Αποστολέας Θέμα: Ακουστικα binaural  (Αναγνώστηκε 13136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ακουστικα binaural
« στις: 05/02/18, 18:43 »
Παιδες,θελω να παρω κατι ακουστικα για το μπιθρι στην δουλεια.Χαζευα στο νετ και επεσα σε μια κατηγορια binaural.Τι ειναι αυτο;
τρωγετε;
εχει διαφορα στο experience the sound o yeah τα μυαλα μας κομποστα;


Εντιτ για διορθωση απο σεβασμο στον χοτ-σως
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/18, 19:58 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #1 στις: 05/02/18, 19:51 »
Δε νομίζω να αφορά τόσο κατηγορία ακουστικών όσο ήχο ηχογραφημένο με ειδικό εξοπλισμό ο οποίος, με "καλά" ακουστικά", δίνει την εντύπωση 3D.

Υ.Γ. Θα ήταν καλό να ξαναβλέπεις αυτά που γράφεις και να κανεις κάποιες απαραίτητες διορθώσεις στα μηνύματά σου πριν τα ανεβάσεις. Αυτό εδώ είναι πολύ δυσανάγνωστο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #2 στις: 05/02/18, 19:59 »
Αρα δεν με οφελει σε τιποτα.Οχι οτι ειναι και ακριβα,απλα μου αρεσε το καλωδιο που ειναι μεσα σε κορδωνι και φιλαγετε καπος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #3 στις: 06/02/18, 15:09 »
Μιας και ανοιξες θεμα για ακουστικά, τι προτείνετε για ακουστικα μελετης; Εχω ενα ζευγαρι της κακιας ωρας και θέλω κατι που να αποδίδει σωστά τον ηχο που θα άκουγα διχως αυτα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #4 στις: 06/02/18, 16:14 »
Λογικά οποιαδήποτε ακουστικά φτιαγμένα για studio χρήση θα υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου.

Αλλά τι τύπου θέλεις; Ψείρες, κλειστού τύπου;

Φαντάζομαι για σύνδεση με υπολογιστή για να ακούς backing track και εσένα, σωστά;

Budget?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #5 στις: 06/02/18, 21:49 »
Μιας και ανοιξες θεμα για ακουστικά, τι προτείνετε για ακουστικα μελετης; Εχω ενα ζευγαρι της κακιας ωρας και θέλω κατι που να αποδίδει σωστά τον ηχο που θα άκουγα διχως αυτα.
Εγω την εχω καταβρει με κατι οικονομικα Sennheiser HD 205-II  γυρω  40E (γιατι τα μονα που μπορουσα ηταν τα Beyerdynamic DT-770 Pro γυρω στα 140. AKG με τιποτα. Ντενεκεδες. Οτι πιο ακαταλληλο για κιθαριστες, αφου τα μεσαια ειναι φαγωμενα).
Τα 205-II, ογκος, ψίχα στα μεσαια, καθαρα ψηλα, ενταση οση θελεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/18, 21:54 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #6 στις: 06/02/18, 22:07 »
νομίζω ότι τα θέλει μπάσο, όχι για κιθάρα ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #7 στις: 06/02/18, 22:32 »
νομίζω ότι τα θέλει μπάσο, όχι για κιθάρα ;)

κτηνωδες μπασο έχουν τα razer του γιου μου, που τα χρησιμοποιεί για gaming/youtube.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #8 στις: 06/02/18, 23:06 »
νομίζω ότι τα θέλει μπάσο, όχι για κιθάρα ;)
α. Εκανα παραθεση κι απαντησα στο ποστ του Uriah.
β. Κανουν το ιδιο καλα και για μπασο.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #9 στις: 07/02/18, 08:48 »
ακουστικά για μπάσο ειναι μια πολύ πονεμένη ιστορία...βγες στα μαγαζιά μαζι με το μπάσο και αν εχεις κανα modelling μαραφέτι που ξέρεις τον ήχο του ακομα καλύτερα. κουμπωσε οσα περισσότερα ακουστικά μπορείς, έχοντας τις εξής παραμέτρους που θα σε ικανοποιούν:


