Αποστολέας Θέμα: Μεταφορά με αεροπλάνο  (Αναγνώστηκε 14135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μεταφορά με αεροπλάνο
« στις: 28/12/15, 12:29 »
Καλημέρα και χρόνια πολλά, εύχομαι να είστε όλοι καλά.

Ελπίζω να ρωτάω στο σωστό μέρος: Θέλω να μεταφέρω την les paul μου με την σκληρή θήκη της, με αεροπλάνο. Δεν έχω ανεβάσει ποτέ ξανά κιθάρα σε αεροπλάνο, οπότε δεν ξέρω τι επιλογές έχω και τι εταιρίες να προτιμήσω.
- Είναι ασφαλές να την βάλω σαν αποσκευή (χτυπήματα, κίνδυνος να την χάσω κτλ), ή είναι καλύτερα να την πάρω μαζί μου στην καμπίνα?
- Υπάρχει τρόπος να την πάρω στην καμπίνα δωρεάν? Με ποιες εταιρίες μπορώ?
- καμία συμβουλή?

Θα ταξιδέψω απο Θεσσαλονίκη στο Λονδίνο, οπότε οι εταιρίες που παίζουν είναι: Ryanair, Aegean, EasyJet.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #1 στις: 28/12/15, 12:52 »
Οσες φορές έχω ταξιδέψει την παίρνω μαζί μου και την βάζω στην θέση αποσκευών ακριβώς πάνω από τα καθίσματα.
Μια φορά είχα σουξου μουξου μόνο και τους είπα ότι το όργανο κοστίζει 5.000 ευρώ(μούφα) και έτσι με άφησαν.Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #2 στις: 28/12/15, 12:52 »
Χρόνια πολλά καταρχήν.

Χωρίς να γνωρίζω 100% τι ισχύει, δε νομίζω ότι μπορείς να βάλεις μια ηλεκτρική κιθάρα στην καμπίνα του αεροπλάνου. Εκτός του ότι λόγω του όγκου της θα έπρεπε να πληρώσεις θέση και για την κιθάρα, έχει τόσα μεταλικά μπλιμπλίκια πάνω της που αποκλείεται να περάσει από τον έλεγχο. Πρέπει για παράδειγμα να εξηγήσεις ότι το truss rod που φαίνεται στις ακτίνες δεν είναι κάνη όπλου, ότι τα ποντεσιόμετρα δεν είναι πυροκροτητής και ότι δεν πρόκειται να στραγγαλίσεις κανέναν με τις χορδές.

Ελπίζω να μην είσαι και μελαχρινός με μούσια.

edit:
Στην Αμερική υπάρχει νόμος που το επιτρέπει (αν και αντιδρούν οι εταιρείες), δεν ξέρω για Ευρώπη
http://www.guitarworld.com/acoustic-nation-alert-you-can-carry-your-guitar-it-s-law
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/15, 12:55 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #3 στις: 28/12/15, 13:22 »
Θα πόσταρα και εγώ το ίδιο άρθρο με το elrich. Για Αμερική ισχύει σίγουρα επομένως, ίσως και για κάποιες χώρες όπως η Αγγλία με "κιθαριστική παιδεία". Υπάρχει πιθανότητα όμως στο Ελλαδιστάν να σου δημιουργήσουν θέμα στο "πήγαινε". Προσπάθησε να τους εξηγήσεις, εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς και φυσικά να πάει αλώβητη η κιθάρα στον προορισμό σου/της.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #4 στις: 28/12/15, 14:40 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Νομίζα οτι στις περισσότερες περιπτώσεις, σε αφήνουν να αφήσεις την κιθάρα πάνω στην καμπίνα, π.χ στον χώρο με τα σακάκια, αρκει να δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος. Για τις θέσεις πάνω απο τα καθίσματα, δεν νομίζω να χωράει, τουλάχιστον όχι στην Ryanair. Αλλά απο όσο κατάλαβα δεν υπάρχει κάποια στανταρ διαδικασία, εξαρτάται απο το πόσο γεμάτο θα είναι το αεροπλάνο, αν πετύχεις κάποιον υπάλληλο στις στραβές του κτλ.

