Αποστολέας Θέμα: Ενθάρρυνση !!!  (Αναγνώστηκε 2869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος roussel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενθάρρυνση !!!
« στις: 12/06/11, 13:35 »
Γεια σε όλους. :) Να ξέρετε ότι προτού γραψω διάβασα σχεδόν όλες τις συζητήσεις περί αρχαρίων. Στο θέμα μου. Ίσως είμαι ο μοναδικός που έχει δύο κιθάρες (ακουστική και κλασική) και δεν ξέρει καθόλου να παίζει. :P Αγόρασα την ακουστική πριν λίγες μέρες με την υπόσχεση να μάθω να παίζω. Ξεκίνησα λοιπόν με το σκεπτικό να δω τι μπορώ να κάνω μέσω internet μέχρι να βγεί το καλοκαίρι και μετά ίσως κάποιο δάσκαλο ή στον ξάδερφο μου που παίζει χρόνια. Tο πρόβλημα μου είναι το εξής. Δυσκολεύομαι πολύ με τα τάστα . Το αριστερό μου χέρι δηλαδή κάνει "ακροβατικά" για να φτάσω να πατάω σωστά. Κάνω διάφορες ασκήσεις συνέχεια και θέλω να μου πείτε αν θα το "βρω" σιγά σιγά με εξάσκηση και αν όντως χρειάζεται πολύ εξάσκηση για να γίνει. Δε θέλω να τα παρατήσω όπως πριν δύο χρόνια που έκανα μόνο 4 μαθήματα. Είναι όντως δύσκολο και θέλει τόσο εξάσκηση;;; Επίσης με λίγη βοήθεια από τον ξάδερφο μου (μη τον ζαλίσω κιόλας) και με το internet θα κάνω τίποτα;;;;; Είμαι 28 δε νομιζω ότι είμαι μεγάλος για να ξεκινήσω να μάθω. Ευχαριστώ.
Αν με θυμάσαι, στην υγειά μου κάτι πιες......

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενθάρρυνση !!!
« Απάντηση #1 στις: 12/06/11, 14:20 »
καλημερα φιλε!
στο θεμα σου.
και 58 να ησουν παλι θα μαθαινες να παιζεις. ;)

Ίσως είμαι ο μοναδικός που έχει δύο κιθάρες (ακουστική και κλασική) και δεν ξέρει καθόλου να παίζει

καλα αυτο δεν ειναι και αμαρτια ουτε θα δωσεις λογαριασμο σε κανεναν.
απλα δεν ειναι κριμα μονο να τις κοιτας?

Tο πρόβλημα μου είναι το εξής. Δυσκολεύομαι πολύ με τα τάστα . Το αριστερό μου χέρι δηλαδή κάνει "ακροβατικά" για να φτάσω να πατάω σωστά.

δεν το πολυ καταλαβαινω αυτο που λες ,αλλα πιστευω οτι θα εννοεις τις κλασικες δυσκολιες που αντιμετωπιζει ολος ο πλανητης οταν πρωτοπιανει κιθαρα στα χερια του. ( τωρα το επιασα ,εννοεις τα ανοιγματα των δακτυλων? δεν φτανουν να πατησουν καλα? θα ανοιξουν μην ανχωνεσαι)

δεν υπαρχει καποιο μυστικο που θα σου πει καποιος εδω μεσα.
τα πραγματα ειναι απλα.
'' να ζαλιζεις'' τον ξαδεφο σου πολυ συχνα ,να ακους πολυ μουσικη ,να προπονησε στην κιθαρα παρα πολυ και πανω απο ολα να το γουσταρεις αυτο που κανεις.
αν το πας σε φαση ''πρεπει'' να μαθω δεν θα το χαρεις οταν ερθει η στιγμη.

διαλεξε καποιον τροπο που θα ακολουθησεις για εκμαθηση ,ειτε ειναι δασκαλος ,ειτε το net ,ειτε ο ξαδερφος κ.τ.λ. και ακολουθησε τον.

*μην το κανεις και εσυ σαν ενα φιλο μου που ηθελε να του μαθω κιθαρα και μολις αρχισα και του εδειχνα π.χ ετσι θα παιζεις την Αm7 μου λεει:  Α! μην μου βαζεις νομους ,εγω να παιξω κιθαρα θελω  ;D

καλη συνεχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/11, 14:22 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος roussel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενθάρρυνση !!!
« Απάντηση #2 στις: 12/06/11, 17:00 »
Αυτο εννοω. Δυσκολεύομαι πολύ με τα δάχτυλα, αν δε κοιτάω το χάνω, πατάω άλλα αντί άλλων, πολλές φορές η χορδή κάνει ντοιοιοιοιοιοιοινγκ....κατάλαβες φαντάζομαι. Αλλά οκ. Αν είναι θέμα εξάσκησης τότε θα το παλέψω. Ευχαριστώ
Αν με θυμάσαι, στην υγειά μου κάτι πιες......