1-άνεση στην τοποθετηση και στην χρήση (καλα τα DT770, αλλα ιουνιο-σεπτεμβρη ειναι οκ για προβα στο βλαδιβοστοκ)
2-ευκρίνεια στα μπάσα (το αν ειναι μπασατο ενα ακουστικο δεν μου λεει κάτι. μου λεει όμως να καταλαβαίνω την κάθε νοτα καθαρη με τις πρώτες και δεύτερες αρμονικες να ειναι εκει  και να μην θαβονται απο την μπασιλα του χαρακτήρα του ακουστικού
3-ευκολια ευρεσης ανταλλακτικών στο απώτερο μέλλον (ειδικα τα μαξιλαρακια ! )


Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #10 στις: 07/02/18, 12:45 »
Μιας και ανοιξες θεμα για ακουστικά, τι προτείνετε για ακουστικα μελετης; Εχω ενα ζευγαρι της κακιας ωρας και θέλω κατι που να αποδίδει σωστά τον ηχο που θα άκουγα διχως αυτα.
Εγω την εχω καταβρει με κατι οικονομικα Sennheiser HD 205-II  γυρω  40E (γιατι τα μονα που μπορουσα ηταν τα Beyerdynamic DT-770 Pro γυρω στα 140. AKG με τιποτα. Ντενεκεδες. Οτι πιο ακαταλληλο για κιθαριστες, αφου τα μεσαια ειναι φαγωμενα).
Τα 205-II, ογκος, ψίχα στα μεσαια, καθαρα ψηλα, ενταση οση θελεις.


Σπύρο από άνεση πώς είναι; Από μια γρήγορη είδα παραπονάκια ότι είναι σφιχτά και κουράζουν (και τα 770 που έχω τώρα αλλά είναι στα όρια της διάλυσης με ψιλοκουράζουν μετά το μισάωρο περίπου).

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #11 στις: 08/02/18, 03:18 »
Μιας και ανοιξες θεμα για ακουστικά, τι προτείνετε για ακουστικα μελετης; Εχω ενα ζευγαρι της κακιας ωρας και θέλω κατι που να αποδίδει σωστά τον ηχο που θα άκουγα διχως αυτα.
Εγω την εχω καταβρει με κατι οικονομικα Sennheiser HD 205-II  γυρω  40E (γιατι τα μονα που μπορουσα ηταν τα Beyerdynamic DT-770 Pro γυρω στα 140. AKG με τιποτα. Ντενεκεδες. Οτι πιο ακαταλληλο για κιθαριστες, αφου τα μεσαια ειναι φαγωμενα).
Τα 205-II, ογκος, ψίχα στα μεσαια, καθαρα ψηλα, ενταση οση θελεις.


Σπύρο από άνεση πώς είναι; Από μια γρήγορη είδα παραπονάκια ότι είναι σφιχτά και κουράζουν (και τα 770 που έχω τώρα αλλά είναι στα όρια της διάλυσης με ψιλοκουράζουν μετά το μισάωρο περίπου).
Ναι ειναι λιγο σφιχτα. Ειναι κλειστου τυπου. Αυτο βεβαια εχει το πλεονεκτημα οτι δεν βγαινει ηχος εξω. Καλο για ηχογραφηση φωνης και ακουστικων οργανων αλλα και οταν θελεις να ακουσεις δυνατα το βραδι.
Οποιος ειναι κεφάλας ή εχει μεγαλα αυτια θα δυσκολευτει. (γιατι δεν εχουν και πολυ μεγαλες χουφτες να αγκαλιαζουν τα μεγαλα αυτια και θα τα πατικωνουν)

