Αποστολέας Θέμα: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"  (Αναγνώστηκε 23710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #25 στις: 08/07/08, 14:56 »
Είναι απλά τα πράγματα.

Επιλέξατε να προβληθείτε, και ζητήσατε κριτική. Σας ήρθαν και καλές και κακές κριτικές. Λογικότατο. Ο Γιάννης αυτό που έκανε είναι να γενικοποιήσει το θέμα, απλά μίλησε ανοιχτά και όχι υποκριτικά. Από μένα αυτό είναι σεβαστό.

Πέραν αυτού, "κριτική" είναι το αποτέλεσμα του γούστου του καθενός. Όπως πολύ απλά ειπώθηκε, είτε μας αρέσει, είτε δεν μας αρέσει κάτι.

Έπειτα, το ελληνικό rock, πάντα αντικειμενικά μιλώντας, πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι όντως σε μια φθίνουσα κατάσταση. Σαφέστατα υπάρχουν πολλά ελληνικά rock συγκροτήματα, αλλά δεν είναι πια και το hype της εποχής, τα 90's έχουν προ πολλού περάσει. Σίγουρα αρέσει σε πολλούς, και άκρως σεβαστό, αλλά δεν σημαίνει ότι αν του αλλουνού δεν του αρέσει δεν θα το πεί. Απλά όπως και να το κάνουμε, το να λέμε ότι το ελληνικό rock συνεχίζει κι ανεβαίνει, είναι σαν να λέμε πως έρχεται ξανά το glam metal και όλοι παίζουν glam. Υπάρχουν άπειρες μπάντες που το κάνουν, κι άλλοι τόσοι που τους υποστηρίζουν, αλλά και άλλοι τόσο επίσης που δεν τους γουστάρουν (καθαρά ως παράδειγμα τέθηκε το συγκεκριμένο είδος, μπορούσα κάλλιστα να αναφέρω και 80's thrash).

Τώρα, όσον αφορά τη συζήτηση περί ικανοτήτων. Ναί, εν μέρει ισχύει. Φωνητικά και παικτικά το ελληνικό rock όπως και να το κάνουμε δεν χρειάζεται τις παικτικές ικανότητες τις οποίες απαιτούν άλλη είδη (progressive), αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όσοι παίζουν σε τέτοιες μπάντες είναι άμπαλοι. Αντιθέτως έχω δεί πολύ καλούς παίκτες σε τέτοιες μπάντες, και συγκεκριμένα κι ο Σίμος είναι πολύ καλός κιθαρίστας. ΑΛΛΑ, υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλοί, που εκμεταλλευόμενοι τις χαμηλές παικτικές απαιτήσεις του είδους κάνουν τέτοιες μπάντες, κι έτσι διαιωνίζεται η εντύπωση πως όλοι οι ελληνες rockers (sic) είναι άμπαλοι. Και φυσικά αυτό ισχύει και στα φωνητικά. Δεν νομίζω πως θ'ακουγόταν καλά ένας power τραγουδιστής να βαράει κορώνες σε μια ελληνική rock μπάντα - και τ'αντίθετο φυσικά.

Τέλος, να ξεκαθαρίσουμε λιγάκι πως όπως κάθε είδος μουσικής είναι σεβαστό (όπως και οι μουσικοί καθ'αυτοί που απαρτίζουν το σύνολό του), έτσι πρέπει να'ναι σεβαστή και κάθε "κριτική", εφόσον ζητείται. Για άλλη μια φορά, οι κριτικές που θα πάρετε από δώ, απ'το myspace και τα λοιπά αποτελούν γνώμες ακροατών διαφόρων ειδών, άρα και είναι λογικό να μην είναι άκρως αντικειμενικές πάντα.


Και μια ακόμα σημείωση για να τελειώσω εγώ με τη φλυαρία μου. Restless oblivion forever.  ;D

Φιλικά όλα και χαλλλαράααα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #26 στις: 08/07/08, 14:58 »
Νομίζω πως εδώ τιμούνται τα αστέρια και όχι οι απόψεις γιατί ολη αυτή την ώρα την αποψή μου λέω και εγώ και ο Noiz..απ'την άλλη θεωρώ άνιση την μάχη γιατί τυχαίνει να μην έχω συμμάχους μέσα σ'αυτο το είδος <<γκέτου>> αστεριών..Πάω πάσο και απομακρύνομαι..Δυστυχώς έχασα ας κρίνουν οι αναγνώστες - εγώ έκφρασα τα πιστεύω μου..ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΟΤΕ..!!

metz... δεν προσπαθείς... σε παρακαλώ προσπάθησε να κρατηθείς στην πραγματικότητα... ποια αστέρια και κολοκύθια τούμπανα μου τσαμπουνάς?...
Εγώ πλέον γράφω σπάνια εδω μέσα. Ζήτημα αν με θυμούνται 2-3. Σε παρακαλώ προσπάθησε στο ξαναλέω...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #27 στις: 08/07/08, 15:11 »
...ειρηνη... παιδια...χαμενος χρονος ολο αυτο....δεν εχει νοημα...Ομορφη ειναι η κριτικη και ας ειναι και κακη αλλα καλο ειναι ν μην γινεται με επιθετικο πνευμα...

Να στε ολοι καλα...


http://www.musicwave.gr/aggeloitisnixtas/
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/08, 15:29 από GeorgeLynch »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #28 στις: 08/07/08, 15:30 »
Restless oblivion forever...ρε G o t h i c...ειπες μεγαλη κουβεντα ρε φιλε...εκτος απο κατατονια τωρα κ αναθεμα...μ αρεσεις...
οσον αφορα τα αστερια...επειδη κ εγω +φωνησα με τον #Γιάννης# [nOiz] απλα να σου πω πως δεν το ξερω το παιδι,πρωτη φορα μαλλον μιλαμε κ πως απλα ετυχε να +φωνω με αυτα που λεει..αν αυριο ποσταρει κατι με το οποιο διαφωνω να εισαι σιγουρος πως θα το κανω ασχετα με τα αστερια...
τωρα τι πιστευω εγω...μαλλον περιμενες πιο θετικες κριτικες κ απλα σε χαλασε...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #29 στις: 08/07/08, 18:18 »
Δε χρειάζεται να έχεις σπουδάσει μουσική ή ο,τιδήποτε άλλο για κρίνεις ένα κομμάτι.
Πέρα από το γούστο μερικά πράγματα καταλαβαίνεις αν είναι τεχνικά για παράδειγμα ή απλώς μια φασολάδα.