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: Ενθάρρυνση !!!
« Απάντηση #3 στις: 12/06/11, 17:20 »
roussel καλοσωρισες και συ στο κοσμο της κιθαρας  ;D  και γω αρχαρια ειμαι και προσπαθω να μαζεψω γνωμες κτλ για να αγορασω σιγα σιγα μια κιθαρα και παει βλεποντας!!καλα μαθηματαααα οπως και να ειναι αυτα (μονος ή με βοηθεια) αμα το γουσταρεις θα το πετυχεις(γνωμη μου) ;)
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ενθάρρυνση !!!
« Απάντηση #4 στις: 12/06/11, 17:29 »
Στην αρχη θα δυσκολευεσαι ακομα και να βγαλεις μια καθαρη νοτα, χωρις τριξιματα κτλ.
Θα κουραζεται θα ποναει το χερι σου σχεδον παντου. Θα αρχισουν τα δαχτυλα να ξεφλουδιζουν μπροστα κοντα στα νυχια και κατω απο αυτα και σιγα σιγα θα κανεις καλους στα σημεια αυτα.
Οσο εξασκεισαι τακτικα, τοσο πιο γρηγορα θα ξεπερασεις τον πονο και τις υπολοιπες δυσκολιες.
Με λιγα λογια, ολα ερχονται με τον καιρο και την εξασκηση. Απλα θελει υπομονη και επιμονη.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενθάρρυνση !!!
« Απάντηση #5 στις: 13/06/11, 01:28 »
Εγώ να προσθέσω ότι καλό θα είναι να παίζεις αργά στην αρχή σε σημείο που να μπορείς να πιάνεις τις όποιες συγχορδίες (ή ό,τι παίζεις τέλος πάντων) χωρίς σταματήματα κάθε φορά που δυσκολεύεσαι να κάνεις μια αλλαγή θέσης των δαχτύλων. Μην αγχώνεσαι αν στην αρχή δε μπορείς να το κάνεις ούτε αυτό, απλά προσπάθησέ το.

Μια άσκηση που βοηθάει τα δάχτυλα να συνηθίζουν την ταστιέρα είναι η 1234 (θα τη βρεις εύκολα αν ψάξεις στο internet ή ρωτήσεις τον ξάδερφό σου). Καλό θα ήταν να την κάνεις μια δυο φορές για ζέσταμα μόλις πιάνεις την κιθάρα πριν αρχίσεις να παλεύεις κάποιο κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος roussel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενθάρρυνση !!!
« Απάντηση #6 στις: 31/07/11, 20:51 »
Καλησπέρα σε όλους. Τελικά όντως θέλει πολύ εξάσκηση και επιμονή. Όλο αυτό τον καιρό ασχολήθηκα, όχι βέβαια απαραίτητα κάθε μέρα όλη μέρα αλλά ασχολήθηκα πολύ. Αποτέλεσμα είναι να ξέρω κάπιες συγχορδίες απ έξω και να έχω μάθει πως παίζονται δυο τρία τραγούδια. Ξέρω πως παίζονται λέω όχι ξέρω να τα παίζω γιατι ένα τραγούδι διαρκεί τρία λεπτά κ εγώ το κάνω κανα τέταρτο χαχα . Επίσης jonhie Darko είχες δίκιο. Τα δάχτυλα μου ,πιο πολύ τα τρία μεσαία, είναι στο στάδιο ξεφουδίσματος και έχουν σκληρύνει μπροστά!!! Αυτό που δε μπορώ να κάνω τώρα είναι να βρω το ρυθμό. Και εννοώ τον ρυθμό που πρέπει να χτυπάω τις συγχορδίες και με ποιο χρόνο δλδ! Βλέπω βιντεάκια πολλά (έχω δει άπειρα) αλλά πάλι δε μπορώ να καταλάβω πως τις χτυπάνε κ αυτό γτ το δεξί χέρι στα βιντεο κινείται γρήγορα οπότε δε προλαβαίνω να το δώ. Κ αυτα τα δυο - τρια τραγούδια που έμαθα το ένα το έπιασα μόνος μου το πως χτυπιούνται (μια βραδιά στο λούκι) και τ άλλα μου τα έδειξε ο ξάδερφός μου (τι είναι αυτό που μας ενώνει) όπως και το Μπορεί που βέβαια το είχα ψιλοπιάσει. Βέβαια έχω μάθει να παίζω βλέποντας στο Songster Guitar tabs κανα δυο εισαγωγές από ξένα τραγούδια που είναι απλά όπως nothing else matter και soldier of fortune και λίγο από godfather. Από όλα αυτά βέβαια έμαθα να παίζω τα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα από το καθένα περίπου και φυσικά τα παίζω πολύ αργά.Τώρα όσον αφορά το πρόβλημα μου με τους χρόνους κ το ρυθμό μπορώ να κάνω κάτι ή να ρωτάω κάποιον που ξέρει;
Αν με θυμάσαι, στην υγειά μου κάτι πιες......

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ενθάρρυνση !!!
« Απάντηση #7 στις: 31/07/11, 20:59 »
Υπομονή roussel... Τα αγαθά κόποις κτώνται. Θυμάμαι εμένα όταν πρωτομάθαινα συγχορδίες: δεν κατάφερνα να τοποθετήσω όλα τα δάκτυλά μου στη θέση τους κουνώντας τα, αλλά κάποια τα έπιανα και τα τοποθετούσα με το δεξί χέρι :D

Αποσυνδεδεμένος roussel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενθάρρυνση !!!
« Απάντηση #8 στις: 31/07/11, 21:27 »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D   χαχαχαχαχααα. Καλό αυτό μ αρεσε!!!! :D :D :D :D :D :D   Αυτές που ξέρω είναι απλές πχ G, C, Am, D και άλλες το ίδιο απλές. μπαρέ ακόμη δεν έχω καταφέρει να παίξω. Όποτε επιχειρώ βγαίνει ενα πράγμα που ακούγεται όπως όταν ακουμπάς όλες τις χορδες χωρίς να τις πιέζεις. Δηλαδη ακούγεται ενα χρουπ χρουπ. Θα δούμε. Μπορεί με τα δύο χέρια να πιάνω το μπαρέ και να βάζω την αδερφή μου να πιάσει την πένα.αχ0α0χ0αχ0α0χ0αχ0α0χ0αχα0χ0α
Αν με θυμάσαι, στην υγειά μου κάτι πιες......