Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 362572 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #775 στις: 02/02/08, 16:14 »
μηπως ηρθε η ωρα να εξελιχθουμε λιγο σαν ειδος απο το να αναζηταμε την ευκολη λυση? τουλαχιστον μην το κανουμε και επιχειρηση κιολας διαιωνιζοντας την ιδεα της κλικας που τοσο καλα στηθηκε στον μεσαιωνα

φιλε missionary ο Jung μιλαει για την Θρησκεια και τον Θεο και οχι για την εκκλησια!!

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #776 στις: 02/02/08, 18:03 »
και εγω γιαυτα μιλαω για να συνηδητοποιησουμε το καλο δεν πρεπει να χρειαζομαστε τον θεο και οποσδηποτε να μην παιρνει την ιδιοτητα της ανωτερης ιδεολογιας ανεπιδεκτης κριτικης.δεν πιστευω πως ο θεος ειναι μονοδρομος για να ταχει καποιος καλα με τον εαυτο του.δεν χρειαζεται να κανουμε θρησκεια την μυθολογια του εβραικου λαου καποιος που γεννιεται ομως σημερα γεμιζει φοβιες με τον καιρο και αναγκαζεται να πιστεψει.ας κανει οτι θελει αλλα ας αφησουμε τον κοσμο να σκεφτει ελευθερα αν καποιος καταλαβαινε αυτα που διδασκει η θρησκεια θα ηταν αντιμετωπος τηε εκκλησιας
και ανοιχτος στην διαφορετικοτητα πραγμα που δεν βλεπω

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #777 στις: 02/02/08, 19:16 »
και εγω γιαυτα μιλαω για να συνηδητοποιησουμε το καλο δεν πρεπει να χρειαζομαστε τον θεο και οποσδηποτε να μην παιρνει την ιδιοτητα της ανωτερης ιδεολογιας ανεπιδεκτης κριτικης.δεν πιστευω πως ο θεος ειναι μονοδρομος για να ταχει καποιος καλα με τον εαυτο του.δεν χρειαζεται να κανουμε θρησκεια την μυθολογια του εβραικου λαου καποιος που γεννιεται ομως σημερα γεμιζει φοβιες με τον καιρο και αναγκαζεται να πιστεψει.ας κανει οτι θελει αλλα ας αφησουμε τον κοσμο να σκεφτει ελευθερα αν καποιος καταλαβαινε αυτα που διδασκει η θρησκεια θα ηταν αντιμετωπος τηε εκκλησιας
και ανοιχτος στην διαφορετικοτητα πραγμα που δεν βλεπω
αν και δεν ειμαι θρησκος...θα σου πω οτι παλι μπερδευειθς την εκκλησια, ανεξιθρησκεια η θρησκεια την δεχεται η εκκλησια δεν την δεχετε... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #778 στις: 02/02/08, 19:32 »
φιλε missionary ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει σε οποιον Θεο θελει...και οτι μπορει να σημαινει η λεξη Θεος για τον καθενα....απλα εσυ επιλεγεις αν θες να παρεις μια φραση απο την αγια γραφη "αγαπατε αλληλους"
για παραδειγμα ή αν θες να εχεις ως συνθημα σου "η θρησκεια ειναι το οποιο του λαου" (γενικα μιλαω)...
νομιζω πως αυτο ειναι το νοημα του λογου του Jung, που δεν νομιζω να ειναι ενας τυχαιος οσον αφορα την αναλυτικη ψυχολογια...

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #779 στις: 03/02/08, 13:45 »
να σου πω τι γινεται ? πιστευω σε αυτη την φραση ασχετα με το αν πιστευω στον θεο η οχι αλλα νευριαζω με την υποκρισια της εκμεταλευσης της , της συγκαληψης της βρωμας και με οσους τα αποδεχονται τυφλα. αν ο θεος σε κανει καλυτερο ανθρωπο πιστευε αλλα σε πολλους λειτουργει αναποδα και δεν μπορεις να το προβλεψεις αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #780 στις: 05/02/08, 23:21 »
αν ο θεος σε κανει καλυτερο ανθρωπο πιστευε αλλα σε πολλους λειτουργει αναποδα και δεν μπορεις να το προβλεψεις αυτο.

