Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μουσικά όργανα και εξοπλισμός

Y- Kαλωδιο

(1/4) > >>

Stel Andre:
Λοιπον βρηκα μερικες παραπανω πληροφοριες για το συγκεκριμενο καλωδιο. Θυμιζω οτι ζητουσα να μαθω αν υπαρχει καλωδιο που να μπορει να εχει 2 ακρες απο τη μια μερια και ενα απο την αλλη ωστε να μπορω να συνδεσω το πιεζο και τα μαγνητικα της κιθαρας μου απο τις 2 εξοδους που εχει αυτη πανω της, και να τα στειλω στην προενισχυση με ενα καρφι στην αλλη ακρη.

Σημερα αγορασα ενα Y καλωδιο στερεο οπως μου ειπε η πωλητρια. Εν τελη δεν εκανε διοτι επαιρνα σημα μονο απο 1 εκ των 2 ακρων της μιας μεριας του καλωδιου. Πιο συγκεκριμενα ειχε στην μια ακρη ενα ασπρο και ενα κοκκινο καρφι, και μονο μαυρο στην αλλη. Ε μονο το λευκο αν θυμαμαι καλα "εδινε" σημα. Το αλλο ηταν "νεκρο". Τα αλλαζα μεταξυ τους (πιεζο με μαγνητικα) και παλι εδινε μονο το λευκο. Το αλλο τπτ. Συνεπως δε μου κανει κατι τετοιο. Συμφωνα με τον φιλο μου θελω κατι σαν και αυτο. 

http://www.shopping.com/xPO-Hosa-Hosa-Stereo-Phone-1-4-Female-to-2-Phone-1-4-

ουσιαστικα ενα mono split se duo , κατι σαν ανταπτορας. Ξερει κανεις που μπορω να βρω στην Ελλαδα και ακομα καλυτερα στην Αθηνα τετοιο καλωδιο ? Ρωταω μηπως εχει κανεις προσωπικη πειρα σε τετοια περιπτωση και ξερει να με βοηθησει καλυτερα. Ευχαριστω

mace:
Για να καταλαβω....η κιθαρα σου εχει δυο ξεχωριστες εξοδους;Μια για piezo και μια pickup?

Stel Andre:
Nαι φιλε mace. Μusicman JP6 ειναι. Δεν ειχα πιο κοντινη φωτο αλλα τσεκαρε στην παρακατω , και δες στην μεσαια κιθαρα τις 2 υποδοχες.

teo_gp:
 Το πρόβλημά σου είναι το ότι τα δύο καλώδια καταλήγουν σε ένα το οποίο είναι στερεοφωνικό. Η προενίσχυσή σου δηλαδή θα είναι σε θέση να ''δει'' το σήμα του ενός μόνο καλωδίου, αφού το jack της είναι μονοφωνικό. Αυτό που θέλεις είναι να βρεις ένα αντίστοιχο Υ καλώδιο το οποίο όμως θα έχει όλα τα βύσματα μονοφωνικά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να βρεις τέτοιο καλώδιο. Αν ήσουν Πάτρα θα σου έφτιαχνα εγώ ένα... Νομίζω ότι και αυτό που σου πρότειναν δεν θα σου κάνει γιατί έχει στερεοφωνική έξοδο στο θηλυκό του,  οπότε μία από τα ίδια.

freemind:
Οποτε θελεις καποιο περιπλοκο καλωδιο καλο ειναι να καταφευγεις σε καποιον που κατασκευαζει καλωδια, ωστε να αποφυγεις τα ευτραπελα που μολις βιωσες ;)
Ρωτα στο στουντιο που προβαρεις ή στο καταστημα ηλεκτρονικων της γειτονιας σου που φτιαχνουν καλωδια. ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View