Αποστολέας Θέμα: Προταση καταστημάτων/ιδιωτών για επισκευή και σετάρισ  (Αναγνώστηκε 6215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peterinio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Μπορείτε μήπως να μου προτείνετε εδώ (ή με πμ) καταστήματα ή ιδιώτες που να αναλαμβάνουν επισκευές και σετάρισμα ηλεκτρικής κιθάρας?

Μόλις μετακόμισα στην Αθήνα, και συγκεκριμένα στον Πειραιά, και θα ήθελα την εμπειρία σας!

Κατά προτίμηση οι υποδείξεις σας θαρ βόλεβε να βρίσκονται κοντά στον Πειραιά, αλλά μπορώ να κινηθώ και στα περίχωρα με το αμάξι, αν αξίζει!

Ως αρχικές δουλειές, θα ήθελα να αλλάξω τα saddles και τα allen στην floyd rose RR3 μου, καθώς και να της κάνω ενα σετάρισμα και να της περάσω χορδές. Απο εκεί και πέρα, βλέπουμε!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Μπορείτε μήπως να μου προτείνετε εδώ (ή με πμ) καταστήματα ή ιδιώτες που να αναλαμβάνουν επισκευές και σετάρισμα ηλεκτρικής κιθάρας?

Μόλις μετακόμισα στην Αθήνα, και συγκεκριμένα στον Πειραιά, και θα ήθελα την εμπειρία σας!

Κατά προτίμηση οι υποδείξεις σας θαρ βόλεβε να βρίσκονται κοντά στον Πειραιά, αλλά μπορώ να κινηθώ και στα περίχωρα με το αμάξι, αν αξίζει!

Ως αρχικές δουλειές, θα ήθελα να αλλάξω τα saddles και τα allen στην floyd rose RR3 μου, καθώς και να της κάνω ενα σετάρισμα και να της περάσω χορδές. Απο εκεί και πέρα, βλέπουμε!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

ποιά saddles και ποιά alen ? και γιατί να το κάνεις? δώσε φωτο.

Αποσυνδεδεμένος peterinio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Σχεδόν όλα της γέφυρας, έχουν φαγωθεί τα πάσα και από τα άλλεν και δεν βιδωνουν εύκολα! Επιστρεφω με φωτο μολις γυρίσω από δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Σχεδόν όλα της γέφυρας, έχουν φαγωθεί τα πάσα και από τα άλλεν και δεν βιδωνουν εύκολα! Επιστρεφω με φωτο μολις γυρίσω από δουλειά!
αν έχουν φαγωθεί οι σπείρες (πασα) τότε είναι οι σπείρες του plate, τα saddles δεν έχουν σπείρες. Αν έχουν φαγωθεί οι κεφαλές απο τα bolts, τότε πας απλα και τα παίρνεις είτε απο ebay είτε απο Αθηνάς, και αν δεν έχουν τότε πάς Leroy Merlin και παίρνεις την σωστή διάσταση, ή και την κόβεις μόνος σου αν έχουν πιο μακρουλά. Αν όντως έχουν φαγωθεί οι σπείρες του plate πάς για καινούργιο plate (ebay), η πας σε κάποιο μηχανουργείο να σου φτιάξουν ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αν σε βγάλει ο δρόμος Χολαργό, τότε πέρνα μια βόλτα απο τον Μιμη : δίπλα απο το blue peach.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν θελει καινουρια πασα,παρε ενα σστ κολαουζα με 10€ και θα σου μεινει να κανεις και αλλες δουλιες αν τυχει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αν θελει καινουρια πασα,παρε ενα σστ κολαουζα με 10€ και θα σου μεινει να κανεις και αλλες δουλιες αν τυχει


Θα πρέπει να βάλει μεγαλύτερο νούμερο δηλ M4 πράγμα που θα του κάνει και ο μάστορας κατα πάσα πιθανότητα. Η σωστή λύση είναι με thread repair kit. Εγω προσωπικά πήρα αυτό : http://www.voelkel.com/en/produkte-en/gewindereparatur-en/gewinde-reparatur-saetze-en.html στην αυθεντική διάσταση M3 (πήγε καμια 30άρα ευρώ). Worked like a charm :) Και χρησιμοποίησα τα μαμίσια bolts.

BTW
Θα μπορούσα εγώ να κάνω την επισκευή κάπου μέσα στον Ιούλιο που θα έχω χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αυτα τα βεκοηλ/ρικοηλ κτλ.παντα ηταν φαρμακειο ρε φιλε..
σπειροκολα η κολα για ρουλεμαν (μεχρι 0.15mm πιανει αυτη) η μπορεις ακομα και με τεφλονακι υδραυλικου.Χωρις φωτο..λογια του αερα ειμαστε :-\
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αυτα τα βεκοηλ/ρικοηλ κτλ.παντα ηταν φαρμακειο ρε φιλε..
σπειροκολα η κολα για ρουλεμαν (μεχρι 0.15mm πιανει αυτη) η μπορεις ακομα και με τεφλονακι υδραυλικου.Χωρις φωτο..λογια του αερα ειμαστε :-\

