Αποστολέας Θέμα: Seymour Duncan ή DiMarzio?  (Αναγνώστηκε 3417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vgls_7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Seymour Duncan ή DiMarzio?
« στις: 17/04/08, 23:44 »
Είμαι κάτοχος μιας κιθάρας BC RICH NJ ASSASIN με 2 διπλούς μαγνήτες όπου πρόσφατα βάλθηκα να την πουλήσω αλλά τελικά...δεν ηθελε να με αποχωριστει... ???

Αφού εν τέλει η μοίρα το έφερε να μείνω με αυτή διάβασα κάποια πραγματάκια που γράφετε για τους μαγνήτες και ενθουσιάστηκα :)...Μήν με παρεξηγήσετε εάν κάνω και κανένα λάθος γιατί με τους μαγνήτες ασχολούμε 3-4 μέρες τώρα για πρώτη φορά... ::)

Ο ήχος που ασχολούμαι είναι Rock και μελοδικό metal (ac-dc, whitesnake, Def Leppard, Scorpions, Europe, Hammerfall, Edguy κτλ.

Έψαξα λοιπόν για την καλύτερη δυνατή λύση απο διάφορες εταιρίες και κατέληξα σε 2. Στην DiMarzio και στην Seymour Duncan. Οι επιλογές είναι οι ακόλουθες.
DiMarzio   -   X2N -           Bridge
DiMarzio   -   Evolution -    Neck

Η

Seymour Duncan    -    SH-4 JB MODEL    -   Bridge
Seymour Duncan    -    SH-2 Jazz Model   -   Neck

Επειδή δεν ξέρω εάν επηρεάζουν τα ξύλα και το τρέμολο βάζω και τα χαρακτηριστικά της κιθάρας...Mahogany σωμα με maple top.Μπράτσο maple με ταστιερα ebony.Τρέμολο original floyd rose  με συστημα speedloader.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω...
Είναι καλοί συνδυασμοί μαγνητών οι παραπάνω? Τους έχει δοκιμάσει κανείς?
Τί μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα θα έχω απο την κάθε εταιρία?
Θα πρέπει να προτιμήσω κάποια εταιρία έναντι της άλλης λόγω ποιότητας της κιθάρας μου(ξύλων,τρέμολο...)


Πρέπει να αλλάξω ποτενσιόμετρα?
Εάν ναί. Τί χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν?
Να βάλω PUSH-PULL?


Θα χρειαστώ κάτι άλλο για την εγκατάσταση (πχ. αντιστάσεις...)?

Πολύ κάψιμο το ψάξιμο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Seymour Duncan ή DiMarzio?
« Απάντηση #1 στις: 19/04/08, 01:15 »
Απέφυγε τούς πολύ high output μαγνήτες (Ξεχνάς X2N).. Δεδομένου ότι το ξύλο του σώματος είναι Agathis (μία φτηνή ενελλακτική του μαονί) θεωρώ πώς για μελώδικο rock/metal o συνδυασμός JB/Jazz η JB/59 είναι ο βέλτιστος. Ποτενσιόμετρα, τα κλασσικά 500k α πρέπει να κάνουνε τη δουλειά. Το push/pull η coil split είναι αποκλειστικά δική σου επιλογή, πηγαίνοντας τήν σε ένα καλό μάστορα φαντάζομαι θα σου προτείνει κι αυτός πράγματα.

Τυχαίνει να ετοιμάζω αυτό τόν καιρό μία Ibby με Agathis σώμα και JB/Jazz, επειδή είναι πολύ μουντό το ξύλο, να "φωτίσει" λίγο, και split. Όταν τήν σουλουπώσω θα ανεβάσω samples.

Αποσυνδεδεμένος vgls_7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Seymour Duncan ή DiMarzio?
« Απάντηση #2 στις: 19/04/08, 12:59 »
Φίλε ο μάστορας που μου είπε για τα ποτενσιόμετρα και για κάτι αντιστάσεις κτλ όταν του είπα για μαγνήτες μου είπε να βάλω τους evolution (αλλά δεν πρέπει να δουλευει με seymour Duncan μαγνήτες ή γενικά με άλλες εταιρίες). Αλλά επειδή εμένα δεν με ενδιαφέρει η εταιρία αλλά ο ήχος την έψαξα λίγο...Για push pull ψήνομαι να βάλω και εγώ.

Το βασικό θέμα είναι οτι δεν εμπιστεύομαι τους μάστορες. Κατα πρώτον γιατί ο καθένας λέει τα δικά του και δεν νομίζω να σε βοηθήσουν και πολύ αφού έχεις ήδη αγοράσει τους μαγνήτες...+ τα λεφτά που θα σου πάρουν για 6 κολλήσεις (τις οποίες μπορώ να τις κάνω πιό άνετα λόγω επαγγέλματος).

Το μόνο που θα χρειαστώ είναι ένα σχέδιο του κυκλώματος (το δίνουν όταν αγοράσεις τους μαγνήτες ή μπορώ να βρώ κάτι στο ίντερνετ ???). Στην τελική το φτιάχνω μόνος μου... :P

Άκουσα και τον ήχο του 59 και μου άρεσε πολύ...Πραγματικά η διαφορά κρίνεται στο χιλιοστό με τον jazz.

Την κιθάρα θα την φτιάξεις τώρα κοντά...περιμένω τα samples...

Thanks. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/03, 15:23
από marcius
89 Απαντήσεις
33961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:19
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 02:14
από JP.M
4 Απαντήσεις
3070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
12 Απαντήσεις
7266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 15:41
από metalmike
3 Απαντήσεις
3757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 02:48
από jackson
0 Απαντήσεις
2769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 11:01
από aragorn23984
38 Απαντήσεις
23737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 07:58
από panixgr
4 Απαντήσεις
4209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/19, 09:46
από panixgr
0 Απαντήσεις
1052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/20, 16:11
από Yiannis Papadopoulos