Εχμ... δεν είναι ακριβώς έτσι...
Π.χ.: Ποιος μπορεί να γίνει κριτικός jazz χωρίς να την έχει μελετήσει; Ποιος μπορεί να κρίνει αν ένας αυτοσχεδιασμός free jazz είναι καλός ή είναι σκόρπιες νότες χωρίς συνοχή;
Π.χ.2: Ένα τραγούδι garage punk με 2-3 ακόρντα και μάλιστα χωρίς τρίτες (power chords), είναι εξ ορισμού άθλιο; (βλέπε Ramones)
Π.χ.3: Ένα σκυλάδικο τραγούδι που μπορεί να έχει μια άρτια και τεχνική σύνθεση/εκτέλεση από τους οργανοπαίκτες, τι θεωρείται;

Αν όμως τελικά όλα είναι θέμα "αυτιού" του καθενός, γενικά κι αόριστα χωρίς να εξετάζουμε μουσικό υπόβαθρο, δεν έχει νόημα να συνεχίζεται αυτή η συζήτηση. Ο καθένας με τα γούστα του, και με όποιο στυλ μουσικής θέλει.

Νομίζω πως εδώ τιμούνται τα αστέρια και όχι οι απόψεις

Εντελώς άκυρο αυτό. Τα αστεράκια χαρακτηρίζουν το πόσα μηνύματα έχει γράψει το μέλους, όχι την ποιότητά τους, ούτε την προσωπικότητα του μέλους, ούτε την ιδιότητά του (εκτός από τα αστεράκια των διαχειριστών/συντονιστών που έχουν άλλο χρώμα)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #30 στις: 08/07/08, 18:40 »
Δε χρειάζεται να έχεις σπουδάσει μουσική ή ο,τιδήποτε άλλο για κρίνεις ένα κομμάτι.
Πέρα από το γούστο μερικά πράγματα καταλαβαίνεις αν είναι τεχνικά για παράδειγμα ή απλώς μια φασολάδα.

Εχμ... δεν είναι ακριβώς έτσι...
Π.χ.: Ποιος μπορεί να γίνει κριτικός jazz χωρίς να την έχει μελετήσει; Ποιος μπορεί να κρίνει αν ένας αυτοσχεδιασμός free jazz είναι καλός ή είναι σκόρπιες νότες χωρίς συνοχή;
Π.χ.2: Ένα τραγούδι garage punk με 2-3 ακόρντα και μάλιστα χωρίς τρίτες (power chords), είναι εξ ορισμού άθλιο; (βλέπε Ramones)
Π.χ.3: Ένα σκυλάδικο τραγούδι που μπορεί να έχει μια άρτια και τεχνική σύνθεση/εκτέλεση από τους οργανοπαίκτες, τι θεωρείται;

Αν όμως τελικά όλα είναι θέμα "αυτιού" του καθενός, γενικά κι αόριστα χωρίς να εξετάζουμε μουσικό υπόβαθρο, δεν έχει νόημα να συνεχίζεται αυτή η συζήτηση. Ο καθένας με τα γούστα του, και με όποιο στυλ μουσικής θέλει.


Πάνω σε αυτό πήγα να γράψω πρίν.Κατα τη γνώμη μου οι επίδοξοι κριτές χωρίζονται σε 3 είδη:

-Αυτούς που ακούνε κάτι και εκφράζουν την άποψη αν τους αρέσει, καθαρά πάνω στο γούστο τους.
-Αυτούς που έχουν ακούσει άπειρα κιλά μουσική, και ασυναίσθητα κάνουν σύγκριση με άλλα ακούσματα, και λειτουργούν με βάση τον ήχο που βγάζει μια μπάντα συγκριτικά με τη βιβλιοθήκη μουσικής που έχουν.
-Αυτούς που έχουν σπουδάσει μουσική, και κοιτάνε τεχνικές λεπτομέρειες και αρμονίες του κομματιού.

Ο τρόπος που θα επιλέξει ο καθένας μας να κρίνει είναι ζήτημα του ατόμου, και δεν περιορίζεται απαραίτητα σε έναν απο τους 3 τρόπους. Παρόλα αυτά, το κάθε απο τα παραπάνω είδη κρίσεως, εξυπηρετεί ένα δικό του σκοπό, και συνήθως, ένα κομμάτι απαιτεί θετικές κριτικές και στα 3 για να πετύχει.Συνήθως.Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα, αλλα το κεντρικό νόημα όλων των παραπάνω είναι να καταλάβουμε ο κάθε κριτής έχει το δικό του ρόλο στη διαμόρφωση της ολικής εντύπωσης.


εγώ έκφρασα τα πιστεύω μου..ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΟΤΕ..!!
Θα διαφωνούσες αν έλεγα οτι μπορεί να μην έχει πεθάνει αλλα βρίσκεται στη κατάψυξη? Και οτι το σύνολο των μπαντών αυτόυ του είδους, αν συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς, δεν θα μπορέσει να πληρώνει το ρεύμα για τη κατάψυξη?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #31 στις: 08/07/08, 21:58 »
 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)

.....καταρχην κατα τη γνωμη μου , τσαμπα ψαχνεστε κι αναλωνεστε μεσα σε ενα φορουμ για κατι τοοοοοσο υποκειμενικο......

...τοσες συζητησεις, τοσοι καυγαδες και φτου παλι απο την αρχη.....

