΟΣ σημαίνει: σαρκαστικός, που αμφιβάλλει για τις αγνές προθέσεις των άλλων, με αρνητική σκέψη.

Ο αρχαίος Σωκράτης όπως ξέρουμε, ΔΕΝ ήτανε Σοφιστής ούτε Κυνικός Φιλόσοφος. Είχε την δική του Σχολή, όπου εφήρμοζε την ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕ αλλά εκ-Μαίευε απαντήσεις από τους συνομιλητές / μαθητές του (Μαιευτική Μέθοδος), είχε διαφοροποιηθεί από τις άλλες Σχολές κλπ.

Πώς να το κάνουμε όμως? Ήτανε κυνικός, ήτανε λίγο αγρίμι ο άνθρωπος.



Στον κούκλο της παρέας έλεγε ειρωνικά "τι να κάνω τα ωραία μάτια σου? Εγώ που είμαι γουρλομάτης βλέπω περιμετρικά! Τι να κάνω την ίσια, περήφανη μύτη σου?  Έχω τεράστια ρουθούνια και οσφρίζομαι καλλύτερα, κάθε είδους μυρωδιά".


Στην Απολογία του, όπως γράφει ο Πλάτωνας, αντιμετωπίζει την θανατική καταδίκη του αλλά και τους κατηγόρους με εμφανή στοιχεία κυνικότητας. Δηλώνει πως οι κατήγοροι του δεν είναι Σοφοί, εκείνος είναι ο Σοφότερος όλων (κατά τον Χρησμό της Πυθίας). Κι όταν ο Πλάτωνας του πρότεινε να μην είναι αδιάλλακτος, και θα βρει τρόπο να τον γλυτώσει, εκείνος εμμένοντας στην αθωότητα του, προτιμά να θανατωθεί.

Ο ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΑΛΑΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΣΩΚΡΑΤΗ,
ΗΡΘΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΣΥΧΝΑ ΜΙΑ ΠΙΚΡΙΑ, ΕΝΑΝ ΠΕΣΙΜΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ,
ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ.

Συνοπτικά, ας μην κολλάμε στις λέξεις, αλλά ας είμαστε υπέρ της πλατειάς, ελεύθερης έκφρασης.

LIVE AND LET LIVE, MATES !
[/b]



« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/08, 11:18 από UNPLAGGED »
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ

Πριν "κουτουπώσει" την γυναίκα του της έριχνε ένα τσουβάλι στο πρόσωπο να μην την βλέπει.


ειναι αυτο που λεμε της έβαλε σακουλα στη μαπα για να την παρει?γιατι,ηταν σαπια τελειως? ::)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Γειά σας, ευχαριστώ για την τιμή που μου κάνατε να διαβάσετε το αρθράκι μου, και μάλιστα με τόση προσοχή.

Για να απαντήσω τα ερωτήματα σας:
Ας μην κολλάμε σε μία λέξη ! Καμιά φορά αντί να αναλύσουμε τις λέξεις, και λόγω ποιητικής αδείας, χρησιμοποιούμε μία λέξη με την ευρεία έννοια!

1) Ποτέ δεν σύγκρινα τον Μάλαμα με τον Νικόλα Άσιμο. Δεν ανέφερα καν τον Άσιμο. 
 
2) Αναφέροντας τον ως "κυνικό Σωκράτη", αναφέρομαι σε ένα χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του.
    Σαν να λέμε "ο αλλοίθωρος Τζάκ". Σε άλλη φάση, μπορείς να πείς "Ο αστείος Τζακ, ο έξυπνος Τζακ" κλπ.
    Η μία ιδιότητα δεν αναιρεί όλες τις άλλες ! 
 
Τα Λεξικά αναφέρουν ότι ΚΥΝΙΚΟΣ σημαίνει: σαρκαστικός, που αμφιβάλλει για τις αγνές προθέσεις των άλλων, με αρνητική σκέψη.

