Αποστολέας Θέμα: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?  (Αναγνώστηκε 8739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MarakiMariw

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διαβάζω παντού αρνητικά σχόλια για τις κιθάρες της Stagg. Σκοπεύω να αγοράσω την sw201 (90 ευρώ) αλλά όλοι όσοι ξέρουν από κιθάρες μου λένε να προτιμήσω άλλη μάρκα, πχ την Fender sa 105 (80 ευρώ). Τί το κακό έχουν οι Stagg?  :-[

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?
« Απάντηση #1 στις: 12/01/13, 17:04 »
Πέρα από το ότι είναι χάλια, τίποτα. Ή μήπως περίμενες ότι θα έπαιρνες σοβαρή κιθάρα με 90 Ευρώ...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?
« Απάντηση #2 στις: 12/01/13, 18:31 »
Μαράκι, έαν έχεις 90 ευρώ και γουστάρεις να πάρεις Stagg αντί για Fender, πάρε Stagg και μην ακούς κανένα. Όπως λέει και ο Απόλλων, με 90 ευρώ, σοβαρή κιθάρα δεν παίρνεις. Οπότε στα 90ευρώ δε γίνεται και σοβαρή συζήτηση για αγορά κιθάρας. Κοίταξε απλά αυτό που θα πάρεις να σου αρέσει, να νιώθεις εσύ καλά μαζί του και να προσπαθήσεις τα πρώτα βήματα σου. Μόνη σου θα εξελιχθείς, θα καταλάβεις τη διαφορά και θα αναζητήσεις κάτι καλύτερο, όταν έρθει η ώρα και εκτός από την εμπειρία σου, γεμίσουν και οι τσέπες σου.
Παρ'όλο ότι δεν κατέχω από μουσική και είμαι πολύ χαμηλού επιπέδου ερασιτέχνης οργανοπαίκτης, επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με κιθαρομπούζουκα θέλω απλά να σου πω να ξέρεις και είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, ότι οι τιμές αγοράς ενός τίμιου μουσικού όργανου πάνε ως εξής. 300ευρώ(μέτριο όργανο) - 900ευρώ(καλύτερο από μέτριο) - 1500ευρώ (καλό όργανο) - 2.000-2.500ευρώ(εξαιρετικό όργανο). Αυτό στο γράφω, για να καταλάβεις την αρχική τιμή μίας σχετικά καλής κιθάρας αλλά και τα οικονομικά άλματα που πρέπει να κάνεις, ώστε να αποκτήσεις την αμέσως επόμενη καλύτερη σε σχέση με αυτή που ήδη έχεις. Αυτή δηλαδή που θα έχει 5 χαρακτηριστικά καλύτερα από την προηγούμενη.
Έαν μου τα έλεγε αυτά κάποιος πριν αρκετά χρόνια, απλά θα σκεφτόμουνα, πω πω!!τόσα λεφτά !! αυτά πρέπει να είναι μαγικά τα όργανα! Καμμία σχέση. Πρόκειται απλά για αξιοπρεπή μουσικά όργανα, με καλή κατασκευή, ωραίο ήχο, αρκετά ευκολόπαικτα που εξυπηρετούνε και το ανάλογο μουσικό παικτικό επίπεδο.
Άσχετα λοιπόν αν με τα 90ευρώ αγοράζεις καυσόξυλο, εφόσον δεν έχεις να διαθέσεις παραπάνω, πήγαινε αγόρασε το οργανάκι που γουστάρεις και ξεκίνα με όρεξη και αγάπη γι αυτό και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους.
Το μόνο που παίζει ακόμη και στα οργανάκια των 90ευρώ, είναι η μάρκα. Η μάρκα πάντα δίνει μεταπωλητική αξία σε ένα όργανο ακόμη και στα φθηνά. Με λίγα λόγια αν αύριο, μεθαύριο χρειαστεί να το πουλήσεις και είναι μιας κάποιας γνωστής μάρκας, τύπου Fender,Gibson, Epiphone, Cort, Ibanez θα πετύχεις υψηλότερη τιμή και γρηγορότερη πώληση, από μια μάρκα τύπου Stagg, Benton, Heston κτλπ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MarakiMariw

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?
« Απάντηση #3 στις: 12/01/13, 19:45 »
Εντάξει ρε παιδιά, μην πυροβολείτε... Δεν είπα πουθενά οτι είμαι επαγγελματίας μουσικός ή οτι θέλω να γίνω. Είμαι 25 χρονών, φιλόλογος και απλώς θέλω να μάθω να γρατζουνάω από χόμπι.

