Αποστολέας Θέμα: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης  (Αναγνώστηκε 19950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπερα σας και χρονια πολλα λοιπων εχω μια απορια παιζω καιρο ηλεκτρικη και ποτε δεν ετυχε να σπασει καμια χορδη η απορια μου ειναι η εξης αν σπασει καπια χορδη υπαρχει κινδυνος τραυματισμου υπαρχει περιπτωση οταν θα σπασει να πεταχτει καπου στο προσωπο μου ?? θελω να μαθω αν ισχυει το ιδιο και για την κλασσικη κιθαρα καθως εχω μια και παιζω που και που .. περιμενω απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #1 στις: 04/01/08, 16:23 »
Ειναι θεμα τυχης αν θα σε ακουμπησει η χορδη οταν σπασει ή αν σε χτυπησει στο χερι και πονεσεις.Για να χασεις τη ζωη σου ή καποιο μελος του σωματος σου ειναι μαλλον αδυνατο.Αρκετοι κιθαριστες εχουν τραυματιστει ή χασει τη ζωη τους απο βραχυκυκλωμα στο ρευμα της ηλεκτρικης κιθαρας ή απο κεραυνο που επεσε και μεταδοθηκε στο σωμα τους καθως επαιζαν.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #2 στις: 04/01/08, 16:24 »
Μην φοβάσαι.. Δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα :D.. Εγώ όταν έρθει ο καιρός και αλλάζω χορδές στις κλασικές μου κιθάρες (επειδή βαριέμαι να τις βγάλω με τον κανονικό τρόπο) τις κόβω με ένα πενσάκι ή ένα νυχοκόπτη στο μέσο της ταστιέρας και δεν έχω πάθει (ακόμα?) τίποτα.. Τώρα, αν είσαι άτυχος και κάποια μέρα πας και κοιτάξεις ένα σημαδάκι στην ταστιέρα και σου κοπεί εκείνη την ώρα, δεν μπορώ να ξέρω τι μπορεί να γίνει :)..

Αποσυνδεδεμένος dimitris2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #3 στις: 04/01/08, 16:31 »
Δηλαδη παιζει οπως θα σπασει η χορδη την ωρα που θα παιζω να φτασει καπου στο πρωσοπο ? μου ειπε καποιος πως ενας γνωστος του τραυματιστηκε στο λαιμο αλλα ισως να λεει και μπουρδες δεν ξερω..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #4 στις: 04/01/08, 16:41 »
Δηλαδη παιζει οπως θα σπασει η χορδη την ωρα που θα παιζω να φτασει καπου στο πρωσοπο ? μου ειπε καποιος πως ενας γνωστος του τραυματιστηκε στο λαιμο αλλα ισως να λεει και μπουρδες δεν ξερω..

Χωρίς να αποκλείω τίποτα, σε εμένα πάντως (15 χρόνια που ασχολούμαι με κιθάρες) δεν μου έχει τύχει ποτέ.. Δεν αποκλείω όμως αυτό που σου είπε ο φίλος σου να είναι σωστό αν ο λαιμός του εκείνη την ώρα ήταν κοντά στη ταστιέρα.. Ένας γνωστός μου ακουμπούσε το αυτί του στο καπάκι της κλασικής του όταν έπαιζε για να νιώθει τον ήχο καλύτερα (περί ορέξεως :D).. Δεν ξέρω αν τον χτύπησε καμία χορδή καθώς έσπαγε, αλλά αν παίζεις με αυτό τον τρόπο έχεις αυξημένες πιθανότητες τραυματισμού.. Αν παίζεις συμβατικά (με κάποια δηλαδή απόσταση από την ταστιέρα) σχεδόν είναι απίθανο να πάθεις κάτι, δεδομένης της τροχιάς που ακολουθεί η χορδή όταν σπάει..

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #5 στις: 04/01/08, 16:46 »
Δηλαδη παιζει οπως θα σπασει η χορδη την ωρα που θα παιζω να φτασει καπου στο πρωσοπο ? μου ειπε καποιος πως ενας γνωστος του τραυματιστηκε στο λαιμο αλλα ισως να λεει και μπουρδες δεν ξερω..
μλκιες.περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να σε πατησει ελεφαντας στο δρομο παρα να τραυματισεις απο χορδη.
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Stathis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #6 στις: 04/01/08, 17:45 »
Με καλυψε απόλυτα ο giorgos_k!!!