1. Η μια πλευρα που μας εχει πρηξει τα ουμπαλα σε οποιοδηποτε τοπικ υπαρχει η φραση "ελληνικο ροκ" οτι και καλα ειναι για τα μπαζα κι οτι ειναι απομιμηση το gr Rock κι οτι μονο οι ξενοι ηξεραν και ξερουν τις υπερτατες μυστικες συνταγες για να παιξουν δικαιωματικα και κληρονομικα ΡΟΚ....λες κι ειναι πληρωμενοι δικηγοροι των πνευματικων δικαιωματων του καθε ξενου καλλιτεχνη ( Ω θεε μου hentrix, τιτανες του heavy metal Metallica , γιγαντες του hard rock Whitesnake, Europe και bon jovi ,Ημιθεοι του new rock Muse και Porcupine tree....κατεβειτε λιγο εδω στην χωρα μου , αυτο το ελεεινο και τρισαθλιο κοματι του πλανητη που οι απιστευτα μιζεροι και τιποτενιοι κατοικοι του ΤΟΛΜΗΣΑΝ , Ω ναι, ΤΟΛΜΗΣΑΝ να:

........ παιξουν νοτες που χρησημοποιησατε - δεν εχει σημασια αν αυτες οι νοτες παιζονται απο τα προιστορικα χρονια -
.......μουσικες κλιμακες που παιξατε - ασχετως αν τις εχουν παιξει πρωτα οι μαυρουκοι....σιγα μην ασχοληθουμε και με το μπλουζ-
.....τραγουδησουν κορωνες και τεχνικες που δουλευτε - δεν εχει σημασια που στο κλασικο τραγουδι ολα αυτα που κανετε τα μαθαινουν στο δευτερο ετος -
.....γραψουν στιχους με κοινωνικο προβληματισμο κι ανησυχιες - αν ειναι δυνατον αυτα τα χαμερπη ελληνακια να τολμουν να εχουν ανησυχιες και προβληματισμους ....και πανω απο ολα να θελουν να τους τραγουδησουν κιολας.....Ε, οχι!

....κατεβειτε λοιπον στη γη , στρεψτε το βλεμμα σας στην Ελλαδα και με μια νοτα της κιθαρας σας, μια κορωνα της φωνης σας , εναν απιστευτα κοινωνικο σας στιχο βαλτε φωτια και καψτε μας .....και καψτε μαζι και μενα τον ταπεινο σας δουλο που τοσα χρονια σας υπηρετει πιστα χωρις να εχει κατσει ποτε να μελετησει λιγο παραπανω αλλα εχει γνωμη για τα παντα γιατι ακουει την μουσικη σας κι ετσι δεν χρειαζεται να ακουσει κατι που δεν φτανει την υπεροχη συνθεση σας !!!!

2. ...και βεβαια την αλλη πλευρα που καποια παιδια (δεν εχει σημασια η ηλικια) προσπαθουν να παιξουν κατι δικο τους ...και καποιοι το καταφερνουν και καποιοι αλλοι οχι......κι οταν δεν τους παει καλα η προσπαθεια και βγει αθλιο το αποτελεσμα ....αρχιζουν και το παιζουν προστατες του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΡΟΚ.....ελληνικο ροκ ΟΥΑΟΥ!.....υπαρχει ΡΕ! ....εχεις κανα προβλημα?




.....Ενταξει ισως να υπαρχουν κι αλλες πλευρες αλλα σε αυτες ηθελα να εστιασω την προσοχη σας μιας κι ειμαι κι εγω ταγμενος , πληρωμενος δικηγορος  :P  του ελληνικου ροκ ομως , κλπ κλπ

...Κι ενταξει με την πρωτη μεριδα ατομων δεν εχω και πολλα να κουβεντιασω πλεον.....τη μαθαμε τη καραμελα, τη γλυψαμε και τη καταπιαμε στο τελος.....

ή το χεις ρε φιλαρακι ή δεν το χεις....τι ψαχνεις να βρεις μεσα στο ιντερνετ? το τι ειναι ροκ? ....οκ, να σου στειλω αμα θες και κανα 2 τσοντες να μαθεις και τι ειναι ο ερωτας ....οχι το σεξ......κι αμα εισαι και τυφλος να τα πουμε απο κοντα για να σου εξηγησω το πως ειναι το χρωμα κοκκινο!

26 κιθαριστες (Κυριολεκτικα) εχω δοκιμασει τα τελευταια 2 χρονια κι αν αφαιρεσεις 4-5 παληκαρια που δεν τα βρηκαμε στις ωρες ή στους ηχους και τις ταχυτητες ...οι υπολοιποι δεν! ....απλα δεν! .......και δεν κατηγορω τα παιδια αυτα , καποιοι ηταν πολυ καλα παληκαρια και καποια αλλα οχι , με καποιους εχουμε κρατησει επικοινωνια και με καποιους αλλους βγαινουμε και για καφε......αλλα υπηρχανε κι αλλοι που ηρθανε να παιξουν με ενα τουπε "ειμαι παικτρονι και σας κανω και χαρη που ερχομαι να παιξω ελληνικο ροκ, γιατι εγω κανονικα παιζω απο santriani και πανω" ....και δεν μπορουσαν να παιξουν το ριφακι στην εισαγωγη του βασιλια της σκονης ή δεν μπορουσαν να παιξουν 2 νοτουλες στη "ριτα" επειδη ειναι στην αρση.....ή επαιζαν 7000 νοτες το δευτερολεπτο και δεν μπορουσαν να παιξουν την ρυθμικη κιθαρα στο "Passenger" .....αλλα ομως ειχαν την αποψη οτι το ελληνικο ροκ ειναι για τα ουρα!

Η μουσικη ειναι μουσικη ....κι αμα μελετησεις θα γινεις μουσικος........αμα καθεσαι και διαβαζεις κριτικες σε ενα φορουμ ,βγαζεις και κανα 2 τραγουδια απο quitar pro και σπαταλας το χρονο σου στο να μαθεις πια χρονια βγηκαν τα καλυτερα ξυλα στη Νεα Ορλεανη και τα πηρε η fender για να φτιαξει την καλυτερη σειρα κιθαρας.....τοτε στη καλυτερη να γινεις κριτικος μουσικης .



