Αποστολέας Θέμα: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...  (Αναγνώστηκε 7202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gaul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Χαίρεται...
Σκέφτομαι να αγοράσω μια tele και είμαι σε ένα δίλημα σε σχέση με ποιά...
Οι κιθάρες είναι οι : telecaster baja http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_vb.htm και η άλλη είναι η : telecaster 72 deluxe http://www.thomann.de/gr/fender_72_telecaster_deluxe_bk.htm...
Βασίκα θέλω την γνώμη σας σε σχέση  με ποιά να αγοράσω...
Έχω παίξει με την baja και είμαι αρκετα ευχαριστιμένος, αλλά θέλω να ξέρω κάποια κριτική σε σχέση με την άλλη...
Έχω έναν ENGL Screamer, και τα ακούσματα μου κινούνται στον χώρο του indie rock και του post rock...
Ευχαριστώ...!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #1 στις: 06/02/08, 03:29 »

Έχω παίξει με την baja και είμαι αρκετα ευχαριστιμένος, αλλά θέλω να ξέρω κάποια κριτική σε σχέση με την άλλη...


  Εχω παιξει με την baja και δε μου αρεσε καθολου.Πολυ πολυ ξερος ηχος,ναι μεν καλο output αλλα εντελως ξερη κιθαρα.Την αλλη που αναφερεις δεν την εχω δοκιμασει οποτε δε μπορω να εκφερω αποψη.Ηταν ενας γνωστος μου να παρει την baja μεχρι που ακουσε μια ιδιαιτερη telecaster και αλλαξε γνωμη. ;)


Υ.Γ.:Ωραιο ενισχυτη εχεις ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #2 στις: 06/02/08, 09:24 »
Το θέμα για μένα, φίλε Shed, είναι αν θέλεις μια κλασσική tele με το γνωστό ήχο των μονών μαγνητών, oπότε μάλλον θα κινηθείς προς την Baja, ή προτιμάς τον ήχο των humbuckers οπότε κλίνεις περισσότερο προς την 72 deluxe. Mια άλλη σημαντική ίσως διαφορά είναι το μπράτσο, το οποίο στην Baja είναι σχήματος soft V ενώ στην 72 deluxe είναι σχήματος U, δηλαδή κάπως πιο παχύ. Και τα δύο ξεφεύγουν από το συνηθισμένο λεπτό, "γρήγορο", σχήματος C μπράτσο που έχουν οι περισσότερες κιθάρες σήμερα. Εμένα προσωπικά, ίσως λόγω συνήθειας από την ακουστική κιθάρα, το πιο παχύ U μπράτσο δεν μου φάνηκε άβολο. Την Baja την έχω ακούσει και μού άρεσε ο ήχος της, καθώς και το γεγονός ότι με το S1 switching έχεις περισσότερες ηχητικές επιλογές σε σχέση με μια κλασσική tele. Τη 72 deluxe την έχω πιάσει στα χέρια μου, αλλά δεν είχα την ευκαιρία να τη βάλω σε ενισχυτή και να τη δοκιμάσω και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τον ήχο της. Προφανώς το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσεις και τις δύο για να δεις ποιά σού κάθεται καλύτερα στο χέρι και στο αυτί.

Εχω παιξει με την baja και δε μου αρεσε καθολου.Πολυ πολυ ξερος ηχος,ναι μεν καλο output αλλα εντελως ξερη κιθαρα.Την αλλη που αναφερεις δεν την εχω δοκιμασει οποτε δε μπορω να εκφερω αποψη.Ηταν ενας γνωστος μου να παρει την baja μεχρι που ακουσε μια ιδιαιτερη telecaster και αλλαξε γνωμη. ;)

Φοβάμαι ότι οι περισσότερες telecaster αν συγκριθούν με την custom made tele του φίλου Ίκαρου, μάλλον θα αποδειχτούν "λίγες". Βέβαια η συγκεκριμένη κιθάρα είναι χειροποίητη και φοράει μαγνήτες Haeussel αξίας 300 Ευρώ. Πάντως αν σκοπεύεις να δώσεις μέχρι 750 Ευρώ που κοστίζει η 72 deluxe και να ξέρεις τι θέλεις να έχει η κιθάρα σου, σίγουρα μια παρόμοια custom made tele είναι μια καλή εναλλακτική λύση που πρέπει να κοιτάξεις (και θα σού κοστίσει λιγότερο)... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #3 στις: 06/02/08, 12:15 »
  Ο φιλος Απολλωνας εχει δικιο.Εχουν ανεβει αρκετα στα standard με την telecaster που κατεχω αυτην τη στιγμη οποτε η συγκρισεις οπως καταλαβαινει κανεις δεν ειναι οτι πιο ευκολο!Αυτην τη στιγμη η baja στην Ελλαδα εχει 690€ ενω η δικη μου 700€.Ο ηχος ειναι η μερα με τη νυχτα.Ανυπομονω να ακουσω αλλη μια partcaster που θα ειναι ετοιμη σε λιγο καιρο!