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #7 στις: 04/01/08, 18:00 »
Συνήθως οι χορδές σπάνε κοντά στη γέφυρα οπότε, στη χειρότερη, μπορεί να σου χτυπήσει λίγο το χέρι αλά για τραυματισμό το αποκλείω.
Επίσης, επειδή οι χορδές E, A, D και G (στις ακουστικές/κλασικές) είναι τυλιγμένες με ένα υλικό, σα συρματάκι*, όταν θα σπάσει η χορδή θα σπάσει από μέσα και θα πεταχτεί σαν ελατήριο αλλά θα κρατιέται ακόμα από το αυτό το συρματάκι. Εγώ αυτό πάθαινα κάθε φορά και, αν και τρόμαζα, δεν απειλήθηκε η ζωή μου.  ;)




*συγγνώμη που το λέω έτσι αλλά δεν ξέρω πως λέγεται... :-X

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #8 στις: 04/01/08, 18:02 »
Σε λίγο όπως το πάμε, οι κιθαρίστες θα ζητήσουν και επίδομα για "βαρέα και ανθυγιεινά!":)
Για να σοβαρευτούμε πάντως όχι, δεν κινδυνεύεις...ε τώρα αν σου έρθει καμιά ξόφαλτση δεν πειράζει...θα περάσει...:)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #9 στις: 04/01/08, 18:06 »
Ειναι θεμα τυχης αν θα σε ακουμπησει η χορδη οταν σπασει ή αν σε χτυπησει στο χερι και πονεσεις.Για να χασεις τη ζωη σου ή καποιο μελος του σωματος σου ειναι μαλλον αδυνατο.Αρκετοι κιθαριστες εχουν τραυματιστει ή χασει τη ζωη τους απο βραχυκυκλωμα στο ρευμα της ηλεκτρικης κιθαρας ή απο κεραυνο που επεσε και μεταδοθηκε στο σωμα τους καθως επαιζαν.

χαχαχαχα!!μιλαμε πρεπει να ειχαν φαει τρελες μουντζες αυτοι οι τυποι(αν μιλας σοβαρα βεβαια)..Παντως εμενα μια φορα που μου χε σπασει μου ειχε σκασει στο χερι κ μπορω να πω οτι πονεσε αρκετα..Τωρα αν εισαι τοσο γκαντεμης κ σου σκασει στη μαπα τι να πω... ;DΜηνυση μετα στην εταιρια!!
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #10 στις: 04/01/08, 18:13 »
 Δε μου εχει τυχει ποτε αν και παντα εχω ενα μικρο φοβο στο πισω μερος του μυαλου τουλαχιστον στην ακουστικη μου κιθαρα. Καλο ειναι παντως να τις αλλαζεις τις χορδες πριν φτασουν σε τετοια.. επικινδυνα επιπεδα (οχι τιποτα αλλο, θα εχεις κι αλλα προβληματα περαν του πιθανου σπασιματος). Παντως, απο τις χορδες στην κλασικη μου κιθαρα δεν εχω παραπονο... εχουν τροπους! Συνηθως σπανε οταν η κιθαρα βρισκεται μεσα στη θηκη!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος dimitris2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #11 στις: 04/01/08, 19:48 »
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)  απο τι καταλαβα δηλαδη η χορδη οταν σπασει πεταγετε εκει που κοιταει το ταστο

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #12 στις: 04/01/08, 19:56 »
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)  απο τι καταλαβα δηλαδη η χορδη οταν σπασει πεταγετε εκει που κοιταει το ταστο

Μην ανυσιχης φιλε! Ουτε που θυμαμε πια ποσες φορες μου εχει σπασει χορδι ενω παιζω, και εδω ειμαι, μια χαρα! Βασικα δεν εχω καταλαβει προς τα που πεταγετε, αλλα σιγουρα οχι στο πρωσοπο.  (ακομα και μι μπασα εχω σπασει αλλα δεν επαθα τπτ)
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #13 στις: 05/01/08, 02:58 »
Σε λίγο όπως το πάμε, οι κιθαρίστες θα ζητήσουν και επίδομα για "βαρέα και ανθυγιεινά!":)

Κι όμως οι μουσικοί εντάσσονται (τουλάχιστον ακομα) στα "βαρέα και ανθυγιεινά"!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #14 στις: 05/01/08, 03:08 »
Σε λίγο όπως το πάμε, οι κιθαρίστες θα ζητήσουν και επίδομα για "βαρέα και ανθυγιεινά!":)

Κι όμως οι μουσικοί εντάσσονται (τουλάχιστον ακομα) στα "βαρέα και ανθυγιεινά"!

