Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Τι Ενισχυτη Να πΑρω??Μια Βοηθεια ρε παιδια!!

(1/18) > >>

Petrucci:
Βασικα Πεζω Power/Progressive metal Και εχω κοζαρει για κεφαλη(Ενισχυση) τον Marshall PARK MG100HDFX Οπου τα χαρακτηριστικα του ειναι (ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ HEAD 100 W, ΜΕ 2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΔΙΠΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ME ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΠΟΔΟΔΙΑΚΟΠΤΗ & ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΟΛΥΕΦΦΕ (REVERB, DELAY, FLANGER & CHORUS), ME ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΕΦΦΕ LOOP, ΕΙΣΟΔΟ CD, EMULATED LINE EΞΟΔΟ & ΕΞΟΔΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ.) και κοστιζει 355 Euro Λετε να βγαλω Ηχο για την μουσικη που πεζω η ειναι μουφα?
Αν εχετε κατι καλυτερο Προτεινετε κατι ρε παιδες!Ειναι αναγκη
Ευχαριστω πολυ!!!
 πηγεντε εδω να δητε καποιους αλλους Marshall αν δειτε καmia  Κεφαλη  στα περιπου 300-400 euro να μου προτεινετε!
Ναστε καλα!

Johnie Darko:
Φυσικα μαζι με καφαλη θα χρειαστεις και ηχειο , κατα προτιμηση καμπινα 4x12" , που σημαινει αλλα 600-700€ για μια ποιοτικη λυση..
Τωρα στο ερωτημα σου ...
Αν εισαι αρχαριος, παρε τη την κεφαλη που λες ...
Αν οχι , μην την παρεις ... Δεν λεει πολλα απο ηχο και γενικα οι ενισχυτες τρανζιστορ και ειδικα αυτοι που εχουν ενσωματωμενα εφφε, δεν εχουν καλο ηχο , ειδικα στα βρωμικα ...
Δυστυχως , για να βγαλεις τον ηχο που θες , χρειαζεσαι ενα λαμπατο μηχανημα, κατα προτιμηση high gain κεφαλη και καμπινα 4x12".
Πχ ο Petrucci , μεταξυ αλλων χρησιμοποιει για τον ηχο του Mesa Boogie ενισχυτες (Dual Rectifier και ΜarkIIc+) και καμπινες 4x12" παλι απο Mesa Boogie.
Βεβαια , τα χρηματα αυτα ειναι μαλλον απαγορευτικα ...
Οποτε πρεπει να δεις κατι πιο φτηνο ...
Ψαξε αν μπορεσεις να βρεις κατι σε λαμπα , εστω και μεταχειρισμενο ... Θα εχει σιγουρα καλυτερο ηχο ...
Εκτος κι αν παρεις κανεναν ενισχυτη Line6 που κανει digital modelling ενισχυτων-θρυλων , οπως Mesa Boogie, Soldano , Fender , Marshall κτλ.
Οι ηχοι που βγαζουν οι ενισχυτες της Line6 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ και ακομη και τα φτηνοτερα μοντελα της εχουν πολυ πειστικους ηχους λαμπας και ποιοτικους !!! Δεν ειναι οπως οι αλλοι ενισχυτες που προσπαθουν να μιμηθουν με hybrid κυκλωματα τις λαμπες , αλλα με τεχολογια digital modelling ... Εγω εχω ενα Pod Pro και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ...
Μπορεις να βρεις καποιον τετοιο ενισχυτη (ακομα και κεφαλη) με τιμες που ξεκινουν απο 300€ και ειναι κλασεις ανωτεροι απο αυτον που προτεινεις ...
Πηγαινε να τους ακουσεις στον Νακα και να τους δεις απο κοντα ... Πιστεψε με , δεν θα χασεις ... Ειναι πραγματικα καλα μηχανηματα ...

Petrucci:
Filaraki eyxaristw gia tin boithia sou
alla ti tha eleges gia olokliro enisxiti kai oxi kefali me ixio sta 100watt?
mporeis na mou protineis apo diafores eteries pou pisteveis oti einai kala modela kapoia modela tous!egw den thelw na bgalw ixo petrucci alla isws Tolkki(stratovarius) Michael Romeo(Symphony X) Mporeis na me boithiseis me kapoion enisxiti olokliro kai oxi poly akrivo?

John Petrucci:
Geia xara synonomate!
tha symfwnisw apolytws me to prolalisanta Great Cornholio, kai tha soy proteina na psakseis gia kefali-kampina kai oxi gia combo...
An oposdipote thes Marshall ksexna toys PARK mazepse lefta kai des ton AVT-150H ( 150W, ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗ ΜΕ ΛΑΜΠΑ (ECC83), 4 ΚΑΝΑΛΙΑ AKOYΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗΣ/CLEAN /2ΧOVERDRIVE, ΔΥΟ ΨΗΦΙΑΚΑ ΠΟΛΥΕΦΦΕ 16) kai ton AVT-150 (idios me ton proigoumeno alla combo) oi times einai 760 kai 880 antistoixa..tsouzoune ligo e? :) mporei, alla den exoyn kamia apolytws sxesi me to montelo poy anafereis...an pali den exeis kollima me toys marshall se symvoyleyw na deis toys Randall,tha meineis ikanopoiimenos ,exoyn poly kalo vrwmiko ixo kai einai sxetika pio oikonomikoi opo toys marshall.Soy proteinw ton RH200SCG2  kai ton RH100G2 (100 watts, 2 channels, independent gain and master volume, 3 band EQ w/contour, reverb, fx loop w/channel switching.) ton teleytaio mporeis na ton vreis se gnwsto katastima tis athinas prosfora mazi me cabinet 2x12" sta 800..ligo akriva ayta poy soy lew alla oti plirwneis pairneis...

Arg0:
Εγω θα διαφωνησω με τους αξιοτιμους συνφορουμιτες (ειδικα με τον Cornholio πρεπει να ειναι η πρωτη φορα  ;)) και θα προτεινω εναν combo ενισχυτη... Επισης θα προτεινω κατι εκτος Marshall διοτι πιστευω οτι η τιμη τους βασιζεται ολο και περισσοτερο στο ονομα...

Ετσι οι δικες μου 3 προτασεις ειναι:

Laney TF-300II

Peavey 5150 212 Combo

Fender CyberTwin SE

Ο Fender εχει και ενσωματωμενα εφε, κατι που οι πρωτοι 2 δεν εχουν. Προσωπικα ειμαι εναντια στην ιδεα των εφε σε ενισχυτη αλλα επειδη η πρωτη σου επιλογη ηταν ενας τετοιου τυπου ενισχυτης, αποφασισα να τον βαλω...

Επισης ολοι εχουν λαμπα στην προενισχυση...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View