Ο αρχαίος Σωκράτης όπως ξέρουμε, ΔΕΝ ήτανε Σοφιστής ούτε Κυνικός Φιλόσοφος. Είχε την δική του Σχολή, όπου εφήρμοζε την ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕ αλλά εκ-Μαίευε απαντήσεις από τους συνομιλητές / μαθητές του (Μαιευτική Μέθοδος), είχε διαφοροποιηθεί από τις άλλες Σχολές κλπ.

Πώς να το κάνουμε όμως? Ήτανε κυνικός, ήτανε λίγο αγρίμι ο άνθρωπος.

Πριν "κουτουπώσει" την γυναίκα του της έριχνε ένα τσουβάλι στο πρόσωπο να μην την βλέπει.
Στο Συμπόσιο Πλάτωνος, φέρεται να λέει "το μεγαλύτερο μου προτέρημα είναι πως είμαι καλός... "ερωτικός διαμεσολαβητής" (για να μην το πώ αλλιώς) . 

Στον κούκλο της παρέας έλεγε ειρωνικά "τι να κάνω τα ωραία μάτια σου? Εγώ που είμαι γουρλομάτης βλέπω περιμετρικά! Τι να κάνω την ίσια, περήφανη μύτη σου?  Έχω τεράστια ρουθούνια και οσφρίζομαι καλλύτερα, κάθε είδους μυρωδιά".


Στην Απολογία του, όπως γράφει ο Πλάτωνας, αντιμετωπίζει την θανατική καταδίκη του αλλά και τους κατηγόρους με εμφανή στοιχεία κυνικότητας. Δηλώνει πως οι κατήγοροι του δεν είναι Σοφοί, εκείνος είναι ο Σοφότερος όλων (κατά τον Χρησμό της Πυθίας). Κι όταν ο Πλάτωνας του πρότεινε να μην είναι αδιάλλακτος, και θα βρει τρόπο να τον γλυτώσει, εκείνος εμμένοντας στην αθωότητα του, προτιμά να θανατωθεί.

Ο ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΑΛΑΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΣΩΚΡΑΤΗ,
ΗΡΘΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΣΥΧΝΑ ΜΙΑ ΠΙΚΡΙΑ, ΕΝΑΝ ΠΕΣΙΜΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ,
ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ.

Συνοπτικά, ας μην κολλάμε στις λέξεις, αλλά ας είμαστε υπέρ της πλατειάς, ελεύθερης έκφρασης.

LIVE AND LET LIVE, MATES !
[/b]




καλά εντάξει.. πάντως ο Σωκράτης, ούτε κυνικός ήταν, ούτε στους κυνικούς άνηκε φιλοσόφους, ούτε περιθωριακός ήταν, ούτε αγρίμι.. ζούσε από τους πλούσιους φίλους του, συνήθως στα οικήματά τους οι οποίοι τον έθρεφαν προς ανταμοιβή των υπηρεσιών του.. για να το πω, πιο απλά είχε παρτίδες με όλη την αθηναϊκη αφρόκρεμα.. μάλλον μπερδεύεις τον κυνισμό με την ειρωνεία.. έχουν μεγάλη διαφορά..

εν τέλη το άρθρο ήταν αρκετά κατατοπιστικό, όμως φρόντισε να διορθώσεις τα περί κυνισμου ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Κronus,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι εποικοδομητικό και μας βελτιώνει σαν άτομα να ασχολούμαστε με αξιόλογες προσωπικότητες ή θέματα.
Καταλαβαίνω πως η κρίση του κάθε ανθρώπου είναι υποκειμενική, και είναι φυσικό να μην συμφωνούν όλοι με την περιγραφή ή τον χαρακτήρα κάποιου. Σίγουρα και οι δύο μας ψάχνουμε την αλήθεια, και μαθαίνουμε πράγματα. Και είναι ωραίο να δεχόμαστε τις απόψεις του άλλου, την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΓΝΩΜΗ, χωρίς να το βλέπουμε ως διαμάχη ή παιχνίδι εξουσίας.

