Αποστολέας Θέμα: Βασίλης Παπακωνσταντίνου ο βασιλιάς πέθανε??  (Αναγνώστηκε 31568 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Η αίσθησή μου είναι πως τα περισσότερα κομμάτια από αυτά που ανέφερες geokats, δεν έχουν επικρατήσει της μάχης με τον χρόνο. Ενδεχομένως αυτή να είναι η πεποίθηση ενός φανατικού οπαδού του Βασίλειου, αλλά ούτως ή άλλως αυτός ο τελευταίος ποτέ δεν είχε και ιδιαίτερες απαιτήσεις, για να λέμε και την αλήθεια. Αν τώρα θεωρούμε το "ευτυχώς που υπάρχουν πουτάνες" στιχουργικό κομψοτέχνημα άξιο διαχρονικής παρουσίας, τότε πάω πάσο. Κι είμαι ο τελευταίος που θα μιλήσει περί πολιτικής ορθότητας.

Κάποιες προσωπικές απόψεις περί του κατάκοπου "rocker":

- Τον έφαγαν οι "οπαδοί" του, με την εμμονή τους να υποδέχονται κάθε μέτριο εγχείρημά του ωσάν έργο μεγαλειώδες κι αριστουργηματικό ή με την τάση να συγχωρούν κάθε ατασθαλεία, αντί να γυρίζουν και λίγο την πλάτη για να κινητοποιούν και να ερεθίζουν τα αισθητήρια του μουσικού . Με εξάρσεις ενθουσιασμού κι υπερβολές του τύπου "βασίλη ζούμε για να σ'ακούμε" που υπνωτίζουν την καλλιτεχνική διάθεση κι αδρανοποιούν τη φιλοδοξία για υπερβάσεις. Για ποιο λόγο ο καλλιτέχνης να στραφεί σε μια, απαραίτητη για τη βιωσιμότητά του, εξελικτική διαδικασία, όταν γνωρίζει πως το κοινό του είναι δεκτικό απέναντι σε οποιαδήποτε μπαρούφα του πασάρει.

- Τον έφαγαν οι παρέες του. Ο αγαπητός Κροκίδης ως μέντορας (όπως ομολογείς κι ο ίδιος) τον περιχαράκωσε σε μια αισθητική πεπαλαιωμένη, που έδωσε πολλά μεν στην εποχή της, αλλά πλέον φαντάζει παρακμιακά ρετρό και στείρα. Τα ίδια κι απαράλλαχτα μοτίβα που εξαντλούνται σε μια άγονη επαναστατικότητα για 15χρονα, με τον Παπ μπροστάρη και σημαιοφόρο μιας άκρατης συνθηματολογίας. Έχει καταντήσει ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος της τάχα μου rock σκηνής και δε διαφέρει σε τίποτα από τους εκκλησιαστικούς θεσμούς που αρνούνται να δουν πιο ανοιχτόμυαλα τις νέες τάσεις στο πεδίο του ενδιαφέροντός τους.

- Τον έφαγε το κακό του το κεφάλι κι η μεσόκοπη προσέγγιση της τέχνης του. Πλέον δε μοιάζει να ζεί γι'αυτήν, αλλά από αυτήν, ικανοποιημένος από τις πωλήσεις και τις εμπορικές προεκτάσεις των επιλογών του. Και φυσικά δε χάνει ευκαιρία να προβάλλει τις πολιτικοκοινωνικές του ευαισθησίες μέσα από το βήμα που του παρέχει η κάθε ιδιοτελής κομματική νεολαία, έτσι για να κρατά και κάποια προσχήματα.