Οχι και μισαωρο. Τα φοραω ηδη 3-4 ωρες. Αρκετα σφιχτα αλλα ειναι ελαφρια.
Παντως αξιζουν τον κοπο να τα ακουσετε. Πολυ καλος ηχος.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/18, 03:23 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #12 στις: 05/04/18, 23:40 »
Τελικά ενα ζευγαρι AKG K-52 πηρα.  Μετρια ακουστικά αλλα για τα λεφτα τους δεν περιμενα και παραπανω. Οπως ειπε και ο φιλος πραγματι τα μεσαια δεν ακουγονται, αλλα τα μπασα τους σκοτώνουν.  Άνετα καθως αγκαλιάζουν το αυτι, ησυχα για τους γυρω ασχετως εντασης και ανάλαφρα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #13 στις: 18/04/18, 14:19 »
Ειχα επισκεψεις στο σπιτι,μια φιλη απο αγγλια η οποια εφερε (αλλα δυστυχως ΔΕΝ ξεχασε) αυτα εδω
https://www.amazon.co.uk/PLAY-Bang-Olufsen-Generation-Headphones-Natural/dp/B00E9PHY1U
Επαθα πλακα.
Δεν εβαλα το μπασο να το ακουσω μεσα απο αυτα,αλλα εβαλα διαφορα ειδη (απαλη,ηλεκτρονικη κτλ) και ξεχασα το ονομα μου.
Μηλαμε για καθαρο,ομορφο,ποιοτικο ηχο,που δεν σε κουραζει σαν να ακους φασαρια,φυσικα ΔΕΝ ακους τι γινετε διπλα σου,οσο και να φωναζαν για να τους ακουσω  ;D  ξεκουραστα στο κεφαλι και απαλα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #14 στις: 18/04/18, 22:44 »
Ωραία μάστορα αλλά με κοντά 200 ευρά νοικιάζεις και στούντιο να ακούς με την ησυχία σου χαχαχααχ. Σε αυτά τα λεφτά προτιμώ ενισχυτάκο (πχ ο ωραίος vaporizer που πήραν κάτι φίλοι) ή κιθαρούλα. Βέβαια αλήθεια είναι ότι ό,τι πληρώσεις παίρνεις.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #15 στις: 02/09/18, 14:32 »
4 μηνες αργοτερα με τα AKG και τα βρισκω ανυποφορα. Μιση αργοτερα και μου εχουν κανει το κεφαλι κουδουνι. Ο ηχος τους ειναι εξαιρετικα μουντος, με τεραστια απουσια υψηλων και μεσαιων συχνοτητων. Πραγματικα μεγαλη αποτυχια.Θα βγω απο βδομαδα στα μαγαζια να δω τι υπαρχει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #16 στις: 02/09/18, 15:50 »
4 μηνες αργοτερα με τα AKG και τα βρισκω ανυποφορα. Μιση αργοτερα και μου εχουν κανει το κεφαλι κουδουνι. Ο ηχος τους ειναι εξαιρετικα μουντος, με τεραστια απουσια υψηλων και μεσαιων συχνοτητων. Πραγματικα μεγαλη αποτυχια.Θα βγω απο βδομαδα στα μαγαζια να δω τι υπαρχει.


το πρόβλημα με αυτά που πήρες είναι ότι είναι closed και είναι κουραστικά για να τα χρησιμοποιείς πολύ ώρα.


να πάρεις semi-open


νομίζω ότι στα ακουστικά αξίζει να ξοδέψεις χρήμα αρκετό, πχ 100-150 ευρώ, θα το ευχαριστηθείς και θα τα έχεις για πάρα πολλά χρόνια αμα τα προσέχεις.




-
btw ποιος αντιπροσωπεύει τα beyerdynamic στην Ελλάδα;;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #17 στις: 02/09/18, 20:43 »
Τελικα,η γιατρια ειναι μια.
15αρα καμπινα..ετσι να σε βαραει να το νοιωθεις.και δε θελει δυνατα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #18 στις: 02/09/18, 21:36 »
Σαν σχεδιαση δεν με κουραζουν, ειναι ανετα κι ελαφρυα. Ο ηχος τους ειναι μπουκωμενος, υποκωφος. Απο ο hands free που ηρθε με το κινητο ακουω 100 φορες καλυτερα χωρις υπερβολες.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #19 στις: 03/09/18, 09:31 »
Σαν σχεδιαση δεν με κουραζουν, ειναι ανετα κι ελαφρυα. Ο ηχος τους ειναι μπουκωμενος, υποκωφος. Απο ο hands free που ηρθε με το κινητο ακουω 100 φορες καλυτερα χωρις υπερβολες.


θα πω μερικά πράγματα χωρίς να το παίξω γνώστης γιατί απλά δεν έχω μεγάλη πείρα.
Νομίζω ότι τα Studio ακουστικά δεν θα πρέπει να τονίζουν καμία συχνότητα, απλά να αποδίδουν τον ήχο που λαμβάνουν.
Αν αλλοιώνουν τον ήχο τότε δεν ακούς αυτό που παίζεις σύμφωνα με τις ρυθμίσεις σου στον ενισχυτή σου, μαγνήτες κλπ αλλά κάτι διαφορετικό.
Τα ακουστικά HiFi, τα ακουστικά των κινητών, hands free κλπ έχουν "πειραγμένες" τις συχνότητες, κάποιες τις τονίζουν περισσότερο και κάποιες τις καταστέλλουν,

Αυτό συμβαίνει και σε αρκετά Studio ακουστικά αλλά κυρίως στα 6-7 Khz (νομίζω).