Μόλις τέλειωσα ένα Θεατρικό έργο πάνω στην ζωή του Σωκράτη, και για να το φτιάξω διάβασα ότι έχει γραφεί από τους μαθητές του, Πλάτωνα και Ξενοφώντα, αλλά και ότι βιβλία μπόρεσα να βρώ.

Ο Διογένης Λαέρτιος γράφει ότι :


Οι «Κυνικοί» ήσαν πνευματικοί απόγονοι του Σωκράτη, ανήκοντας στις Σχολές που απεκλήθησαν Ελάσσονες Σωκρατικοί», αν και ως προς τη μέθοδο της διδασκαλίας τους έλαβαν αρκετά στοιχεία από τους «Σοφιστές». Για τον Αντισθένη και τους μαθητές του, η Φιλοσοφία είναι καθαρά κοσμική σοφία (χαρακτηριστική είναι μάλιστα η ρήση του πρώτου, ότι «τότε οι πόλεις χάνονται, όταν δεν μπορούν να ξεχωρίζουν τους κακούς από τους καλούς»), ενώ η Αρετή, αν και εξακολουθεί να παραμένει σκοπός του βίού, είναι κάτι το απολύτως πρακτικό που δε χρειάζεται ούτε πολλά λόγια, ούτε επίπονη εκπαίδευση (Διογένης Λαέρτιος 6, 2).


Η Παγκόσμια Εγκυκλοπαίδεια Φιλοσοφίας, συσχετιζει τον Κυνισμό με τον Σωκράτη:

Cynicism originates in the philosophical schools of ancient Greece that claim a Socratic lineage. To call the Cynics a “school” though, immediately raises a difficulty for so unconventional and anti-theoretical a group.
The Socratic schools tend to trace their lineage directly back to Socrates and the Cynics are no exception.

 

Με την ένδειξη «Κυνικοί Φιλόσοφοι» συμπεριλαμβάνεται ομάδα φιλοσόφων που αποτελούσαν μία από τις μικτότερες ομάδες των Σωκρατικών σχολών στην Αρχαιότητα.


Αρχηγός της σχολής αυτής που αποκαλείται «Κυνική Σχολή» ήταν ο Αντισθένης (465 π.Χ. – 365), μαθητής του Σωκράτη.
Μετά το θάνατο του Σωκράτη ο Αντισθένης ίδρυσε Σχολή εις το Κυνόσαργες όπου γυμνάζονταν όχι γνήσιας καταγωγής πολίτες της Αθήνας αφού και ο ίδιος δεν ήταν γνήσιος Αθηναίος (η μητέρα του ήταν δούλη από τη Θράκη). Ο Αντισθένης ερμήνευσε αυστηρότερα τις ηθικές διδασκαλίες του Σωκράτη και ως ιδεώδη επιδίωξη της ηθικής ζωής έθεσε την απαλλαγή του ανθρώπου από κάθε ανάγκη καθώς και την απάθεια.

==============

Αναφέρατε ότι ήτανε πλούσιος.  Τα ιστορικά τεκμήρια βεβαιώνουν ότι :
"Ο Σωκρατης ήταν λιτοδίαιτος και ολιγαρκής. Για τη συντήρηση της οικογένειάς του φαίνεται ότι είχε κάποιο εισόδημα, αλλά ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ. Μπορεί να θεωρηθεί βέβαιο, ότι τον ενίσχυε οικονομικά ο αδελφικός του φίλος Κρίτων".


==============

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΩΝ ΚΥΝΙΚΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ:

Κατά το έγκριτο Λεξικό Σούδα
Οι κυνικοί φιλόσοφοι πρέσβευαν την απόλυτη αμφισβήτηση των πάντων, απέρριπταν κάθε εξουσία και θέλαν την απόλυτη ελευθερία του ανθρώπου.