ε τοτε δε πρεπει να φταιει μονο ο Θεος...παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο...κοινωνικοι κυριως

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #781 στις: 06/02/08, 00:12 »
Η εκκλησια δε δεχεται την ανεξηθρησκεια...καλο και αυτο!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #782 στις: 06/02/08, 22:53 »
Η εκκλησια δε δεχεται την ανεξηθρησκεια...καλο και αυτο!
γιατι που ειδες να σε αφηξνουν να αποφασισεις..απο την ημερα που γενιεσαι σε αναγκαζουν να γινεις χριστιανος..σε βαφτιζουν σε αναγκαζουν καθε πρωι να κανεις τον σταυρο σου σου μαθαινουν για την θρησκεια...που ειδες βουληση σε ολα αυτα...παλια δεν επιτρεποταν ουτε αλλος γαμος εκτος του θρησεκυτικου και μην μιλησω για την βαφτιση...που και τωρα διλα διλα καποιοι παιρνουν την πρωτοβουλια αν μην βαφτιζουν τα παιδια τους..μη μιλησω για τις κηδιες που εισαι δαχτυλοδιχτουμενος αν κανεις πολιτικη κηδεια..και φυσικα το τελευταιο παραδειγμα με τον θανατο του αρχιεπισκοπου που μας τον παρουσιαζαν ηγετη μας...δεν ξερω για σενα παντως δικος μου ηγετης δεν ειναι..ουτε του γειτονα μου του ιαχωβα... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #783 στις: 07/02/08, 00:46 »
Παράθεση
Η εκκλησια δε δεχεται την ανεξηθρησκεια...καλο και αυτο!


τοτε γιατι κραζατε οταν θελατε το θρησκευμα στην ταυτοτητα?λεγανε οτι απο αυτο θα μας εκαναν εργαλεια του συστηματος και φακελομενους στους υπολογιστες και μονο γιαυτο αντεδρασαν οχι για τα τοσα αλλα, ειναι αστειο.απλα εβαλαν ολο τον κοσμο να υπερασπιστει τα λεφτα τους με μια υποτιθεμενη επανασταση. σιγουρα ειναι ολοι φαν της ανεξιθρησκειας αλλα ας μην το πολυ διαφιμιζουμε και αν καποιος ξεπεταχτει με αιρετικες ιδεες ,στην πυρα.επισης οποιος δεν ειναι χριστιανος δεν θα ταφει ,ουτε αυτος που δεν παντρευτει οπως πρεπει .τρομερα φιλελευθερη εκκλησια και πανω απο ολλα ανεκτικη στην διαφορετικοτητα ,λες και θαπρεπε να ρωταμε πρωτα για το τι ειναι αποδεκτο.

ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να πληρωνονται οι παππαδες απο το δημοσιο.οποιος αναφερει διαχωρισμο κρατους εκκλησιας τον τρωει η μαρμαγκα και οποιος παει να κανει την παραμικρη κινηση οπως το θρησκευμα στις ταυτοτητες που ειναι ''οιωνος'' για κατι τετοιο ,επισης.φαντασου ποσα οικονομικα προβληματα εχει η χωρα και ποσο ποιο δυσκολα τα κανει η εκκλησια ,που ''φροντιζει για τους φτωχους'' αλλα τους τα παιρνει διπλα επειτα ,που βγηκε η τοτε κυβερνηση να μιλησει για διαχωρισμο.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #784 στις: 07/02/08, 02:06 »
Ενας ενας παρακαλω ;D...Αν δε σου αρεσει που σε βαφτισαν μπορεις να το αρνιεσαι οποτε θες...δεν ειναι χαρτι το οτι εισαι βαφτισμενος...πας και δηλωνεις οτι εισαι και αθεος για να μη σε θαψουν και ολα οκ...και δε σε βαφτισε η εκκλησια, οι γονεις σε βαφτισαν! Σε εκεινη την ηλικια δυσκολα θα απαντησεις ναι Η' οχι και να ρωτησουν, συνεπως πρττουν οπως θελουν αυτοι και μετα εσυ αν θες το αποτιναζεις απο επανω τον χαρακτηρισμο ΧΟ....Για τις ταυτοτητες τωρα...Αν η ταυτοτητα σου λεει Καθολικος Η' Βουδιστης αυτο δεν ειναι ανεξηθρησκεια??? Στην τελικη ας ειναι στην ευχερεια του καθενος να διαλεγει να θελει την αναγραφη Η' οχι...κανω λάθος??? Οσο για την ταφη ειναι συνηθεια χριστιανικη...τι να κανουμε? Τραβα χωσου στην αυλη σου αμα δε θες να εισαι χριστιανος και θες και ταφη...Η' ας γίνουν και πολιτικα νεκροταφεια, οπου θα θαβονται οσοι δηλωνουν αθεοι...Αλλα πειτε μου αυτο? ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ??? Πατε για 10' και φευγετε θα μου πειτε, αλλα αφου δε σας αρεσει ρε παιδια μην πατε καθολου...οχι οτι μας αρεσει!

