Αποστολέας Θέμα: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...  (Αναγνώστηκε 3643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Αφορμή η επικοινωνία μου με έναν d.j στο myspace.Αφού μπήκε στο profil μου ( www.myspace.com/meresmakis ) και άκουσε τα τραγούδια του συγκροτήματος μου(και τον ευχαρίστησα βέβαια που έκανε τον κόπο),μου έδωσε κάποιες"συμβουλές".Μου είπε ότι "καλά είναι τα τραγούδια" αλλά θα έπρεπε να έχουνε πιο pop ύφος ,ούτως ώστε να έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες για αναγνωρισιμότητα και κατ'επέκταση να μπορούμε να "παιχτούμε",είτε στο ραδιόφωνο,είτε σε κάποιο club.Καταλαβαίνω βέβαια τον άνθρωπο,ο οποίος έχει μια επαγγελματική και καθαρά ,"ρεαλιστική" σχέση με το αντικείμενο,αλλά υπάρχει και κάτι που δεν καταλαβαίνω και που αισθάνομαι ,ότι χάνετε η ουσία σιγά-σιγά...Από πότε οι πρωταγωνιστές της μουσικής ,σταματήσανε να είναι οι καλλιτέχνες και οι δημιουργοί και γίνανε οι d.j και οι παραγωγοί ραδιοφώνου;Πως είναι δυνατόν,όχι να επιλέγουνε το τι θα παίξουνε(αναφαίρετο δικαίωμα),αλλά να επιβάλλουνε το ύφος και το στυλ;Ποιός λέει ότι η pop,το σκυλάδικο το hip hop που τώρα προωθείτε επίσης με τρέλλα(δες mad),ta buddhoethnic, ή το έντεχνο 5-6 ονομάτων είναι must και αποκλείονται η rock,το heavy metal,η jazz,τα blues ,τα ρεμπέτικα,το δημοτικό και ένα σωρό άλλα είδη;Πως είναι δυνατόν να μην εξοργιζόμαστε με αυτή τη κατάσταση;Όλοι αυτοί που κανονικά θα έπρεπε να ζούνε από τη μουσική των καλλιτεχνών,έχουνε γίνει τα αφεντικά τους,που τους λένε τι θα γράψουνε,τι θα παίξουνε ,τι ήχο θα χρησιμοποιήσουνε.Και τελικά πια μπορεί να είναι η δική μας αντίσταση;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/08, 14:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #1 στις: 19/07/08, 14:50 »
Φιλε Μακη η μονη αντισταση που βλεπω εγω ειναι να συνεχισει ο καθενας μας να εκφραζεται και να δημιουργει το ειδος που του αρεσει, οχι για τα λ7 οχι για να ακουστει και οχι για να αρεσει στους αλλους, αλλα επειδη το αγαπαει και επειδη τον εκφραζει...


Α, και ποιο εντεχνο????
Εδω δωσανε βραβειο εντεχνου καλλιτεχνη στον Χαρζηγιαννη .......

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #2 στις: 19/07/08, 14:59 »
Γι'αυτό τους γράφουμε και συνεχίζουμε τα δικά μας ακάθεκτοι. Ας συνεχίσουν να ακούν το εμπορικό Pop τους, οι υπόλοιποι εκεί που μας εκφράζει, κι άσ'τους να λένε.

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #3 στις: 19/07/08, 15:31 »
η απαντηση ειναι πολυ απλη.πολυ απλα... ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ κι αφου δεν αντιδρασαμε, καλα να παθουμε, θα φαμε τη χατζηγιαννα στη μαπα.

κατσε να μην υπηρχε καρτελ στο ραδιοφωνο και στη τηλεοραση και θα σου 'λεγα εγω αν ακουγωντουσαν αυτες οι πιπ*ς.

κι αφου φτασαμε ν 'ακουγονται τραγουδια οπως αυτη η πιπ@ που λεει - "οχι δεν υπαρχει συγνωμη-δεν υπαρχει κραυγη"( μια πιπ@ και μιση) για ποια μουσικη μιλαμε?










« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/08, 15:45 από Magus »

Αποσυνδεδεμένος ozigiorgos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • hi5
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #4 στις: 19/07/08, 16:12 »
Φιλε μου μπραβο που θηγης το θεμα ... δν ξερω αν υπαρχει καποιος σταθμος που να παιζει οτι ζητησεις... ολοι σου πλασαρουν καπια συγκεκριμενα ειδη μουσικης...αυτος που το ξεκινησε για εμενα προσωπικα ειναι το mad...  αυτο θα αλλαζε αν υπηρχε Mtv εδω στην ελλαδα... στο Mtv παιζουν τα παντα... θυμαμαι παλια ειχε μια εκπομπη ο Ποληχρονίου στο seven... εκει επαιζαν παπαδες... ειχε συνομιλιες με τους τηλεθεατες και εβαζε οπιο κομματι του ζητουσαν... πλεον αυτο δεν υπαρχει...το  να ζητησης καποιο κομματι ασχετο με αυτα που παιζουν δν υπαρχει... ολοι βαζουν μια playlist και τελος... το μονο που μπορουμαι να κανουμε ειναι να συνεχισουμε να δημιουργουμαι... να κανουμε αυτο που μας εκφραζει και μας ικανοποιει και στο τελοσ πιστευω πως θα ανταμιφτουμαι