Μήπως ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΕ ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ;;;;;;

ας ΣΚΕΦΤΟΎΜΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΗΚΕ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ : για ασέβεια και άρνηση των θεσμών της θρησκευτικής και κοινωνικής ζωής. Έτσι, το 399 π.Χ. τρεις Αθηναίοι πολίτες, ο Μέλητος, ο Άνυτος και ο Λύκων, τον έσυραν στο δικαστήριο με την κατηγορία: «Ο Σωκράτης είναι ένοχος και γιατί διαφθείρει τους νέους και γιατί δεν πιστεύει τους θεούς που πιστεύει ο τόπος, αλλά και γιατί μας φέρνει άλλες, καινούργιες θεότητες».



ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΜΑΘΑΜΕ ΚΑΤΙ, ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΑΕΙ.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/08, 11:38 από UNPLAGGED »
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
ΜΑΡΣΗ-Κ ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Να πω μόνο ότι ανέφερα τον Άσιμο γιατί πιστεύω (με τις περιορισμένες γνώσεις μου τέλος πάντων) ότι ήταν ο μοναδικός -γνωστός- καλλιτέχνης που μπορεί να χαρακτηριστεί ως κυνικός με την έννοια του κυνικού φιλοσόφου όπως ορίζεται από τον Διογένη και τους ομοίους του.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αγαπητέ ΤROOPER,  ;D

Όλα καλά!  ;D
Όντως, έχεις δίκιο, ο Άσιμος ήταν αντικομφορμιστής, έφερνε προς κυνικός.
Τέλειος ο Νικολάκης, ε ?  ::) ;D ;D ;D ;D :-*
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Μαρσή τα όσα έγραψες ήταν πάρα πολύ ωραία και μπράβο σου!!!
Μακάρι να σε διάβαζε και ο ίδιος ο Σωκράτης!!
Να πώ κι εγώ ότι είμαι υποστηρικτής του..
Και μάλιστα το πρώτο τραγούδι που έβγαλα στην κιθάρα ήταν το καληνύχτα του Σ.Μάλαμα!

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μορφέα,

Ναιιιιιιι ! Συμφωνώ για το "Καληνύχτα Μπιπ η ζωή έχει πλάκα"!
Τώρα σου γράφω με το ένα χέρι, γιατί με το άλλο κόβω φλέβες .....
Ξέρεις, μαχαίρι και κουβάς....
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/08, 10:50 από UNPLAGGED »
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
νιωθω πραγματικα περηφανος που εχω γνωρισει τον κυριο Γιαννη Τσατσοπουλο (πιες-ριφιφι-τα μεταξωτα κ.α) και εχει δωσει στιχους για την μπαντα μου. ωραιος ο σωκρατης αλλα χωρις την μουσικη του και τους στιχους δεν θα ηταν τπτ.  και μιλαω για ολους τους στιχους του.   
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΕPALLE... !

Έχεις δίκιο που τονίζεις τον αφανή δημιουργό, τον Τσατσόπουλο.
Έχει τόση ευαισθησία το έργο του.
Πόσες φορές δεν διαβάζουμε πχ τους στίχους απότο cd και χαζεύουμε...
Και είναι άδικο που εμείς, ο πολύς ο κόσμος,
δεν έχουμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε την δύναμη πίσω από τον θρόνο.

All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Χαιρομαι παρα παρα παρα παρα παρα παρα παρα παρα παρα πολυ που βλεπω θεμα για τον Σωκρατη....Συντροφισσα μαλαμοχτυπημενη ...Αβε!
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Τέλειος ο Νικολάκης, ε ?  ::) ;D ;D ;D ;D :-*

Δάσκαλος :)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:18 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Όπως θα διάβασες δυσκολεύτηκε να βρει εταιρία επειδή θεωρούταν αντιεμπορικός.