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #785 στις: 07/02/08, 10:42 »
Επεσες εξω δεν παω ουτε χριστουγεννα ουτε πασχα για τον λογο που λες.

Επισης η ταφη δεν ειναι χριστιανικη συνηθεια εχει ριζες απο πολλα πολλα χρονια πριν τον χριστιανισμο (6.500π.χ) και οπως και ολα τα αλλα την εχει ενταξει στις μεθοδους της

Το τραβα και χωσου στην αυλη σου δεν ειναι τοσο χριστιανικο για καποιον που υποστηριζει τον χριστιανισμο και την διαφορετικοτητα , ειναι στο χερι του ιδιου του ανθρωπου να ταφει οπως θελει  αλλα ακομα και η καυση ειναι κακη γιατι χανονται πολλα φραγκα απο τις ''χριστιανικες κηδειες'' οποτε ακομα και αν καποιος δεν εχει βαφτιστει εχει ελπιδες η μαλλον θα ταφει κανονικα αφου για λιγα λεφτα παραπανω ολοι ριχνουν νερο στο κρασι τους.

Το θρησκευμα δεν ειναι κατι που καθοριζει εναν ανθρωπο και δεν πρεπει ναναι στην ταυτοτητα ,σαν σωστος χριστιανος θαπρεπε να το υποστηριζεις και εσυ και οχι οταν πεφτει σημα να υπογραφουμε.Υπαρχουν πολλοι που κοιτανε με μισο ματι τους μη χριστιανους ακομα και εργοδοτες δυστυχως
θα προτιμουσα η εκκλησια να εκανε μια κινηση για να αναγραφεται η ομαδα αιματος στην ταυτοτητα, λιγο καλο παραπανω θα εκανε.

Προσωπικα δεν με απασχολει κατι τετοιο ουτε εχω αποθημενο να με θαψουν για ναμαι οπως πρεπει αλλα δεν μπορω αυτη την υποκρισια απο ανθρωπους που υποτιθεται οτι εχουν διαβασει και καταλαβει την διαθηκη χρησιμοποιοντας κομματια της οταν μας αρεσει, ε
Παράθεση
..οχι οτι μας αρεσει
.

Το 'οτι μας αρεσει' ειναι η κατεξοχιν θεωρια της εκκλησιας σου.και αν το εχεις απορια ναι εχω διαβασει την διαθηκη και ουτε το ενα δεκατο δεν εχω δει να εφαρμοζεται.
Μετα απο τοσα χρονια "εκχριστιανισμου'' απο την εποχη του κωσταντινου εως σημερα ειναι λογικο να υπαρχουν πολλοι φανατικοι,μεχρι και τους χρυσαυγιτες εχετε μαζι σας τωρα που παροτι ελληνοφιλοι και μεχρι προτυνος 12θειστες ''καταλαβαν'' οτι τους συμφερει ο περισσοτερο χριστιανισμος, αν και περνανε καμια φορα κρισεις παλιας θρησκειας.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/08, 10:56 από missionary »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #786 στις: 07/02/08, 11:57 »
Οπότε βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα.α) Η Εκκλησία πρέπει με το έτσι θέλω ,να κάνει κηδείες σε εκείνους που δεν ανήκουν ,με τη θέλησή τους ,στο ποίμνιό της. ΔΙΑΛΟΓΟΣ: Παππάς:"Υπέρ του κεκοιμημένου Σου δούλου Φανούρη",Νεκρός :"Σκάσε τραγόπαπα δε θέλωωωωωω"(δεν ακούγετε ο καυμένος),Παππάς:"Αιωνία του η μνήμη(τρις),Νεκρός :"Θα φτύσω στους τάφους σας(τίτλος βιβλίου).Ωχ ο δικός μου είναι..."