γενικα οι μουσικοί εχουν υψηλό (σχετικά) ποσοστό θνησιμότητας...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #15 στις: 05/01/08, 03:16 »
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)  απο τι καταλαβα δηλαδη η χορδη οταν σπασει πεταγετε εκει που κοιταει το ταστο

Βασικά εγώ το βλέπω λίγο δύσκολο να σπάσει η χορδή πάνω από την ταστιέρα.
Η περισσότερη πίεση που δέχονται είναι κοντά στη γέφυρα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #16 στις: 05/01/08, 03:17 »
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)  απο τι καταλαβα δηλαδη η χορδη οταν σπασει πεταγετε εκει που κοιταει το ταστο

Βασικά εγώ το βλέπω λίγο δύσκολο να σπάσει η χορδή πάνω από την ταστιέρα.
Η περισσότερη πίεση που δέχονται είναι κοντά στη γέφυρα.

Και η μεγαλύτερη φυσική φθορά στα τάστα
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #17 στις: 05/01/08, 03:25 »
Ωχ, ναι.
Έχεις δίκιο. Το είχα ξεχάσει αυτό.  ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #18 στις: 05/01/08, 13:08 »
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)  απο τι καταλαβα δηλαδη η χορδη οταν σπασει πεταγετε εκει που κοιταει το ταστο

Βασικά εγώ το βλέπω λίγο δύσκολο να σπάσει η χορδή πάνω από την ταστιέρα.
Η περισσότερη πίεση που δέχονται είναι κοντά στη γέφυρα.

Και η μεγαλύτερη φυσική φθορά στα τάστα
Σωστός..
Στις κλασικές κιθάρες, η πρώτη υποψήφια για σπάσιμο είναι η Ρε (συνήθως στο 2ο ή 3ο τάστο) και μετα ακολουθούν Λα και Μι μπάσο.. Δεν θυμάμαι να μου έχει σπάσει ποτέ κάποια νάυλον χορδή αν και δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.. Όσο για τις ηλεκτρικές (όσο προχωράμε από τις μπάσες προς τις πρίμες αυξάνονται οι πιθανότητες σπασίματος) ανάλογα με το τύπο της γέφυρας σπάνε οι χορδές και σε διαφορετικά σημεία.. Για παράδειγμα, οι χορδές στις Ibanez που έχουν γέφυρες edge pro δεν καταπονούνται ιδιαίτερα στη γέφυρα διότι κινούνται σαν ένα σώμα με αυτή ενώ σε vintage γέφυρες ισχύει αυτό που αναφέρει ο Σταυροφόρος.. Επίσης ένα σημείο όπου οι χορδές φθείρονται είναι και στα locking nuts, ήτοι στο σημείο μεταξύ headstock και ταστιέρας όπου κάποια allen παξιμαδάκια κρατάνε σταθερή και αμετακίνητη τη χορδή.. Πολλές φορές μου έχει τύχει όταν πάω να τα ξεβιδώσω για να κουρδίσω, να μου σπάει η χορδή με την πρώτη στροφή του allen.. Αλλά σε καμία από εκείνες τις περιπτώσεις δεν έπαθα τίποτα..

Γενικά πάντως, σκεφτόμενος λογικά και όχι με γνώσεις φυσικής, νομίζω ότι όταν σπάει μια χορδή είναι σαν να σπάει το σκοινί μεταξύ 2 ανθρώπων που το τραβάνε προς την πλευρά του ο ένας και προς την πλευρά του ο άλλος.. Λογικά όταν σπάει το σκοινί θα πεταχτούν τα 2 κομμάτια με οριζόντια φορά, προς το μέρος του καθενός και όχι δεξιά και αριστερά.. Έτσι πιστεύω πρέπει να ισχύει και με τις χορδές οπότε σχεδόν μηδαμινός ο κίνδυνος..