Τελικά αναρωτιέμαι γιατί τόσος ντόρος, θέματα, συζητήσεις, διαξιφισμοί με/για το Βασίλη. Μήπως θα ήταν καλύτερο να τον ευχαριστήσουμε για την όποια προσφορά του, να πάψουμε να περιμένουμε πως και πως σαν τη γοργόνα την επιστροφή του βασιλιά και να κοιτάξουμε τα τόσα πιο όμορφα και ουσιαστικά πράγματα συμβαίνουν στην παγκόσμια μουσική σκηνή?
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος nikkon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Tον Bασιλη τον εχει αναγκη η ελληνική μουσική.
KAI ΔEN ΘA ΠEΘANOYME ΠOTE KOYΦAΛA NEKPOΘAΦTH!!!
HΘEΛEΣ OΛA NA TA AΛΛAΞEIΣ
MA ΠPIN ΠPOΛABEIΣ NA ΠETAΞEIΣ
KAΠOIOI ΣOY ΓNEΦANE
TOYΣ XAPIΣEΣ TON ΣAMATA ΣOY
KAI TΩPA METPA TA ΛEΦTA ΣOY KAI TPABA ΠEΘANE...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Tον Bασιλη τον εχει αναγκη η ελληνική μουσική.

Αμφιβάλλω...μια χαρά τα καταφέρνει και χωρίς αυτόν, όπως άλλωστε συνέβαινε και προτού εμφανιστεί στο καλλιτεχνικό στερέωμα. Μήπως είναι καιρός να κόψουμε τις περιττές υπερβολές και τους ανυπόστατους διθυράμβους. Κι άλλοι αγάπησαν, αλλά δεν έκαναν δα κι έτσι. ;)

Παράθεση
KAI ΔEN ΘA ΠEΘANOYME ΠOTE KOYΦAΛA NEKPOΘAΦTH!!!

Μην ορκίζεσαι κι όλας...ars longa, vita brevis.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος nikkon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
H μουσική δεν έχει ανάγκη κανέναν φίλε kiseichukan.
Aπλά ο Bασιλάκης είναι κάτι «καλό».
Oλοι θα πεθάνουμε... Kαποιοι θα ξεχαστουν γρηγορα, καποιοι θα μείνουν λίγο παραπάνω στη μνήμη.
Aυτα για εξηγήσεις στα γραφομενά μου τα πρώτα.
Nομιζα ο χαζός οτι δεν χρειάζονταν...
Nόμιζα...
HΘEΛEΣ OΛA NA TA AΛΛAΞEIΣ
MA ΠPIN ΠPOΛABEIΣ NA ΠETAΞEIΣ
KAΠOIOI ΣOY ΓNEΦANE
TOYΣ XAPIΣEΣ TON ΣAMATA ΣOY
KAI TΩPA METPA TA ΛEΦTA ΣOY KAI TPABA ΠEΘANE...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Nομιζα ο χαζός οτι δεν χρειάζονταν...
Nόμιζα...

Με συγχωρείς αγαπητέ nikkon για τη μη κατανόηση των θέσεών σου, αλλά απόψεις του τύπου "Tον Bασιλη τον εχει αναγκη η ελληνική μουσική" και "H μουσική δεν έχει ανάγκη κανέναν φίλε kiseichukan" μοιάζουν στην απλή λογική μου αντιφατικές. Το μόνο που έκανα ήταν να σχολιάσω μια ευθεία θέση σου...νόμιζα πως ήταν τόσο σαφής και συγκεκριμένη που δε χωρούσε περαιτέρω ερμηνεία.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Η αίσθησή μου είναι πως τα περισσότερα κομμάτια από αυτά που ανέφερες geokats, δεν έχουν επικρατήσει της μάχης με τον χρόνο. Ενδεχομένως αυτή να είναι η πεποίθηση ενός φανατικού οπαδού του Βασίλειου, αλλά ούτως ή άλλως αυτός ο τελευταίος ποτέ δεν είχε και ιδιαίτερες απαιτήσεις, για να λέμε και την αλήθεια. Αν τώρα θεωρούμε το "ευτυχώς που υπάρχουν πουτάνες" στιχουργικό κομψοτέχνημα άξιο διαχρονικής παρουσίας, τότε πάω πάσο. Κι είμαι ο τελευταίος που θα μιλήσει περί πολιτικής ορθότητας.