                   β)Πρέπει να αλλάξει το σύνταγμα που αναφέρει ότι επίσημη θρησκεία του Ελληνικού Κράτους είναι η Ορθόδοξη Χριστιανική (πανεύκολο ,κάνουν κόμμα οι Άθεοι ,βγάζουν 220 βουλευτές και αλλάζουν το Σύνταγμα...).Οπότε ούτε μάθημα Θρησκευτικών ούτε τίποτα.
                   γ) Ανεξιθρησκεία σημαίνει να σεβόμαστε και να προωθούμε όλες τις άλλες Θρησκείες ,συμπεριλαμβανομένης και την αθεία (που δεν είναι Θρησκεία), εκτός της Ορθόδοξης.Αυτούς τους ξέρουμε τι είναι...

Επίσης μπορούμε να τροποποιήσουμε βρισιές,βάζοντας το στερητικό α σε λέξεις ή έννοιες που δεν υπάρχουν (αν και παρουσιάζονται προβλήματα ,για παράδειγμα "γ**ώ τον άθεο μου" που προσβάλλει τον συμπαθή κλάδο των αθέων)

Τέλος ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχουν όλα αυτά με τη πίστη ή όχι στον Θεό; Εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος.Νομίζετε ότι πιστεύω ότι μόνο ο "δικός μου" Θεός υπάρχει ;Δηλαδή όλοι οι Μουσουλμάνοι θα πάνε στη κόλαση;Ή οι Καθολικοί ;Τι νομίζετε επιτέλους ότι είμαστε ; Ηλίθιοι; Άν το πιστεύετε πείτε το. Να ξέρουμε και εμείς και να κουβεντιάζουμε ανάλογα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #787 στις: 07/02/08, 21:17 »
Συγνωμη ρε καμελοτ αλλα τι λες τωρα;..νομιζεις οτι καποιος ο ποοιος δεν τον ενδοιαφερει η εκκλησια και οι θρησκειες θα μπλεχτει με την γραφειοκρατια μονο και μονο επειδη τον βαφτισαν;..αντιθετα αν θελει να βαφτιστει θα πρεπει να κινηθει αναλογα...οσο για τους γονεις μας σου εξηγησα οτι δεν το πραττουν ολοι επειδη αγαπουν την θρησκεια τους...απλα ολοι η κοινωνια θεωρει οτι η βαφτιση ειναι αναγκαια..απο πυ κι ως που...δευτερον ποιος σου ειπε οτι τα νεκροταφεια ανηκουν μονο στους χριστιανους;...μαλιστα τοσο σχετικος με το αθλημα..ξερεις υπαρχουν και ενα μεγαλο μερος σε καθε νεκροταφειο αν οχι μονο στο 3ο το οποιο λεγετε εβραϊκη ταφοι που δεν εχουν παν τους σταυρους...το χωσου στην αυλη σου τι σημαινει;..δεν σε καταλαβαινω..και δεν υπαρχουν μονο οι αθεοι..ειναι τοσες θρησκειες...
Ενας ανθρωπος εχει το δικαιωμα της επιλογης...απο μικρο τον μαθαινουν να ειναι χριστιανος...ανεξιθρησκεια οπως ειπε και ο MACMISISAS  "Ανεξιθρησκεία σημαίνει να σεβόμαστε όλες τις άλλες Θρησκείες", ειδες ποτε το υπουργειο παιδειας και θρησκευματων να σεβαστηκε  καμια αλλη;...αν καποιος δεν θελει να ειναι χριστιανος πρεπει να περιμενει μεχρι την ενηλικιωση του για να διορθωσει αυτο το λαθος...εν για 18 χρνια πρεπει να τρωει στην μαπα τα θρησκευτικα και τους ιερεις...που την ειδες εδω την ανεξιθρησκεια για πες μου που χλευασες κιολας την φραση μου..
@Mac Δεν λεμε αυτο..αν δεν καταλαβαινεις τα λογια μας ζητησε να τα διευκρινησουμε...το να πιστευεις οτι λεμε πως κανεις δεν σεβετε τους αλλους θεους, παρεπιμπτοντος ενας θεος υπαρχει, μεχρι αυτο πυο λεμε εμεις..σεβασμο στα πιστευω αλλων εχει καποια διαφορα...επισης τι σημαινει επισημη θρησκεια;..ποσο ανεξηθρισκο ειναι αυτο; και τελος δεν μιλαμε για προωθηση αλλα για ενημερωση....αφου και ο ιδιος λες οτι "Νομίζετε ότι πιστεύω ότι μόνο ο "δικός μου" Θεός υπάρχει ;"  ναι αυτο νομιζω οτι πσιθετευις με το να λες οτι πρεπει επισημη θρησκεια να υπαρχει στο κρατος...οι υπολοιπες ειναι ανεπισημες ε;...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/08, 21:54 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #788 στις: 07/02/08, 21:40 »
@MACMISIAS