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #19 στις: 05/01/08, 14:29 »
Νομιζω καλα θα ειναι να φορας κρανος για δικυκλα την ωρα που παιζεις ετσι σε περιπτωση που σπασει και πεταχτει καμμια χορδη να μην σου κοψει κανα αυτι ή σου βγαλει κανα ματι.Για τα χερια μπορεις να φορεσεις δερματικα γαντια με κομμενα τα ακρα ωστε να μπορεις να παιζεις.Για το κυριως σωμα δεν νομιζω να χρειαστεις καποια προστασια αν φορας καποια χοντρη μπλουζα!   :D
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #20 στις: 06/01/08, 07:44 »
Και εγώ έχω σπάσει άπειρες 9αρες αλλά και καμμιά φορά και πιο χοντρές αλλά δεν έχω προσέξει
ποτέ να γίνεται αιτία τραυματισμού. Πιο πολύ τρομάζω μη τύχει και μου κάνει καμμιά μικρή γρατζουνιά στο σώμα της κιθάρας παρά οτιδήποτε άλλο. Πάντως όσο πιο λεπτή η χορδή τόσο πιο "τζούφιο" και το
σπάσιμο, χάνεται αμέσως η ενέργεια που έχει η χορδή από το τέντωμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #21 στις: 06/01/08, 18:37 »


Χαχα, ωραίο θέμα!  :D :D

Λοιπόν, αν και το φαινόμενο είναι χαοτικό (δηλ. δεν μπορεί με την Ευκλείδια Γεωμετρία να "προβλεφθεί" η συμπεριφορά της κομμένης χορδής), δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος ανησυχίας. Ο λόγος είναι γιατί, καθώς η χορδή σπάζει, η τάση που υπάρχει συσσωρευμένη στα κλειδιά (λόγω τυλίγματος), απελευθερώνεται, με συνέπεια η ορμή της χορδής να μειωθεί. Είναι δύσκολο να περιγραφεί, φανταστείτε όμως ότι η χορδή από την μία τείνει να "πεταχτεί" κάθετα προς το σώμα, από την άλλη το ξετύλιγμα την τραβάει προς την αντίθετη κατεύθυνση. το αποτέλεσμα είναι η ορμή της να είναι τόσο μικρή που δεν συντρέχει φόβος τραυματισμού.

Ξαναλέω, υπό ΚΣ όλα αυτά, το φαινόμενο είναι χαοτικό.  ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #22 στις: 07/01/08, 04:09 »
Εγώ ρε παιδιά που έτυχε να φάω μια στη μάπα δεν ήταν και το πιο ευχάριστο συναίσθημα... Βέβαια χρειάζεται μαεστρία για να το πάθεις αυτό, αλλά μάλλον είχε την κατάλληλη θέση, ο άνεμος φυσούσε προς τη σωστή κατεύθυνση, η τριβή του αέρα ήταν μηδενικη (...)  ;D  ;D  ;D Θέλει μαεστρία το άθλημα. Πέραν της πλάκας όμως, όντως πόνεσε αρκετά, αλλά μάτι δεν έβγαλα (ευτυχώς), αν και το παράσημο του ράμπο στη μούρη το'χα καμιά βδομάδα. Σε δεκάρες και πάνω πάντως είναι λίγο δύσκολο να τις σπάσεις με "πενιά", εκτός πια κι αν έχουν σκουριάσει τόσο που δεν αντέχουν ούτε σήκωμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #23 στις: 07/01/08, 12:56 »
καλα και συ πως την κρατουσες και σου ηρθε η χορδη στη μουρη ??  :P

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Απορια σχετικα με σπασιμο χορδης
« Απάντηση #24 στις: 07/01/08, 12:59 »
καλα και συ πως την κρατουσες και σου ηρθε η χορδη στη μουρη ??  :P

Οντως.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
30280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/04, 12:43
από Holy Diver
0 Απαντήσεις
2309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/07, 18:27
από chorrer
7 Απαντήσεις
4323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 15:02
από faser
3 Απαντήσεις
3012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 20:03
από Joevaicci
2 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 20:08
από KOSTARAS75
5 Απαντήσεις
2843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 12:12
από themos
5 Απαντήσεις
3001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 02:11
από zeromancer
6 Απαντήσεις
3119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 10:12
από adr1anos
8 Απαντήσεις
3293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/11, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
5261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 22:17
από glambrakop