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #5 στις: 19/07/08, 18:17 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:12 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Jazza

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Jazza SLam - Big Bourbon Blues Band
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #6 στις: 20/07/08, 12:06 »
ΟΚ Παίδες!!
Τα πράγματα είναι και έτσι και αλλιώς ! Ή μάλλον πολλή αλλιώς κάπου έξω από την Ελλάδα (ακόμη και σε κράτη  που τα υποτιμάμε λόγο της Ελληνικής καταγωγής μας!!) . Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτό που διαμορφώθηκε  στον 20ο αιώνα και ονομάζεται BLUES , ROCK, HEAVY, JAZZ κτλ ήταν παράγωγο της σύμπραξης μουσικών , Dj  και παραγωγών (είδος που ποτέ δυστυχώς δεν ευδοκίμησε στην Ελλάδα –ποιος έχει ακούσει  τραγούδι ή μουσικό  θέμα από έλληνες που να είναι πλήρη  εικόνα μουσικής και ηχητικής πρότασης , γενικά αντιγράφουν  ,μαϊμουδίζουν και κατακρεουργούν την Ελληνική γλώσσα  σαν τον Προκρούστη για να την προσαρμόσουν στη μελωδική γραμμή , και άλλες  άπειρες γελοιότητες!!).  Άνθρωποι σαν τον  Μόντεκιου ή τον Νόρμαν Γουιτφιλντ ή τον Μακ Λαρεν  όχι μόνο  ως  Dj  και παραγωγοί έδωσαν στον κόσμο  να κοινωνήσει  την μουσική  που τότε  δημιουργούταν αλλά πραγματικά διαμόρφωσαν και το τελικό στιλ  πολλών ειδών!! Και για να μην ξεχνιόμαστε  ποτέ οι εταιρίες δεν ήταν φιλανθρωπικά ιδρύματα πάντα ήθελαν να βγάζουν  χρήματα και μάλιστα υπερβολικά πολλά!!  Η διαφορά  ήταν βέβαια ότι οι ιδιοκτήτες είχαν και μουσικό όραμα  που μέσα από τον ανταγωνισμό πρόεκυψαν  και προκύπτουν όλα αυτά που σήμερα ξέρουμε ή μαθαίνουμε! Ας σκεφτούμε όμως ότι παντού τα πρότυπα,  ακόμη και τα ροκ ή άλλα επαναστατικά πρότυπα , αμφισβητούνται και μέσα από αυτή την αμφισβήτηση  προκύπτουν νέα μουσικά είδη και τάσεις . Μόνο στην Ελλάδα  λόγο μηδαμινής ανάλογης παράγωγης  και έκφρασης  θεοποιήθηκαν σε τέτοιο βαθμό  ώστε να μετατραπεί  ο τόπος σε νεκροταφείο αραχτής συναυλιακών δεινόσαυρων  με τιμές εισιτηρίων που ούτε στην νεότατους  δεν είχαν εισπράξει!! Η ροκ κτλ  δεν είναι μουσειακά είδη αλλά ζωντανοί οργανισμοί  που εξελίσσονται μέχρι  την στιγμή που υπάρχει ανάγκη για ανάλογη έκφραση μετά συνεχίζουν και υπάρχουν όπως τα μεταχειρισμένα της Γερμανίας σε χώρες του τρίτου κόσμου με αμφιβόλου ποιότητας ανακατασκευές!
Γι αυτό ίσως θα έπρεπε να δεις θετικά τις παρατηρήσεις  του γνωστού σου  Dj γιατί ίσως προκύψει και κάποια  νέα όμορφη πρόταση  με δροσιά και όχι κατ' αναγκη  ασχήμια! Πειραματίσου δεν είναι κακό , και αν βγάλεις  χρήματα πάλι στη μουσική θα τα δώσεις για καλύτερα μηχανήματα. Α! Και για την POP που είπες όλα τα είδη κάποτε είναι  POPular  σε κάποιες  μικρές ή μεγάλες ομάδες !
Ευχαριστώ για την υπομονή!
Jazza Slam