Εγω δεν ειπα οτι εχουν σχεση με την πιστη στον θεο , απλα απαντησα στο πανω απο μενα ποστ γιατι δεν αναφερθηκε στην πιστη αλλα σε θρησκευτικες συνηθειες ,οσο αφορα την αποψη μου σαυτο βρισκεται μερικες απαντησεις απο πανω(ας πιστευει ο καθενας οτι θελει αν τον κανει καλυτερο ανθρωπο) και αναφερθηκα σαυτο στον νεικο αν κανεις ποτε τον κοπο να διαβαζεις τις απαντησεις.Επισης ισως πιστευεις οτι εχουν θεο οι μουσουλμανοι ισως οχι δεν αναφερθηκα σαυτο γιατι καθε θρησκεια κακο κανει ,απλα αναφερω αυτη που ζω περισσοτερο.Αλλα αφου αυτους ''τους ξερετε τι ειναι'' οπως λες δεν νομιζω οτι τους βλεπετε και τοσο ισοτιμα.

Παρερμηνευεις τα παντα και δεν βλεπεις τι γραφω
γ)γιατι απαραιτητα πρεπει να ''προωθουμε'' καποια θρησκεια δεν καταλαβαινω ποτε το ειπα αυτο,απλα να αφηνουμε τον κοσμο να επιλεξει ,δεν υποστηριζω ουτε αυτους τους κακους ουτε εσας τους καλους, μην τα βαζεις ολα σε καλουπια και ομαδες ,ακομα και τους αθεους,για να αποδιδεις ποιο ευκολα χαρακτηρισμους.Απλα προσπαθω ναμαι φιλελευθερος και εσυ θα επρεπε να το υποστηριζεις αυτο σαν χριστιανος

β)Επισημη θρησκεια και ανεξιθρησκεια δεν ειναι λιγο αντιθετα?.Εχεις λαθος αντιληψη για την αθεια οπως ξαναπα δεν ειναι ομαδα οπως χριστιανοι,μουσουλμανοι,ολυμπιακος και δεν εχει κοινο ιδεολογικο υποβαθρο για να αντιπροσοπευει τις αποψεις του λαου στην βουλη οπως επισης και καμια θρησκεια ,οπως ειπες ειναι προσωπικο θεμα και δεν θαπρεπε να υπηρχε καν τετοιο ζητημα στην πολιτικη οι αποψεις περι θεου δεν αρκουν.μπορει να το λες ειρωνικα αλλα ετσι θελω να σου δειξω πως κατι τετοιο δεν πρεπει να εχει σχεση με το συνταγμα

Οσον αφορα την ταφη δεν καταλαβες τι εννοουσα.
1ον ο καθενας θαπρεπε να επιλεγει πως θαθελε να καταληξει ανεξαρτητα θρησκευματος
2ον ακομα και ατομα που η εκκλησια ειχε πει πως δεν θα ταφουν για οποιονδηποτε λογο (ασχετα με το αν καποιος ηθελε να ταφει η οχι αθεος η μη εξαλου λιγοι ειναι αυτοι που ασχολουνται) ριχνει νερο στο κρασι της επειδη η οικογενεια θα σκασει λεφτα και μονο.
και 3ον δεν σημαινει οτι ταφη=χριστιανισμος , ταφοι υπηρχαν και το 6000π.χ ειναι απλα κατι που εκαναν οι ανθρωποι.