Υ.Γ.:Ειδα ενα ονειρο οτι μου εκλεψαν τον Koch και την tele!!!  :'(
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #4 στις: 06/02/08, 14:52 »
Και γω θα συμφωνήσω ότι η καλύτερη τελεκάστερ μέχρι 700 ευρώ είναι partscaster. Από κεί και πέρα, η Baja είναι φουλ εξοπλισμένη, ωστόσο δε μου άρεσε ο λαιμός. Και από την άλλη τελεκάστερ με διπλό στη γέφυρα μου φέρνει αναφυλαξία...

Προσωπικά και από τις δύο θα προτιμούσα μια μέξικο με mods ή μια rockinger.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος gda

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #5 στις: 06/02/08, 17:55 »
+10000, για partscaster! Σε συγκριτικό σε έναν Koch μεταξύ baja και partscaster του Ikarou, η baja εχασε με διαφορά! Σίγουρα θα πρέπει να λάβουμε υπόψην ότι η baja έχει πιο κλασικό τελε ήχο. Η κιθάρα του Ικαρου έχει πιο "μοντέρνο" προσανατολισμό, αλλά παρόλα αυτά δεν παιζότανε!(....μάλλον παιζότανε και με το παραπάνω μάλιστα ;D)
Το ίδιο δίλλημα είχα κι εγώ και προτίμησα partscaster. Την φτιάχνεις όπως θέλεις! Είναι custom κιθάρα για σένα!
Να ξέρεις ότι αν δε δοκίμαζα την κιθάρα του Ίκαρου και τη Rockinger ενός άλλου φίλου θα αγόραζα την baja. Ευτυχώς που δεν το έκανα! ;D Σε συμβουλεύω να δοκιμάσεις πολλές κιθάρες πριν καταλήξεις.
Αν τώρα θέλεις ντε και καλά Fender αν κρίνω από το είδος της μουσικής που παίζεις, με baja θα βγάλεις ήχο arctic monkeys ενώ με τη 72 ήχο snow patrol (πιο "γλυκό" και γεμάτο), στο περίπου ε? Μακάρι να βοήθησα!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/08, 18:23 από gda »
Tele tele tele tele tele tele. Αχ τα είπα και ησύχασα!

Αποσυνδεδεμένος Gaul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #6 στις: 06/02/08, 20:22 »
Ευχαριστώ όλους που βασικά που απάντησαν στο θέμα μου...!!! :) :) :) :)
Με έχετε βοηθήσει με όλα αυτά που γράφετε και βασικά έχω αρχίσει να τα σκέφτομαι και να παρω μια απόφαση...!!!
Έχω παίξει με την Baja και το μπράτσο της όντος είναι κάπως περίεργο και διαφορετικό, αλλά μου φάνικε πολύ ωραία κιθάρα και στο άκουσμα, και εμφανισιακά αλλά και στο παίξιμο...
Τώρα για την 72 deluxe δεν έχω παίξει αλλά αυτο που έχω δεί και έχω ακούσει μου αρέσει πολύ...
Όντος το πιό βασικό είναι να παίξω και με τις δύο κιθάρες, όμως το δύσκολο είναι πώς η 72 deluxe δεν κυκλοφορεί πολύ στα μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας...
Τώρα για το θέμα μίας partcaster όντως θα είναι πιο καλή κιθάρα αλλά θέλει ψάξιμο και έχω ξεκινήσει...!!!
Τέσπα έχω αρχίσει να ψάχνωμαι και θα δώ τελικά τι θα κάνω...!!!
Θα σας ενημερώσω....!!!!
Ευχαριστώ....!!!!!!! :) :) :) :) :) :)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #7 στις: 06/02/08, 20:41 »
Ο φιλος Απολλωνας εχει δικιο.Εχουν ανεβει αρκετα στα standard με την telecaster που κατεχω αυτην τη στιγμη οποτε η συγκρισεις οπως καταλαβαινει κανεις δεν ειναι οτι πιο ευκολο!Αυτην τη στιγμη η baja στην Ελλαδα εχει 690€ ενω η δικη μου 700€.Ο ηχος ειναι η μερα με τη νυχτα.Ανυπομονω να ακουσω αλλη μια partcaster που θα ειναι ετοιμη σε λιγο καιρο!