το τεφλονάκι του υδραυλικού δεν μπορει να κρατήσει τα 6-8 κιλά τάσης της χορδής. Loctite κτλ πιάνει π.χ. στον διαβήτη γεωμετρίας της κόρης μου, όχι σε εφαρμογές με μεγάλη δύναμη όπως τα saddles. Οι λύσεις είναι 3, ή v-coil/heli-coil/timesert/etc ή καινούργιο plate ή καινούργιο trem. Η οικονομικότερη είναι v-coil.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Τα κραταει.Εχω βαλει σε κελιφος αντλιας για τροφημα οποτε ηθελα κατι που να μην επιρεαζει οτιδιποτε ερθει σε επαφη.Δεν εβρισκα ανοξιδωτο ανταλακτικο και 2 στις 4 βιδες φαγαν το τεφλον και στρωσαν.Πατεντες πολλες.Βιδωνεις,ζεσταινεις με κολητιρι και λυωνεις καλαι να γεμισει το κενο.Αλλο,ανοιγεις την τρυπα σε Μ5,βαζεις με γερη σπειροκολα (εχει μερικες που μετα μονο με οξυγωνο λυνουν)μια βιδα,την κοβεις σιριζα και τρυπας στο κεντρο και ανοιγεις Μ3
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Τα κραταει.Εχω βαλει σε κελιφος αντλιας για τροφημα οποτε ηθελα κατι που να μην επιρεαζει οτιδιποτε ερθει σε επαφη.Δεν εβρισκα ανοξιδωτο ανταλακτικο και 2 στις 4 βιδες φαγαν το τεφλον και στρωσαν.Πατεντες πολλες.Βιδωνεις,ζεσταινεις με κολητιρι και λυωνεις καλαι να γεμισει το κενο.Αλλο,ανοιγεις την τρυπα σε Μ5,βαζεις με γερη σπειροκολα (εχει μερικες που μετα μονο με οξυγωνο λυνουν)μια βιδα,την κοβεις σιριζα και τρυπας στο κεντρο και ανοιγεις Μ3
μιλάμε για floyd ή για υδραυλικά ρε φίλε? Στις δοκιμές που είχα κάνει με τις φαγωμένες σπείρες του plate της Kramer μου (Floyd Rose II), όπως αποδείχθηκε το τεφλόν δεν έκανε δουλιά, ήταν η πρώτη σκέψη μου, χρόνια πριν, δεν μπορούσε να αντέξει ούτε την ροπή της βίδας, ούτε η βίδα να κρατήσει τα 6 κιλά τάσης της χορδής. Έχεις δεί πολύ κόσμο να επισκευάζει φθαρμένα plates με τεφλόν?
Η 3η πατέντα που λές, ίσως να έπαιζε αν είχες αρκετό χώρο. Μιλάμε για M3 σχεδόν κολητά το ένα στο άλλο. Ανοίγοντας τρύπες M5 θα εξασθένιζες την συνοχή του plate.
Επίσης το καλάι δεν κολάει σε αλουμίνιο, ούτε πιστέυω στο pot metal των Floyd.

Το έχω ψάξει, και έχω επισκευάσει τα δικά μου floyds. Αν έχεις εφαρμόσει κάτι διαφορετικό σε κάποιο δικό σου FLOYD είμαστε όλο αυτιά.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν εχω κανα φλοιντ για να δω ακρυβως τι γινετε.Παντως ολα αυτα που αναφερα ειναι καποιοι τροποι που μπορεις να κανεις ενα σπειρομα να μην κλοτσαει.Εχω βαλει τεφλον σε saddle,το καλαι το θες για να γεμισει και οχι να γινει μονοκοματο.Η αληθεια ειναι πως οσο πιο ψιλολοι ειναι αυτο που θες να επισκευασεις,τοσο πιο σπαστικο γινετε.Και οταν λεμε για κλοτσιμενο πασο,τοτε μηλαμε για δεκατα του χιλιοστου.Αν ειναι αλουμινιο,τελευταια λυση πριν το πεταξω θα ηταν βιδα με πασα μεγαλα-αραια σαν τις ξυλοβιδες.Peterinio,μην παρεξιγεις και μην με ακους..αν θες να προκοψεις  ;D
καλη η πατεντα αλλα ο σωστος τροπος (αλλαγη) ειναι ο καλυτερος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
καλη η πατεντα αλλα ο σωστος τροπος (αλλαγη) ειναι ο καλυτερος

ο σωστός τρόπος είναι το v-coil, με 30 ευρώ έχεις κάποιες δεκαετίες ακόμα απροβλημάτιστο όργανο. Εχεις δεί πόσο κάνουν τα καινούργια Floyd/Gotoh? Μια φορά σετάρουμε το intonation ούτως ή άλλως, όχι 10 φορές τη μέρα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
59 Απαντήσεις
62525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/12, 12:48
από gymisjae
6 Απαντήσεις
9779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 15:06
από cromlech
2 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/08, 16:10
από navy82
11 Απαντήσεις
6332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:47
από Jezus
2 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 12:02
από oulintess
21 Απαντήσεις
7736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 22:58
από Jezus
45 Απαντήσεις
16846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/11, 17:06
από Spyros Delta
10 Απαντήσεις
4064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 14:42
από diwattos
2 Απαντήσεις
3479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/14, 23:15
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
7685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/15, 11:58
από Βραζίλης