Έχετε κάποια εμπειρία σχετικά με το θέμα; Θα με βοηθήσει ειδικά κάποιος με πρόσφατη εμπειρία στο θέμα.

Elrich : Ναι, μελαχρινός με μούσια.. βάζω τα πιο καλά μου εσώρουχα κτλ ;)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #5 στις: 28/12/15, 16:17 »
Όταν ήμανε φαντάρος προ 10ετίας πηγαινοέφερνα αεροπλανικώς μία κλασική σε μαλακή πλην με επένδυση θήκη χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πρόσφατα μου είπε φίλος φίρμα ότι παίρνει την κιθάρα σα χειραποσκευή στην καμπίνα και αφού χωράει στα κλασικά ντουλαπάκια άνωθεν των καθισμάτων δε μπορούν να σου πουν τίποτις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #6 στις: 28/12/15, 16:40 »
Καθόδιε, δυστυχώς η νομοθεσία έχει αλλάξει σχετικά πρόσφατα, για αυτό χρειάζομαι πρόσφατες εμπειρίες. Άλλωστε, υπάρχουν και άλλα παλια σχετικά posts, αλλά αυτά που γράφτηκαν τότε ισως να μην ισχύουν πλέον.

Ο φίλος σου, μήπως ξέρεις με ποια εταιρία πέταξε? Η Ryanair πάντως έχει αυστηρές προδιαγραφές και για το μέγεθος των χειραποσκευών, αρά μπορούν να αρνηθούν να την πάρουν στη καμπίνα σαν χειραποσκευή. Όπως έχω δει τα ντουλαπάκια της Ryanair, η κιθάρα πιάνει τον χώρο που κρατάνε για 2 ή και τρεις επιβάτες. Λίγο δύσκολο να βρεις τόσο χώρο ελέυθερο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #7 στις: 28/12/15, 19:23 »
Επειδή το είχα ψάξει πρόσφατα, η EasyJet επιτρέπει τη μεταφορά μουσικών οργάνων ως χειραποσκευη, αρκεί οι διαστάσεις της θήκης να μην ξεπερνούν κάποια συγκεκριμένα όρια. Επίσης αναφέρει στους όρους μεταφοράς ότι ακόμα και αν είναι μέσα στις διαστάσεις αυτές, η μεταφορά του οργάνου εξαρτάται από το χώρο που υπάρχει διαθέσιμος στην καμπίνα και είναι στη διακριτική ευχέρεια του κυβερνήτη. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη, μόνο η EasyJet μπορεί να σε διαφωτίσει.

Η Ryanair επίσης προσφέρει την επιλογή να πάρεις μουσικό όργανο ως αποσκευή, αλλά πρέπει να πληρώσεις παραπάνω. Αν θυμάμαι καλά η τιμή ήταν 50 Ευρώ. Πιθανόν αν βρεις κάποια καλή τιμή για το εισιτήριο, να αξίζει.

Τέλος καλό θα ήταν να σκεφτείς που ακριβώς στο Λονδίνο θα πας, γιατί το ταξίδι από το αεροδρόμιο στον τελικό σου προορισμό μπορεί να ανεβάσει την τελική τιμή, και αυτό είναι κάτι που πρέπει να λάβεις υπόψη. Η Aegean πετάει στο Heathrow, από το οποίο το Λονδίνο είναι εύκολα και φτηνά προσβάσιμο με το μετρό. Η Ryanair πετάει στο Stansted, βορειοανατολικα του Λονδίνου, απ' όπου θα πρέπει να πάρεις τραίνο (πιο γρήγορο αλλά ακριβό, ειδικά με εισιτήριο της τελευταίας στιγμής) ή λεωφορείο (πιο φτηνό αλλά και πιο αργό). Η EasyJet πάει στο Gatwick, απ' όπου επίσης θα χρειαστείς τραίνο για Λονδίνο. Ψάξε τιμές εισιτηρίων από κάθε αεροδρόμιο για τον τελικό σου προορισμό και δες, σε συνδυασμό με τη μεταφορά της κιθάρας σου, τι σε συμφέρει περισσότερο συνολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/15, 19:33 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #8 στις: 28/12/15, 21:06 »
Ο φίλος μου πέταξε με Aegean. Πριν δύο εβδομάδες περίπου τον ρώτησα.