Aν η τιμή της baja και μιας custom κιθάρας είναι ουσιαστικά η ίδια, τότε δεν αξίζει καν να το συζητάμε. Βέβαια εδώ η baja κοστίζει γύρω στις 380-390 λίρες, δηλαδή κάτι παραπάνω από 500 Ευρώ, οπότε ίσως το θέμα να τίθεται σε άλλη βάση. Πάντως το γεγονός και μόνο ότι μπορείς να έχεις μια κιθάρα με τις δικές σου προδιαγραφές σε ότι αφορά ξύλα, λαιμό, μαγνήτες και ότι άλλο τραβάει η όρεξή σου θα άξιζε τον κόπο ακόμα και αν επρόκειτο για μεγαλύτερη διαφορά.

Παράθεση
Υ.Γ.:Ειδα ενα ονειρο οτι μου εκλεψαν τον Koch και την tele!!! :'(


Ωχ! Mε πήραν χαμπάρι... :-X ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #8 στις: 18/03/08, 02:30 »
Εχω μια απορια και για να μην ανοιγω αλλο τοπικ.

H Squier απο οτι ειδα στην σειρα affinity βγαζει telecaster με σωμα alder ενω στη σειρα standard με σωμα agathis.Το περιεργο ειναι οτι αυτες με το σωμα alder ειναι αρκετα φθηνοτερες απο τις αλλες με σωμα agathis.Νομιζα οτι το alder ειναι ανωτερο ξυλο και γι'αυτο δεν καταλαβαινω τη διαφορα στην τιμη. Ποια θα με συμβουλευατε να παρω; Με alder ή agathis; (δηλ affinity series ή standard series)
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #9 στις: 18/03/08, 02:43 »
Ποια θα με συμβουλευατε να παρω; Με alder ή agathis; (δηλ affinity series ή standard series)

Εγώ θα σού έλεγα να προτιμήσεις την Αffinity. Υποτίθεται ότι οι Standard είναι κάπως πιο προσεγμένες κατασκευαστικά, αν και σε αυτή την κατηγορία οι διαφορές δεν είναι τόσο σημαντικές. Πάντως οι Affinity είναι επίσης πολύ καλά όργανα αν σκεφτείς την τιμή τους. Στα 150-160 Ευρώ ελάχιστες κιθάρες προσφέρουν αυτή την ποιότητα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #10 στις: 18/03/08, 14:37 »
Συγγνώμη που συνεχίζω κι εγώ σε αυτό το θέμα, αν θέλουν οι mods μπορεί να μεταφερθεί. Απλώς επειδή ψάχνομαι κι εγώ για μία back-up κιθάρα, και νομίζω ότι πάω για Squier Tele, έχω κάποιες απορίες.
- Βλέπω ότι η Standard έχει 245 και η Affinity 155 Ευρώ στον thomann. Πέρα από το ξύλο (όπου όντως νομίζω σε αυτήν την κατηγορία τιμής δε θα παίζει τεράστιο ρόλο), γνωρίζετε άλλες διαφορές;
- Παρατηρώ τόσο στο site της Squier όσο και στον thomann, ότι δεν υπάρχει standard tele με maple ταστιέρα. Είναι δυνατόν;  ???
- Από κλειδιά-nut πώς πάνε; Με καλό setup και αλλαγή nut θα είναι ΟΚ ή θα ταξιδεύω στο (ξε-)Κουρδιστάν κάθε λίγο;   ;D

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #11 στις: 18/03/08, 18:28 »
- Βλέπω ότι η Standard έχει 245 και η Affinity 155 Ευρώ στον thomann. Πέρα από το ξύλο (όπου όντως νομίζω σε αυτήν την κατηγορία τιμής δε θα παίζει τεράστιο ρόλο), γνωρίζετε άλλες διαφορές;

Tα ξύλα, σε καμμία κατηγορία τιμής, όταν μιλάμε για solid body κιθάρες, δεν παίζουν τεράστιο ρόλο.

Οι Standard είναι through body ενώ οι Affinity είναι top loader. Επίσης, αν δεν απατώμαι, οι Standard έχουν Alnico μαγνήτες ενώ οι Affinity κεραμικούς. Επίσης οι Affinity έχουν μικρότερο πλάτος στο nut και είναι λίγο πιο λεπτές στο σώμα (οι Standard έχουν το τυπικό πάχος μιας Τέλε, επίσης έχουν 22 τάστα, αν αυτό σε απασχολεί).