Κάποιες προσωπικές απόψεις περί του κατάκοπου "rocker":

- Τον έφαγαν οι "οπαδοί" του, με την εμμονή τους να υποδέχονται κάθε μέτριο εγχείρημά του ωσάν έργο μεγαλειώδες κι αριστουργηματικό ή με την τάση να συγχωρούν κάθε ατασθαλεία, αντί να γυρίζουν και λίγο την πλάτη για να κινητοποιούν και να ερεθίζουν τα αισθητήρια του μουσικού . Με εξάρσεις ενθουσιασμού κι υπερβολές του τύπου "βασίλη ζούμε για να σ'ακούμε" που υπνωτίζουν την καλλιτεχνική διάθεση κι αδρανοποιούν τη φιλοδοξία για υπερβάσεις. Για ποιο λόγο ο καλλιτέχνης να στραφεί σε μια, απαραίτητη για τη βιωσιμότητά του, εξελικτική διαδικασία, όταν γνωρίζει πως το κοινό του είναι δεκτικό απέναντι σε οποιαδήποτε μπαρούφα του πασάρει.

- Τον έφαγαν οι παρέες του. Ο αγαπητός Κροκίδης ως μέντορας (όπως ομολογείς κι ο ίδιος) τον περιχαράκωσε σε μια αισθητική πεπαλαιωμένη, που έδωσε πολλά μεν στην εποχή της, αλλά πλέον φαντάζει παρακμιακά ρετρό και στείρα. Τα ίδια κι απαράλλαχτα μοτίβα που εξαντλούνται σε μια άγονη επαναστατικότητα για 15χρονα, με τον Παπ μπροστάρη και σημαιοφόρο μιας άκρατης συνθηματολογίας. Έχει καταντήσει ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος της τάχα μου rock σκηνής και δε διαφέρει σε τίποτα από τους εκκλησιαστικούς θεσμούς που αρνούνται να δουν πιο ανοιχτόμυαλα τις νέες τάσεις στο πεδίο του ενδιαφέροντός τους.

- Τον έφαγε το κακό του το κεφάλι κι η μεσόκοπη προσέγγιση της τέχνης του. Πλέον δε μοιάζει να ζεί γι'αυτήν, αλλά από αυτήν, ικανοποιημένος από τις πωλήσεις και τις εμπορικές προεκτάσεις των επιλογών του. Και φυσικά δε χάνει ευκαιρία να προβάλλει τις πολιτικοκοινωνικές του ευαισθησίες μέσα από το βήμα που του παρέχει η κάθε ιδιοτελής κομματική νεολαία, έτσι για να κρατά και κάποια προσχήματα.

Τελικά αναρωτιέμαι γιατί τόσος ντόρος, θέματα, συζητήσεις, διαξιφισμοί με/για το Βασίλη. Μήπως θα ήταν καλύτερο να τον ευχαριστήσουμε για την όποια προσφορά του, να πάψουμε να περιμένουμε πως και πως σαν τη γοργόνα την επιστροφή του βασιλιά και να κοιτάξουμε τα τόσα πιο όμορφα και ουσιαστικά πράγματα συμβαίνουν στην παγκόσμια μουσική σκηνή?

Δυστυχώς-κι αυτό γιατί η φωνή του Βασίλη παραμένει για μένα μια φωνή γεμάτη χρώμα και αποχρώσεις- η άποψή σου φίλε μου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Αισθάνομαι ότι ταιριάζει εδώ το "καλύτερα πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στην πόλη".Με τη σιγουριά των φαν που δεν κριτικάρουν, ως τον εν ζωή εκπρόσωπο της παλιάς ροκ σκηνής, μετά το "φοβάμαι", που για την εποχή του ήταν πράγματι ένας καλός δίσκος , δεν παρατηρήθηκε τίποτε άλλο από μία αναβίωση σε κάθε δουλειά, των στοιχείων που τον στιγμάτισαν και μάλιστα χωρίς καν να βγαίνει ένα αποτέλεσμα τόσο καλό. Που πήγε η υπέρβαση, η εξέλιξη, η καλλιτεχνική ανησυχία? Περιχαρακώθηκε φοβάμαι στον ενθουσιασμό των καλοπροαίρετων φίλων-φαν που δεν απαιτούν πολλά. Αν σου φτάνει να ακούς σε ένα λαιβ μια καλή ερμηνεία από τον θρύλλο χωρίς φάλτσα, αλλά δεν σε αφορά η καλλιτεχνική του κατάθεση, είναι όλα οκ.
Εμένα πάλι όχι.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Aliko Deili