Δεν μου λέει κάτι αυτό, ούτε με "εντυπωσιάζει". Όλοι ανεξαιρέτως δυσκολεύονται να κάνουν συμβόλαιο στην αρχή.
Ακόμα και το πιο εμπορικό είδος του κόσμου να θες εσύ να παίξεις, δε σημαίνει αυτό ότι θα σου στρώνουν συμβόλαια στα πόδια σου οι εταιρείες. Μη πω ότι εκεί είναι και πιο δύσκολα τα πράγματα, λόγω του τεράστιου ανταγωνισμού σε αυτό τον χώρο. ($$$).



Μα δεν υπάρχει τίποτα για να σε εντυπωσιάσει... Ο Μάλαμας είναι από τους καλλιτέχνες που δεν τα βρήκαν όλα έτοιμα (μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι, όποτε πάω σε δισκάδικο βλέπω στις νέες κυκλοφορίες παιδάκια 20 χρονών που δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους) αλλά πέρασαν πολλά βράδυα στο σανίδι πρωτού κλείσουν συμβόλαιο. Σίγουρα δεν ειναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος σοβαρός καλλιτέχνης, αλλά πρέπει τουλάχιστον να αναγνωριστεί η προσπάθεια που κατέβαλε μέχρι να καθιερωθεί.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:18 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Γλυκέ μου Μορφέα,

Ναιιιιιιι ! Συμφωνώ για το "Καληνύχτα Μπιπ η ζωή έχει πλάκα"!
Τώρα σου γράφω με το ένα χέρι, γιατί με το άλλο κόβω φλέβες .....
Ξέρεις, μαχαίρι και κουβάς....

To σχόλειό σου.. μου φέναιτε.. για ειρωνικό.. αλλά επειδή δεν ειμαι και σίγουρος... σε ρωτάω..είνα ειρωνικό??

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μορφέααααα !

Δεν υπάρχει ίχνος ειρωνίας, ίσα-ίσα ανθρώπινης συμπάθειας και θετικής γνώμης.
Το "Καληνύχτα Μαλ... " το λατρεύω.
Από προσωπική πείρα, γιατί όπως περιγράφει τον καιρό που κυλά, τα όνειρα που δεν πραγματοποιείς, αφήνοντας στον καθένα μας την πικρή αίσθηση ότι κάπου ξεφύγαμε.

Καταλαβαίνω πως το forum αποτελείται στην πλειοψηφία του από ανθρώπους με αγάπη για την μουσική, όνειρα, και ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ κανείς νορμάλ άνθρωπος να ειρωνευτεί αυτά.

Έτσι λοιπόν...
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ,

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Όντως αξίζει ο Σωκράτης. Δεν θα ξεχάσω, αρκετά χρόνια πρίν είχα πάει στο Metropolis για να αγοράσω το cd του Μάλαμα.
Ο Πωλητής ήτανε ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ, και προφανώς φάν του Σωκράτη (δεν ήταν ακόμα τόσο γνωστός).

Μου λέει με πικρία : Ξέρεις πόσα cd του πουλιούνται τον μήνα?
                           Όσα πουλιούνται της "Κούλας-Μπούλας" (ξέρεις τώρα... από φωνή, κορμάρα), σε μία μέρα.

Ε, ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, αφού η Κούλα Μπούλα παντρεύτηκε κάποιον φουκαρά, και άφησε την τέχνη ήσυχη, αβασάνιστα !!!Κι ο Σωκράτης δικαιώθηκε!


All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/07, 00:23
από Mrs Brightside
7 Απαντήσεις
5766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/03, 00:34
από Vagabond
19 Απαντήσεις
6635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/06, 23:16
από zappas
347 Απαντήσεις
106595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 09:57
από Sts_Ikaros
12 Απαντήσεις
4559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 19:35
από annezoo
3 Απαντήσεις
2298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/07, 01:34
από Ommadawn
35 Απαντήσεις
12965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 18:26
από Mrs Brightside
0 Απαντήσεις
1740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:46
από Ιππαρχος
3 Απαντήσεις
2315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/09, 20:47
από pac
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/11, 14:44
από krios80