Η Ryanair δε μπορεί να αποτελεί μπούσουλα καθώς διαφέρει σχεδόν σε όλα από άλλες εταιρείες. Φαντάσου ότι αν δεν κάνεις ηλεκτρονικό check in και πάς τελευταία στιγμή στο αεροδρόμιο σε χρεώνουν 70€!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #9 στις: 29/12/15, 01:30 »
Απόλλων, έχεις κάνα link για αυτη την επιλογη μεταφοράς με ryanair με 50? Με αυτο σου επιτρέπουν να την ανεβάσεις στην καμπίνα μαζί σου?

Στα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ και θα προσθέσω και οτι πρέπει να προσέχεις και την ώρα προσγείωσης! Αν φτασεις stansted και ξεμπερδεψεις με τους ελέγχους στις 1:00, προλαβαίνεις οριακά τα τελευταία τρένα και λεωφορεία

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #10 στις: 29/12/15, 14:54 »
έχω πετάξει πολλές φόρες με κάποια απο τις κιθάρες μου.
την les paul πάντα την έπαιρνα πάνω μαζί μου. μόλις έμπαινα την έδινα στην αεροσυνοδό και μου την έδινε φεύγοντας.
άλλες κιθάρες τις παρέδιδα στο check in...όχι ώς βαλίτσα αλλά ως αντικείμενο.Έρχεται ένας τύπος απο την εταιρία με την οποία πετάς και την δίνεις στο χέρι. έχει και διαφορετική πολιτική σε περίπτωση απώλειας. 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #11 στις: 30/12/15, 11:54 »
Δεν θα βοηθήσω καθόλου με αυτό που θα πω, αλλα ουσιαστική απάντηση θα έχεις μόνο απο την εταιρία με την οποία θα πετάξεις...

ΔΕΝ (και το τονίζω δυστυχώς) ισχύουν τα ίδια για όλες τις αεροπορικές...

Σε κάποιες περιπτώσεις κιθαρίστας μας είχε βάλει την κιθάρα του σε θέση (με κανονικό εισητήριο), άλλες στους φοριαμούς πάνω απο τις θέσεις... (χωρίς χρέωση) αναλογα με την αεροπορική (πάντα με τον ίδιο προορισμό στο εξωτερικό (Τσεχία).  Συνάδελφος ήθελε να μεταφέρει κιθάρα  φέτος (ξανά στο εξωτερικό) και οι διαστάσεις που του έδωσαν αντιστοιχούσαν (για δωρεάν μεταφορα) σε γιουκαλίλι...

Οπότε τηλέφωνο στην αεροπορική... for better or for worse.
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #12 στις: 30/12/15, 12:14 »
Απόλλων, έχεις κάνα link για αυτη την επιλογη μεταφοράς με ryanair με 50? Με αυτο σου επιτρέπουν να την ανεβάσεις στην καμπίνα μαζί σου?

Αυτή η επιλογή εμφανίζεται όταν ολοκληρώσεις την κράτηση στην ιστοσελίδα της Ryanair ή όταν κάνεις το ηλεκτρονικό check-in. Eκεί εμφανίζονται διάφορες επιλογές, όπως το priority boarding (που πληρώνεται έξτρα) η επιπλέον βαλίτσα (που πληρώνεται έξτρα), η επιλογή συγκεκριμένης θέσης στο αεροπλάνο (που πληρώνεται έξτρα), καθώς και η επιλογή να πάρεις μαζί σου μουσικό όργανο ή αθλητικό εξοπλισμό (π.χ. πέδιλα του σκι κλπ).