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Οι Αρχηγοι δεν εχουν δικαιωμα
να πεθαινουν οποτε θελουν! :)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλωνω καταρχην μεγας φαν του Βασιλη, πηγαινω στα λαηβ του απο τα 7 μου καθε χρονο-και 2 φορες το χρονο....
Γι' αυτο και μερικα απο οσα θα γραψω με πικραινουν
Ο Βασιλης ειναι ακομη ο βασιλιας(αν οχι αυτος, τοτε ποιος?).Ομως η φωνη του εχει πεσει τελευταιως και το χεβι στυλ που πλασαρε επι σκηνης δεν μπορει να το υποστηριξει οπως θα επρεπε.Η κουραση του φαινεται ωρες ωρες στη σκηνη και τοτε καταλαβαινουμε οτι ο ανθρωπος που τα τραγουδια του μας μεγαλωσαν, μεγαλωσε και αυτος.Παρολα αυτα δεν μπορω να φανταστω συναυλια του χωρις την αγριαδα του στη σκηνη και τον κοσμο να χτυπιεται απο κατω(ΣΟΡΡΥ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ...)
Οι 2 τελευταιες του δουλειες δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα(ιδιαιτερα το ΧΙΟΝΙ).Σημειωτεον οτι ο Βασιλης ειναι απο τους ελαχιστους καλλιτεχνες που με το που βγαζουν νεο δισκο τον αγοραζω την ιδια μερα, με κλειστα ματια...Ακομα με κουρασαν οι πολλες λαηβ επανεκτελεσεις των μεγαλων του επιτυχειων - τα ξερουμε τα κομματια ρε Μπιλι, τα ξαναβγαλες μια, τα ξαναβγαλες 2 ε φτανει πια!
Οι υπολοιπες δουλειες του ειναι ολες αρκετα καλες.Ενα κακο μαλιστα ειναι οτι υπαρχουν τοσα καλα τραγουδια κ επιτυχιες που δεν προλαβαινει να τα πει ολα στις εμφανισεις του, αλλα για να ικανοποιησει τους περισσοτερους επιδιδεται σε αυτο το αισχρο "Ε!Ε!Ε!..."
Τωρα οσο για την πρωτοτυπια, ο Βασιλης εκανε και κανει καποιες καινοτομιες, παντα ομως στα ορια του προσωπικου του στυλ τραγουδιου, αυτο που αγαπαμε να ακουμε.Ειναι σαν να λες στους Μεηντεν να παιξουν επικ μεταλ ξερω γω...πειραματισμος μεν αλλα δεν ειναι αυτο που αγαπας στη συγκεκριμενη μπαντα.Το "εφηβο ροκ" μαγκια του που το προωθει ακομα, αλλα στη φαση που ειναι τωρα θα ηθελα να ακουσω ενα ροκ δικο του.Δηλαδη του πατερα, του ωριμου, του μεστωμενου μα επαναστατη Βασιλη.
Η στροφη του στο εντεχνο δε μου αρεσει καθολου.
Ας σταματησει να βαφει το μαλλι, ας βγει στις συναυλιες του αληθινος, δηλαδη με οσες δυναμεις εχει χωρις να προσπαθει να αποδειξει οτι ειναι ακομα οργισμενο νιατο.Δεν χρειαζεται να κανει επιτηδευμενα τον χαρντροκα, ξερουμε ολοι ποσα κανταρια ροκ ειναι και την επαναστατικοτητα του_ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ
Αν και με πονα να το λεω, πιστευω οτι αυτο που χρειαζεται ο Βασιλης ειναι ενα μεγαλο μπαμ με εναν πολυ καλο δισκο και μετα να αρχιζει να αποσυρεται σιγα σιγα.Ετσι θα δικαιωσει εμας που τον ακουμε και θα αφησει την καλυτερη παρακαταθηκη στους επομενους μουσικους κ φαν.Μακαρι βεβαια να διαψευστω να ξαναβγαλει δισκαρες κ κομματαρες, να τον αποθεωνουμε στη σκηνη.
Τη θεοποιηση δεν τη λαμβανει αδικα: Αδιακοπη και σκληρη δουλεια 30 χρονων στη μουσικη με απιστευτες συνεργασιες, ιστορικους δισκους, φωνη που τον εβγαλε ασπροσωπο τοσα χρονια-μεχρι τωρα, επαναστατικοτητα και ενθουσιασμος αληθινος_ασχετα αν τωρα δεν εχει κουραγια να "χτυπηθει" τοσο.Δηλαδη τι αλλο πια πρεπει να κανει για να θεωρειται απο τους 2-3 καλυτερους ροκαδες και ισως ο καλυτερος ερμηνευτης?
ΒΑΣΙΛΗ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ

old_lion

  • Επισκέπτης
"...ΣΟΡΡΥ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ..."

Ποιας ομάδας οπαδός είσαι βρε Αντώνη ?
Δε μάς το διευκρινίζεις .

Διότι ο αγαπητός Βασίλης είναι άνθρωπος κι όχι ομάδα
για να έχει οπαδούς .
Καταλαβαίνεις τη διαφορά ?

Και ναι ,  στα σίγουρα πέρασαν 30+ χρόνια που τραγουδάει .
Ε , και ?
Τι ήθελες δηλαδή ?
Να παραμείνει αγέραστος ?
Η μαμά σου κι ο μπαμπάς σου δε γερνάνε ?

Άντε μωρέ κι εσύ , μεγάλωσες , 19 έγινες εφέτος .  :D


Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειμαι οπαδος του Βασιλη και φιλαθλος του Παναθηναϊκου - Σε καλυψα?
___οπαδος: αυτος που υποστηριζει προσωπα, ιδεες, θεσμους ή ομαδες σε πολιτικο, κοινωνικο, ιδεολογικο, θρησκευτικο ή αλλο επιπεδο/προσωπο που υποστηριζει με φανατισμο καποιον ή κατι, που το παθος του υπερβαινει τη λογικη (Λεξικο Μπαμπινιωτη)

Πραγματι εγινα 19 απο το Γεναρη  {και αισθανομαι ηδη γερος...} + αν συνυπολογισεις οτι πιεζα τη μανα μου να με παει απο 7 χρονω στη Σφεντονα να δω το Βασιλη, μες την καπνα και το ξενυχτι[τοτε δεν ειχε το "παιδικο προγραμμα" τις Κυριακες.Αλλα ευτυχως γονεις ροκαδες πώς να μου αρνηθουν], τον ακουω ανελλιπως 12-13 χρονακια(δεν ειναι και λίγα...) και εχω ψαξει και τους παλαιοτερους δισκους του.

30 χρονια επιτυχημενης πορειας στο χωρο δεν θεωρω οτι ειναι κατι ευκαταφρονητο ή ευκολο.Και μετα απο τοση δουλεια και επιτυχιες λογικο ειναι να εισπραττει αυτη την αποθεωση.

Βασικα, ωαι θα ηθελα να παραμεινει "αγεραστος", οπως συνεχιζε να ειναι πριν 4-5 χρονακια.Αλλα αφου πλεον αρχιζει να γερναει ας αλλαξει στυλ παραμενοντας ομως ροκ.

Μωρε γερνανε, απλως δεν το εχουν παρει χαμπαρι ακομα........