Ωστόσο οι Affinity είναι εκπληκτικά καλοκατασκευασμένες κιθάρες, ειδικά στην τιμή τους (αλλά ακόμα και τα διπλά να κόστιζαν, πάλι θα ίσχυε αυτό).

Παράθεση
- Παρατηρώ τόσο στο site της Squier όσο και στον thomann, ότι δεν υπάρχει standard tele με maple ταστιέρα. Είναι δυνατόν;  ???

Δυνατότατον είναι, γιατί επλήσσεσαι? Η Squier έχει κάνει συγκεκριμένη επένδυση στη γραμμή παραγωγής που δεν προβλέπει επιλογή στο ξύλο της ταστιέρας.

Παράθεση
- Από κλειδιά-nut πώς πάνε; Με καλό setup και αλλαγή nut θα είναι ΟΚ ή θα ταξιδεύω στο (ξε-)Κουρδιστάν κάθε λίγο;   ;D

Το nut στις περισσότερες έρχεται καλά κομμένο, πλην όμως βέβαια πλαστικό. Τα κλειδιά έχουν λίγο backlash συνήθως, θα πρότεινα αλλαγή με ένα σετάκι Kluson type, τα οποία είναι και πιο όμορφα και πιο vintage και κρατάνε άψογα το κούρδισμα. Κόστος, κανα 25άρι ευρώ.  ;)

Με τις Affinity, ανάλογα με το στυλ μουσικής που ενδιαφέρεσαι, μια αλλαγή μαγνητών και ίσως αλλαγή στα ηλεκτρικά (just in case...) θα σε οδηγήσει σε μια εξαιρετική "δεύτερη" κιθάρα.  ;)



Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #12 στις: 18/03/08, 19:41 »
Ευχαριστώ common cunning linguist, για άλλη μια φορά είσαι κατατοπιστικότατος.   :)
Μου φαίνεται μεσοπρόθεσμα (να τελειώσω με τη μετακόμιση πρώτα  :) )θα "τσιμπήσω" μία Affinity. Το λεπτό σώμα μάλλον καλό είναι στην περίπτωση μου, προτιμώ maple ταστιέρα, και κλειδιά-μαγνήτες-ηλεκτρικά αλλάζουν εύκολα. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #13 στις: 18/03/08, 22:57 »
Ευχαριστώ common cunning linguist, για άλλη μια φορά είσαι κατατοπιστικότατος.   :)
Μου φαίνεται μεσοπρόθεσμα (να τελειώσω με τη μετακόμιση πρώτα  :) )θα "τσιμπήσω" μία Affinity. Το λεπτό σώμα μάλλον καλό είναι στην περίπτωση μου, προτιμώ maple ταστιέρα, και κλειδιά-μαγνήτες-ηλεκτρικά αλλάζουν εύκολα. 

Σημειωτέον ότι το πάχος του σώματος (δεν θυμάμαι τώρα πόσο....) είναι πολύ κοντά με τις πρώτες-πρώτες Esquire και μάλιστα πολλοί στην Αμερική αγοράζουν Affinity και τις μετασκευάζουν σε Esquire.  ;)

Δεν θα ξεχάσω όταν πριν 3+ χρόνια είχα πρωτοπιάσει στα χέρια μου μια Affinity σε Butterscotch χρώμα, και είχα πάθει πλάκα με την ποιότητα και την αίσθηση, στα λεφτά αυτά. Εννοείται ότι είναι και πανάλαφρες. Μόνο δες αν σου κάνει το μπράτσο από άποψης πλάτους (είναι αρκετά στενό στο nut). Κατά τα άλλα, το Guitarfetish έχει θαυμάσιους Τέλε μαγνήτες, κλειδιά και ηλεκτρικά, όπου με 100 ευρώ το πολύ την έχεις κάνει αεροπλάνο.  ;) ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #14 στις: 18/03/08, 23:42 »
Εμενα μου κανει εντυπωση που βαζουν στις Affinity alder το οποιο μπαινει και σε αμερικανικες Fender.Το Agathis που βαζουν στη σειρα Standard δεν το ξερω, αλλα ισως να ειναι κατωτερο ξυλο.Απο την αλλη η σειρα Standard μοιαζει να εχει καλυτερo hardware,ειναι string through body, ισως εχει και καλυτερους μαγνητες. Ειμαι και εγω σε διλλημα (δεν αγορασα,ακομη το ψαχνω) μεταξυ Affinity ή Standard αλλα ενα βιντεο που ειδα με εναν να παιζει Squier Standard Tele ,με τραβηξε προς τα εκει.Η δικη του ειναι με maple ταστιερα που δεν βγαινει αλλο πλεον και την ειχε παρει παλιοτερα. Δειτε το βιντεο στο λινκ:

Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #15 στις: 19/03/08, 00:16 »
Για κάποιο λόγο οι Squier Standard που κυκλοφορούν εκτός Αμερικής είναι φτιαγμένες από agathis ενώ αυτές που προορίζονται για εγχώρια κατανάλωση είναι από alder (τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει κάπου). Αντίθετα όλες οι Affinity έχουν σώμα από alder, αν και λίγο πιο λεπτό όπως σωστα επισήμανε ο CCL. Φαντάζομαι επίσης ότι η ποιότητα του ξύλου θα διαφέρει από αυτό που χρησιμοποιείται στις Fender.

Πέρα από αυτό, οι διαφορές τους μπορούν να συνοψιστούν στα εξής:

Squier Affinity Series Tele
Slimmer solid alder body
Maple neck
21 frets on a fast-action fingerboard
Traditional single-coil pickups
Die-cast tuners
6 saddle bridge
Single-ply pickguard 

Squier Standard Series Tele
Solid alder or agathis body
Traditional Fender design
Alnico pickups (classic single-coil design)
Late '60s neck profile
Rosewood fingerboard
22 frets
Multi-ply pickguards
Traditional Fender colors
Die-cast life-time lubricated tuners
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #16 στις: 19/03/08, 01:05 »
Εσυ προσωπικα ποια απο τις 2 θα αγοραζες Απολλωνα;
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #17 στις: 19/03/08, 01:39 »
Εσυ προσωπικα ποια απο τις 2 θα αγοραζες Απολλωνα;

Δύσκολη ερώτηση, γιατί δεν τις έχω δοκιμάσει και τις δύο. Mόνο από την Affinity έχω μια σύντομη εμπειρία και μού φάνηκε παραπάνω από ικανοποιητική κιθάρα. Είναι πραγματικά εντυπωσιακή αν αναλογιστείς ότι κοστίζει γύρω στις 100 λίρες Αγγλίας. Από την άλλη πλευρά, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, η Standard φαίνεται ανώτερη κατασκευαστικά (καλύτεροι μαγνήτες, κλειδιά, pickguard). Επίσης υποτίθεται ότι σχεδιαστικά είναι πιο κοντά στις Fender απ' ότι η Affinity. Σε τελική ανάλυση πάντως και οι δύο είναι ιδιαίτερα προσιτές από πλευράς τιμής, οπότε αν όντως ενδιαφέρεσαι, δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Πάντως να σού πω ότι η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μια Affinity strat. Πριν την αγοράσω δοκίμασα και τη Standard, αλλά για κάποιο λόγο που τότε λόγω απειρίας δεν μπορούσα να εξηγήσω η Affinity μού έκατσε καλύτερα στο χέρι.

Φαντάζομαι ότι δεν βοήθησα ιδιαίτερα, αλλά εφόσον δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος καλύτερα να μην σε παρασύρω με υποθέσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος the emperor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Σε Δίλημα Σε Σχέση Με Telecaster...
« Απάντηση #18 στις: 21/03/08, 22:53 »
ουτε καν τιθεται θεμα συγκρισης πιστευω....72 deluxe με τα χιλια....
αλλα ας μην τα γειωνουμε ολα...η baja εχει 2 μονους μαγνητες..ενω η 72 2 διπλους..
οποτε η διαφορα στον ηχο θα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη..εξαρταται κ το τι ακριβως θες να παιξεις..
κατα την αποψη μου παντα η 72 ειναι πολυ πιο versatile σαν οργανο...τσεκαρε σε κανα youtube να ακουσεις διαφορες απο ατομα που τις εχουνε κ εχουνε ποσταρει videos

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 18:16
από Gabriel6th
32 Απαντήσεις
11445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
14 Απαντήσεις
6466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 09:32
από vagtanplan
16 Απαντήσεις
4705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 20:25
από groovymood
15 Απαντήσεις
32890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 12:48
από Jezus
4 Απαντήσεις
6081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:52
από denisgiann
2 Απαντήσεις
2197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 14:30
από mefthymiop
2 Απαντήσεις
5461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/17, 19:29
από STEFANOS604
15 Απαντήσεις
5344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/20, 20:56
από saved
1 Απαντήσεις
3077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00