Αποστολέας Θέμα: Delay απο guitar rig  (Αναγνώστηκε 2011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Delay απο guitar rig
« στις: 23/03/12, 11:42 »
Καλημέρα[/size] συμφορουμίτες. Χαζεύοντας- τζαμάροντας τις προάλλες στο guitar rig 4 είπα να δοκιμάσω [/size]κάνα[/size] delay εκτός [/size]από[/size] τα πεταλάκια μου. Οπότε έπεσα πάνω σε ένα που ονομάζεται Quad Delay. Περιττό να πω [/size]ότι[/size] ξετρελάθηκα. :) Ξέρει κανείς αν και με [/size]ποιο[/size] πεταλάκι αντιστοιχεί αυτό? Ή αν υπάρχουν παρόμοια?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Delay απο guitar rig
« Απάντηση #1 στις: 23/03/12, 13:28 »
νομιζω οτι κατι τετοιο θες:
http://iheartguitarblog.com/2009/07/review-eventide-timefactor.html >:D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Delay απο guitar rig
« Απάντηση #2 στις: 24/03/12, 21:27 »
Αυτό που σε ξετρέλανε στο quad delay συμπεριλαμβάνει και τα πρόσθετα του πεταλιού (αυτά που ανοίγουν πατώντας δεξιά από το πετάλι ένα κυκλάκι με βέλος προς τα κάτω) ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Delay απο guitar rig
« Απάντηση #3 στις: 25/03/12, 00:03 »
Wow!!!!! Κατι σε πιο οικονομικό και ευχρηστο δεν υπάρχει?

@ Gers οχι χωρίς τα εξτρα
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Delay απο guitar rig
« Απάντηση #4 στις: 25/03/12, 21:46 »
Αφού τα extra δε σε ενδιαφέρουν, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.. :)

Ας δούμε τα ρυθμιστικά του:
1) Dry/Wet
2) Time
3) Feedback
4) Rate
5) Depth
6) Tap

Τα (1),(2),(3) τα βρίσκεις σε όλα τα πετάλια delay καθώς αποτελούν τα βασικά χαρακτηριστικά ενός delay pedal... Η μόνη διαφορά είναι ότι το Quad Delay σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις μόνο το wet σήμα αν επιθυμείς (δηλαδή μόνο τις επαναλήψεις). Αυτό βέβαια γίνεται και σε πολλά πετάλια του εμπορίου (π.χ. στα stereo delay pedals μπορείς να πάρεις από μία έξοδο το dry σήμα και από την άλλη το wet) αλλά έτσι κι αλλιώς το σκέτο wet σήμα είναι μάλλον κάτι το άχρηστο.. Το (6) είναι το tap tempo που λέμε και προσωπικά το θεωρώ άκρως απαραίτητο σε ένα delay ώστε να μπορείς να συγχρονιστείς σε πρόβα/live με τους υπόλοιπους μουσικούς χωρίς να διακόψεις το παίξιμό σου.. Αυτό που διαφοροποιεί το Quad Delay από τα περισσότερα πετάλια της αγοράς είναι τα controls που έχει για το modulation των επαναλήψεων.. Αυτά είναι τα (4),(5) με τα οποία ρυθμίζεις το chorus (με επιφύλαξη, δεν μπορώ να το δοκιμάσω τώρα αλλα νομίζω chorus είναι) των επαναλήψεων.. Τα περισσότερα πετάλια της αγοράς που πρσφέρουν modulated delay/reverb έχουν fixed τιμές για τις παραμέτρους του modulation, δεν έχουν δηλαδή ρυθμιστικά για rate, depth κλπ... Αν σε ενδιαφέρει το delay σου να είναι παραμετροποιήσιμο ως προς το modulation, τότε μάλλον πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.. Από την άλλη, μήπως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με δύο πετάλια (π.χ. delay+chorus) πετυχαίνοντας παρόμοιο, ίσως και καλύτερο για τα γούστα σου αποτέλεσμα? Τέλος, αν δε σε ενδιαφέρει η παραμετροποίηση του modulation αλλά σε ενδιαφέρει οι επαναλήψεις σου να έχουν απλά ένα chorus, τότε μπορείς να ψάξεις ένα delay με τα εξής χαρακτηριστικά:

Tap Tempo + Modulation



Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_memory_boy.htm
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά είναι αναλογικό, έχει πολλές ρυθμίσεις για modulation και είναι σε πολύ καλή τιμή! Νομίζω πρέπει να το δοκιμάσεις.. Το μόνο που δεν ξέρω σίγουρα είναι αν παίρνει tap tempo switch ή το tempo ρυθμίζεται μόνο με expression pedal..

http://www.thomann.de/gr/digitech_digidelay_bodeneffekt.htm
Πολύ καλό πετάλι με tap tempo και modulation.. Το modulation δεν είναι παραμετροποιήσιμο (απλά υπάρχει) και το tap tempo του δεν είναι τόσο λειτουργικό σε live καταστάσεις..

http://www.thomann.de/gr/boss_dd7.htm
Εξαιρετικό πετάλι με πολύ καλές λειτουργίες.. Κι εδώ, το modulation δεν είναι παραμετροποιήσιμο..


Δεν ξέρω μέχρι τι τιμή μπορείς να φτάσεις οπότε δεν συνεχίζω... Πες μας επίσης τι σου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση στο Quad Delay (π.χ. τα 2 sec delay time?) για να μπορούμε να κάνουμε πιο συγκεκριμένη την συζήτηση.. :)




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Reverb - Delay σε ένα?

Ξεκίνησε από gers Εφέ

17 Απαντήσεις
6111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 19:56
από Evangelos 123
Delay

Ξεκίνησε από Ibanezακιας « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
9229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 15:39
από Ibanezακιας
DELAY....HELp

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 4 » Εφέ

84 Απαντήσεις
25808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 17:35
από jkstigma
ψαχνω για delay...

Ξεκίνησε από les paul « 1 2 » Εφέ

27 Απαντήσεις
9608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 23:35
από metalmike
0 Απαντήσεις
2202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 20:55
από Panos the Greek
Delay για φωνή

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

5 Απαντήσεις
3522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:09
από adr1anos
delay dd3 , dd5 or dd7

Ξεκίνησε από Ikaros Εφέ

6 Απαντήσεις
3237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 00:07
από Ikaros
16 Απαντήσεις
4857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 03:17
από Eagle Of Kamelot
Πετάλ για Delay

Ξεκίνησε από guitalele Εφέ

2 Απαντήσεις
1743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 13:59
από gers
πετάλι delay

Ξεκίνησε από zuccheros Εφέ

10 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 18:24
από gers