...οσον αφορα τη δευτερη κατηγορια που αναφερω.......συγνωμη κιολας ρε φιλαρακι αλλα εσενα ποιος σε ορισε προστατη, εκπροσωπο και μεγα ιστορικο της ελληνικης ροκ μουσικης, νοοτροπιας και ιστοριας?

...γιατι νιωθεις την αναγκη να υπερασπιστεις κατι που ουτως ή αλλως δεν χρειαζεται υπερασπιση?
...τι σε κοφτει εσενα αν ο τυπος θεωρει ελεεινη την ελληνικη ροκ?
...θα του αλλαξεις την γνωμη και θα τρεξει να αγορασει ολη την ελληνικη ροκ δισκογραφια?
....και ποια ελληνικη ροκ δισκογραφια?
....Του Μαχαιριτσα, των Πυξ Λαξ , του Παπακωνσταντινου και των δυτικων συνοικιων?
....Η ελληνικη σκηνη δεν χρειαζεται υποστηριξη , εχει το κοινο της ....εχει και τους μουσικους της......αμα εχεις αντερα γραψε τραγουδια και μοιρασε τα ....κι αμα σε γουσταρει το κοινο της θα σε υποστηριξει......αλλα μη μου βγαζεις για δειγμα 3 φασολαδες και μου κανεις διαφημιση οτι πουλας δισκο....κι ωρυεσαι μετα οτι σου κανουν ασχετες κριτικες......ή κατσε στα αυγα σου και γλειφε για να πιασεις πελατες ή γραψτους ολους εκει που δεν πιανει μελανι κι ασε τα κομματακια σου να μιλησουν για σενα.

ΥΓ: Χρησιμοποιησα μια λιγο πιο λεκτικη μορφη γραψιματος , χωρις την συνηθισμενη ευγενεια που με διακατεχει  :P γιατι σκεφτηκα οτι το θεμα ουτως ή αλλως παει για καδο....κατα τα αλλα ηταν τελειως σε φιλικο τονο αυτα που εγραψα και δεν προσπαθω να προσβαλω ουτε να επιτεθω σε κανεναν...απλα ειπα να τα πω λιγο πιο ΡΟΚ  :P

edit: διορθωσα τα ορθογραφικα γιατι μου εβγαλαν τα ματια κι εχθες λογω βιασυνης δεν ειχα προλαβει να το ξανακοιταξω, σορυ :-[
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/08, 10:04 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #32 στις: 09/07/08, 00:00 »
chorrer τα είπες αλλά μάλλον μόνο εσύ κατάλαβες τι είπες. Εκτός αν οι 2 Heineken με πειράξανε... θα το κοιτάξω...

Το ελληνικό ροκ είναι για τα μπάζα κατα τη γνώμη μου (φυσικά δε χρειάζεται να το αναφέρω προφανώς και μιλάω για την πάρτη μου αλλά πολλές φορές δε γίνεται αντιληπτό) χωρίς απαραίτητα να εμπλέκονται σημεία και τέρατα από αυτά που αναφέρεις. Δεν έκανα σύγκριση μετάξυ των Porcupine Tree και των πως-τους-είπαμε (δε τίθεται θέμα άλλωστε) αλλά το κρίνω σαν αυτόνομο άκουσμα. Δε με καλύπτει, είναι φασολάδα, δεν έχει στίχο, δεν έχει φωνή, δεν έχει ήχο όπως γίνεται με το 99.999% της ελληνικής ροκ σκηνής σήμερα.

Ίσως τώρα να είμαι πιο σαφής... ίσως και όχι... κάνει και ζέστη τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να ήταν χαλασμένες και οι μπύρες...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #33 στις: 09/07/08, 00:17 »
καλα κ εσυ παραδειγμα porcupine tree...εγω θα παρομοιασω το ελληνικο ροκ του τωρα με το ποδοσφαιρο του τωρα...ποτε η ελλαδα θα βγαλει εναν ιμπραιμοβιτσ η εναν κριστιανο ροναλντο??μεχρι τοτε ας καθισουμε χαλαρα...ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΑΝΤΕΣ....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #34 στις: 09/07/08, 00:53 »
Chorrer, τα έμπλεξες πολύ. Κανείς δε κατηγόρησε το Ελληνικό ροκ για κάτι.

Οι ξένοι χειρίστηκαν την τότε κατάσταση, σωστά, και με τις τότε συνθήκες έκανα τη διαφορά. Ο Έλληνας νομίζει σα καλός Έλληνας οτι αν βγάλει ίδια τραγούδια, θα έχει την ίδια επιτυχία. Αυτό είναι που κατηγορώ στο χώρο του Ελληνικού Ροκ. Αδυνατεί να δημιουργήσει τη μουσική που θα κάνει τη διαφορά, (και όχι, δε μιλάω για όλους)παρα χρησιμοποιεί τς ίδιες χιλιοειπωμένες συνταγές.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #35 στις: 09/07/08, 01:18 »
εγω το ξαναλεω το προβλημα δεν ειναι το ροκ μονο...καλως η κακως ο ελληνας προτιμα να παει με την κιθαρα για καφε παρα για προβα...ουτε ΜΕΓΑΛΗ μεταλ μπαντα εχουμε.....ισως καποτε(οταν βγαλω δισκο ΧΡΥΣΟ)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #36 στις: 09/07/08, 01:23 »
εγω το ξαναλεω το προβλημα δεν ειναι το ροκ μονο...καλως η κακως ο ελληνας προτιμα να παει με την κιθαρα για καφε παρα για προβα...ουτε ΜΕΓΑΛΗ μεταλ μπαντα εχουμε.....ισως καποτε(οταν βγαλω δισκο ΧΡΥΣΟ)