Μην εισαι τοσο απολυτος γενικα ακου τους ανθρωπους γυρω να λενε την αποψη τους και συζητησε δεν χρειαζεται να παρερμηνευεις και να το παιρνεις προσωπικα εξαλλου αφου δεν σε ενοχλει κατι αμεσα μην του δινεις σημασια οπως υποστηριζεις παντου.Εγω απλα απανταω στους αποπανω σε ολα δεν αρπαζομαι απο κατι

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #789 στις: 08/02/08, 13:56 »
Παιδιά το ζήτημα της επίσημης θρησκείας δεν είναι ζήτημα προτίμησης,είναι ζήτημα συνταγματικό.Είναι στο Σύνταγμα της Ελλάδος.Οπότε η γνώμη μας για το αν αυτό είναι σωστό είναι κάτι διαφορετικό.Αν δεν μας αρέσει αυτό,μόνο μέσα από πολιτικές διεργασίες αλλάζει. Με Συνταγματική Αναθεώρηση που θέλει τα 3/5 της πλειοψηφίας της Βουλής.Από κει και πέρα για το ζήτημα της κηδείας ,ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει "πολιτική κηδεία",χωρίς λειτουργία και παππάδες .Ή να ταφεί με το τυπικό της θρησκείας του.Φυσικά και η ταφή δεν είναι μόνο χριστιανικό τυπικό.
Τέλος για να ξεκαθαρίσω και κάτι .Φυσικά και πιστεύω ότι ο Θεός είναι μόνο ένας.Οι θρησκείες και τα δόγματα ,είναι απλά οι διαφορετικοί τρόποι "προσέγγισης" του. Αυτό το έχω καταλάβει χρόνια τώρα και απλά έχω κάνει την επιλογή του δρόμου μου.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #790 στις: 08/02/08, 14:22 »
Αυτο σου λεω οτι δεν θαπρεπε να υπαρχει στο συνταγμα κατι που εξηπυρετει ποιο πολυ μια μεριδα ανθρωπων που πληρωνονται κιολας.Εξαλλου ακομα και το συνταγμα πρεπει να το κριτικαρουμε καμια φορα δεν σημαινει οτι ολα ειναι σωστα η εστω για ολους.Οσο για τον θεο δικαιμα του καθενος απλα μην καταπαταμε τις ελευθεριες κανενος στο ονομα οποιουδηποτε θεου.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #791 στις: 08/02/08, 16:40 »
φιλε missionary το τι θα επρεπε και τι δε θα επρεπε δεν θα το κρινεις εσυ...ειναι στο συνταγμα της Ελλαδος.
ανεξηθρηκεια υπαρχει....εδω και πολλους αιωνες στην Ελλαδα....
αλλα νομιζω το θεμα μας ειναι "Αν πιστευουμε στον Θεο" και οχι αν πρεπει η εκκλησια να σχετιζεται με το κρατος...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #792 στις: 08/02/08, 19:30 »
φιλε missionary το τι θα επρεπε και τι δε θα επρεπε δεν θα το κρινεις εσυ...ειναι στο συνταγμα της Ελλαδος.
ανεξηθρηκεια υπαρχει....εδω και πολλους αιωνες στην Ελλαδα....
αλλα νομιζω το θεμα μας ειναι "Αν πιστευουμε στον Θεο" και οχι αν πρεπει η εκκλησια να σχετιζεται με το κρατος...
Συγνωμη ρε παιδι αλλα εχεις βαλθει να μας ξεκανεις;..ή απλα αδιαφορεις για τους παντες και απλα σε ενδοιαφερει ο missionary και απαντας επιλεκτηκα μονο σε εκεινον..σε αυτο το ποστ εχω απαντησει ηδη βλεπε #778 και #789... :(
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #793 στις: 09/02/08, 01:07 »
καλως η κακως το θεμα μας εκει πηγε εδω και πολλα ποστ
Παράθεση
το τι θα επρεπε και τι δε θα επρεπε δεν θα το κρινεις εσυ...
το τι θαπρεπε και τι δεν θαπρεπε θα το κρινω και εγω και οι φιλοι μου και εσυ θα επρεπε κανονικα γιατι την δικια μας ζωη καθοριζει και θεωρητικα εξηπυρετει την δημοκρατια δηλαδη τον λαο(οσο υπαρχει και ανεξιθρησκεια πρακτικα) και καθοριζει τις δικες μας ζωες μην τα παιρνουμε ολα δεδομενα.δεν θα ξαναμιλησω για τα ιδια απλα διαβασε λιγο τα ποστ.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #794 στις: 09/02/08, 13:12 »
Οσο για την ταφη ειναι συνηθεια χριστιανικη...τι να κανουμε? Τραβα χωσου στην αυλη σου αμα δε θες να εισαι χριστιανος και θες και ταφη...Η' ας γίνουν και πολιτικα νεκροταφεια, οπου θα θαβονται οσοι δηλωνουν αθεοι...Αλλα πειτε μου αυτο? ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ??? Πατε για 10' και φευγετε θα μου πειτε, αλλα αφου δε σας αρεσει ρε παιδια μην πατε καθολου...οχι οτι μας αρεσει!
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ τι ακουω βραδιατικα χχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ε ρε ο κοσμος εχει ξεφυγει εντελως!!!!! ακου εκει η ταφη ειναι συνηθεια χριστιανικη! Πωπω ποση ελειψη απο στοιχειωδη γνωση ιστοριας εχει ο κοσμος.

