Ειδικά θέματα > Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές

Pimp my AMP!!!

(1/4) > >>

GreekDudeCovers:
Ή αλλιώς... "Νταβάτζωσε τον ενισχυτή μου"

Λοιπόν, το θέμα έχει ως εξής:

Έχεις μια άλφα δικάναλη κεφαλή, με μια λάμπα(12ΑΧ7Α) στην προενίσχυση. Τί μπορείς να κάνεις για γίνει ένα θεριό αντάξιο ενός Boogie? (Καλά, υπερβολή, μάλλον ποτέ δεν θα γίνει Boogie  ;D)
Αναλύστε όσο θέλετε, τσάμπα είναι!  ;D

Jezus:
Τι κεφαλη ειναι αυτη??? 1 λαμπα προενισχυση και ολο το υπολοιπο τρανζιστορ???
Παντως εγω πηρα προσφατα αυτο



οποτε αν και οι δυο τριοδοι χρησιμοποιουνται και για τα δυο καναλια (και οχι μια για το ενα και μια για το αλλο), μπορεις να βαλεις κατι τετοιο και ισως να δουλεψει...

Gabriel6th:
Για τι ενισχυτή μιλάμε και ποια χαρακτηριστικά του Μπούγκι θες να μιμηθείς?

Πχ με έναν AVT δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ ήχο μπούγκι εκτός αν από τον αρχικό ενισχυτή μείνει μόνο το καπάκι...

Αν το παραπάνω σενάριο σε ικανοποιεί, μπορεί να πάρεις ένα boogie replica kit με 6-7 κατοστάρικα, σε PCB πλακέτα, με μετασχηματιστές, λάμπες, knobs και όλο το πακέτο, να το στεγάσεις μέσα στο κουτί του τωρινού σου ενισχυτή και να ακούγεσαι σαν ρεκτο, μαρκ 1 κλπ. Αλλά θέλει γνώσεις και διάβασμα και για να επιλέξεις τα υλικά και για να μην ψηθείς από τα αμπέρ του μετασχηματιστή.

Χρησιμοποιώντας σαν βάση το κύκλωμα άλλου ενισχυτή, που δεν έχει καμία σχέση με αυτόν που θες να αναπαράγεις δεν θα πας μακρυά...

Arg0:

--- Παράθεση από: Tony G. στις 11/10/07, 22:55 ---Κι εγώ αρχικά ένα τέτοιο kit σκέφτηκα, απλά προς το παρόν θέλω κάτι λιγότερο δαπανηρό αλλά σχετικά αποτελεσματικό. Η κεφαλή είναι μια άσχετη Fame ενός ministack, που με την GT8 που χρησιμοποιώ κάνει και με το παραπάνω τη δουλειά της, απλά θέλω να έχω στον ενισχυτή και την επιλογή καθαρά του ενισχυτή πέραν της δουλειάς που κάνει η πεταλιέρα. Πληροφοριακά η καμπίνα είναι 4x8.

--- Τέλος παράθεσης ---

Ουσιαστικά τώρα δλδ χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή μόνο σαν τελικό και θες να του "προσθέσεις" και προενίσχυση, καλα κατάλαβα?

Δύσκολο αυτό, ειδικά αφού οι 12AX7 που ήδη φοράς είναι το πιό δυνατό που κυκλοφορεί σε λάμπα προενίσχυσης. Μπορείς να αλλάξεις μάρκα και να δείς κάτι σε JJ ή Electo-Harmonix αλλά σε gain δεν θα δείς τεράστια διάφορα.

Η καλύτερη λύση είναι αυτό που προτείνει ο Gabriel6th.

Επίσης μη ξεχνάς τη σημασία που παίζουν τα ηχεία σε έναν ενισχυτή. Άλλη απόκριση έχουν τα 8", άλλη τα 12" κι άλλη τα 15" (warning: τρέλλη ίδεα!).

Gabriel6th:

--- Παράθεση από: Tony G. στις 11/10/07, 22:55 ---Κι εγώ αρχικά ένα τέτοιο kit σκέφτηκα, απλά προς το παρόν θέλω κάτι λιγότερο δαπανηρό αλλά σχετικά αποτελεσματικό. Η κεφαλή είναι μια άσχετη Fame ενός ministack, που με την GT8 που χρησιμοποιώ κάνει και με το παραπάνω τη δουλειά της, απλά θέλω να έχω στον ενισχυτή και την επιλογή καθαρά του ενισχυτή πέραν της δουλειάς που κάνει η πεταλιέρα. Πληροφοριακά η καμπίνα είναι 4x8.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δηλαδή θέλεις να ενσωματώσεις στον ενισχυτή σου κάποια εφφέ όπως overdrive, distortion και κάποιο επιπλέον EQ. Φιλόδοξο σχέδιο. Μπορείς με τις κατάλληλες γνώσεις ηλεκτρονικών να παρεμβάλεις τα κυκλώματα των εφφέ που θες (λογικά από πετάλια, η αντίγραφά τους που θα φτιάξεις μόνος σου) σε κάποιες θέσεις πριν η μετά την προενίσχυση. Αλλά αυτό προϋποθέτει να καταφέρεις να διαβάσεις ολόκληρο το κύκλωμα του ενισχυτή σου πρώτα... Θεωρητικά υλοποιήσιμο. Πρακτικά, μόνο αν θες να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι μπορείς. Και ίσως να απογοητευτείς.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View