Σ'αυτό θα διαφωνήσω. Έχουμε πολλές και μάλλιστα πολύ καλές metal (κάθε είδους) μπάντες. Το γεγονός ότι πολλές δεν είναι πιο ευρέως γνωστές δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε... Πάντως για τον καφέ με την κιθάρα παραμάσχαλα δεν θα διαφωνήσω - και δεν εννοώ πριν και μετά από πρόβα, αλλά μόνο και μόνο για μούρη...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #37 στις: 09/07/08, 01:25 »
σαφως κ εχουμε καλες μπαντες...ΜΕΓΑΛΕΣ δεν εχουμε απο πωλησεις,στο να επιρεασουν κοσμο κτλ κτλ...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #38 στις: 09/07/08, 01:30 »
Λάθος μου τότε, sorry, παρεξήγησα...  :-X

Υπάρχουν βέβαια οι rotting christ, firewind κλπ., που εμπορικά είναι αρκετά "μεγάλες" μπάντες. Δεν είναι και metallica (πάντα money-wise), αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναυπάρξουν νέοι metallica...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #39 στις: 09/07/08, 01:36 »
ναι ρε γκοθικ αλλα...αυτο το αλλα...γ**ωτο δλδ τοσα χρονια τους christ κ τους christ μονο..δεν λεω ωραια μπαντα καλη χρυση αλλα ΜΟΝΗ της ειναι...πχ οι ιταλοι που ειναι κολλημενοι σαν μπαντα με πωλησεις κ ονομα εχουν 2-3 κ λεω οι ιταλοι για να μη πω γερμανοι φινλανδοι...οι ελβετοι εχουν μεγαλη μπαντα....ε καμια μαλτα να βγαλει η κανενα μονακο κ ειμαστε οκ
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/08, 01:40 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος steve reich