PS : http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=192529238

 ;) 8)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #7 στις: 20/07/08, 13:55 »
Υπάρχει σίγουρα το popular.Επίσης υπάρχουνε και τα αναμασήματα.Και σαφώς πάντοτε υπήρχανε οι "γραμμές" από εταιρείες και από τη μουσική βιομηχανία γενικά.Ξέρεις όμως τι δεν αντέχω;Το ότι η μουσική έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα.Έχει καταντήσει απλά το soundtrack του μπεκρουλιάσματος,του "πεσίματος" για το οποιοδήποτε one night stand και γενικά του χαιδέματος των αυτιών ,όλων αυτών των δύσμοιρων εργαζομένων,που τους δίνετε η άδεια το Σαββατόβραδο,να εκτονώσουνε όλο το "γ**ήσι" που τους προσφέρετε απλόχερα όλη τη βδομάδα,σε ένα περιβάλλον κιτς "γκλαμουριάς" "προστατευμένο" από "νονούς" της νύχτας και φυσικά με την ασφάλεια της κοινωνικής αποδοχής("Πήγα και τα'πια στον τάδε,πρώτο τραπέζι πίστα","Σώπα ρε μαλ**α,γ**ώ")Αυτό λοιπόν το soundtrack,έχει κάθε φορά ορισμένα ηχητικά και στιχουργικά χαρακτηριστικά.Όπως για παράδειγμα τα γουέστερν είχανε χαρακτηριστεί από μουσικές σαν του Έννιο Μορικόνε,έτσι και το σημερινό soundtrack του εργαζόμενου Έλληνα ή του εκκολαπτόμενου εργαζομένου(δες φοιτητές,μαθητές),χαρακτηρίζετε πλέον από Νίνους,Ρέμους,Ονιράμους και Οτεγιάννους(πολύ λατινικό έπεσε ξαφνικά...)Οπότε τι να μου πει ο d.j που δεν ξέρω ήδη.Αυτή η ταινία φίλε μου είναι για τα μπάζα.Δεν προσφέρει τίποτα και σε κανέναν,το μόνο που καταφέρνει είναι να αποκοιμίζει,να κάνει το μυαλό γιαούρτι και να αυξάνει τα χρεωστικό υπόλοιπο στη πιστωτική σου κάρτα.Οποιαδήποτε λοιπόν φωνή που αντιστέκετε σε αυτή την κατάσταση,είναι εκ των προτέρων,αποδιοπομπαία.Υπάρχουν τρόποι να κάνεις χιτάκια.Να μου λείπουν.Και κάτι τελευταίο.Τα μεγάλα ονόματα Ελλήνων συνθετών τις δεκαετίες 60,70,80 ήταν ο Χατζηδάκης,ο Θεοδωράκης,ο Ξαρχάκος,ο Πλέσσας,ο Χατζηνάσιος,ο Σπανός,ο Τόκας.Τα μεγάλα ονόματα συνθετών του 90 και του 2000 είναι ο Φοίβος και ο Καρβέλας.Αυτό τα λέει όλα. :P.Και κάτι τελευταίο για τους mainstream d.j.Παιδιά βάλτε τα δισκάκια σας,και αει παρατήστε μας ήσυχους.
Υ.Γ Θα μπορούσα να βάλω θέμα,πείτε μου το τελευταίο κλασσικό,διαχρονικό τραγούδι στην Ελληνική και ξένη μουσική.Θα έπρεπε να πάτε τουλάχιστον 15 χρόνια πίσω.Άιντε καλημέρα...Και Jazza βασικά ξέρω ότι δεν διαφωνείς και εγώ πιο πολύ γενική τοποθέτηση έκανα ,παρά απάντησα σε σένα φίλε.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/08, 14:09 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #8 στις: 29/07/08, 14:17 »
Αν έχω καταλάβει σωστά, το θέμα που θίγεις είναι κατά πόσο η παραγωγοί ραδιοφώνου και οι djs με τις επιλογές τους , καθοδηγούν το κοινό και του "επιβάλλουν" τι θα ακούσει. ΣΥΜΦΩΝΩ !!!! ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ !!!!

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι αυτό συνέβαινε πάντα. Από τότε που το Rock 'n' Roll ήταν της "μόδας", εκεί πίσω στα 50's και στα 60's. Το θέμα είναι λοιπόν τι συμφέροντα μπορεί να εξυπηρετούν όλοι αυτοί και για την ακρίβεια πόσο "πουλάνε" οτιδήποτε απλά αναπαράγουν. Όλοι καταλαβαίνουμε τι θέλω να πω ακριβώς.


Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Κομπάρσοι στο δικό μας έργο...
« Απάντηση #9 στις: 29/07/08, 14:29 »
Πάντα συνέβαινε,αλλά τότε είχες και κάποιες πιθανότητες να ακουστείς.Τώρα σχεδόν απαγορεύεται.Μόνο το internet μας έμεινε...Εγώ είμαι ο πιο άχρηστος συνθέτης.Αν όμως ο Θεοδωράκης έβγαινε σήμερα,δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του.Τέλος πάντων,επιμένω.Ο d.j, ο παραγωγός ραδιοφώνου ή ο παραγωγός τηλεοπτικής εκπομπής,που επιβάλλει επί πληρωμή κάποιους καλλιτέχνες και κάποια στυλ,είναι μια πόρνη της τέχνης.Και ξέρω ότι εγώ τώρα φτύνω κι αυτοί λένε ψιχαλίζει...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
5 Απαντήσεις
2829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/05, 23:22
από porky
9 Απαντήσεις
4079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 15:22
από Μαρμελακι
8 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/10, 15:58
από blackmorefan
8 Απαντήσεις
2983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 00:35
από elian
1 Απαντήσεις
1738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 18:34
από thanos713
8 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/12, 19:01
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/13, 12:53
από panicX
7 Απαντήσεις
3443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/14, 00:42
από Κώστας Σο.
5 Απαντήσεις
2671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/14, 22:43
από Lo.Lee.Ta