Μια καλή εναλλακτική λύση είναι να μη φέρεις την κιθάρα σου και να αγοράσεις μία μεταχειρισμένη στο Λονδίνο. Αυτό ακριβώς έκανε ένα μέλος αυτού του forum που ήρθε στην Αγγλία για μερικούς μήνες. Αγόρασε μια μεταχειρισμένη Squier (αν θυμάμαι καλά η τιμή αγοράς ήταν παραπλήσια με το ποσό που θα σε χρεώσει η Ryanair για τη μεταφορά του οργάνου ως επιπλέον χειραποσκευή), την οποία και πούλησε ξανά πριν επιστρέψει στην Ελλάδα. Αν πάρεις κιθάρα με βιδωτό μπράτσο και θέλεις να τη φέρεις στην Ελλάδα, μπορείς να την αποσυναρμολογήσεις προκειμένου να χωρέσει στις αποσκευές σου.

Eπ' ευκαιρία, λεωφορεία από το Stansted για Λονδίνο υπάρχουν με διάφορες εταιρίες, ακόμα και μετά τα μεσάνυχτα. H Terravision, την οποία φαντάζομαι ότι κοίταξες, πράγματι έχει τελευταίο δρομολόγιο στη 1 το πρωί και ξαναρχίζει στις 7, υπάρχει όμως και η National Εxpress (http://www.nationalexpress.com), η οποία έχει λεωφορεία για διάφορα σημεία του Λονδίνου (Victoria, Stratford, Liverpool Street) κάθε 15-20 λεπτά όλη μέρα μέχρι τη 1 το πρωί και μετά κάθε μισή ώρα. Επίσης υπάρχει το Stansted City Link και το Airport Bus Express που συνδέουν το αεροδρόμιο με το Λονδίνο. Αν το ψάξεις μπορεί να βρεις και άλλες εταιρίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #13 στις: 31/12/15, 13:40 »
Εχω μεταφερει την ακουστικη μου αρκετες φορες Ελλαδα-Γερμανια με διαφορες εταιρειες.

Σε γενικες γραμμες αυτο που ισχυει για ολες τις mainstream αεροπορικες (οχι ryan, easy κλπ) ειναι οτι αν το οργανο ερχεται με σκληρη θηκη κανονικα πρεπει να παει στις αποσκευες (εκτος αν ειναι μικρο και μπορεις να το παρεις ως χειραποσκευη, αλλα εδω μιλαμε για κιθαρες), ενω αν ειναι μαλακη η θηκη τοτε πρεπει να το παρεις μαζι σου (διοτι προφανως θα καταστραφει αν ταξιδεψει με τις αποσκευες).

Προσωπικα εχω σκληρη θηκη οποτε γι αυτην την περιπτωση μονο μπορω να μιλησω.

Επιδιωκω παντα να την παρω μαζι μου στο αεροπλανο, οποτε την περναω απο τους ελεγχους κλπ, κανενα προβλημα. Οπως ειπα, συμφωνα με τους κανονισμους, η κιθαρα κανονικα πρεπει να παει με τις αποσκευες. Οταν κανω drop off τη βαλιτσα μου ομως, τους λεω οτι θελω να την παρω μαζι μου. Συνηθως δε μου το αρνουνται, και αυτο για δυο λογους: α) Παιζει ρολο το μεγεθος του αεροπλανου, γιατι οσο πιο μεγαλο ειναι τοσο περισσοτερους αποθηκευτικους χωρους εχει, ενω ειναι σημαντικο και το αν ειναι γεματο, β) Ειναι ευκολο ακομα και τελευταια στιγμη να παει κατι στις αποσκευες, το αντιστροφο δε γινεται.

Η κιθαρα προφανως δε χωραει στα ντουλαπακια, οποτε οταν ανεβω στο αεροπλανο τοτε μιλαω και με τις αεροσυνοδους. Ειτε μπαινει σε καποια ντουλαπια που εχουν για τετοιου ειδους αποσκευες (που ειναι μικρα), ειτε ξαπλωτα στο χωρο που υπαρχει πισω απο τις τελευταιες θεσεις, ειτε σε ενα χωρο για τους αεροσυνοδους (αναλογα τον τυπο κ τους χωρους του αεροπλανου).