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #40 στις: 09/07/08, 02:59 »
λοιπον αρχικα να αναφερω οτι ειμαι ανορθογραφος....λοιπον εγω ειμαι ο μπασιστας των αγγελον της νυχτας....καταρχας να φανταστω οτι οσοι εχουνε μιλισει εδω εχουνε και καποια ιδεα απο μουσικη...δεν εννοω μονο να εχουνε ακουσει αλλα να ΞΕΡΟΥΝΕ μουσικη....για να αρχισω ηρεμα και ωραια ειδα τι κραξιμο ριξατε στο τραγουδιστη και δεν μπορουσα απλα να καθομαι να βλεπω τον καθενα να καθετε να ΚΡΑΖΕΙ οχι να κρινει τουσ αγγελους και αυτο μεσα απο καποια samplers που ακουσε με κακη διαθεση ετσι οστε να βρει τα ελλατοματα μας....ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΛΑΤΟΜΑΤΑ....βρεστε μου την τελεια μπαντα εσεις και πεστε μου και εμενα να ακουσω....κραζατε την φωνι....οκ η φωνη για να ξερετε ειναι γραμενι με την μια και εχει μονο ενα βαθος....δεν εχουμε κατσει να χαναγραψουμε ενα σημειακη που δεν ακουγετε σωστο και παιζει να φαλτσαρει κατα την αποψη σας....ολα ειναι γραμμενα στο σπιτι του κιθαριστα γιατι πολλυ απλα αμα θελαμε να το παιξουμε ιστοριες και οτι γαμαμε θα μπαιναμε στο studio θα γραφαμε ο καθενας παπαδες και μετα στο Live θα ακουγοτανε αλλο πραμα....ναι αυτο που ακουτε ειναι αυτο που βγαινει στο live...οποιος γουσταρει το ακουει αλλιως δεν καιγομαστε και πολλυ....αλλα δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ερχετε να ΚΡΑΖΕΙ και οχι να κρινει αυτο που εμας μας ευχαριστει και μας τονονει,οπως και τον τροπο να εκφρασουμε καποια πραματα....ΚΑΝΕΝΑΣ...αν καποιος δεν μπορει να κανει αυτο που κανουμε εμεις τοτε δεν ειναι αναγκη να προσπαθησει να μιωσει τους αλλους για να νιοσει αυτος καλυτερα....Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ....και δεν ειναι αυτος που θα κολλισει στο ενα φαλτσο η στο κακο σολο της κιθαρας πραματα που κατα την αποψη μου δεν ιφισταντε στο νεο δισκο...ΕΠΙΣΗΣ ΚΡΑΖΕΤΕ ΤΟ ΜΙΑΣΜΑ....ΝΑΙ ΡΕ ΕΧΕΙ ΣΤΙΧΟΥΣ ΓΙΑ 5ΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΓΡΑΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΑΤΙΚΟΤΙΤΑ ΚΑΙ ΦΡΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟ "ΕΝΑ ΜΙΑΣΜΑ" ΚΑΙ ΤΟ "ΒΟΡΒΟΡΟΙ" ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ....αλλα εσεις αμεσωσ να κραξετε....ε βεβαια ο κλασσικος ο μ....ας ο ελληνας(οπως λεει και ο γεωργιου)...πραγματικα εμας μας κανετε πιο δυνατους με το κραξιμο(οχι κριτικι)γιατι το να κραζεις καποιον σημαινει πολλα....κατι αλλο που ειδα ηταν που ενα παλικαρι ειπε για την παραγωγη....φιλε μου να σου πω...οταν ακους ενα κομματι που δεν ειναι masterarismeno και εχει μονο ενα compressora και μην σου πω οτι δεν ειναι και τελειωμενει η Mixi και επισης το ακους σε Mp3 και μεσα απο το Player tou myspace τι περιμενεις να ακουσεις???την γλυκιτιτα των queen η την Πσαλιδισμενη υπερπαραγωγη των fear factory???απλα ολοι μουσικοι ειμαστε αλλοι καλοι αλλοι κακη αλλοι δεν ξερω και εγω τι αλλα γιατι προσπαθειτε αντι να βελτιοσουμε την μουσικη στην ελλαδα να την χαντακοσετε...πως να μην θαφτει το ελληνικο ροκ αφου αντι να το κανουμε καλυτερο ο καθενας λεει το μακρι του και το κοντο του????και απλα για να ξερετε ειμαι 18 χρονον και δεν περιφανευομαι εχω μελετησει μουσικη πολλυ περισσοτερο απο καποιους εδω μεσα που το παιζουνε αρχοντια...οπως επισης σπουδαζω μουσικη παραγωγη και ηχολιψια οποτε λογικα εχω καποιες βασεις για να μπορεσω να τεκμιριοσω αυτα που λεω....ευχαριστω πολλυ για την υπομονη σας και το ενδιαφερον για τους ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ και να ξερετε οτι και κανεις να μην μας ακουει εμεις θα σινεχιζουμε να παιζουμε να γραφουμε και να τα λεμε εξω απο τα δοντια.... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #41 στις: 09/07/08, 03:11 »
λοιπον αρχικα να αναφερω οτι ειμαι ανορθογραφος....λοιπον εγω ειμαι ο μπασιστας των αγγελον της νυχτας....καταρχας να φανταστω οτι οσοι εχουνε μιλισει εδω εχουνε και καποια ιδεα απο μουσικη...δεν εννοω μονο να εχουνε ακουσει αλλα να ΞΕΡΟΥΝΕ μουσικη....για να αρχισω ηρεμα και ωραια ειδα τι κραξιμο ριξατε στο τραγουδιστη και δεν μπορουσα απλα να καθομαι να βλεπω τον καθενα να καθετε να ΚΡΑΖΕΙ οχι να κρινει τουσ αγγελους και αυτο μεσα απο καποια samplers που ακουσε με κακη διαθεση ετσι οστε να βρει τα ελλατοματα μας....ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΛΑΤΟΜΑΤΑ....βρεστε μου την τελεια μπαντα εσεις και πεστε μου και εμενα να ακουσω....κραζατε την φωνι....οκ η φωνη για να ξερετε ειναι γραμενι με την μια και εχει μονο ενα βαθος....δεν εχουμε κατσει να χαναγραψουμε ενα σημειακη που δεν ακουγετε σωστο και παιζει να φαλτσαρει κατα την αποψη σας....ολα ειναι γραμμενα στο σπιτι του κιθαριστα γιατι πολλυ απλα αμα θελαμε να το παιξουμε ιστοριες και οτι γ**αμε θα μπαιναμε στο studio θα γραφαμε ο καθενας παπαδες και μετα στο Live θα ακουγοτανε αλλο πραμα....ναι αυτο που ακουτε ειναι αυτο που βγαινει στο live...οποιος γουσταρει το ακουει αλλιως δεν καιγομαστε και πολλυ....αλλα δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ερχετε να ΚΡΑΖΕΙ και οχι να κρινει αυτο που εμας μας ευχαριστει και μας τονονει,οπως και τον τροπο να εκφρασουμε καποια πραματα....ΚΑΝΕΝΑΣ...αν καποιος δεν μπορει να κανει αυτο που κανουμε εμεις τοτε δεν ειναι αναγκη να προσπαθησει να μιωσει τους αλλους για να νιοσει αυτος καλυτερα....Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ....και δεν ειναι αυτος που θα κολλισει στο ενα φαλτσο η στο κακο σολο της κιθαρας πραματα που κατα την αποψη μου δεν ιφισταντε στο νεο δισκο...ΕΠΙΣΗΣ ΚΡΑΖΕΤΕ ΤΟ ΜΙΑΣΜΑ....ΝΑΙ ΡΕ ΕΧΕΙ ΣΤΙΧΟΥΣ ΓΙΑ 5ΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΓΡΑΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΑΤΙΚΟΤΙΤΑ ΚΑΙ ΦΡΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟ "ΕΝΑ ΜΙΑΣΜΑ" ΚΑΙ ΤΟ "ΒΟΡΒΟΡΟΙ" ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ....αλλα εσεις αμεσωσ να κραξετε....ε βεβαια ο κλασσικος ο μ....ας ο ελληνας(οπως λεει και ο γεωργιου)...πραγματικα εμας μας κανετε πιο δυνατους με το κραξιμο(οχι κριτικι)γιατι το να κραζεις καποιον σημαινει πολλα....κατι αλλο που ειδα ηταν που ενα παλικαρι ειπε για την παραγωγη....φιλε μου να σου πω...οταν ακους ενα κομματι που δεν ειναι masterarismeno και εχει μονο ενα compressora και μην σου πω οτι δεν ειναι και τελειωμενει η Mixi και επισης το ακους σε Mp3 και μεσα απο το Player tou myspace τι περιμενεις να ακουσεις???την γλυκιτιτα των queen η την Πσαλιδισμενη υπερπαραγωγη των fear factory???απλα ολοι μουσικοι ειμαστε αλλοι καλοι αλλοι κακη αλλοι δεν ξερω και εγω τι αλλα γιατι προσπαθειτε αντι να βελτιοσουμε την μουσικη στην ελλαδα να την χαντακοσετε...πως να μην θαφτει το ελληνικο ροκ αφου αντι να το κανουμε καλυτερο ο καθενας λεει το μακρι του και το κοντο του????και απλα για να ξερετε ειμαι 18 χρονον και δεν περιφανευομαι εχω μελετησει μουσικη πολλυ περισσοτερο απο καποιους εδω μεσα που το παιζουνε αρχοντια...οπως επισης σπουδαζω μουσικη παραγωγη και ηχολιψια οποτε λογικα εχω καποιες βασεις για να μπορεσω να τεκμιριοσω αυτα που λεω....ευχαριστω πολλυ για την υπομονη σας και το ενδιαφερον για τους ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ και να ξερετε οτι και κανεις να μην μας ακουει εμεις θα σινεχιζουμε να παιζουμε να γραφουμε και να τα λεμε εξω απο τα δοντια.... :) :) :)
μωρε ναι,σας κανουν πιο δυνατος..αλλα εσυ το γελιοποιησες τελειως το θεμα...τωρα τι?θα ερθει και ο drummer,να κλαφτει στα παιδια που τσακωνονταν?πραγματικα ελεος...
το θεμα ειναι πολυ απλο....
κριτικη ζητηθηκε...
τα παιδια ειπαν την αποψη τους...βαρια για σενα?πιθανον....μαθε να το δεχεσαι και να προχωρας...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος steve reich