Υπόψιν φίλε καμελοτ ότι σε όλες τις άλλες χωρες το βασικό μέσο εε ''διάλυσης της ύλης'' είναι η αποτέφρωση!Στη Γερμανία ας πούμε μόλις πας σε βγάζουν και χαρτί για κάψιμο...Μόνο οι πολλοί πλούσιοι μπορούν να ταφούν.Οπότε δεν έχει σχεση ποσο καλος χριστιανός είσαι αλλά πόσα λεφτα εχεις να δωσεις στο νεκροθάφτη...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/08, 13:19 από Mίκα -Ireth Elendil »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #795 στις: 09/02/08, 13:16 »
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ τι ακουω βραδιατικα χχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ε ρε ο κοσμος εχει ξεφυγει εντελως!!!!! ακου εκει η ταφη ειναι συνηθεια χριστιανικη! Πωπω ποση ελειψη απο στοιχειωδη γνωση ιστοριας εχει ο κοσμος.
Eνω η ευγένεια είναι κάτι το οποίο μας περισσεύει απο ότι βλέπω... ::) ::)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #796 στις: 09/02/08, 13:38 »
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ τι ακουω βραδιατικα χχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ε ρε ο κοσμος εχει ξεφυγει εντελως!!!!! ακου εκει η ταφη ειναι συνηθεια χριστιανικη! Πωπω ποση ελειψη απο στοιχειωδη γνωση ιστοριας εχει ο κοσμος.
Eνω η ευγένεια είναι κάτι το οποίο μας περισσεύει απο ότι βλέπω... ::) ::)
Συγνωμη αλλα δεν αντεξα.

Τεσπα οκ λαθος μου το ποστ που γελασα ετσι. Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις να πω καποια πολυ λιγα πραγματα. Ταφες γινονται απο τους προϊστορικους χρονους. Ευρηματα ταφων υπαρχουν ακομα και απο την νεολοθικη εποχη οπου το αποδεικνυουν. Συνεπως ειναι ατοπο να λεμε οτι η ταφη ειναι χριστιανικη συνηθεια. Η ταφη ειναι μια πραξη που οπως και αρκετα αλλα εθιμα πηρε ο χριστιανισμος απο πολυ παλαιοτερες θρησκειες/παραδοσεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #797 στις: 09/02/08, 13:39 »
Και επιπλεον, η ταφη στο χωμα συμβολιζει την πορεια του ανθρωπου στη χριστιανικη νοοτροπια.
Απο το χωμα δημιουργηθηκε ( κατα τη Γεννεση ) και στο χωμα καταληγει το σαρκιο/σωμα του ( για να ξαναγινει χωμα ).

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #798 στις: 09/02/08, 18:09 »
Υποθέτω οτι ο george_kamelot εννοούσε ότι η χριστιανική θρησκεία έχει υιοθετήσει από την αρχή της δημιουργίας της την ταφή.
Τόσο απλά.

Αλλά όπως και να το εννοούσε, δεν χρειάζονται γέλωτες.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #799 στις: 09/02/08, 18:19 »
Υποθέτω οτι ο george_kamelot εννοούσε ότι η χριστιανική θρησκεία έχει υιοθετήσει από την αρχή της δημιουργίας της την ταφή.
Τόσο απλά.

Αλλά όπως και να το εννοούσε, δεν χρειάζονται γέλωτες.

Μα ειναι και πολυ λογικο, δνε το ειπε ομως με καθολου κοσμιο τροπο ουτε το στηριξε. Προσωπικα ζητησα συγνωμη. Αλλα το τι εννοουσε μπορει να το πει, ετσι ομως οπως το εθεσε δεν με βοηθαει να συμπερανω αυτο που εσυ υποθετεις οτι εννοουσε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)