Αποσυνδεδεμένος Krok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μασκα δεν εχω να γυρνω...
    • Προφίλ
Το οτι εχει κανει καποιες κακες επιλογες δεν μπορει να του διαγραψει ολη την πορεια. Η ελληνικη ροκ τον χρειαζεται! Ας ελπισουμε οτι θα επιστρεψει εκει που ανηκει!!
Μα εγω με ενα αγριο περηφανο χορο,σαν αετος πανω απ τις λυπες θα πεταξω. Σιγα μην κλαψω,σιγα μην φοβηθω....

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το οτι εχει κανει καποιες κακες επιλογες δεν μπορει να του διαγραψει ολη την πορεια. Η ελληνικη ροκ τον χρειαζεται! Ας ελπισουμε οτι θα επιστρεψει εκει που ανηκει!!

Συμφωνώ! Μπορεί να προσφέρει κι άλλα αν το θελήσει! Αλλά όπως και να 'χει το πράγμα, ήδη έχει προσφέρει πάρα πάρα πολλά!
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος s.j.b

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
efyge simera stis 7 to proi apo ti zoi o vasilis papakwnstadinu se ilikia 53 xronwn sto diamerisma tu stin kypseli katw apo adiefkrinistes sin8ikes

tragiko
RANDY RHOADS 1956-1982

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
ελα μου? :o
Γιατι μου φαινεται απατη???Μπηκα in.gr και δεν λεει τπτ..Μηπως να ξεκολαμε λιγο? ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/06, 18:10 από Kiratzoharros »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Τι? Που το εμαθες αυτο ωρε????? :o :o :o
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.j.b

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
mu to eipe enA palikari sto sta8mo tou kat simera to mesimeri . nomizw pws mu eipe m***kia dn eimai siguros alla psaxtite kai seis
RANDY RHOADS 1956-1982

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Ρε φίλε αυτά δεν τα λένε αν δεν υπάρχει 100% σιγουριά, όχι μόνο για τον Παπακωσταντίνου αλλά για όλους. Έπρεπε να το είχες πει από την αρχή ότι κάπου το άκουσες, δεν είναι σίγουρο κτλ. Τεσπά όπως και να χει, μακάρι ο άνθρωπος να είναι γερός να συνεχίσει να φτιάχνει μουσική

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν διάβασα κάτι τέτοιο όπου κι αν έψαξα!
Παιδιά, ας μη δίνουμε τέτοιες πληροφορίες αν δεν προέρχονται από επίσημες πηγές. Το ίδιο είχε γραφτεί εδώ όταν είχε πάθει το εγκεφαλικό ο Βέγγος.
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος neraida_ths_aughs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Ο Παπακωνσταντίνου έχει μία εξαιρετική φωνή. Όσο στις δουλειές του την καλλιτεχνική ευθύνη και καθοδήγηση την έχει ένας συνθέτης, οι δουλειές του είναι πολύ όμορφες. Όταν όμως τις δουλειές του τις αναλαμβάνει ο ίδιος (γεγονός που συμβαίνει συνήθως τα τελευταία χρόνια), το αποτέλεσμα είναι μέτριο εως κακό.
Έχει κάνει τον τρόπο που τραγουδάει μανιέρα. Με τις εκφραστικές υπερβολές, τους μόνους που μπορεί να πείσει είναι το προσφάτως "επαναστατημένο" εφηβικό κοινό.

+1! αυτες οι εκφραστικες υπερβολες ειναι το μεγαλυτερο του προβλημα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 00:49
από Αnthia
3 Απαντήσεις
3699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 21:42
από GermanRock
0 Απαντήσεις
1689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 17:39
από GermanRock
0 Απαντήσεις
2018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/11, 18:43
από Transformer
1 Απαντήσεις
3644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 15:04
από Θοδωρής
1 Απαντήσεις
4754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/13, 22:03
από gas-13
0 Απαντήσεις
1936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/18, 18:14
από tolisguitar12
3 Απαντήσεις
7166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/19, 11:12
από AsimosKrok
1 Απαντήσεις
6999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/19, 11:58
από bironi
0 Απαντήσεις
5384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/19, 21:38
από AsimosKrok