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #42 στις: 09/07/08, 03:24 »
ρε φιλε μου αυτο λες εσυ κριτικη???????αυτο ειναι η κριτικη?????εχεις διαβασει ποτε κριτικη για ταινεια, η για συγγροτιμα η κατι τετοιο???πιστεψε με ξερω πολλυ καλυτερα τι θα πει κριτικη απο τη στιγμη που ο αδερφος μου ειναι κριτικος στο Postwave....βγαινει τωρα ο καθενας και λεει οτι του ερθει....και αμα γουσταρει θα βγει και ο drummer ναι γιατι ρε φιλε ειμαστε μπαντα εμεις δεν ειμαστε o frontman και οι αλλοι....ολους μαζι μας κραξανε οχι μονο το γιαννη.... ::) ::)
και εγω εχω μαθει οταν με κραζουνε να μην κανω την κοτα και να μην υπερασπιζομαι τον εαυτο μου....αμα αυτο το θεορεις οτι εγς παω και κλαιγομαι κανεις μεγαλο λαθος...δεν υπαρχει περιπτωση να κλαφτω σε κανεναν....γιατι πολλυ απλα δεν αξιζει....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #43 στις: 09/07/08, 03:25 »
Οταν δεν θελετε κριτικη, τοτε απλως δεν βαζετε κανενα link προς κριτικη.

GeorgeLynch, επειδη εχεις μια παρα πολυ καλη και αξιεπαινη παρουσια στο forum, σε παρακαλαω πρωτα σαν μελος και μετα σαν mod, να εξηγησεις στα υπολοιπα μελη της μπαντας που συμμετεχεις πως λειτουργει το kithara και πως ειναι η κριτικη ανεξαρτητων ατομων απεναντι σε μια μπαντα. Ειναι κριμα να χαλανε την καλη εικονα σου και τη συνεισφορα σου στο site.

Steve reich ακομα και δικιο να εχεις, ο τροπος που εκφραζεσαι ειναι απαραδεκτος και με αυτον τον τροπο αποκλειεται να βρεις ποτε το δικιο σου. Σε παροτρυνω προς διορθωση του κειμενου. Αλλιως θα αναγκαστω ( και το δηλωνω επισημα ) να το σβησω ολοκληρο και να σου δωθει η ευκαιρια να το διορθωσεις εξαρχης, χρησιμοποιωντας πιο ηπιους και ευγενικους τονους. Μπορεις να μην κανει την κοτα, αλλα μπορεις να χρησιμοποιεις καλυτερες εκφρασεις μιας και κανενας δεν σου εκανε προσωπικη επιθεση
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος steve reich

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #44 στις: 09/07/08, 03:27 »
φυσικα και θελουμε κριτικη αλλα οχι  κραξιμο και συγνωμη για τον τροπο γιατι πρωτι φορα μπαινω σε αυτο το site και δεν θα επαναλιφθει....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #45 στις: 09/07/08, 03:28 »
ρε φιλε μου αυτο λες εσυ κριτικη???????αυτο ειναι η κριτικη?????εχεις διαβασει ποτε κριτικη για ταινεια, η για συγγροτιμα η κατι τετοιο???πιστεψε με ξερω πολλυ καλυτερα τι θα πει κριτικη απο τη στιγμη που ο αδερφος μου ειναι κριτικος στο Postwave....βγαινει τωρα ο καθενας και λεει οτι του ερθει....και αμα γουσταρει θα βγει και ο drummer ναι γιατι ρε φιλε ειμαστε μπαντα εμεις δεν ειμαστε o frontman και οι αλλοι....ολους μαζι μας κραξανε οχι μονο το γιαννη.... ::) ::)
κοιταξε...θα σου πω καποια πραγματα...φιλικα εντελως...
καλο θα ηταν να ημαστε καμποσο ταπεινοι μερικες φορες...γιατι στα 2 ποστ σου,μου βγαζεις οτι ξερεις αυτο,ξερεις το αλλο,ξερεις το παρα αλλο...
απ οτι βλεπω ναι,υπηρχε καποια υπερβολη...εμπαθεια ισως για σενα..ναι το αναγνωριζω...ξερεις τι?να το πω ωμα..στα τετοια σου!:)
αστους να λενε..αμα η ομαδα νιωθει καλα με το αποτελεσμα,δεν θα δωσεις σημασια..το θεμα ειναι αυτο ομως..νιωθεις καλα με το αποτελεσμα?
αμα νιωθεις καλα,τοτε ακολουθησε οτι σου λεω και δεν θα σου βγει σε κακο! ;)

να σου πω την αποψη μου,ναι μ αρεσατε,μονο οι στιχοι και η φωνη σε καποια σημεια δεν μου πολυαρεσαν!κατα τ αλλα μια χαρα σας βρηκα!αυτα τα ολιγα
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #46 στις: 09/07/08, 03:29 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Spell@lchemist!. Κριτική ζητήσατε και την πήρατε. Και το κράξιμο κριτική είναι. Και καλά θα κάνετε, κάτι τέτοια να τα παίρνετε με καλό μάτι και να προσπαθείτε για καλύτερα πράγματα, παρά να ``μουλαρώνετε`` και να λέτε --αυτοί είμαστε, αυτό κάνουμε και όποιος γουστάρει--...

Από εκεί και πέρα δεν θα ``κριτικάρω`` την μπάντα σας γιατί πολύ απλά αυτό το είδος μουσικής δεν με εκφράζει καθόλου και αν πω την γνώμη μου θα την εκφράσω με μεροληψία...


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #47 στις: 09/07/08, 03:30 »
Ξερεις κατι steve. Εγω μαλλον θα αφησω την απαντηση σου οπως ειναι, γιατι στο κατω κατω ζημια στη μπαντα σου κανεις με τον τροπο που απαντας κι οχι σε αυτους που εκαναν ( το λαθος μαλλον ) τον κοπο να ακουσουν και να κρινουν τα κομματια που ακουσαν.

Δυστυχως, εξεθεσες ασχημα τη μπαντα σου, παρολο που ο GeorgeLynch δεχτηκε καθε κριτικη με ευγενεια, οπως αρμοζε και οπως πολυ σωστα και αξια επραξε.

