Αποστολέας Θέμα: ΧΟΡΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ.  (Αναγνώστηκε 7975 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΚΛΗΡΗ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ACTION KAI ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΓΗ ΣΤΑ ΓΛΙΣΤΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΧΟΡΔΩΝ.ΕΔΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΣΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΙΑ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΕΒΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΞΥΛΟ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΟΡΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ.ΠΑΙΖΩ ΜΕ 11ΑΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΚΙΘΑΡΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ.  ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΡΚΑ ΧΟΡΔΩΝ?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΚΛΗΡΗ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ACTION KAI ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΓΗ ΣΤΑ ΓΛΙΣΤΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΧΟΡΔΩΝ.ΕΔΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΣΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΙΑ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΕΒΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΞΥΛΟ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΟΡΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ.ΠΑΙΖΩ ΜΕ 11ΑΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΚΙΘΑΡΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ.  ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΡΚΑ ΧΟΡΔΩΝ?

Όσο παλιώνουν οι χορδές και οξειδώνονται, τόσο πιο δύσκολα γλυστράνε.
Fast fret στις χορδές και στο μπράτσο και μάλλον θα είσαι κομπλέ :-)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Δοκιμασε ενα φθηνο σετακι flat wound strings να δεις αν σε ικανοποιει καλύτερα...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
μπορεις να δοκιμάσεις και τις Gypsy Jazz της Daddario που είναι φτιαγμένες για γρήγορο παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μπορεις να δοκιμάσεις και τις Gypsy Jazz της Daddario που είναι φτιαγμένες για γρήγορο παίξιμο.

Αυτό από που προκύπτει?

Οι συγκεκριμένες αφορούν κιθάρες με floating bridge και παράλληλο καμάρωμα.Όχι κοινες ακουστικές.
Αν τις περάσεις το αποτέλεσμα θα είναι να πέσει η ένταση του οργάνου.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/16, 18:49 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αυτό από που προκύπτει?
ίσως απο το γεγονός οτι το περισσότερο gypsy jazz soloing ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΛ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΒΙΡΤΟΥΟΖΙΚΟ???
λέω γω μια θεωρία .... ;D

Οι συγκεκριμένες αφορούν κιθάρες με floating bridge και παράλληλο καμάρωμα.Όχι κοινες ακουστικές.
Αν τις περάσεις το αποτέλεσμα θα είναι να πέσει η ένταση του οργάνου.
Δεν υπάρχει τίποτε στο σάιτ της Daddario που να δίνει αντίστοιχες πληροφορίες με αυτά που λές για αυτές τις χορδες... Αυτο στο οποίο αναφέρεσαι σαν floating bridge, λέγεται stop-tail. Επίσης υπάρχουν και gypsy jazz με κλασικό stop-tail :

« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/16, 19:29 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μην μπερδευεσαι.

Αυτο που ονομάζεις stop tail λέγεται tailpiece.
ο όρος floating bridge(το λέει και η λέξη)αναφέρεται στην γέφυρα του οργάνου και όχι στο tailpiece.
H gipsy που παραθέτεις στην φωτο είναι αποκλειστικά για χορδές κλασσικης κιθάρας, όχι ακουστικής.

Στο site της daddario είναι λογικό να μην λέει τα αυτονόητα.Οτι δηλαδη οι χορδές είναι για manouche κιθάρες και όχι άλλες ακουστικές.
Το πείραμα που αναφέρεις το έχω κάνει.Δηλαδή να βάλω χορδές gipsy σε κανονική ακουστική, με το αποτέλεσμα που αναφέρω παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αυτο που ονομάζεις stop tail λέγεται tailpiece.
https://en.wikipedia.org/wiki/Stoptail_bridge

Στο site της daddario είναι λογικό να μην λέει τα αυτονόητα.Οτι δηλαδη οι χορδές είναι για manouche κιθάρες και όχι άλλες ακουστικές.
Το πείραμα που αναφέρεις το έχω κάνει.Δηλαδή να βάλω χορδές gipsy σε κανονική ακουστική, με το αποτέλεσμα που αναφέρω παραπάνω.

Το σάιτ της daddario δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ λογικό να ΜΗΝ ΛΕΕΙ τα αυτονόητα.Εχω κάνει και εγώ το τεστ, δεν είδα καμία διαφορά στην ένταση.  tespa αν έχεις καμια επιστημονική τεκμηρίωση ή και μετρήσιμο πείραμα για το αν/γιατί συμβαίνει αυτό, μετα χαράς να το δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/16, 22:25 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το λέει μέσα αδελφέ.

A stoptail bridge (sometimes also called a stopbar bridge) used on a solid body electric guitar or archtop guitar is a specialized kind of fixed hard-tail bridge.

 

Αναφέρομαι σε ακουστικές Gipsy κιθάρες.Εκει μιλάμε για Tailpiece και floating bridge.
Όχι επιστήμονας δεν είμαι.Οπότε δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω άλλο.

Edit:Αν δεν βαριέσαι , μπές μεσα στο site τις daddario και δες που κατατάσει τις gipsy χορδες σε σχέση με τις υπόλοιπες.Αμέσως μετα τις silk n steel.
Επίσεις σύγκρινε τις τάσεις τους και θα δείς οτι έχουν πιο χαμηλή τάση απο τους υπόλοιπους τύπους χορδών.Οπότε είναι λογικό να είναι χαμηλότερης έντασης και λόγο υλικού(silver) και λόγω τάσεων.Έιδικά μετα απο 4-5 μέρες η έντασης τους πέφτει πολύ.Είναι που είναι Mellow απο μόνες τους...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/16, 00:17 από talfarlow »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
22826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/03, 20:07
από sourwtiri
111 Απαντήσεις
67336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
4 Απαντήσεις
3816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
21 Απαντήσεις
10500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 19:49
από chrisko97
2 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 23:50
από apostolisL
2 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 20:50
από harrisxr650
3 Απαντήσεις
3156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 16:33
από Θοδωρής
1 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 10:51
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
6596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/12, 19:14
από harrisxr650
8 Απαντήσεις
17750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/17, 10:06
από saved