για να μάθεις ακριβώς τι συμβαίνει θα πρέπει να έχεις το διάγραμμα Frequency Response and Impedαnce των ακουστικών.
Υπάρχουν sites που κάνουν αυτές τις δοκιμές και τις ανεβάζουν στο internet.





I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #20 στις: 03/09/18, 11:00 »
Pink noise generator  :P :P
Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι,αλλα επρεπε να το χρεισημοποιησω οταν εφτιαχνα την καμπινα για να δω οτι λειτουργει σωστα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #21 στις: 03/09/18, 20:20 »
4 μηνες αργοτερα με τα AKG και τα βρισκω ανυποφορα. Μιση αργοτερα και μου εχουν κανει το κεφαλι κουδουνι. Ο ηχος τους ειναι εξαιρετικα μουντος, με τεραστια απουσια υψηλων και μεσαιων συχνοτητων. Πραγματικα μεγαλη αποτυχια.Θα βγω απο βδομαδα στα μαγαζια να δω τι υπαρχει.
Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά γιατί δεν κοιτάς και τα PJB H-850 σχεδιασμένα από μπασίστα για μπασίστες όπως διαφημίζουν
https://www.thomann.de/gr/phil_jones_pjb_h_850.htm?ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6IjIiLCJsYW5ndWFnZSI6ImVuIn0%3D


https://www.cnet.com/news/a-headphone-designed-by-and-for-bass-players/


Από κει και πέρα τα κλασικά
Sony MDR-7506
Sennheiser HD280 Pro
Audio-Technica ATH-M40x
Beyer Dynamic DT100


κάποιοι θα πουν και τα AKG k240, εγώ έχω τα AKG k271 mkii και είμαι ευχαριστημένος (πριν από αυτά είχα κάτι Sennheiser 3πλάσιας αξίας)


Βέβαια ίσως θα ήταν καλύτερα να τα δοκιμάσεις πρώτα καθότι ο καθένας έχει διαφορετικά αυτιά (μέγεθος, ακοή, ευαισθησία κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικα binaural
« Απάντηση #22 στις: 03/09/18, 21:51 »
4 μηνες αργοτερα με τα AKG και τα βρισκω ανυποφορα. Μιση αργοτερα και μου εχουν κανει το κεφαλι κουδουνι. Ο ηχος τους ειναι εξαιρετικα μουντος, με τεραστια απουσια υψηλων και μεσαιων συχνοτητων. Πραγματικα μεγαλη αποτυχια.Θα βγω απο βδομαδα στα μαγαζια να δω τι υπαρχει.
Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά γιατί δεν κοιτάς και τα PJB H-850 σχεδιασμένα από μπασίστα για μπασίστες όπως διαφημίζουν
https://www.thomann.de/gr/phil_jones_pjb_h_850.htm?ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6IjIiLCJsYW5ndWFnZSI6ImVuIn0%3D


https://www.cnet.com/news/a-headphone-designed-by-and-for-bass-players/


Από κει και πέρα τα κλασικά
Sony MDR-7506
Sennheiser HD280 Pro
Audio-Technica ATH-M40x
Beyer Dynamic DT100


κάποιοι θα πουν και τα AKG k240, εγώ έχω τα AKG k271 mkii και είμαι ευχαριστημένος (πριν από αυτά είχα κάτι Sennheiser 3πλάσιας αξίας)


Βέβαια ίσως θα ήταν καλύτερα να τα δοκιμάσεις πρώτα καθότι ο καθένας έχει διαφορετικά αυτιά (μέγεθος, ακοή, ευαισθησία κλπ)
Θα τα τσεκαρω, ευχαριστω.
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:08
από Raz
7 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 17:36
από Wildrek
4 Απαντήσεις
19237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
7 Απαντήσεις
3338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 17:52
από Fteo
19 Απαντήσεις
7215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 00:10
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
38124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 13:21
από Korgy
11 Απαντήσεις
6510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 00:57
από freemind
4 Απαντήσεις
3264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/12, 17:52
από kkmspm (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
6864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 04:01
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
2235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/15, 15:30
από paokz