Μολις χασατε αρκετους καλοπροαιρετους αγοραστες των CDs σας..Και σε ενα μουσικο forum, οπου οι φιλιες ειναι πολλες, τα νεα διαδιδονται πολυ γρηγορα..Τοσο γρηγορα, που αποβαινουν μοιραια σε καποιες περιπτωσεις..οπως αυτη.

Καλο ειναι να μαθετε και για το πως να λανσαρετε το image της μπαντας, γιατι τετοιες κινησεις αποδεικνυουν ερασιτεχνισμο ( σε διαφημιστικο επιπεδο )
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/08, 03:32 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #48 στις: 09/07/08, 03:32 »
Παλι καλα που τελικα δεν αποφασισα να ανεβασω δικα μου τραγουδια, παιζω GRINDCORE παλιας σχολης (και απο αποψη παραγωγης εννοειται :o) να βλεπατε εκει τραγουδια 3-5 δευτερολεπτων η τραγουδια με 2 νοτες ολες κι ολες (ουτε καν συγχορδια)  :o και φωνητικα σαν καζακι μια οκταβα πιο κατω. Δεν κανω πλακα. Τοτε να δειτε πως θα σας φαινοταν το ελληνικο rock ;D, εκτος του οτι ολοι θα απαιτουσατε την αμεση διαγραφη μου ;D.

Στο θεμα τωρα. Εφοσων παρουσιαζεις σε καποιον τα τραγουδια σου τοτε θα δεχτεις και κριτικη καθε ειδους  κτλ ...τα γνωστα δηλαδη. Εσυ ομως εχεις παντα δυο επιλογες: αν θες να ..."πουλησεις" προσπαθεις να προωθησεις, με οποιοδηποτε τροπο εννοειται, τα τραγουδια σου οπου μπορεις, βεβαια υπαρχει πιθανοτητα να λαβεις και κριτικες του στυλ: σκ*τα στο ειδος που παιζεις, αυτο το ειδος πεθαινε-σκ*τα στο ταφο του μεχρι και για την μανα σου, αλλα εσυ βραχος τους "συνδεεις" κανονικα ετσι κι αλλιως εσυ ψαχνεις μελλοντικους ακροατες-πελατες, γιατι μου παιζετε και εμπορικα ειδη τρομαρα σας :P, τωρα αν θελεις πραγματικες κριτικες που θα σε "αξιολογησουν" εγκυροτερα και θα σε βελτιωσουν σαν μουσικο τοτε κυκλοφορισε τη δουλεια σου μεσα στο "χωρο", αν μη τι αλλο ατομα που ασχολονται καιρο με το ειδος θα εκτιμησουν καπως διαφορετικα τη δουλεια σου, βεβαια αν παιζεις τοσο σκ*τα και παρεις αρνητικη κριτικη και απο ατομα του χωρου μπορεις παντα να τους κατηγορησεις για βεντεντισμο, οτι τετοιες αποψεις εχουν διαλυσει τη σκηνη κτλ ::) :P

Παντως εγω δεν συμφωνω με αποψεις οταν αυτες αποτελουν μερος σοβαρης κριτικης, ειτε προερχονται απο ατομα του χωρου η μη, του στυλ: παρατατα και πηγαινε να τυλας σουβλακια, σεφταλιες. ντολμαδακια κτλ. Μπορει να ειναι λιγο αντιφατικο με αυτο περι συνδεσης αλλα υπαρχει και πιο πλαγιος τρπος να ... γκρεμισεις τα ονειρα του αλλου που εχει κοπιασει να δημιουργησει μουσικη, αυτο μαλλον γιατι εγω για να γραψω και να ηχογραφισω ενα τραγουδι μεχρι τωρα δεν μου εχει παρει πανω απο μισαωρο και μιλαμε για επος 1.35 λεπτων ;).

Κατι που ξεχασα: οταν λεω χωρο εννοειται πως δεν μιλαω μονο για μουσικους.

Και επειδη μεχρι να γραψω τις μ*λ*κιες (αυτολογοκρινομαι για να κανω καλη εντυπωση) τα ορια μεταξυ του μοναχικου προστατη της σκηνης απεναντι σε πληθος που πως να το κανουμε δεν σε γουσταρει εκτος του οτι ειναι ανωφελο φλερταρει επικινδυνα με τη γραφικοτητα, και αυτο ειναι προσωπικη εμπειρια, δυστυχως.
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος steve reich

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Off topic Απο "Αγγελοι της Νυχτας"
« Απάντηση #49 στις: 09/07/08, 03:35 »
νιοθουμε πολλυ καλα...και πραγματικα σε ευχαριστω που εισαι εξιγιμενος και τα λες πολλυ σωστα...απλα οταν το τρως στη μαπα συνεχεια καποια στιγμη ειναι φυσικο να ξεσπασεις...δεν νομιζω να εχω αδικο σε αυτο...ισως να το παραεκανα αλλα ετσι μου βγηκε...απλα αυτο που λεω και ξαναλεω ειναι οτι η κριτικη ητε ειναι καλη η κακη φυσικα και ειναι δεκτη....αλλα οχι με τετοιο τροπο...δεν ζιτισαμε κατι εμεις...ουτε να μας γουσταρετε ουτε τιποτα...απλα αμα εχετε ορεξι και γουσταρετε ακουστε τα samplers και κριτικαρετε μας οσο γουσταρετε αλλα οχι με ασχιμο τροπο...γιατι και εμεις εχουμε δουλεψει γιαυτο το καλο η κακο που κανουμε δεν μπορει ο αλλος να ερχετε και να μας καταριπτει ετσι και με τετοιο τροπο...και παλλυ σευχαριστω φιλε μ... ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
12 Απαντήσεις
12951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
17 Απαντήσεις
8189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 18:13
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 18:55
από blackie
15 Απαντήσεις
10593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
0 Απαντήσεις
2224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/06, 01:48
από Lightstringer
11 Απαντήσεις
6237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77