Τις περισσοτερες φορες η κιθαρα εχει ταξιδεψει μαζι μου, γιατι οπως εξηγησα ειναι πολυπαραγοντικο το ζητημα και οντως δε μπορεις εκ των προτερων να ξερεις. Ομως δεν εχω μαλακη θηκη, οποτε δεν ξερω τι συμβαινει σε αυτη την περιπτωση -οπου δεν υπαρχει εναλλακτικη. Νομιζω παντως οτι οι mainstream εταιριες θα βρισκουν μια λυση, εξαλλου σπανια ταξιδευουν περισσοτερα απο 2-3 οργανα στην ιδια πτηση.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #14 στις: 07/01/16, 01:47 »
Τελικά πήγα με ryanair, και είχα 2 επιλογές
1) Να πληρώσω 50 για "μουσικό όργανο", όπου και πάλι δεν είμαι σίγουρος οτι οπωσδήποτε θα ανεβεί πάνω
2) Να δώσω άλλα 5 για να πάω έξτρα θέση και να την πάρω επάνω, στο δίπλα κάθισμα.

Επέλεξα το 2ο :D Fingers crossed, και θα σας πω εντυπώσεις όταν κάνω το ταξίδι..

Απόλλωνα, ήρθα μόνιμα, και ήθελα πολύ να πάρω την συγκεκριμένη κιθάρα. Έχω αφήσει πολύ πράγμα στην πατρίδα, αλλα αυτην δεν μπορούσα να την αφήσω πίσω...



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #15 στις: 07/01/16, 08:26 »
Τελικά πήγα με ryanair, και είχα 2 επιλογές
1) Να πληρώσω 50 για "μουσικό όργανο", όπου και πάλι δεν είμαι σίγουρος οτι οπωσδήποτε θα ανεβεί πάνω
2) Να δώσω άλλα 5 για να πάω έξτρα θέση και να την πάρω επάνω, στο δίπλα κάθισμα.

Επέλεξα το 2ο :D Fingers crossed, και θα σας πω εντυπώσεις όταν κάνω το ταξίδι..

Απόλλωνα, ήρθα μόνιμα, και ήθελα πολύ να πάρω την συγκεκριμένη κιθάρα. Έχω αφήσει πολύ πράγμα στην πατρίδα, αλλα αυτην δεν μπορούσα να την αφήσω πίσω...

Καταλαβαίνω, κι εγώ μάλλον το ίδιο θα επέλεγα σε παρόμοια περίπτωση. Ελπίζω όλα να πάνε καλά, τόσο με το ταξίδι και τη μεταφορά της κιθάρας όσο και με τα όποια σχέδια έχεις για τη ζωή σου στην Αγγλία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #16 στις: 07/01/16, 13:44 »
Άρα 55€ επιπλέον αν κατάλαβα καλά; Σε τέτοια περίπτωση απλά συγκρίνεις το σύνολο του ποσού με τιμές άλλων εταιρειών.

Καλή τύχη κι από μένα. Κάντε και καμιά GB συνάντηση να γινόμεθα global!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #17 στις: 08/01/16, 23:34 »
Ευχαριστώ για τις ευχές παίδες..

Μέσα για UK συνάντηση.. θα χω τα μάτια μου ανοιχτα να βρω τον κατάληλο τόπο εγκλήματος

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά με αεροπλάνο
« Απάντηση #18 στις: 30/03/16, 21:23 »
Όλα καλά τελικά, την πήρα πάνω στην καμπίνα και την  είχα δίπλα μου. Με  5 ευρώ λιγότερο, για 'μεταφορά μουσικού οργάνου', ακόμα δεν ξέρω αν θα πήγαινε καμπίνα ή αποσκευές.

Και πάλι ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 01:21
από kurdt kobain :-)
0 Απαντήσεις
1876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 17:18
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
18 Απαντήσεις
11857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 22:26
από SWEET*STRINGS
5 Απαντήσεις
7162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 14:03
από King Lui
15 Απαντήσεις
6523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/08, 22:13
από 7
18 Απαντήσεις
8291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 19:59
από papous
1 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 19:58
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
4894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 19:23
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
2759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 22:12
από geopaok
2 Απαντήσεις
3224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/21, 23:56
από Socrates_dtc