Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ  (Αναγνώστηκε 5664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilias991

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« στις: 13/10/11, 20:36 »
θελω να αγορασω ενα ποδηλατο απο το ebay.τι πρεπει να ξερω
;;;;τι ειναι το shipping;;;

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #1 στις: 13/10/11, 20:46 »
Με ή χωρίς σέλα?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #2 στις: 13/10/11, 20:47 »

;;;;τι ειναι το shipping;;;
Στα στελνουν με καραβι ακομα και απο Αγγλια!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #3 στις: 13/10/11, 20:53 »
Τι πρέπει να ξέρεις από ποδήλατο? ??? Ότι μόνο ο Τσακ νόρρις μπορεί να ξε-μάθει ποδήλατο ;D


χμ..!λοιπον:
Shipping είναι η αποστολή, η μεταφορά. shipping costs λοιπόν είναι τα έξοδα αποστολής.
Προσοχή αν αγοράσεις εκτός ΕΕ υπάρχει και το τελωνείο, πληρώνεις και εκεί ποσά ανάλογα με την αξία και τον όγκο/βάρος του δέματος, αλλά είναι λίγο φλου, δηλαδή μπορεί να μην είναι στάνταρ το ποσό, ή να μην σταματήσει καθόλου στο τελωνείο, ειδικά αν ο αποστολέας το δηλώσει ως δώρο (gift)
Μετά, πρέπει να ξέρεις τι διαφορά έχουν τα bids με το buy it now. Τα bids είναι δημοπρασία και πρέπει να "χτυπήσεις" προσφορά για να το αγοράσεις, μέσα σε κάποιο χρονικό περιθώριο. Το buy it now, έχει στάνταρ τιμή.
Επίσης κοίτα στην περιγραφή αν πρόκειται για καινούριο ή μεταχειρισμένο ποδήλατο, στη δευτερη περίπτωση κοίτα τις λεπτομέρειες και επικοινώνησε με mail με τον πωλητή. Με μειλ επίσης μαθαίνεις τα διάφορα shiping costs αν δεν είναι διαθέσιμα.
Ακόμα, πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό paypal.


ΥΓ:δεν έχω ψωνίσει ποτέ από ebay,απλά αυτά έχω καταλάβει
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #4 στις: 13/10/11, 20:55 »
συμφερει η αγορα ποδηλατου απο ebay???
δεν ειναι υπερβολικα πολλα τα μεταφορικα??
αν μπορεις δωσε κανενα λινκ απο κανεναν πωλητη που βρηκες και στελνει Ελλαδα,
γιατι εψαχνα κι εγω και τελικα κατεληξα οτι δεν με συμφερει και πηρα απο εδω!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #5 στις: 13/10/11, 23:42 »
Ποδήλατο από e-bay;; Το εξηγώ μόνο αν ξέρεις τί ακριβώς παίρνεις και απλά στην Ελλάδα είναι πανάκριβο.
επίσης κάνε μια βόλτα και από εδώ http://www.podilates.gr/?q=4kλκη
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #6 στις: 14/10/11, 01:58 »
Δε νομίζω ότι αξίζεις να φέρεις ποδήλατο από e-bay.. Προσωπικά αγόρασα από chainreactioncycles (γενικά για ποδήλατο προτίμησε e-shop από e-bay).

Επίσης δε δίνεις ιδιαίτερες πληροφορίες στο ποστ σου...

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #7 στις: 11/03/12, 13:46 »
ειναι λιγο παλιο το θεμα και δε ξερω αν ο φιλος πηρε τελικα ποδηλατο.
απο τη δικη μου εμπειρια σε αγορα ποδηλατου, θα συνιστουσα σε καποιον π θελει να αγορασει ποδηλατο κ να μη μετανιωσει για το παραμικρο μετα,να ρωτησει καποιον ειδικο(καταστημα κλπ) γιατι υπαρχουν πολλες δυνατοτητες κι επιλογες,αναλογα με το τι θελει κανεις(απο τη χρηση του ποδηλατου μεχρι το υψος και το επιπεδο του σα ποδηλατη).
υπαρχουν τοσο καλες τιμες σε καταστηματα που νομιζω ειναι κριμα να παραγγειλεις κατι τετοιο απο το διαδικτυο.
patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #8 στις: 11/03/12, 14:25 »
υπαρχουν τοσο καλες τιμες σε καταστηματα που νομιζω ειναι κριμα να παραγγειλεις κατι τετοιο απο το διαδικτυο.

Κάτσε να καλοκαιριάσει που τα μεγάλα μαγαζιά του εξωτερικού αδειάζουν τα stock τους για να υποδεχτούν τα νέα μοντέλα... Να δεις κάτι εκπτώσεις της τάξης του 50% και να αναθεωρήσεις.. :P

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #9 στις: 11/03/12, 14:38 »
ειμαι υπερ της αγοράς επι ελληνικού εδάφους καθώς  στο κατάστημα ΑΝ ειναι σοβαρό μαγαζί βέβαια, θα σου κανει τα αναγκαία σωματομετρικά για να βρεις μέγεθος και να σου το σετάρουν αναλογα ,ωστε να μην αποκτήσεις προβλήματα υγείας.


αν βέβαια εχεις γνώσεις επι στησίματος και βρεις μαγαζί του εξωτερικού που καταρχήν να στέλνει ελλάδα τότε πάσο.