Λοιπόν, υποστηρίζετε οτι μια Stagg των 90 και μια Fender των 90, είναι το ίδιο ακριβώς ΣΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ;

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?
« Απάντηση #4 στις: 12/01/13, 19:59 »
σίγουρα δεν είναι ακριβώς ιδιες στο παίξιμο διότι ειναι διαφορετικές κιθάρες.
αυτό που είναι παρόμοιο στις 2 κιθάρες είναι η ποιότητά τους.
αμα δεν τις δοκιμάσεις στα χέρια σου κ δεν ακούσεις τον ήχο τους απο κοντά δε μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. δοκίμασε κ πάρε όποια σ'αρέσει περισσότερο στον ήχο, στην αφή κ εννοείται κ στην εμφάνιση

εγω θα έκλεινα σε Fender λόγω ονόματος κυρίως
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/13, 20:01 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος MarakiMariw

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?
« Απάντηση #5 στις: 12/01/13, 20:44 »
ΟΚ, μια κιθάρα των 90 ευρώ δεν είναι καλή. Άν δοκίμαζα το μάξιμουμ με 160 ευρώ- κάτι τέτοιο:

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=130681

θα άξιζε τον κόπο; Ή να μείνω στα 90? Από πού ξεκινούν οι καλές κιθάρες; Από 200 ευρώ;; Από 300;;

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?
« Απάντηση #6 στις: 12/01/13, 20:57 »
Μαρία (είσαι και συναδελφάκι)

Για αυτό που θέλεις να κάνεις, πιστεύω ότι μια κιθάρα στα 100€ θα σε ικανοποιήσει. Είναι μια κιθάρα στην οποία θα εξασκηθείς, θα μάθεις αλλά και θα βγάλεις τα γούστα σου που λέμε. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις πολλά χρήματα. Εγω ασχολούμαι χρόνια κυρίως με ηλεκτρική αλλά για φάσεις με παρέα χρησιμοποιώ μια ακουστική harrison (μάρκα μ'εκαψες δλδ) των 120€. Πλέον διαπιστώνω τις αδυναμίες της (ειδικά αν πιάσω στα χέρια μου καμμιά ακουστική των 500€), αλλά εξακολουθεί να με καλύπτει

Βεβαίως, θα κοιτάξεις να δοκιμάσεις και να μη κάνεις τυφλή αγορά. Όρισε το ποσό που θέλεις να δώσεις και ψάξε να δοκιμάσεις κιθάρες σε αυτές τις τιμές. Όποια σου αρέσει περισσότερο προτίμησέ τη, ή αν είσαι ανάμεσα σε 2-3 μοντέλα πόσταρε ξανά εδώ να σου πούμε μια γνώμη.

That's my opinion.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?
« Απάντηση #7 στις: 12/01/13, 23:16 »
Καλησπέρα Μαρία. Αυτό που πρέπρι να κάνεις είναι να πάς σε κάποιο μαγαζί με όργανα και στο μπάτζετ που διαθέτεις να δοκιμάσεις ό,τι κιθάρα υπάρχει. Απο εκεί και πέρα αγοράζεις ότι είναι πιό βολικό στα χέρια σου και πιό ωραίο στα αυτιά σου. Καλή αρχή!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι πρόβλημα υπάρχει με τις Stagg?
« Απάντηση #8 στις: 13/01/13, 00:25 »
Oι προλαλήσαντες έχουν όλοι κάποιο δίκιο, αν και το να μιλάμε για κιθάρες χιλιάδων Ευρώ όταν εσύ ψάχνεις κάτι στο άλλο άκρο του φάσματος είναι κατά τη γνώμη μου περιττό. Όπως σού είπα, πιστεύω ότι με λιγότερο από 100 Ευρώ είναι δύσκολο να βρεις καλή κιθάρα, μπορείς όμως να αγοράσεις κάτι σαφώς πιο αξιoπρεπές από τη Stagg γύρω στα 120-150 Eυρώ. Nα μερικά παραδείγματα:

Yahama F310 - 125€

Harley Benton DC31 - 129€

Epiphone AJ-220S - 144€

Washburn WD7S - 147€

Cort Earth 70 - 148€

Vintage V300 - 156€

Oι παραπάνω κιθάρες, χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό, έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και όλες (με εξαίρεση τη Yamaha) έχουν καπάκι από συμπαγές ξύλο που είναι σημαντικό για τον ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/06, 09:31
από Twix
8 Απαντήσεις
3228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/07, 16:05
από Neikos
5 Απαντήσεις
4441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 23:34
από The common cunning linguist
16 Απαντήσεις
4896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 19:07
από hot_sauce (φλουτσ)
35 Απαντήσεις
10761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/09, 09:41
από Fminmaj7
7 Απαντήσεις
3630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 16:24
από Jimmy79
0 Απαντήσεις
1387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:34
από billiout
9 Απαντήσεις
6022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 13:14
από manolis-violin
7 Απαντήσεις
3863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/13, 21:51
από geopaok
21 Απαντήσεις
7646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/15, 03:01
από sfanfan