τα καταστήματα εδω εχουν αρχίσει να σκοτώνουν τα 26'' ποδήλατα καθώς εγιναν ντεμοντέ (μη χ#%ω) έναντι των 29''.

Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #10 στις: 11/03/12, 17:38 »
Ηλία, έχεις την εμπειρία στα ποδήλατα για να κάνεις αγορά ηλεκτρονικά ? Το ποδήλατο δεν είναι σαν τα pc, που μπορείς να καταλάβεις τα πάντα με βάση τα benchmarks και reviews, και κυρίως, όπως πρόλαβε να πει ο Korgy, πρέπει να βρεις ένα ποδήλατο που ταιριάζει γάντι στο σώμα σου.

Κατά την γνώμη μου αξίζει η ηλεκτρονική αγορά μόνο για να πάρεις ενα αρκετά ακριβό ποδήλατο, ενώ έχεις την εμπειρία από κοντά με το ίδιο μοντέλο ή έστω κάποιο αντίστοιχων προδιαγραφών.
Κατα τα άλλα, νομίζω οτι αυτή είναι καλή εποχή για να πάρεις ποδήλατο από Ελληνικό κατάστημα, δεδομένου των εκπτώσεων στα μοντέλα του 11 και πίσω.

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #11 στις: 11/03/12, 23:31 »
υπαρχουν τοσο καλες τιμες σε καταστηματα που νομιζω ειναι κριμα να παραγγειλεις κατι τετοιο απο το διαδικτυο.

Κάτσε να καλοκαιριάσει που τα μεγάλα μαγαζιά του εξωτερικού αδειάζουν τα stock τους για να υποδεχτούν τα νέα μοντέλα... Να δεις κάτι εκπτώσεις της τάξης του 50% και να αναθεωρήσεις.. :P

στα καταστηματα,ακομα και τα καλα,βρισκεις ποδηλατα κι απο 150 ευρω κι εχεις και την υποστηριξη που θες,αυτο εννοω.
ε τωρα, αν το καλοκαιρι βρεις στο ιντερνετ απο 50 ευρω τι να πω :p ολα παιζουν.
αλλα οπως εγραψαν κι αλλα μελη μετα απο εμενα, στα καταστηματα που εχουν ανθρωπους που ασχολουνται με το ποδηλατο χρονια,και δεν ειναι απλοι πωλητες, βρισκεις απαντησεις και παιρνεις ακριβως αυτο που σου χρειαζεται.
με τη λογικη του να στηριξουμε και λιγο τις επιχειρησεις στην ελλαδα,αν μπορεις να βρεις κατι που θες εδω και σε καλη τιμη, γιατι να επιλεξεις το διαδικτυο?
patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #12 στις: 11/03/12, 23:48 »
υπαρχουν τοσο καλες τιμες σε καταστηματα που νομιζω ειναι κριμα να παραγγειλεις κατι τετοιο απο το διαδικτυο.

Κάτσε να καλοκαιριάσει που τα μεγάλα μαγαζιά του εξωτερικού αδειάζουν τα stock τους για να υποδεχτούν τα νέα μοντέλα... Να δεις κάτι εκπτώσεις της τάξης του 50% και να αναθεωρήσεις.. :P

στα καταστηματα,ακομα και τα καλα,βρισκεις ποδηλατα κι απο 150 ευρω κι εχεις και την υποστηριξη που θες,αυτο εννοω.
ε τωρα, αν το καλοκαιρι βρεις στο ιντερνετ απο 50 ευρω τι να πω :p ολα παιζουν.
...
με τη λογικη του να στηριξουμε και λιγο τις επιχειρησεις στην ελλαδα,αν μπορεις να βρεις κατι που θες εδω και σε καλη τιμη, γιατι να επιλεξεις το διαδικτυο?

Μα το θέμα δεν είναι με πόσα χρήματα βρίσκεις ποδήλατο, το θέμα είναι τι εκπτώσεις βρίσκεις έξω και πόσο φθηνότερα θα βρεις έξω το ίδιο ποδήλατο... Και πώς να στηρίξω την εγχώρια αγορά αν το ποδήλατο που με ενδιαφέρει το βρίσκω έξω 550€ από 850€ που το δίνει ο Έλληνας?

Συμφωνώ 100% ως προς τα άλλα που λέτε ότι στα καλά ποδηλατάδικα οι υπάλληλοι δεν είναι απλοί πωλητές..

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ
« Απάντηση #13 στις: 12/03/12, 15:41 »
αν ξέρεις τί θες ακριβώς και βρίσκεις το ποδήλατο φθηνότερα στο εξωτερικό(ίντερνετ κλπ) προφανώς θα το αγοράσεις από εκεί, δε το συζητάμε.
αλλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν και την πατάνε.
όχι ότι δε μπορεί να την πατήσεις από κατάστημα βέβαια, απλά αν το ψάξεις είσαι λίγο πιο καλυμμένος.
patrinia.blogspot.com

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 14:29
από Βραζίλης
Αγορά Equalizer

Ξεκίνησε από Conviction Εφέ

2 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 16:38
από Jezus
45 Απαντήσεις
17444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
Boss Gt-10...! Αγορά!

Ξεκίνησε από grmako « 1 2 » Εφέ

34 Απαντήσεις
14669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 02:14
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
2 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/08, 14:51
από Stergios Kourou
23 Απαντήσεις
8323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 18:11
από giannis70
3 Απαντήσεις
3454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 21:15
από Stinky
14 Απαντήσεις
7835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:21
από sofitia